הדרך לבצע הלחמה טובה - אלקטרוניקה ומודינג - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

הדרך לבצע הלחמה טובה

The_MichMan

Recommended Posts

שלום לחברי הפורום,

שאלה למישהו כאן שהוא מוסמך/מקצוען בהלחמה.

אני קבעתי לעצמי את השלבים הבאים להסרת רכיבים והלחמת רכיבים חדשים בהלחמה טובה:

1. ניקוי (ע"י ספרי ניקוי מעגלים עם מברשת של JELT )

2. הסרת הלחמה ע"י סרט הסרת הלחמה

3. הסרת רכיב

4. ניקוי (ע"י ספרי ניקוי מעגלים עם מברשת של JELT )

5. הכנסת רכיב

6. מריחת פלאקס עם ראסין (אדום)

7. הלחמה

8. ניקוי (ע"י ספרי ניקוי מעגלים עם מברשת של JELT )

האם הדרך / השלבים שבה בחרתי היא טובה ?

אם יש לכם הצעות לשיפור אני אשמח.

*המלחם הוא של HAKKO עם ראש שטוח

*ההלחמות הם בעיקר של קבלים בלוחות אם של מחשבים.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

דרך... מעניינת. שאלה; החלפת פעם לפי שמונת השלבים האלה קבלים? יותר מאחד בלוח? אם נניח שבלוח אם ממוצע יש 20 קבלים שאתה מחליף, כמה זמן אתה מעריך יקח לך לעשות את כל זה?

זה כי הדרך שלי להחלפת קבלים בלוח אם היא כזו:

1. הוצאת הקבל הישן, לרוב ע"י חימום הבדיל הקיים, /הוספת בדיל. (שואב בדיל לא יעזור כאן)

2. הסרת שאריות חומר הלחמה עם שואב בדיל כלשהו

3. הלחמת הרכיב החדש

4. ניקוי במידת הצורך עם מברשת ואלכוהול.

שים לב, אין צורך בפלקס בכל הדרך, ובטח שלא לנקות לפני החלפת הרכיב...

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הדרך הקודמת הייתה שימוש במלחם פשוט, שקונים בכמה שקלים, ובבדיל.

לכך לי חצי שעה להוציא אחד והעבודה בסוף נראתה מאוד לא יפה.

עכשיו בזמן הזה אני יכול לבצע 10 קבלים ואיכות העבודה מאוד יפה.

חסר לי רק איזושהיא זכוכית מגדלת כדי לראות מקרוב את טיב העבודה באמת.

מה שהאיץ בהכי הרבה את זמן ההחלפה הוא סרט שואב הבדיל, אשר משאיר את ה"חור" (לא יודע איך קוראים לזה בשפה המקצועית)

להחדרה של רכיבים אחד אחרי השני בלי מלחם.

תודה לך על התגובה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אוקיי, אז זה התקדמות בכיוון הנכון.

בכל מקרה, אני לא מוצא טעם לנקות את המעגל לפני ההלחמה (כמובן שאם יש כמיות אדירות של אבק שמסתירות את הקבל אז צריך לנקות קודם.. אבל לא לכתוב את זה. כמו שלא כותבים להדליק את המלחם) ופלקס יש לך בתוך הבדיל.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

השלבים אצלי :

לוחות ישנים ניתן לסדר אם מלחם פשוט, אבל ככל שהלוח יותר חדש (יותר שכבות ו/או RoHS) זה בלתי אפשרי וצריך תחנת עבודה (הכי מומלץ), או מלחם בהספק גבוה יותר, או לפחות 2 מלחמים פשוטים (לחמם בו זמנית)..... לי יצא גם להלחים אם מלחם פשוט 1 תוך כדי שאני מוסיף למלחם חום אם מצית ואז מלחים... )

תחמם את ההלחמה הקיימת ותוסיף קצת בדיל למגע תרמי טוב

תמשוך את הקבל החוצה (הצד הזה) על ידיי הטיית הקבל כמה שהוא יכול ללכת. כנל הצד השני. ושוב הצד הראשון וכך עד שהקבל ייצא

