הנדסת מחשבים? - לימודים והצעות עבודה - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

הנדסת מחשבים?

RoeeKa

Recommended Posts

היי חברים,

אני כרגע סטודנט לאחר שנה א' במדעי המחשב (מתחיל שנה ב' באוקטובר)

כרגע שוקל להמשיך ללמוד את התואר במסלול להנדסת מחשבים - יצא לי לקרוא עליו קצת באינטרנט והבנתי שזה שילוב של חשמל + מדמ"ח.

לצערי לא התעסקתי בחשמל אף פעם ככה שאני לא יכול לדעת אם אני באמת אוהב את זה, לעומת זאת יש לציין שיש לי ניסיון בתכנות של כמה שנים ואני אוהב לתכנת אך מחפש "קצת גיוון".

בנוסף, חלק מהאנשים שדיברתי איתם אמרו שזה בזבוז כי בסופו של דבר בשוק העבודה תהיה מתכנת או מהנדס חשמל ולא שניהם, כך שכביכול לא תצבור ניסיון באחד מהתחומים.

ההחלטה הזו מאריכה לי את התואר בשנה,

מישהו עשה? מישהו מכיר? מה עושים עם זה אחר כך? מה רמת הקושי לעומת מדעי המחשב?

תודה!

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

יש לי חבר שעשה את זה (עדיין עושה למען האמת).

זה תואר עמוס מאוד, והעומס הופך אותו לקשה. אתה נחשף להמון נושאים ותחומים שונים, ובסוף התואר יהיה לך ידע נרחב מאוד, אבל צריך להביא בחשבון שזו דרך ארוכה ומייגעת.

יש אמת במה שאמרו לך - רוב העבודות הן או זה או זה ולא שילוב של השניים. יש סיכוי שהרקע בהנדסת חשמל ייתן לך ערך מוסף והבנה עמוקה יותר של דברים רבים בתור מהנדס תוכנה, אבל עד כמה זה יבוא לידי ביטוי בפועל, קשה להאריך. לא בטוח שזה שווה את תוספת השנה והקושי.

הייתי אומר שזה כדאי רק אם יש לך הרבה כוח וסבלנות ללימודים ולא בוער לך לצאת לשוק העבודה מהר.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

1. תואר הוא לא רק הידע הנרכש, הוא הרבה מעבר לזה. תואר הוא איתות למעסיקים פוטנציאליים לגבי כישוריו ויכולותיו של אדם. תואר בהנדסת תוכנה בהחלט מעיד על בעליו יותר מאשר תואר במדעי המחשב, שכן הוא קשה יותר, עמוס יותר וארוך יותר.

2. יתרון משמעותי נוסף של מהנדס תוכנה הוא שמהנדס כזה יוכל לבחור את דרכו. הוא יוכל להיות מהנדס והוא יוכל להיות מתכנת. התואר פותח אופציות נוספות, דלתות חדשות.

3. יתרון שלישי, אם גם מצומצם, הוא עבור אנשים שמעוניינים להתמחות בתחום ה-real time embedded. לכאורה, כל מתכנת יכול לעשות את זה, אבל למהנדס יש יתרון מסוים בכך שהוא באמת מסוגל להבין איך החומרה עובדת.

4. החיסרון: לימודים קשים יותר וארוכים יותר, שמשלבים פיזיקה ומקצועות הנדסיים. כמובן, הקושי תלוי במוסד הלימודים.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לא נראה לי שירדת לסוף דעתו של הבחור.

הוא דיבר על תואר בהנדסת מחשבים, לא הנדסת תוכנה.

אשמח להבהרה לגבי כוונתך ב"יכול להיות מהנדס ויכול להיות מתכנת". התכוונת ספציפית למהנדס חומרה? כי מהנדס תוכנה אפשר להיות גם עם תואר תלת-שנתי במדעי המחשב במכללה, ומהנדס בניין סביר להניח שלא תוכל להיות בין כה וכה. :)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

כן, התכוונתי למהנדס חומרה כמובן. התייחסתי בתשובה שלי להנדסת מחשבים (שילוב של הנדסת חשמל ומדעי המחשב), אם זה לא מה שפותח הדיון התכוון אליו, אולי הדברים אינם רלוונטיים עבורו ואני מצטער על הבלבול.

מעבר לכך: זה שיש אנשים שלמדו 3 שנים מדעי המחשב וקוראים לעצמם "מהנדסים", לא באמת הופך אותם למהנדסים.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

תודה על התגובות :)

אכן לא התכוונתי להנדסת תוכנה אלא להנדסת מחשבים (שמשלב הנדסת חשמל + מדעי המחשב)

פחות מעניין אותי העניין ש"יסתכלו עליי כמהנדס" אלא מה עושים עם זה במהלך הקריירה, איפה בוגרי התחום משתלבים? במה מתעסקים?

וכן, קצת מרתיע אותי העניין הזה שבסופו של יום כנראה מתעסקים רק באחד מהתחומים (מישהו יכול לאמת את זה?)

הנחתי כי התואר קשה, אך כמה הוא יותר קשה ממדמ"ח?

יש פה מישהו שלמד את התואר הנ"ל?

לצערי אני לא מצליח למצוא אנשים שאשכרה עשו את התואר

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

כנראה שאני התבלבלתי, כי אני התייחסתי לתואר שמשלב הנדסת חשמל ומדעי המחשב. עברו כבר הרבה שנים מאז, שכחתי כנראה את המינוח של התואר וזכרתי שהוא נקרא "הנדסת תוכנה".

