חיבור שלושה מאוורים ושליטה דרך מפצל ללוח אמ - אוברקלוקינג וקירור - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

חיבור שלושה מאוורים ושליטה דרך מפצל ללוח אמ

guylederer0

Recommended Posts

אהלן

אני שם רדיאטור 360 שיש עליו 3 מאווררי 120 ואין לי מספיק יציאות מהלוח אמ למאווררים

המפרט שלי נמצא כאן בצד

אני רוצה לשלוט בשלושתם דרך הלוח אמ\תוכנה וראיתי את המפצל הבא

http://www.performance-pcs.com/catalog/index.php?main_page=product_info&products_id=34306

ממה שהבנתי וכתוב אפשר לשלוט בשלושה מאווררים דרך הלוח אמ ... האם זה באמת נכון ואפשרי?

ואם כן ... זה לא "כבד" מידי 3 מאווררים שרצים במהירות הכי גבוהה על יציאה אחת מהלוח אמ מבחינה של מתחים וזרם לאורך זמן ?

תודה לעוזרים

גיא

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אם המפצל מחובר לספק אם מולקס, הוא לוקח את הזרם העיקרי של המאווררים מהמולקס ואז אין בעיה. אם הכול מגיע מהלוח זה אכן יותר מידי

מה שכן הוא יאפשר שליטהעל המאווררים רק אם היציאה בלוח והמאווררים הם כולם 4 pin, אם הם 3 pin הם יעבדו על מהירות מקס' כל הזמן

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אני פשוט לא מבין את החיבור הזה ... אחד למולקס אחד ללוח אמ ...

המאווררים הולכים להיות אלו

http://ksp.co.il/?uin=16021

שלפי מה שאני מבין הם 3 פינים

אתה אומר שרק מאווררים 4 פינים אפשר לשלוט להם על הסל"ד ? כי תכלס כל המאווררים שיש לי קיום הם 3 פינים ומחוברים ללוח אם ונשלטים בלי בעיה

אם חובה 4 פינים אז יש את אלו

http://ksp.co.il/?uin=20384

10 ש"ח יותר ...

אבל אז המתאם הזה לא מתאים ... אני מבולבל לגממרי

- - - תגובה אוחדה: - - -

אוקיי מצאתי סוג של תרשים שמסביר הכל !

http://www.evercool.com.tw/categories/global/cables/fancablesadapters/ec-df002/ec_df002.php

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

יש מאווררים של 2, 3, 4 pin

ב 2 pin עובר מתח DC + ו -. המתח שהמאוורר מקבל קובע את המהירות כש 12V הם מהירות מקס'

ב 3 pin עובר מתח DC וחוט 3 שדרכו הלוח יכול לקרוא את המהירות של המאוורר כדיי להראות בתוכנות ו/או לוודא שהמאוורר עובד. השליטה על המהירות של המאוורר עדיין אפשרית רק דרך המתח ב 2 החוטים הראשונים

ב 4 pin עובר מתח DC, חוט 3 לקריאת מהירות, וחוט 4 לשליטה על המהירות של המאוורר בשיטת PWM. בשיטה הזאת 2 החוטים הראשונים תמיד מעבירים למאוורר מתח מלא של 12V והחוט ה 4 מעביר פקודה מהלוח (בזרם קטן מאוד שרק מעביר את הפקודה ולא שממנו המאוורר עובד) שקובעת באיזה מהירות המאוורר יעבוד. מאווררים שיש להם 4 חוטים מכילים רכיב פנימי שמקבל את הפקודה ומשנה את המהירות בהתאם

בין המאווררים יש תאימות קדימה ואחורה - כלומר אם תחבר מאוורר 4 pin לחיבור 3 pin בלוח הוא יעבוד כמו מאוורר 3 pin, אם תחבר מאוורר 2 pin לחיבור 4 pin מהלוח הוא גם כן יעבוד (אבל לא תמיד הלוח יוכל לשלוט על המהירות שלו) וכו

רוב הלוחות יודעים לשלוט על המהירות גם דרך המתח וגם בשיטת PWM, מה שאומר שהם יכולים לשלוט על המהירות גם במאוורר 3 pin (על ידי שינוי המתח שהם נותנים למאורר) וגם במאוורר 4 pin (על ידיי פקודת PWM)

