פרוייקט: בניית בלוק מים ומודינג קל - אלקטרוניקה ומודינג - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

פרוייקט: בניית בלוק מים ומודינג קל

yonikl

Recommended Posts

שלום,

לפני כמה חודשים עלה לי רעיון להכין מים למחשב, שאכין בעצמי. הקירור לא נועד לביצועים אלא כפרוייקט נחמד.

**

אני הולך להרחיב קצת, אז למי שאין סבלנות אני מצרף קישור לגלרית התמונות:

http://s1295.photobucket.com/user/yonikla/library/Progress?sort=9&page=1

http://s1295.photobucket.com/user/yonikla/library/Tools?sort=9&page=1

http://s1295.photobucket.com/user/yonikla/library/Acquired%20Parts?sort=9&page=1

**

כשהתחלתי לשחק עם רעיונות הבנתי שאת רוב החלקים אין לי אפשרות להכין בעצמי: משאבה, רדיאטור, מאגר (+-, היה אפשר עם השקעה – נראה, אולי בהמשך), ונשארתי עם בלוק למעבד. רציתי גם לכרטיס הגרפי, אבל אני עדיין עם הבלוק למעבד הרבה זמן ועוד לא סיימתי, אז עוד נראה אם תישאר סבלנות בשביל הכרטיס הגרפי.

סביר להניח שהמערכת תכלול בלוק למעבד שאני מכין, רדיאטור 240 של סוויפטק, מאגר, משאבת די-5, ומחברים + צנרת 3/8.

מפרט המחשב שלי כרגע הוא:

Chieftec GH-01BW-OP, P5QC, Intel Q9400 @2.66, Scythe Kabuto, 2x2GB 1333 (Kingston+Corsair), 9800GT, Chieftec aps-550s , 500GB + 1TB HDD, Oprical Drive.

השינוי הראשון שעשיתי, ושהכניס אותי בכלל לתנועה הוא חיתוך פתח למאוורר גדול יותר בחזית המארז, ממאורר 80 ל-120. את החיתוך עשיתי עם דרמל.

5_zps0cb5d04e.jpg

01_zps096bf6ef.jpg

02_zps8b9f82c4.jpg

4_zps8564218b.jpg

אחרי זה התחלתי לחפש חלקים למערכת מים, ומצאתי את אלו למכירה:

01_zps1e02fc6c.jpg

02_zps42fc65df.jpg

03_zps08b01972.jpg

05_zps5b36f650.jpg

שני רדיאטורים 240+360 - כיוון שנמכרו ביחד (עם המשאבה גם כן).

המאגר+משאבה משמשים רק כמאגר - משאבה עושה רעש די נורא.

עכשיו התחיל החלק המעניין באמת (בשבילי...)

התכנון שלי הוא לקחת שתי פיסות נחושת, להצמיד אותן.ולאטום ביניהן בעזרת אורינג. להבריז את החלק העליון כך שיוכל להתחבר למחברים של הצנרת – ג'י ¼. בחלק התחתון (זה שפונה אל המעבד) אצור אמבטיה בה המים יבואו במגע עם הפלטה החמה שצמודה למעבד. ניסיתי לעשות חריצים קטנים בתחתית האמבטיה כדי להגדיל שטח פנים – לא הצלחתי עם הדרמל, אז וויתרתי.

את כל העסק תחזיק פלטת אלומיניום שתחובר עם ברגים+קפיצים לפלטה מאחורי לוח האם (כמו רוב בלוקי המים הקנויים).

היו לי בבית פיסות נחושת:

06_zpsbd01be2c.jpg

מתנצל על התמונה הלא משהו, לא ממש חשבתי לצלם מסודר עד מאוחר בפרוייקט.

פיסה 2 לא באמת זו שהשתמשתי בה לטופ של הבלוק, פשוט לא צילמתי את זו שכן. מי שבתמונה היא המועמדת הראשונה שהודחה...

את פיסה 1 הקטנתי ב-30% בערך לגודל הנוכחי. את החיתוכים עשיתי עם מסור ברזל פשוט, כשהחלק מוחזק במלחציים. אני חייב להגיד ולהזהיר את מי שינסה - צריך ידיים חזקות והמון סבלנות. לחתוך נחושת בעובי 10 מ"מ לא פשוט (או שהמסור שלי על הפנים...)

.

אחר כך התחלתי ליצור את האמבטיה בחלק התחתון - בהתחלה בעזרת מקדחה ומקדח גדול (10 הכי גדול שהיה לי) כדי להוריד את המסה העיקרית של החומר שאותו אני צריך להוציא (חורים רדודים אחד בצמוד לשני כפול כמה שכבות). אחר כך המשכתי בעזרת הדרמל.

בניתי כלי שיעזור לי להעריך כמה חפרתי בנחושת, כי קליבר לא יודע למדוד מעבר לשפה.