בכל אופן, לא רק שמתעסקים רק באחד התחומים, אלא שמתעסקים גם בתת-תחום מתוכם. למשל: הנדסת חשמל זה שם כולל למגוון רחב של מקצועות, שכולם דורשים התמחות, לימוד וניסיון.

יחד עם זאת, ראיתי מקרים של אנשים שלמדו הנדסת מחשבים ועשו הסבה באותה חברה: מחומרה לתוכנה.

מבחינת רמת הקושי: ממה שאני ראיתי, מרבית האנשים התקשו בקורסים הפיזיקליים או בקורסים שהצריכו ידע והבנה פיזיקליים. אם אתה מרגיש נוח עם פיזיקה ברמה גבוהה, כנראה שזה יהיה סביל עבורך.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הבנתי, תודה.

יש דרך מסויימת שבה אני יכול להבין בעצם מה זה אומר ללמוד חשמל? להתעסק עם זה טיפה ולראות אם אני אוהב את זה?

לא בא לי לקפוץ לתואר שאני לא בטוח שאוהב אותו חח

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

בטח שיש, באתרים של האוניברסיטאות. קרא פה ותקבל מושג די טוב מה לומדים בתואר:

https://www.eng.tau.ac.il/index.php?option=com_content&view=article&id=72&Itemid=149&language=he-IL

אתה יכול להיכנס לכל קורס ולקבל פרטים נוספים.

אגב, לתוכנית קוראים "הנדסת מחשבים ותוכנה" כך שלא באמת התבלבלתי. אתם פשוט התעקשתם לייחס למונחים האלה מושגים קשיחים...

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

מעבר לכך: זה שיש אנשים שלמדו 3 שנים מדעי המחשב וקוראים לעצמם "מהנדסים", לא באמת הופך אותם למהנדסים.
אז מה כן הופך אותם למהנדסים? הכוונה כמובן למהנדסי תוכנה, בהנחה שאתה מכיר בכלל בקיומו של מושג כזה.
קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אני לא יודע למה אתה מתכוון ב"הנדסת תוכנה", באיזה מוסד לימודים מדובר, מה לומדים שם והאם הם מוכרים לצורך פנקס המהנדסים.

"הנדסת תוכנה" יכולה להיות סתם מכבסת מלים כדי למשוך סטודנטים.

הרי בדוגמה שנתתי קודם, מאוני' ת"א, קוראים לתוכנית "הנדסת מחשבים ותוכנה". למעשה זה שילוב של הנדסת חשמל ואלקט' עם מדעי המחשב.

תן לי קישור לתואר ב"הנדסת תוכנה" כדי שאבין במה מדובר.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

1. תואר הוא לא רק הידע הנרכש, הוא הרבה מעבר לזה. תואר הוא איתות למעסיקים פוטנציאליים לגבי כישוריו ויכולותיו של אדם. תואר בהנדסת תוכנה בהחלט מעיד על בעליו יותר מאשר תואר במדעי המחשב, שכן הוא קשה יותר, עמוס יותר וארוך יותר. 2. יתרון משמעותי נוסף של מהנדס תוכנה הוא שמהנדס כזה יוכל לבחור את דרכו. הוא יוכל להיות מהנדס והוא יוכל להיות מתכנת. התואר פותח אופציות נוספות, דלתות חדשות. 3. יתרון שלישי, אם גם מצומצם, הוא עבור אנשים שמעוניינים להתמחות בתחום ה-real time embedded. לכאורה, כל מתכנת יכול לעשות את זה, אבל למהנדס יש יתרון מסוים בכך שהוא באמת מסוגל להבין איך החומרה עובדת. 4. החיסרון: לימודים קשים יותר וארוכים יותר, שמשלבים פיזיקה ומקצועות הנדסיים. כמובן, הקושי תלוי במוסד הלימודים.

אני לא יודע באיזה לה לה לנד אתה חי, אבל בתעשיה אין שום הבדל בין מי שלמד תואר תלת שנתי במדעי המחשב לבין מי שלמד תואר ארבע שנתי בהנדסת תוכנה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אם אתה רוצה התייחסות עניינית ממני, אל תשתמש בשפה מזלזלת כזו.

ולעניין עצמו: אני לא מבין לגמרי את ההבחנה שנעשית כאן בין הנדסת מחשבים להנדסת תוכנה. רק בתגובה הקודמת הראיתי שזה מונח קצת אמורפי. בכל אופן, מהנדס מחשבים יכול לעסוק בתחומים שמי שלמד מדעי המחשב בדר"כ לא מגיע אליהם לעסוק בהם. למשל, כל מה שקשור בפיתוח חומרה.

אז אם הניסיון שלך מגיע מחברות או חטיבות תוכנה, כנראה ששם באמת לא יהיה הבדל. אבל בעולם החומרה יש הבדל מהותי.

עריכה: מה שהתכוונתי אליו בס' 1 שציטטת (שאתה כנראה לא מסכים עמו), יכול להיות מודגם ע"י המקרה הפשטני הבא:

מגיעים שני מועמדים למשרה מסוימת. שניהם כשירים למשרה והם זהים בכל הפרמטרים, למעט אחד: אחד מהם עשה תואר במדעי המחשב, השני עשה תואר בהנדסת מחשבים. מי ייבחר לדעתך?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...