אבל הלוח מיועד להוציא מתח למאורר 1, מקסימום 2 מאווררים שקטים (חלשים), לנסות להעמיס על הלוח יות מזה יכול לפגוע ברכיבים בלוח שאחראים על היציאה של המאוורר

הכבל הזה מחבר :

את 2 החוטים של המתח + ו - כל מאוורר מקבל מהמולקס, וכך ה 3 מאווררים לא מעמיסים את הלוח. אבל זה אומר גם, שאם הלוח מנסה לשלוט על המאוררים על ידיי שינוי המתח הוא לא יצליח, כי אם הכבל הזה המאווררים מקבלים מתח מלא ישר מהספק ולא מהלוח. בלי פקודת PWM המאווררים יישארו על מהירות מקס'

החוט לקריאת מהירות מחובר מ 1 מהמאווררים ללוח, כדיי שהלוח יוכל להראות את המהירות של המאוורר בתוכנה. אם אתה מחבר 3 מאווררים זהים אתה יכול להניח שה 2 האחרים עובדים בערך באותה מהירות כמו הראשון (אם המאווררים לא זהים הם יעבדו, אבל המהירויות שלהם יכולות להיות שונות והלוח כאמור מקבל דיווח רק ממאוורר 1)

החוט של פקודת PWM הולך מהלוח ומתפצל לכל המאווררים. אם בלוח יש חיבור 4 pin זה אומר שהוא מוציא פקודת PWM, ואם המאוורר הא 4 pin הוא יקבל את הפקודה וישנה את המהירות שלו בהתאם. מאוורר של 2 או 3 pin ימשיך לעבוד על מקסימום

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

סוף סוף הבנתי את כל עניין הפינים סופית ... תודה על ההסבר המפורט ! :)

השאלה שלי היא ... לאורך זמן איך ה"קומבינה" הזו תחזיק ? כי נכון זאת קומבינה ממש טובה אבל עדיין קומבינה ...

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

בינארי אני חייב לומר שאני לא בטוח במה שאתה אומר לגמרי... , אצלי יש את המאווררים הנ"ל (שלושה פינים) ויש לי 10 כאלו (רדיאטורים ומארז) 4 מהם מחוברים ללוח (הכניסות בלוח הם 4 פין) והלוח אכן שולט במהירות שלהם..

זה לא בדיוק PWM כי אני לא חושב או לא בדקתי אם הם מעלים את מהירות הסיבוב בזמן מאמץ , מה שאני יודע זה שכל המאווררים שמחוברים ללוח עובדים על 1000RPM בערך ואם הלוח לא היה שולט בזה זה היה 2350RPM.. (זה אחרי בחירת פרופיל בביוס מבין כמה אפשרויות).

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

מצתרף לדיון :

בלוח אם (formula vi) יש לי 2 (מתוך 8 סה"כ) חיבורי 4 שמיועדים ל CPU שהם cpu_fan/cpu_opt , האם הם יוכלו להתמודד עם מפצל Y כל אחד? שיחובר ל2 מאווררים 12DC כל אחד? (סה"כ 4 מתוך 10 שמחוברים ללוח אם)

בנוסף בלוח אם יש לי חיבור MULEX 4 פינים EZ PLUG ככה הם קוראים לו , ואין לי מושג עבור מה הוא , רשום שהוא כדי לקבל כוח מהספק , אבל למי הוא מעביר אותו? יכול להיות שזה בשביל המאווררים?

תודה!

