ביקורת Radeon HD 7970 עכשוית + CCC 12.11 Latest Beta - ביקורות ומדריכי גולשים - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

ביקורת Radeon HD 7970 עכשוית + CCC 12.11 Latest Beta

RayZ

Recommended Posts

Radeon HD 7970 - ביקורת עכשוית

Sapphire HD 7970 Dual-X 3GB

sapphire_radeon_hd_7970_oc_dual_x.jpg

כמה מילים לפני...

בעקבות HD 7970 3GB חדש בידי, החלטתי לספק ביקורת עדכנית ליכולתיו של ה-HD 7970. מן הסתם, מרבית הביקורות על כרטיס זה נערכו סמוך לזמן ההשקה שלו, מאז עברו כמה חודשים טובים, גדושים בדרייברים בשלים יותר, וכמובן גרסת הדרייבר 12.11 הטריה שכלולה בביקורת זו. בעזרת הביקורת אני מאמין שתוכלו לקבל מושג על יכולתיו של ה-7970 בימים אלו ולהשוות לכרטיסים אחרים בעזרת ביקורות או סרטונים עדכניים ביוטיוב.

הגרסה שתתמקד בה הביקורת היא מבית Sapphire, מהדורת ה-Dual X בגרסת תדרי הסטוק שלה (925\1375). הכרטיס, מהקירור ועד ה-PCB עצמו הינו יצירה של Sapphire עצמה. הקירור מכיל זוג מאווררים, ה-Dual X מהם נגזרת שמה של מהדורה זו. כמו כן הכרטיס הינו בעל כפול - ניתן להעביר מפרופיל אחד למשנהו - מה שמספק גיבוי בכל מובני המילה במקרה של צריבת ביוס שנכשלה.

למה לא גרסת ה-Ghz, ולמה לא צריבת ביוס של גרסה זו? אני סבור שה-HD 7970 בגרסתו הרגילה וגרסת ה-Ghz מגיעים שניהם לאותם גבולות באוברקלוק, כמו כן, על הפערים בין שני אלו ניתן לגשר בעזרת פשוט גם בגרסת הרפרנס של הכרטיס - לבעלי מזל מסויימים אף על מתח הסטוק (1.175V).

קצת פרטים טכניים

מפרט המערכת עליה יושב הכרטיס:

מעבד: Intel i7 920 @ 4.0Ghz

לוח-אם: X58A-UD7

זיכרון: Hyper\ADATA Gaming 12GB (6x2GB) 1600Mhz

ספק כוח: Seasonic S12D 850W

מארז: CoolerMaster HAF X מקורר היטב ונקי מאבק

מערכת הפעלה: 7 Ulitimate 64Bit טריה ומעודכנת

(מפרט מלא ניתן לראות בצד)

גרסת דרייברים: 11.12 Beta. הותקנה לאחר הסרה מלאה + Driver Sweeper של הדרייבר הקודם. תפקוד יציב ומלא.

- במהלך הבחינה נוטרלו כמה שיותר תוכנות רקע או תהליכים אחרים.

- התמונות בביקורת זו יסופקו בלינקים בשל באג בעורך הפורום.

- התוצאות יוצגו ב-2 מצבי ובמצב סטוק.

GPU-Z-

http://gpuz.techpowerup.com/12/12/04/cab.png

ציון ASIC הינו 66.7%. ממוצע+-.

אנבוקסינג ומבט קצרצר על הכרטיס

להלן תמונות האריזה (המבריקה אך -like, חייב לציין) מכל קצוותיה:

http://i47.tinypic.com/34s1cvr.jpg

http://i47.tinypic.com/34s1cvr.jpg

תכולת האריזה:

- הכרטיס עצמו, עטוף ומוחזק היטב

- חוברת הוראות

- דיסק דרייברים + התקנה של תוכנת ההמהרה TriXX + מדבקה של Sapphire

- מגשר CrossFire יחיד

- מתאם ממולקס ל-8 פינים

- מתאם ממולקס ל-6 פינים

- מתאם מ-DVI ל-VGA

- מתאם ממיקרו-DP ל-DP

- מתאם מ- ל-DVI

- כבל מלא באורך 1.8 מטר

- מיני דיספליי-פורט ל-DVI

הערות: שמחתי מאוד בנוגע לתכולת האריזה, שלא מפספסת כלום ואפילו מגדילה ראש ומספקת כבל איכותי באורך שיספיק כמעט לכל אחד על מנת לחבר את המחשב בעזרת הכרטיס למסך . Thanks Sapphire!

