בנית ספק כח - עמוד 2 - אלקטרוניקה ומודינג - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

בנית ספק כח

Elad128

Recommended Posts

יכול להיות שיהיה משתלם יותר להוציא שנאי ממקורות אחרים.

אני הוצאתי לא פעם שנאים ממגברים ישנים. יש לי עדיין שנאי ענק (קשה להגיד מה בדיוק המפרט שלו כי לא מצאתי שום מידע ברשת) שאני מעריך שהוא מעל ל-500VA, ויש לו המון משניים של מתחים שונים (החל מכמה וולטים, ועד ל-50V עם סנף אמצעי). השנאי הזה נלקח ממגבר (שממנו נלקח עוד שנאי קטן מאוד, ולא מעט קבלים + טרנ' + נגדי הספק + עוד כמה שטויות) שעלה לי בערך 30שקלים :)

אפשר לעיתים גם למצוא מכשירים כאלה שאנשים זורקים ליד הפח, ולעיתים הם אפילו עובדים (מצאתי פעם Pioneer SA-9500 שמישהו רצה לזרוק :)). מעבר לזה שאתה יכול להשתמש במטען של לפטופ, המתח שלהם קצת גבוה שזה יכול להיות בעיה מבחינת פיזור חום במייצב שלך, אבל הם מסוגלים להוציא מספיק זרם ובמידה ותשים מייצב נורמאלי אחריהם הביצועים יהיו מספיק טובים לכל דבר ממוצע שתצטרך. עוד אופציה תהייה לעשות מה שהציעו לך פה ולהשתמש בספק ממחשב נייח. הם מוציאים 12V שאפשר דיי בקלות לייצב ולהפוך למתח שאתה מבקש (ואני בטוח שאפשר למצוא ביד2 אנשים שימכרו לך אחד כזה בגרושים, כל ספק ישן יתאים לך). הבעיה היחידה במקרה הזה היא שהמתח לא יהיה צף.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

• תגובות 60
  • נוצר
  • תגובה אחרונה

שנאי ממכשיר אחר זאת בהחלט אופציה (אולי אפילו העדיפה ביותר - הכי זול :) ) אבל נכון לעכשיו עוד לא מצאתי משהו שאני יכול לפרק ממנו..

Anatoli, אני רוצה שהשנאי יהיה צף. זו בין השאר הסיבה שאני לא רוצה לקנות משהו זול מוכן.

כרגע אני עוד בחיפושים לשנאים. אצל חלק גדול מחנויות החשמל אני רואה שקיים רק "שנאים אלקטרונים" (חפשתי שנאים לתאורה) לא שנאים רגילים :nixweiss:

במקומות שכן היו המחירים הם 130 ש"ח ומעלה לשנאי 12v 50w - אלו המחירים?

אשמח לשמוע על מקומות נוספים שמוכרים שנאים. לא משנה באיזה איזור.

תודה על העזרה!

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אני הזמנתי שנאים מאיביי, אבל זה ייצא לך בערך במחירים שאתה מדבר עליהם לפחות.

במחירים האלה באמת שלדעתי זול יותר ללכת לחנויות יד שנייה ולמצוא מגבר מקולקל ולהוציא ממנו שנאי. הבעיה היא שלא תמיד יודעים איזה מתחים יש בכל מגבר, ואתה צריך מתח יחסית נמוך. הרבה פעמים יש סכימות של המגברים ברשת ואז אפשר לראות מה המשניים שיש שם והאם המתחים שלהם מתאימים לך. לדעתי ממש חבל לקנות שנאי כל כך יקר לשימוש הזה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אם כל מה שאתה צריך זה מתח לניסויים וכו - ולא מתח נקי לאודיו - אתה יכול ליישר מה "שנאי האקטרוני" אם 4 דיודות. מה שכן הוא נותן מתח מכוער ביותר, כמו ספייק לכל כיוון, בתדר גבוה, אם מתח peak שיכול להגיע ל 50V (ו 12V RMS) - אתה יכול ליישר ממנו אם 4 דיודות מהירות וקבל אבל זה עדיין לא מתאים לאודיו

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אם הוא צריך מתח משתנה של 5V ומטה קשה לי להאמין שזה לאודיו (אלא אם הוא מתכנן איזה מגבר נייד\DAC\מכשיר שמופעל מ-USB).

אגב, אולי כדי פשוט לחפש ביד2 ספק מעבדה משומש. כבר קניתי ספקים שלמים בכמה שיעלה לך לבנות אחד (וכשקונים מוכן זה גם בא בקייס נורמאלי שזה תמיד נחמד).

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לספק אין מטרה ספציפית. זה לשימוש כללי שלי.

יכול להיות שמתי שהוא זה ישמש לאודיו. אבל אני לא רואה את זה באופק.

בעתיד (מקווה כמה שיותר מהר..) אקנה לעצמי ספק מעבדה נורמלי.

פשוט חשבתי שעד אז אני אבנה משהו קטן שאיתו אני אסתדר. רק שלא ידעתי שאלו המחירים של השנאים - מה שהופך את העיניין ללא כל-כך כדאי.

חפשתי באתר יד2 ולא מצאתי אפילו תוצאה אחת מתאימה.