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אביק - אם המאווררים מקבלים את המתח שלהם מהלוח, הוא יכול לשלוט עליהם דרך המתח ולא דרך פקודת PWM. במקרה כאן המאווררים מחוברים דרך כבל מתאם שלוקח את המתח ממולקס

גל - ניתן להעמיס על הלוח במידה. בלי לדעת מה הנתונים של הלוח המקס' שהייתי מנסה לחבר זה מאוורר 1 חזק או 2 חלשים או 3 מאוד חלשים. יש מצב שהלוח יחזיק הרבה יותר מזה בלי בעיה ויש מצב שלא, הייתי מעדיף לא לבדוק כשהסיכון הוא לשרוף את היציאה של המאוורר בלוח (או ליתר דיוק את הרכיב שאחראי על השליטה במתח של המאווררים ביציאה הזאת). אם אתה מוצא נתונים כלשהם ב manual של הלוח שאומרים כמה מותר תוכל להעמיס לפי הנתונים האלה

אני מכיר את ה EZ PLUG תור תחליף לחיבור ה ATX12 בלוחות ממש ישנים של - אם הי לך ספק שמיועד לפנטיום 3 (בלי חיבור ATX12V) ואתה רוצה להשתמש איתו בפנטיום 4 החדש שלך, היית מחבר במקומו את המולקס. יכול להיות שהיום הם חידשו את זה בשביל מטרות אחרות כמו תוספת זרם ל PCIE - אין לי שמץ, לא ראיתי אף לוח מודרני אם EZ PLUG

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

^מבין^..

אגב הפתרון שהוא הביא בהודעה השלישית עובד יופי , אצלי המשאבות מחוברות במולקס לספק והחיבור 2 פין שלהם מחובר למתאם 2 פין ל 4 פין וישר ל cpu fan in

את החשמל הן מקבלות מהמולקס ואת ה pwm מהלוח.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

היי שאלה בנוגע למפצל של EVERCOOL

השליטה במהירות שם היא לכל המאווררים בצורה אחידה? או שרק אחד מהם יעבוד במהירות משתנה וכל השאר ב100% ?

כי ראיתי שזה 1 ל 4 פינים וכל השאר ל 3

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

כל מאוורר 4 pin שתחבר יקבל שליטה, כל מאוורר 2 / 3 pin יעבוד על מקסימום. המאוורר הראשון שמקבל חוט נוסף הוא זה שתראה את המהירות שלו ב / בתוכנות

הציור שלהם מטעה. בחיבורים שמגיעים אליהם 3 חוטים אלה חוטים 1 2 ו 4, כלומר כדיי שחוט 4 של החיבור יתחבר לחוט 4 של המאוורר זה עדיין חייב להיות מאוורר 4 pin (במאוורר 3 pin החוט ה 3 מהמאוורר מגיע למקום הריק כלומר יהיו רק 2 חוטים מחוברים)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

כל מאוורר 4 pin שתחבר יקבל שליטה, כל מאוורר 2 / 3 pin יעבוד על מקסימום. המאוורר הראשון שמקבל חוט נוסף הוא זה שתראה את המהירות שלו ב BIOS / בתוכנות

הציור שלהם מטעה. בחיבורים שמגיעים אליהם 3 חוטים אלה חוטים 1 2 ו 4, כלומר כדיי שחוט 4 של החיבור יתחבר לחוט 4 של המאוורר זה עדיין חייב להיות מאוורר 4 pin (במאוורר 3 pin החוט ה 3 מהמאוורר מגיע למקום הריק כלומר יהיו רק 2 חוטים מחוברים)

הבנתי , תודה רבה, נראה לי שאני אזמין את זה , (רק דגם שמתאים ל4 מאווררים)

אשמח אם תביע דעה על הסידור הבא , יש לי 2 חיבורים אחד CPU_FAN ואחד CPU_OPT , שניהם 4 פינים , לראשון אחבר את המפצל עם 4 מאווררים לרדיאטור שיסודרו PUSH/PULL ולשני אחבר את המשאבה.במחשב יש את התוכנה של ששומרת על הטמפרטורה של המעבד באמצעות שליטה במהירות של CPU_FAN , אז כשתרצה להעלות את הסל"ד ארבעת המאווררים יעלו מהירות ביחד. ואת CPU_OPT אני אכוון ל100% תמיד

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

בתנאי שהלוח לא יחליט פתאום לכבות את CPU_OPT כי הוא "אופציונאלי".. הייתי מחבר את השליטה של המשאבה מ CPU FAN והמאווררים מ OPT. אם הלוח אכן שולט ב OPT בצורה אמינה ולא מנתק אותו אז אין הבדל

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...