13_zps66569966.jpg

הכלי בנוי מפח - החלק שמכסה חריץ לכונן 5.25" לפני שהיה בשימוש (זה שבתמונה השניה של המארז ללא הכיסוי הקדמי), מסמרים, ופיסות פליז בתור מסמרות. לכיול הכלי סגרתי אותו עד הסוף, וסימנתי את האפס. אחר כך בעזרת קליבר פתחתי את הכלי ל-1 מ"מ, וסימנתי פס קטן, וכך הלאה.

בעזרת הכלי ידעתי כמה נכנסתי בחומר וכמה נשאר.

בשלב שבתמונה הבאה אני על קצת יותר מ-3 מ"מ עובי בחלק הנמוך ביותר באמבטיה. היום ירדתי קצת מ-2 מ"מ.

07_zpsfb2f04b4.jpg

לעבור לחלק העליון של הבלוק, אבא שלי שאל מקדח ומברזים ל-ג'י 1/4 מהעבודה, ובעזרת מקדחת עמוד של שכן שלנו קדחנו והברזנו את החלק.

8_zpsd59f6492.png

** המברז מהאינטרנט, לא צילמתי את זה שהשתמשנו בו.

7_zps5f3dcd88.jpg

והנה הטופ:

08_zpsf347531d.jpg

האטימה בין החלקים נעשית בעזרת אורינג 2-224. לא הייתה לי אפשרות לעשות חריץ מדוייק בפלטות, שבו תשב הטבעת בצורה בה רציתי שתהיה, לכן הכנתי מסגרת לטבעת האטימה מלייסט נירוסטה שתיתן לה צורה.

הלייסט צר במעט מהאורינג, כך שיש לאורינג מספיק מרווח להמעך ולאטום כמו שצריך עד שמגיעים לנירוסטה שעוצרת את המשך התנועה.

09_zps32272d2b.jpg

10_zpse43dc6aa.jpg

12_zps89571f86.jpg

15_zpsd5e4d3b9.jpg

16_zpsc5ebde29.jpg

17_zpsb1868417.jpg

** רק אציין שהברגים זמניים ולא ישמשו אותי במוצר הסופי.

18_zps72822193.jpg

19_zps3717ffdb.jpg

20_zps2b11729d.jpg

כאן אבא שלי שוב בא לעזרתי. כדי שתהיה אטימה טובה בין החלקים, ושיהיה משטח מישורי שישב מול המעבד, אבא שלי יישר את הפאות הגדולות של שני החלקים בכרסומת.

לפני:

205_zps8920f72b.jpg

ואחרי:

21_zps6b760898.jpg

22_zpsf37efa43.jpg

23_zps55e66e25.jpg

משם רק נשאר לי ליישר ולשייף את הפאות הצדדיות.

כל הבלוק יוחזק ויוצמד אל המעבד בעזרת פלטת אלומיניום.

התחלתי מפלטה של בערך 100*100*5 שקניתי במש"פ בתלפיות שבירושלים. ציירתי על דף סכימה של מה שהולך להיות, סימנתי דרך הנייר עם מדגש נקודות עיקריות, ומשם בעזרת המסור הנאמן חתכתי למידות החיצוניות המתאימות. את החיתוך הפנימי עשיתי בעזרת קדיחת חורים קרובים זה לזה לאורך כל הדופן הפנימית, שבירת החלק העודף החוצה בעזרת פטיש, ושיוף עם פצירה:

24_zps0323bf0f.jpg

25_zpsfc2557e6.jpg

26_zpsbe58c547.jpg

27_zpsb8a1c1ed.jpg

28_zpsaed228df.jpg

29_zps5a471d68.jpg

30_zps8afbd272.jpg

31_zps9a6c2204.jpg

32_zpse3c4f239.jpg

ואחרי שיוף אחרון וליטוש:

33_zps6a817357.jpg

זהו, עד כאן הגעתי עם הכנת הבלוק כרגע.

בנוגע למיקומם של החלקים בתוך המארז – בעדכון הבא אצרף של המארז מבפנים ובחוץ, ואנסה להציג איפה אני חושב שהחלקים ישבו.

אתם מוזמנים להעיר, להציק ובעיקר להציע הצעות!

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

מגניב לאללה

אבל אם יש יכולת, לך עם זה כמו ששצריך

נסה לחקות בלוקים קיימים , בעיקר החלק התחתון על מנת להגדיל את שטח הפנים שבא במגע עם המים ואפילו תקבל תוצאות ייפות

לגבי המשאבה, דווקא היא שקטה, אל תפעיל אותה ללא מים, ולאחר שהבועות יצאו כמעט ולא תשמע אותה

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

נראה נהדר! :xyxthumbs:

אגב, אם היה בהישג ידו של אביך כרסומת (קונבנציונאלי או לא?!), מדוע לא כירסמת את כל חלקי הבלוק כך שהגימור יהיה טוב ומדויק יותר?