יש מקומות נוספים שכדאי לבדוק?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אם אתה צריך ספק לשימוש כללי, אז 5V זה נמוך מדיי לדעתי. במינימום של המינימום תפזול לכיוון ה-12V. אני כבר נזקקתי לא פעם למלוא הסקאלה של הספקים שלי ואפילו חיברתי כמה ספקים בטור כדי להגיע למתחים גבוהים יותר. אם אני הייתי בונה הייתה מסתכל לבנות משהו בכיוון של ה-30-40V בערך, ואפשר בנוסף לעשות לו יציאה של 5V בשביל מעגלים דיגיטליים וכו'.

כמובן שהכל תלוי בשימוש שלך, אבל זו דעתי.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

מסכים איתך לחלוטין.

הסיבה שזה הכיוון שהלכתי אליו מלכתחילה היא שנכון לעכשיו כמעט ולא הייתי צריך מתח מעל ל-5v ושאני מתכוון לקנות ספק נורמלי מתישהו. כך שאני מתכוון להוציא על הסיפור הזה כמה שפחות.

אם היה לי מספיק כסף לספק מעבדה (800 לזולים ביותר..) הייתי קונה אחד כזה מזמן. הרעיון היה שאני אבנה משהו קטן עד אז.

Anatoli, ממש תודה על העזרה. גם אם בסופו של דבר הרעיון לא יצא לפועל, למדתי המון. תודה!

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

800 שקלים זה מחיר מטורף, אם תחפש ביד 2 ותעקוב אחרי הלוחות לפעמים, ותנסה לבדוק בג'אנקיות למיניהן, תוכל למצוא משהו סביר בשבריר מהעלות של זה. הג'אנקיה עם המבחר הכי גדול היא זו שבמושב אודים (ליד נתניה), אבל לצערנו המחירים שלהם לא זולים במיוחד. למרות זאת כדאי לבדוק, לברר מחיר, ולהתמקח :)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

• 4 שבועות מאוחר יותר...

יש עידכונים..

קבלתי מקרוב משפחה שנאי 12V בהספק 200VA!! :)

אז אפשר להתחיל לתכנן..

ראיתי פרוייקט של ספק כח:

http://jumperone.com/2011/08/lm317-adjustable-psu

הבחור נותן בהמשך שירטוט של המעגל:

http://jumperone.com/doc/schem/2011/08/lm317-adjustable-psu/main_board_rev3.pdf

האם כדאי להשתמש במעגל הזה?

כמובן עם שינויים. להחליף את המייצב ב LM338, מספר קבלים עם קיבול נמוך יותר מאשר אחד גדול בכניסה, החלפת הדיודות לכאלה שמסוגלות לזרם גבוה יותר.

ואולי גם להוסיף מגביל זרם כמו זה שבתמונה.

http://freecircuitdiagram.com/2008/08/27/variable-adjustable-current-limiter-circuit

אשמח לשמוע עצות ורעיונות נוספים ותודה על העזרה!

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

1. לאיזה מטרה הספק ?

2. האם אתה צריך גם שליטה על זרם המוצא ?

3. האם אתה זקוק גם לתצוגה U/I ?

4. מהו זרם המוצא הנדרש ?

בניתי לא מעט ספקי כוח לשימוש כללי במעבדה לכן אשמח לעזור לך עם שרטוט מתאים.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

1. שימוש כללי של כל מיני פרוייקטים שאני בונה. אין שימוש ספציפי.

2. אף פעם לא נזקקתי להגביל זרם. אבל חשבתי שאם זה לא יהיה יקר מידי אז אני אוסיף גם מעגל כזה.

האם המעגל בקישור שצרפתי יעשה את העבודה?

3. מבדיקה קטנה באיביי מצאתי מד מתח ומד זרם זולים:

http://www.ebay.com/itm/Mini-DC-0V-To-99-9V-Red-LED-Digital-Panel-Volt-Voltage-Meter-Voltmeter-/290717802952?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item43b021a1c8

http://www.ebay.com/itm/DC0-10A-Ampere-LED-Amp-Panel-Meter-3Bit-Display-No-Need-Shunt-Digital-Ammeter-BL-/350674450718?pt=AU_B_I_Electrical_Test_Equipment&hash=item51a5d3791e

כך שאם אלו המחירים אני אוסיף גם אותם..

4. עד 3A. אך מכיוון שיש לי שנאי שמסוגל ליותר נראה לי חבל שלא לנצל אותו. ולכן חשבתי על LM338 שמסוגל עד 5A.

או שאולי כדאי לבחור באחד אחר?

תודה על התגובות!

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

מצורפת סכימה חשמלית של ספק פשוט שבניתי לזרם של כ-2 אמפר.

אני ביצעתי מספר שינויים/תוספות.

1. לזרם של 2 אמפר ומתח כניסה של 18 וולט בערך נדרש גוף גדול יותר מזה המוצג

בקובץ.

2. הוספתי לד ירוק.

3. התקנתי פוטנציומטר (10K) רב סיבובי של 3 או 5 סיבובים בכדי לקבל רזולוציה של כ-100 מיליוולט.

שים לב שפוטנציומטר רב סיבובי עולה בסביבות כמה עשרות שקלים.

הספק עובד נפלא.

מחר או היום בערב אני הוסיף של הספק שבניתי.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...