*Project Fanbus* - אלקטרוניקה ומודינג - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

*Project Fanbus*

The_overclocker

Recommended Posts

היי !לכם :) סוף סוף החלטתי לבנות פאן-באס, לאחר שהרעש של המחשב שלי )5 מאווררים( כמעט ושיגע אותי ! :pissed:

יש לי ידע בסיסי באלקטרוניקה, קראתי כמה מדריכים ועוד התחלה של איזה ספר אבל פה זה מסתיים.

עכשיו, אני שמעתי שיש כזה דבר שנקרא "נגד משתנה" או משהו דומה, ולפי מה שהבנתי זה נגד שמשנה את ההתנגדות שלו, בערך משהו כמו ברמקולים שמעלה ומוריד את הווליום.

אז שרטטתי פאן-באס ששולט במאוורר אחד ,עם נגד כזה ,הנה :

fanbus.jpg

OK עכשיו אחרי שראיתם מה עוללתי, אשמח לקבל תיקונים עזרה והצעות והכי חשוב - האם זה באמת הולך לעבוד ?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אין סיבה שתשים ללד נגד נפרד משלו.

מכיוון שהנגד המשתנה כבר מפחית את הזרם שמגיע ללד, עם שני הנגדים הלד בכלל לא יפעל!

במיוחד לא על 5V.

אבל אם לא יהיה התנגדות בכלל - הלד ישרף, אז אולי הנגד כן חשוב.

חוץ מזה, למה לחבר לחוט האדום?

חוט אדום = 5V, כפי שאמרתי.

חבר אותו ל12V, ואז יהיה צורך גם בנגד פרטי ללד, ככל הנראה.. ;)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

SuperGohan הנגד חשוב מאד, שים לב שהנגד המשתנה הוא הימני והרגיל הוא השמאלי.

אם ההנתגדות של הפוטנציומטר על 0 הנגד והלד מחוברים במקביל למאורר, בלי הנגד הלד ישרך במקום. ככה כשמשנים את הפוטנציוטמר גם הלד יאיר לפי עוצמת המאורר - קיצור החיבוא טוב מאד.

אפשר לוותר על הנגד הרגיל תוך שימוש ב-3 הרגליים של הפונציומטר אבל אז הלד יאיר קבוע באותו אור וההתנגדות של הפונציומטר תהיה גבוה ככה שברוב הסקאלה המאורר לא יזוז.

הבעיה היחידה שרוב הפוטנציומטרים שמוכרים לא בנויים להספק של עד 1W ועם מאורר נורמלי הם פשוט ישרפו.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

רשמתי, אם תשים לב, אתה תראה שרשמתי שלמרות הכל כנראה באמת צריך נגד נפרד ללד

כי ההתנגדות אם ההתנגדות 0, כפי שאמרנו, אז הלד ישרף.

אבל שני נגדים, ועוד על 5V?

הלד יפעל יפעל בהתנגדות המלאה של הפוטנציומטר? ::)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הבעיה היחידה שאני רואה כאן בשרטוט זה שבמולקס חיברת לאדום ולא לצהוב...

גוהן תשאיר את התסבוכות והפיצול שלך בצד לרגע, אתה כותב בהודעה אחת שתי דיעות שונות לגמרי (הכל באהבה חביבי אל תקח שום דבר ללב)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ה-5V זה באמת לא בסדר, זה צריך להיות 12

ההתנגדות שרואה הלד היא ההתנגדות של הפוטנציומטר כרגע (ולא כל המלאה שלו) + ההתנגדות של הנגד הקבוע, ככה שאם הפוטנציומטר על 0 המאור יפעל במהירות מקסימלית והלד יאיר באור מקסימאלי.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הבעיה היחידה שאני רואה כאן בשרטוט זה שבמולקס חיברת לאדום ולא לצהוב...

גוהן תשאיר את התסבוכות והפיצול שלך בצד לרגע, אתה כותב בהודעה אחת שתי דיעות שונות לגמרי (הכל באהבה חביבי אל תקח שום דבר ללב)

נתתי שתי דעות מכיוון שמצד אחד לא חשבתי שרצוי לחבר שני נגדים, כאשר אחד קבוע ואחד משתנה על 5V,

כי בעצם הלד לא ידלק בהתנגדות המקסמילית של הפוטנציומטר..

