ההבדל בין server side - client side - תכנות - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

ההבדל בין server side - client side

harel2014

Recommended Posts

שאלה בסיסית -

מה ההבדל בין צד שרת לצד לקוח...

הכוונה שלי היא כזו - נניח אני בונה אתר שמשתמש בבסיס נתונים שנמצא באותו שטח של האתר -

אני כותב את האתר בphp נניח ושולח שאילתות לבסיס הנתונים (יוצר, מוחק, מעדכן) ... למה יש הפרדה בין הצדדים?

הגולש גולש אל האתר, פעולות והפעולות נשלחות לבסיס הנתונים. איפה משתלב פה צד שרת ולמה משמש?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ההפרדה בין צד שרת לצד לקוח היא איפה רץ הקוד. אם האתר שלך מריץ קוד JavaScript בדפדפן של הגולש, אזי החלק הזה רץ בצד לקוח. אם האתר שלך מריץ קוד PHP על השרת עצמו, אזי החלק הזה רץ בצד השרת.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

תודה על התשובה!,

אך עדיין לא סגור על ההבדל... איך אני יודע איפה רץ הקוד? האם זה שאכתוב בphp מחייב שהקוד ירוץ בצד השרת ?

ונניח שאני כותב בjavascript ומבצע שאילתות לdb שנמצא באותו מקום כמו הhtml שדרכו גולש המשתמש - גם הדף (טופס html) שאני נותן למשמתמש למלא וגם הdb מאוחסנים באותו מקום

באותה ספריה וההוספה של המידע לdb מתבצעת בשורת קוד בhtml ... איך פה נכנס ההבדל בין צד שרת לצד לקוח ?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

שפת התכנות היא לא מה שקובע מה ירוץ באיזה צד (js & php יכולים להיות גם צד שרת וגם צד לקוח).

אתה צריך להבין יותר טוב איך באמת עובד אתר . למשל, אתה לא "גולש דרך html".

כשהדפדפן שלך ניגש לשרת של אתר ומבקש דף מסויים, השרת שולח לו את הדף. הדפדפן מציג לך את הדף שכבר נמצא אצלך מקומית על המחשב, לא על השרת. כעת אם יש קוד js על הדף שלך, הוא רץ אצלך בדפדפן, לא על השרת.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

תודה על התשובה m1ke !

בעצם למה שני דצצדים ? למה שלא הכל יהיה בצד הלקוח או בצד השרת?

אתה יכול לתת לי דוגמא למה עדיף שמשהו מסויים ירוץ אצל הלקוח ולא בשרת או להיפך ?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לא כל דבר אפשר לבצע בצד שרת או צד לקוח.

למשל אימות של יוזר וסיסמא צריכה לקרות בצד שרת כי בסיס הנתונים המכיל את המידע הזה לא יכול להיות אצל כל משתמש.

מצד שני, צד לקוח יכול לקחת על עצמו הרבה דברים שאין צורך שהשרת יעשה. למשל עם JS אתה יכול לבצע וידוא מהיר שמשתמש מילא טופס כמו שצריך. אם היית משאיר את זה לשרת, אתה קודם כל הופך את התהליך לאיטי יותר כי צריך לחכות לתגובה של השרת ואתה גם מעמיס את השרת בפניות מיותרות שבסופו של דבר פוגעות בביצועים.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

המטרה בקוד בצד הלקוח היא ליצור חוויית משתמש נעימה וזורמת יותר. באמצעות JavaScript אתה יכול לעשות תפריטים קופצים, עדכון הדף בלי הצורך לטעון אותו מחדש (נגיד כשאתה מפרסם תגובה אז היא נוספת לרשימת התגובות מיד, בלי צורך לטעון את הדף מחדש), וכן הלאה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

תודה לכולם על ההסברים :)

שאלה נוספת -

מה קובע האם דף נמצא בצד שרת או קליינט? הריי בעצם הכל מאוחסן באותו שטח - איך נקבע מה הדפים שירדו אל הקליינט ומה נישאר ב״צד השרת״ ?ֿ

הכוונה חוץ מקובץ db נניח...

תודה מראש לעונים!

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...