סוגי קבלים - אלקטרוניקה ומודינג - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

סוגי קבלים

card

Recommended Posts

שלום

כשהתחלתי עם נושא המיקרו-בקרים, קניתי בהתחלה סט קבלים מ-electrodragon,

קבלים אלקטרוליטיים פשוטים, במגוון ערכים:

http://www.electrodragon.com/?product=radial-electrolytic-capacitor-1uf-470uf-12-kinds-10pcs

מידי פעם כשהייתי שואל כאן שאלות על נושאים מסוימים, הייתה עולה המלצה להשתמש עבור המעגל הספציפי המדובר, בקבל מסוג אחר דווקא, ולא אלקטרוליטי,

למשל עקב סיבות של ESR גבוה בקבל אלקטרוליטי.

מה שהייתי עושה במקרים האלה, זה הולך ל-tayda, וקונה משם כמה קבלים בודדים מהסוג המתאים, בערך המתאים,

ספציפית עבור אותו מעגל.

אני מעוניין עכשיו להזמין מ-tayda "סט" של קבלים, מסוגים אחרים ממה שיש לי.

יש לי כבר אלקטרוליטיים, אני רוצה אחרים.

tayda לא מוכרים סט, אבל אפשר פשוט לבחור סוג קבל מסוים, ואז להזמין מגוון ערכים ממנו.

השאלה שלי:

מאיזה סוגי קבלים כדאי לי להזמין סט?

להלן סוגי הקבלים שיש אצלהם:

iddeo5.png

http://www.taydaelectronics.com/

כיוון שאלקטרוליטיים כבר יש לי,

וקבלי SMD אני לא הולך לקנות,

אז 2 אופציות יורדות מהרשימה,

מה שמשאיר את אלה:

125qatf.png

תודה

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

בשביל מה אתה צריך קבלים? כל סוגי הקבלים ברשימה האחרונה לא הולכים להחליף קבלים אלקטרוליטים. הקיבול שלהם נמוך, והערכים הגבוהים שלהם (במחירים סבירים. אני יודע שיש קבלי טנטלום בערכים של 100UF ובמחירים של עשרות דולרים ליחידה) הם מיקרופרדים בודדים. זה לעומת אלקטרוליטייים, שמתחילים ממיקרופרדים בודדים ומעלה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אתה בטח מתכוון לESR ולא לESD.

אופס, נכון :)

בשביל מה אתה צריך קבלים?

אממ

היו מקרים שהמלצתם לי לבחור לא אלקטרוליטיים.

דוגמא אחת שאני זוכר היא כשהשתמשתי ב-optoisolator..

עוד דוגמא היא עבור IR Receiver..

כל סוגי הקבלים ברשימה האחרונה לא הולכים להחליף קבלים אלקטרוליטים. הקיבול שלהם נמוך, והערכים הגבוהים שלהם (במחירים סבירים. אני יודע שיש קבלי טנטלום בערכים של 100UF ובמחירים של עשרות דולרים ליחידה) הם מיקרופרדים בודדים. זה לעומת אלקטרוליטייים, שמתחילים ממיקרופרדים בודדים ומעלה.

הקרמיים למשל מאד זולים....

לא שווה להזמין סט מהם?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אני מניח שהקבלים הם בשביל Decoupling.

הבעיה בקבלים האלטרוליטים היא שיש להם ESR (התנגדות פרזיטית טורית) וESL (השראות פרזיטית טורית) גבוה יחסית. בגלל הESL הם לא עובדים כצפוי בתדרים גבוהים (שם ההשראות משמעותית יותר).

לכן נהוג לפזר קבלים מכל מיני סוגים במקביל. לדוגמא שמים קבל אלקטרוליטי\טנטאלום גדול של כמה עשרות/מאות uF, ובמקביל אליו אולי 1uF קרמי, אבל בדרך כלל תראה 0.1uF קרמי ואולי גם 0.01uF קרמי למעגלים בתדרים גבוהים.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אז לקנות סט מהקרמיים?

