יציבות המתח של ספקים ו-Power Banks - עמוד 2 - אלקטרוניקה ומודינג - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

יציבות המתח של ספקים ו-Power Banks

card

Recommended Posts

לא בהכרח. תסתכל לדוגמא על ה-MSP430 launchpad. הוא מופעל ממתח נמוך יותר מ-5V (אם זכור לי נכון, במקור זה 3.6V שזה גם המקסימום שלו), ויש מייצב LDO על גבי הלוח שמוריד את ה-5V מה- למתח הזה.

אני מבין.

אם כך, זה משתנה בין משפחות של מיקרו-בקרים,

וגם בין בקרים במתחים שונים..

אני עובד כרגע רק עם Arduino 5v, לכן לא הכרתי את זה.

בכל אופן במיקרו-בקרים שלי, יזה ייכנס ישירות, בלי ממיצב, בגלל שהספק 5v, והמתח של המיקרו-בקר הוא גם 5v.

מצד שני כשאתה מכניס את זה לסקופ עם רזולוציה של כמה ביטים בודדים

מהמפרט של הסקופ כתוב:

A/D Converter: 8-bit resolution

לגבי כבל קואקס נורמלי,

הכבלים שיש לי הם לא קואקס נורמלי?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

פרובים של סקופ הם לא כבל קואקסיאלי רגיל, יש להם עוד קבלים ונגדים לפיצוי.

אגב, שים לב שאתה לא שורף את הנגדים, הספק של 1W זה לא הרבה בכלל כשמדובר על נגדי הספק.

שים לב שאם אתה שורף 0.5A ממתח 5v של ההספק הוא 2.5W. אם תראה פעם דף נתונים של נגד תראה שאם תפזר על נגד של 1W הספק של 1W הנגד יגיע לטמפ' גבוהה מ100 מעלות בדרך כלל.

אם אתה מחפש פרוייקט יחסית פשוט שיכול ללמד אותך קצת אלקטרוניקה אתה יכול לבנות "עומס" או באנגלית dummy load. זה בעצם מעגל שיודע למשוך כמות זרם מסויימת שאתה בוחר ואת כל ההספק הזה שורף על טרנזיסטור (עם גוף כמובן).

בשילוב על מיקרו בקר (או ארדואינו) אתה יכול לגרום לטרנזיסטור להתנהג כמו נגד בכל התנגדות שתבחר (גם התנגדות משתנה בזמן אם בא לך) או לגרום לטנזיסטור לפזר הספק קבוע או זרם קבוע.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

תודה Mike-

הנגדים שיש לי כרגע בבית הם אלה:

http://www.electrodragon.com/?product=14w-resistor-kit-accuracy-in-1-2020pcs

עשיתי בדיקה כמה זרם צורך עם כמה רכיבים קטנים, יצא לי 27mA.

בוא נהיה נדיבים, 50mA.

5v / 0.05A = 100ohm

5v * 0.05A = 0.25W

ז"א שאני צריך נגד אחד, של 100ohm, בהספק של 0.25W.

זה בדיוק הנגדים שיש לי.. נגדים בהספק של 0.25W

אבל, זה גם בדיוק הגבול שלהם..

אז ליתר בטחון, במקום לשים נגד אחד של 100ohm,

אשים שני נגדים של 200ohm, במקביל.

כך אני עולה מ-0.25W ל-0.5W.

ועדיין נשאר עם אותה התנגדות.

אמור להיות מספיק טוב נכון?

לקחתי 200% הספק, ליתר בטחון.

(אני יכול לקחת יותר אפילו אם צריך. השאלה אם צריך?)

לגבי המעגל שאמרת עם הטרנזיסטור, האמת נשמע מגניב.

השאלה אם זה עומס טוב?

אנטולי אמר קודם שהעומס הכי טוב הוא נגד,

אני מניח שזה בגלל שאין לו השראתיות או קיבוליות.

מנגד כשעוברים למיקרו-בקר, עם טרנזיסטור וכל זה, אז תהיה לזה השפעה לא?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אתה יכול לשים גם 2 נגדים של 100אוהם במקביל, ולשים 2 כאלה בטור ותקבל שוב 100 אוהם עם הספק של 1W.

בעיקרון 100% מקדם ביטחון זה מספיק בנגדים סטנדרטיים.

