מחשב "קופא" תוך כדי שימוש - תמיכה טכנית למחשבים - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

מחשב "קופא" תוך כדי שימוש

FastJack

Recommended Posts

שלום.

לפני כחודש התחלתי לשים לב שהמחשב שלי קופא לפעמים תוך כדי משחקים.

קופא - המחשב פשוט תקוע על אותו פריים במשחק ולא מגיב, רק ביצוע Reset עוזר. יש לציין שאין כל ארטיפקטים.

בהתחלה חשבתי שמדובר בכרטיס מסך, אולי הוא מתחמם מדי. אז דבר ראשון הגברתי את עוצמת האוורור של המארז, ודבר שני ביטלתי את הOC של הכרטיס (OC קליל ביותר, אבל רציתי לוודא).

היום הרצתי MEMTEST למשך שעה והכל היה תקין, בלילה אני יריץ אותו ל8 שעות.

יש למישהו מושג למה זה קורה? יש עוד בדיקות שאני יכול לבצע?

אם הבעיה בכרטיס מסך, איך אני יכול להוכיח את זה?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

• 3 שבועות מאוחר יותר...

התקנתי מחדש בשביל לשלול בעיות תוכנה.

יום שלם לא היה בעיות, כולל משחקים כבדים. ביום השני עוד פעם המחשב קפא.

לא נראה לי שזה קשור למאמץ כלשהו.

אני ממש אובד עצות, אשמח לעזרה...

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אתה בדקת בוודאות את הטמפרטורות בזמן מאמץ (של המעבד וכרטיס המסך)?

בדקת את נתוני ה-SMART של הכונן קשיח שלך (בביוס/תוכנה כמו HDTUNE) שהכל תקין אצלו?

האם התקיעות קורות רק בזמן גיימינג? ניסית להריץ תוכנות מאמץ רק למעבד (למשל prime95)?

האם זה קורה רק במשחק ספציפי?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

בדקת את נתוני ה-SMART של הכונן קשיח שלך (בביוס/תוכנה כמו HDTUNE) שהכל תקין אצלו?כן, הכל תקין.

האם זה קורה רק במשחק ספציפי? לא, זה קורה בכל מיני משחקים (בעיקר) ופעם אחת אפילו בדסקטופ.

הפעלתי את OCCT ושמתי לב לתופעה מוזרה:

המעבד בתדר מקסימלי של 3.4GHZ וטמפ' של 70 מעלות, ופתאום התדר יורד ל1.6GHZ ואז כמובן הטמפ' יורדת.

למה התדר ירד? כי המעבד התחמם?

הסתכלתי בביוס ומוגדר שם שהמעבד צריך לשמור על טמפ' של 80 מעלות לפני שהוא מתחיל לנסות לקרר את עצמו.

ובכל הזמן הזה המאוורר של הCPU על 200RPM +-

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

מדובר על מנגנון speed step שמוריד את המתח והתדר של המעבד כשהוא לא מתאמץ למען חיסכון בחשמל וחום (ניתן לבטל את זה בביוס).

יש לך 2600k+מוגן ואתה מגיע ל-70 מעלות ללא אוברקלוק? משהו פה מוזר.

כמו כן, האם המאוורר שמחובר למוגן הגיע עם הקירור? כי אם כן, ה-RPM שלו אמור להיות גבוה יותר ולהשתנות בהתאם לטמפ'.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

כמו כן, האם המאוורר שמחובר למוגן הגיע עם הקירור? כי אם כן, ה-RPM שלו אמור להיות גבוה יותר ולהשתנות בהתאם לטמפ'.

כן, זה המאוורר שהגיע איתו.

מה אתה מציע לעשות?

עריכה:

הצלחתי לשנות את הrpm של הCPU fan ע"י speedfan

אז זה מחובר ועובד בצורה תקינה, עכשיו צריך להבין למה זה לא מופעל אוטומטית.

כמו רשמתי מקודם, בBIOS מוגדר שהקירור יופעל רק שהמעבד מגיע ל80 מעלות (זה המצב הדיפולטי) לשנות את זה?

איך זה מוגדר אצלכם?

ולמה שאני מגיע ל69 מעלות אז מנגנון הthrottle down נכנס לפעולה?

האמת היא שזה בעיה חשובה שצריך לטפל בה, אבל לא נראה לי שזה מה שגורם ל"קפיאות" שאני חווה. אחרת למה רק עכשיו זה צץ? אני במצב הזה כבר שנה לפחות...

עריכה 2:

שיניתי את ההגדרות בביוס, ועכשיו המאוורר נכנס לפעולה כבר מ60 מעלות.

הבעיה היא עדיין שכשהמעבד עובד בערך 2 דקות ומגיע לטמפ של 66+- מעלות הוא מוריד תדר.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

כמו שאמרתי, מדובר על מנגנון שמוריד את התדר כשאין צורך בכח המלא של המעבד. אם אתה רוצה לבטל אותו לחלוטין, בטל את EIST ו-C1E בביוס.

פתחת את המארז וראית שהקירור נקי וכי המאוורר יושב ומחובר כמו שצריך?

יכול מאוד שגוף הקירור עצמו לא חובר טוב או לחילופין יש צורך להחליף את המשחה הטרמית. אני בספק אם המעבד אמור לעבור את ה-50~ מעלות במאמץ בתדר סטוק עם הקירור הזה. נסה גם להריץ prime95 למשך כמה דקות, תוך כדי שאתה מסתכל על התדר והטמפ'. תעדכן אותנו.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

בדקתי והThrottle down אמור להיכנס לפעולה רק ב100 מעלות (תאורטית)

הפעלתי את burn test ביחד עם real temp.

לפי מה שאני יודע, IBT נותן מאמץ גדול על המאבד ללא הפסקה. ובreal temp ראיתי שהייתי ממש רחוק מה tj max.

למה יש לי ירידה בתדר? אני פשוט לא מצליח להבין את זה...

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...