מצד שני אמרתי שצריך נגד קבוע ללד מכיוון שבלי הנגד הקבוע ואם הפוטנציומטר על התנגדות ~0, אז הלד ישרף!

לכן, 12V נראה לי יפתור את שתי הבעיות.. ;)

והלד יהיה חזק יותר כנראה שתיהיה פחות התנגדות, אבל לא ממש בצורה שאפשר לשים לב אליה, נראה לי..

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אם הפוטנציומטר הוא של 100 אום (שזה בדרך כלל מה שצריך למאורר רגיל) אז ישימו לב להבדל.

זה צריך להראות ככה

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לדעתי כל העניין זה רק טעות קטנה של המחבר..

אני בטוח שהוא התכוון לחבר ל 12V מכוון שאין שום היגיון שהמאורר במקסימום יעבוד על 5V

המעגל יהיה הרבה יותר נוח גם לפי דעתי אם מאוור יהיה ב12 וולט עם פוטנציומטר והלד עם נגד במעגל של 5V.

מצטער על השאלה הנובית, אבל מה הכוכבים ליד האווטר שלי אמורים להביע? זה לפי מניין הודעות או מה?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אני מצטער שלא הגבתי עד עכשיו, לימודים.... :P

קודם כל תודה לכל מי שהגיב וניסה לעזור ;).

כפי שבוודאי שמתם לב אני טעיתי כשחיברתי את החוט ל 5V, התכוונתי ל12V.

הבנתי את כל מה שאמרתם חוץ מדבר אחד בנוגע להספק, מה זאת אומרת ?, הרי אנו מכניסים חשמל למאוורר ולא להיפך, אז מדוע צריך להיות לנו אכפת מההספק ?

SuperGohan הנגד חשוב מאד, שים לב שהנגד המשתנה הוא הימני והרגיל הוא השמאלי.

אם ההנתגדות של הפוטנציומטר על 0 הנגד והלד מחוברים במקביל למאורר, בלי הנגד הלד ישרך במקום. ככה כשמשנים את הפוטנציוטמר גם הלד יאיר לפי עוצמת המאורר - קיצור החיבוא טוב מאד.

אפשר לוותר על הנגד הרגיל תוך שימוש ב-3 הרגליים של הפונציומטר אבל אז הלד יאיר קבוע באותו אור וההתנגדות של הפונציומטר תהיה גבוה ככה שברוב הסקאלה המאורר לא יזוז.

הבעיה היחידה שרוב הפוטנציומטרים שמוכרים לא בנויים להספק של עד 1W ועם מאורר נורמלי הם פשוט ישרפו.

OK, שירטטתי עוד סקיצה שנראית עכשיו כבר יותר טוב, מה אתם חושבים, זה בר עשייה עכשיו? :) הנה :

fanbus-1.jpg

ועוד דבר קטן, מה עלי לבקש מהאיש בחנות החשמל, אילו לדים נגדים ופוטנציומטרים (שמתי לב כמו שאמרת שיש כלמיני סוגים אז מה יתאים ?)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

יש מאווררים שעוברים את ה 1W, נראה לי.

לכן מומלץ שתבדוק כמה הספק המאווררים שלך, ולפי כך תדע איזה פוטנציומטר לקנות.

קנה תמיד בקצת יותר גבוה..

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אתה יכול אולי להסביר מה הכוונה של ה- W ? זה הרי עוצמת החשמל אז למה זה אמור לשנות אם אני מחבר את זה *ל*מאוורר ולא מהמאוורר, הרי לפי ההגיון (הלקוי ?) שלי זה לא אמור לשנות שום דבר.

וכמה זה אמור לעלות בערך, ומאיםה ניתן לקנות ?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

Watt זה יחידות של הספק חשמלי...

הרעיון לחבר פוטנציומטר שיכול לספוג הספק גבוה הוא שכאשר תגביר את התנגדותו ההספק עליו ייגבר ...

זה עולה כמה שקלים בכל חנות אלקטרוניקה

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

תודה, אני אלך לקנות מחר\מחרתיים, תצפו לתמונות בקרוב ;), ובנתיים כל הצעה תתקבל בברכה.

ד"א - כדי שאפשר יהיה לבחור לד ונגד מתאימים ל12V פורסם פה פעם אתר עם "מחשבון לדים" אודה אם למישהו יש אותו ויחלוק איתנו. ושוב תודה :)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...