בנוגע לסוג העומס שמשתמשים בו, נגד הוא הכי טוב - אבל לא הכי נוח או הכי גמיש. הסיבה הפשוטה היא שעכשיו שאתה צריך לשים עומס התנגדותי אתה צריך לשבור את הראש על להשיג נגדים מתאימים. אפשרות אחת היא לעשות משהו כמו מה שיש לי:

יצרתי לעצמי אוסף של לא מעט נגדי הספק (50W ליחידה), במגוון ערכים שאני צופה שאני אשתמש בהם. בנוסף יש לי גוף גדול שעל גביו יש מקומות מוכנים שאפשר להבריג את הנגדים האלה (נגדי הספק כאלה מתוכננים להיות צמודים לגוף קירור), וכך אני יכול ליצור גם שילוב מקביל או טורי של נגדים ככל שעולה על רוחי וגם להגדיל את ההספק (כבר בדקתי מגברים של מעבר ל-100W לערוץ). כמובן שהדברים האלה עולים קצת כסף, במיוחד כשרוצים גוף גדול וכשרוצים נגדים עם השראות נמוכה (וזה חשוב בעיקר בתדרים יותר גבוהים). אבל לשמחתי חלק מהנגדים השגתי מפירוק של דברים (נגדים טובים של Dale של 1% והשראות נמוכה), ואת גוף הקירור השגתי ממגבר עצום של סנסוי שפירקתי כך שהעלות לא יותר מכמה עשרות שקלים לכל הסט הזה עבור הנגדים הבודדים שקניתי.

בנוגע לעומס האקטיבי, לי יש גם משהו קטן (עד 2.5A, זה מספיק למה שאני משתמש בו בדר"כ - למרות שכבר קרה שהוא הגביל אותי ואני עכשיו שוקל לבנות משהו לבערך 10A), הוא מורכב גם על גוף אקטיבי שיצא מכרטיס מסך ישן של ATI ולכן הוא גם יחסית קטן וגם מסוגל לפזר כמה עשרות וואטים בזכות המאוורר. הדבר הזה הוא כלי מצוין לבדוק שהספק עומד במה שהוא אמור לעמוד בו, אבל יש לו בעיה. כיוון שהוא עצמו מורכב ממעגל אקטיבי, ברור שהרעש העצמי שלו הוא הרבה יותר גבוה מאשר של נגד אמיתי. מעבר לזה שכשאתה לוקח בחשבון שזו מערכת משוב (מסדר שני לפחות), חשוב לתכנן אותה בצורה נכונה אחרת אתה עלול להגיע למצב שיש לך מערכת משוב שלוקח לה הרבה זמן להתייצב, וספק שגם הוא מערכת בחוג סגור ואז אתה עלול לראות דברים מוזרים ביציאה. כשמודדים עומס סטטי (שזה מה שעושים בדר"כ) וכשרוצים לבדוק כמה זרם אפשר למשוך לפני שהמתח נופל - זה בסדר. אבל כשאתה רוצה למדוד רעש זה לא מומלץ כי העומס עצמו הוא לא קבוע (בגלל כל הדברים שציינתי). היתרון של מערכת אקטיבית כזו הוא הגמישות לקבוע את הזרם הנצרך על ידי סיבוב של חוגה או הקלדה של מספר אם זה דיגיטלי. כמובן שאפשר גם לעשות עם זה משהו שיקח הספק קבוע, או שינסה לדמות התנגדות קבועה אבל גם פה זה סובל מאותן הבעיות - כמו כל דבר יש יתרונות וחסרונות.

אגב, מה שרשמתי פה הוא לא לפי "תחושת בטן", אלא לפי דברים שראיתי. כבר ראיתי עומסים אקטיביים שנכנסים לאוסילציות גם במצב אידיאלי ובזרמים יחסית נמוכים של מאות בודדות של mA - זה קורה בדר"כ כשאנשים שלא מבינים כלום ביציבות מנסים להשתגע ולבנות דברים שיעמדו בהרבה אמפרים ואז הקיבול של הטרנ' יוצר קוטב בתדר מאוד נמוך. ובמקרה חריג ראיתי גם מצב שבו עומס אקטיבי (dummy load) של חברה מסחרית (ולא בדיוק סוג ז') בשילוב עם ספק של חברה מובילה (אני מעדיף לא לרשום שמות כרגע) - יצרו בעיה רצינית וצורות הגלים במוצא היו מהמוזרות שראיתי איי פעם במוצא של ספק.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אתה יכול לשים גם 2 נגדים של 100אוהם במקביל, ולשים 2 כאלה בטור ותקבל שוב 100 אוהם עם הספק של 1W.

בעיקרון 100% מקדם ביטחון זה מספיק בנגדים סטנדרטיים.

מעניין..

אז אפשר בעצם לפצל הספק, לא רק ע"י חיבור במקביל, אלא גם חיבור בטור?

נחמד..

ז"א שאני יכול במקום לחבר שני נגדים של 100ohm במקביל,

לחבר שני נגדים של 50ohm בטור, ואם כל נגד יכול לעמוד ב-0.25W אז קיבלתי שוב פעם 0.5W?

נחמד..

עכשיו שאתה צריך לשים עומס התנגדותי אתה צריך לשבור את הראש על להשיג נגדים מתאימים.

למה לשבור את הראש?

קונים סט.

קניתי בזמנו סט של נגדים שכולל 30 התנגדויות שונות, 20 יחידות מכל התנגדות.