מה ההבדל בין Ceramic Disc ובין Monolithic Ceramic?

(חוץ מהעובדה שזה נראה שהסוג הראשון (Ceramic Disc) הוא מהמתפוררים באיזור הרגליים)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אתה שם קבל כדיי להשיג מטרה כלשהיא, לא "כי אמור להיות קבל". בקבלי ייצוב מתח למשל, המטרה היא שהוא יוריד קפיצות מתח בתדר שבו הן קורות (בגלל שהוא תדר עבודה של ספק הכוח או הקלוק של ציפ שמשתמש במתח), לרמה שבה מבחינתך הן לא מפריעות, וכדומה. מכאן מחשבים גם את הקיבול שלו

הבעיה ש ESR מוסיף היא שהוא מתנהג כמו נגד בטור לקבל. כשאתה מחשב את המעגל יוצא שיש לך מחלק מתח בין מקור המתח או הקפיצות למטען "המייצב" שנמצא בקבל. ככל שהנגד בתוך הקבל גדול יותר, המתח מושפע יותר ממקור הרעש ופחות מהקבל, כצפוי במחלק מתח

תחשוב מה אתה רוצה למקרה הספציפי :

בקר קטן עובד על מקור מתח חלש כמו תא סולארי או סללה קטנה, ועלולות לקרות שגיאות כי בכל קלוק הוא לוקח פולס של זרם ומושך בקפיצה חדה את המתח בקו ה vcc שלו כלפיי מטה. משם נפילת המתח הפתאומית יכולה להסתנן לקווי נתונים דרך קיבול וכו' ולהביא לשגיאה בנתונים

בבקר הקטן צריכת הזרם הממוצעת I נמוכה והתדר F גבוה. אורך הזמן של קלוק 1 של הבקר הוא T. מצאת את כמות המטען שהבקר לוקח בממוצע בכל קלוק dQ = IT. אתה רוצה להוריד את קפיצות המתח מתחת לערך כלשהוא dV, כלומר, לבחור קבל כך שכשיוצא ממנו מטען Q הירידה במתח שלו נמוכה מ dV. מכאן ערך הקבל C = dQ/dV. קח קבל גדול יותר - כדיי להביא בחשבון את "מחלק המתח" אם ה ESR של הקבל, כדיי להביא בחשבון שהבקר יכול לקחת זרם שונה בקלוקים שונים (לפי הפקודה שהוא מבצע) ואתה רוצה להביא בחשבון את המקס' האפשרי וכדומה. קיבלת במקרה קבל של 0.1uF. היי ! קבלי פוליאסטר קטנים באיזור הזה לא עולים הרבה וה ESR שלהם נמוך מאוד

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

תודה..

העניין הוא שכרגע ספציפית, אין מעגל ספציפי נדרש..

המטרה היא שלא אצטרך להזמין במיוחד, ולחכות שבועיים למשלוח מ-tayda..

לכן אני רוצה לבחור סוג קבל, ולקנות מגוון ערכים, שיהיה..

ממה שקרה לי עד עכשיו, הצורך היה בד"כ עבור צימוד - קבלי צימוד.

אז האם כדאי להזמין או לא כדאי?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לייצוב מתח לרכיבים קטנים יכולים להיות שימושיים קבלי multilayer ceramic קטנים. הם קיימים גם בערכים של 1uF ויותר (זה נחשב דיי גדול), בערכים הקטנים הם ממש זולים

ועדיין אל תקנה עשרות/מאות כי אין צורך. תקנה כמה גדלים שונים באיזור 0.1uF עד 1uF או כמה uF לכל היותר (קיימים גם 10uF אבל שם מתחילה עלייה חדה במחיר ובגדלים האלה כבר ניתן לשים אלקטרוליטי)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...