תיישר מהדק (paperclip) דק ותלחים אותו לתוך החור במקום קבל. תוך כדיי שההלחמה מתקררת תוציא כדיי שיישאר חור פתוח

תכניס קבל חדש לחורים הפתוחים (אני בדרך כלל משאיר אותו 0.5-1ממ מעל הלוח כדיי שלא יהיה צמוד לגמרי)

תלחים כל רגל ותחמם אם המלחם עוד כ 5-10 שניות וך כדיי שאתה נוגע קצת אם בדיל חדש אם צריך, כדיי ליצור הלחמה טובה ושהבדיל יירד קצת לתוך החור

תחתוך אם קאטר + אם בא לך אז ניקוי אם IPA ומברשת או כרטיס פלסטיק. (בערך כל ספריי ניקוי הוא תחליף מספיק טוב ל IPA. אפילו מטהר אוויר של שירותים (שהייתי מוציא בבית ספר מתוך הדבר הזה שמרסס אוטומטית) עשה את העבודה לא רע בכלל)

חוצמזה - מלחם שמלחים טוב = מלחם נקי. תנקה את המלחם על ידיי נייר/קרטון כשהוא חם כדיי שהוא יבריק ותצפה אם קצת בדיל חדש. (יש את הספוג אם המים שמיועד לזה אבל ממה שראיתי מגע אם מים הורס את המלחם, ומגע אם ספוג יבש הורס את הספוג, וגם זה ספוג מיוחד לא סתם ספוג פלסטיק)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

מנסיוני לא נגרם שום נזק בטווח הקצר או הבינוני לראשי ההלחמה של אקו כתוצאה מניקוי בספוג טבול במים.

אכן ניקוי בעזרת ספוג טבול במים מוריד את טמפ' ראש ההלחמה אבל בתחנות עבודה זמן התאוששות מהיר מאוד לכן עד אשר אתה נוגע עם המלחם ברכיב הטמפ' של ראש ההלחמה מתייצבת לטמפ' שקבעת.

אני משתמש גם עם ספוג וגם עם 'ברזלית' של אקו שעשוייה מפליז שלא פוגע או שורט את ראש ההלחמה.

לניקוי או פתיחה של קדחים שנסתמו כתוצאה מבדיל במיוחד קדחים עם ציפוי אני נעזר בסט שבניתי ממקדחים במידות של 0.8/0.9/1.05 ועוד כמה מידות (ראה תמונה של היצירה שלי).

הסט הזה הינו אחד הכלים השימושים בארגז הכלים שלי.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

תודה לשניכם על התגובות וההצעות.

אני אכן משתמש בתחנת עבודה של HAKKO ומנקה ע"י הברזלית והספוג.

מרק10, האם הקדחים מתאימים לחורים של הרכיבים (קבלים) בלוחות אם של מחשבים ?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אני לא אוהב את זה יותר מידי כי ניתן לגרד ככה קצת את הצדדים של ה VIA ולהחליש את היכולת שלה להחזיק זרם. אני משתמש בשיטה אחרת - אני לוקח מהדק (paperclip) דק, כזה שיותר עבה מהרגליים של הקבלים אבל נכנס לחור. מלחים אותו לתוך החור בלוח ואז לפניי שהבדיךל מספיק להתקרר מושך אותו החוצה (הוא יוצא בקלות כי הבדיל לא נתפס על המתכת שהמהדק עשוי ממנה)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הייעוד של המקדחים לנקות שאריות בדיל בקדחים עם ציפוי בדיל שנשאר עליהם בדיל לאחר הוצאת הרכיב.

לא ניתקלתי בשום בעיה עד היום.

צריך לבחור במידת מקדח נכונה ולנקות בזהירות את הקדח כפי שרופא שיניים מנקה את התעלות בזמן טפול שורש.

המקדחים האלה משמשים אותי גם להגדלה ידנית של קדחים במעגלים מודפסים שבהם יש צורך להגדיל את הקדח בעשירית או כמה עשיריות את מידת הקדח לשם הכנסת רכיב בעל רגלים בעלות קוטר גדול יותר.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...