אם אתה הולך בסופו של דבר להשתמש בברגים שהצגת ואתה רוצה שיהיו בקו אפס עם הפני שטח, אחריי הקידוח תבצע שיקוע עם מקדח פאזה 45 מעלות ("שקען") וזה יתן את הטאץ' שחסר.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

תודה רבה על התגובות, נראה שמי ששכנע אותי להעלות את הפרוייקט צדק...

.

בסיס הבלוק - ניסיתי לעשות בו חריצים קטנים, אבל כשירדתי לעובי של יותר מחצי מילימטר לא הצלחתי לעשות אותם דקים - יצאו לי כמה חריצים בודדים שמנים במקום רשת החריצים שרציתי. אני מניח שקשה לחרוץ את החומר עם דרמל בצורה משביעת רצון... arkadur, יש לך הצעה בנושא?

המשאבה - דיברתי על המשאבה של ה-H2O, שלדעתי פשוט לא תקינה, ולכן עושה את הרעש שהזכרתי - בכל מקרה קניתי את החלק בתור מאגר נטו.

הכרסומת בעבודה של אבי היא כרסומת קונבנציונלית, לא CNC למיניהן... ובחרתי שלא לחרוט את החלק במכונה כי רציתי לעשות אותו בעצמי, זו המטרה העיקרית של הפרוייקט, להכין בעצמי! (כמה שאפשר...).

הברגים לא ישמשו אותי בבלוק הסופי, הם רק כדי לתת לי מושג ולמדידות למיניהן. אני מתכוון להשתמש בברגי אלך שחורים/אפורים שטוחים (לא ראש 45 מעלות), שיבלטו במכוון מעל הנחושת. אבל תודה YogiBear על ההצעה - במידה ואחליט להשתמש בברגי 45 זה מה שאעשה.

.

מה שכן לא הצלחתי למצוא קפיצים מתאימים - למישהו יש קפיצים מבלוק ישן ששוכב מסכן בארון, שאוכל לקנות ממנו? אם לא אני אנסה להזמין ערכה חלופית של בלוק קיים בשוק, ולהשתמש בקפיצים שלו, כדוגמת:

http://www.frozencpu.com/products/14500/scr-270/Phobya_Universal_Waterblock_Mounting_Hardware_-_M3_Black_16081.html?tl=g30c85s1870

מה תקופת ההמתנה להגעת חלקים מ-frozencpu לפי הניסיון שלכם? (המשלוח שלהם הוא הזול ביותר שמצאתי, ועבור מוצר אחד או שניים לא כדאי לשלם יותר לדעתי).

.

אני שמח לראות שבאמת מציעים הצעות. אני יודע שאצטרך עזרה עם מיקום החלקים - המארז צפוף אימים עם כל החלקים בפנים... אעלה בעדכון הבא.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הייתי חורט על כרסומת 2 סטים מאונכים של תעלות מקבילות כדי לקבל שטח פנים גדול יותר שיעזרו לנידוף החום (פשוט קח בלוק פופולרי, ותעתיק את הבסיס שלו)

לא הייתי הולך על כרסם גדול מ3MM לצורך העניין, הסנפירים שיתקבלו צריכים להיות עדינים, וקטנים.

היות ואני לא בטוח מי יבצע את הכרסום (תלמד! זה מעניין ושימושי, אף פעם לא מזיק לדעת עוד משהו, וזה בטח סקיל רציני של DIY - אל תטעה), הייתי הולך על כרסם עם 4 התחלות ולא 2 שעדיף לאלומיניום.

כנ"ל לגבי הORING, תוכל לכרסם לו תעלה יפה שתוסיף למראה של הבלוק לדעתי.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

• 5 חודשים מאוחר יותר...

שלום גל,

בלוק הנחושת שהשתמשתי היה לי בבית, לא זוכר למה.

את פלטת האלומיניום קניתי ב"משף אספקה טכנית ועיבוד שבבי בע"מ" שבירושלים (תוכל למצוא בדפי זהב באינטרנט), ויש להם חומרי גלם אחרים גם כן. אני מאמין שתוכל למצוא שם, או בחנויות דומות.

הפלטה עלתה לי בעכך 10 ש"ח אם אני זוכר נכון, כך שאני מניח שבלוק נחושת לא יהיה יקר מדי (אבל מעריך שיותר מ-15 ש"ח).

מקווה שעזר.

בנוגע לפרויקט עצמו, התחלתי עבודה חדשה שלא משאירה לי הרבה זמן וכח לדברים אחרים, אז הוא הוכנס לשינה עמוקה עד הודעה חדשה...:cwm33:

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...