הנגדים הם 0.25W.

כמו כן, ראיתי שב-tayda מוכרים נגדים של 1W ב-3סנט..

אז בקנייה הבאה שלי, אוסיף את הנגדים האלה, 2 יחידות מכל התנגדות, שיהיה..

אגב, לא אמרתם מי עדיף מבין שני הסוגים שהם שמו:

1W Carbon Film Resistors

http://www.taydaelectronics.com/resistors/1w-carbon-film-resistors.html

1W Metal Film Resistors

http://www.taydaelectronics.com/resistors/1w-metal-film-resistors.html

אם נכנסים ללינקים האלה,

אז כתוב שה-carbon film הם בדיוק של 5%,

וה-metal film הם בדיוק של 1%.

האם זה ההבדל היחיד בינהם?

אם כן, אז מן הסתם עדיפים ה-metal film.

(המחיר של שניהם זהה - 3סנט)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפעמים אני לא בטוח האם אתה שואל כי לא הצלחת לענות על זה לבד, או סתם בשביל לשאול. כל מה שאתה שואל תוכל לפתור מהר הרבה יותר על ידי חיפוש בגוגל.

ההבדל בין הנגדים לא רלוונטי לשימוש הזה. וזה שהנגד 5% גם לא משנה לשימוש הזה.

מבחינתך זה לא לשבור את הראש כי אתה מדבר על הספקים של 0.5W. אבל כשתצטרך 100W ותצטרך את זה פעם מ-5V ופעם מ-48V ופעם מ-19V אז כל פעם תצטרך לשבור את הראש איך אתה יוצר את השילוב הזה של הנגדים. להלחים כל פעם 200 נגדים נשמע לי לא כיף.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפעמים אני לא בטוח האם אתה שואל כי לא הצלחת לענות על זה לבד, או סתם בשביל לשאול.

התשובה היא -> כי לא הצלחתי לענות על זה לבד

כל מה שאתה שואל תוכל לפתור מהר הרבה יותר על ידי חיפוש בגוגל.

בלא מעט פעמים אני אכן משיג מידע בגוגל,

אבל המידע בגוגל יכול להיות "יבש" ועובדתי,

ולעומת זאת אנשים שהתנסו בזה ממש, נותנים לך מידע שיהיה קצת שונה, ויותר מעשי ולא רק "יבש".

אם כי כשאתה שואל את זה:

לפעמים אני לא בטוח האם אתה שואל כי לא הצלחת לענות על זה לבד, או סתם בשביל לשאול.

אני תוהה לעצמי איך בן אדם חושב.

זה מדהים איך אנשים לפעמים חושבים.

בן אדם קורא שאלה בפורום של בן אדם אחר, וחושב לעצמו "האם הוא שאל סתם בשביל לשאול?"..

זה מדהים איך שהמוח האנושי יכול להיות שונה בין אנשים שונים.

יש אנשים שיש להם חשיבה פשוטה,

ויש אנשים שחושבים במושגים אחרים, מאד מוזרים.

אז אם כבר הוספת הערה,

אז קבל גם את זו שלי.

(ובכל מקרה תודה על העזרה - מצחיק לדבר בשני ערוצים: טכני, ואישי)

מבחינתך זה לא לשבור את הראש כי אתה מדבר על הספקים של 0.5W.

אבל כשתצטרך 100W ותצטרך את זה פעם מ-5V ופעם מ-48V ופעם מ-19V אז כל פעם תצטרך לשבור את הראש איך אתה יוצר את השילוב הזה של הנגדים. להלחים כל פעם 200 נגדים נשמע לי לא כיף.

אני מבין.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

היי, בעבר כבר כתבתי לך בעניין אבל אני אחזור על זה (לא אישי). בעזרת אתה יכול למצוא תשובות לכול שאלה אבל להבין לעומק דברים חייבים לבנות, למדוד, להרוס ולבזבז כסף על חלקים.

אני לא מהנדס אלקטרוניקה אלא חובב רדיו שעבר מספר קורסים כאשר אחד הקורסים לדרגה א' הינו ברמה של מהנדסי אלקטרוניקה.

לאחר הקורס נבחנתי מבחן רשמי של משרד התקשורת ועברתי אותו בהצלחה אבל לאחר חודש שכחתי את כול החומר.

מצד שני אני כבר יותר מ-20 שנים בונה דברים ומתקן מחשבי . הפרקטיקה ויכולת הלימוד העצמי תרמה לי יותר משעות קריאה באינטרנט.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

מסכים איתך לגמרי.

גם אני בונה דברים, לא ברמה גבוהה,

אלא דברים שימושיים קטנים שאני צריך.

זה בד"כ מבוסס מיקרו-בקר, +רכיבים מסביב, +רכיבי תקשורת פשוטים

(RF, IR, Bluetooth)

אני לומד מזה לא מעט.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...