תמונתה תכולה:

http://i49.tinypic.com/8zqzh3.jpg

It's Tweaking Time

כרטיס 7970 שלא עובר הוא בזבוז טהור, במיוחד לאור התוצאות שאני הולך להציג פה.

האוברקלוק התבצע עם הגרסה האחרונה של התוכנה TriXX.

בכדי לספק אופטימלי בכל מצבי האוברקלוק, קבעתי "תוכנית" משלי לפעילות המאוורר בהתאם לטמפרטורות. להלן:

http://i48.tinypic.com/a1pgcn.jpg

מה שנעשה פה: הכרטיס מקבל ערכים מאוד גבוהים של במקרה והוא מתחיל לעבור את ה-80 מעלות. במצבים אחרים, כמו מצב מנוחה או מצבי משחק בהם הכרטיס לא מגיע לאזור הזה, הוא מקבל מספיק בשביל לשמור על טמפרטורות שפויות ועל רמת רעש מינימלית יחסית (כי גם אני צריך להשאר שפוי...). כמו כן, Power Tune \ Board Powert Li נקבע ל-20% (מקסימלי).

אוברקלוק - כמה רחוק?

עבור עצמי המטרה באוברקלוק לכרטיס הינה לסחוט כמה שיותר ביצועים, תוך כדי שמירה על טמפרטורות ומתחים נמוכים - מה שאני קורא לו "אוברקלוק בריא" ושומר על הכרטיס כמו חדש לאורך זמן. בשביל הביקורת החלטתי גם לנסות להגיע הכי רחוק שאפשר במסגרת הקירור אוויר הקיים ולבחון את הכרטיס גם במצב הזה - ככה כולם מרוצים...

מטרה ראשונית לתהליך- להתייצב על ערכי האוברקלוק הממוצעים, שהם 1125 לליבה ו-1575 לזיכרון על תדר סטוק, שהם הערכים המקסימליים אליהם ניתן להגיע דרך ה-CCC Overdrive. מטרה ראשונית הושלמה - הכרטיס התייצב על ערכים אלו עם מתח סטוק. אין ארטיפקטים נראים לעין, אין קריסות ו-OCCT גם כן עוברת חלק.

בחלק השני ניסיתי להתייצב על ערכים מעט יותר גבוהים, שמן הסתם יגררו טיפה יותר מתח - אבל איתם אחליט להשאר לטווח ארוך יותר. בסופו של דבר, 1150 לתדר ו-1600 לזיכרון, עם מתח של 1.2V. כמו שאתם מנחשים, יציבים לחלוטין בכל האספקטים שציינתי למעלה.

חלק אחרון - כמה שיותר רחוק. מסתבר שפה הכרטיס הרבה פחות גמיש מבחינת מתח - הערכים המקסימליים אליהם הגעתי הם 1250 לתדר הליבה ו-1700, זאת תמורת מתח של 1.3V, מתח לא בריא במיוחד להשאר איתו לאורך זמן, אבל התוצאה עדיין יחסית מרשימה ורחוקה מאוד לדעתי. כמו כן, הטמפרטורות כאן נוטות לתפס גבוה בהרבה, מן הסתם, וגם ה-VRAM נוטה להתחמם יותר, לכן המאוורר מבלה זמן ארוך יותר קרוב ל-100%. כמו שאמרתי, לא מצב בריא (בהתחשב בתנאים שלי), ובטח שלא יעבוד כשהקיץ הבא יגיע...

טמפרטורות ורעש

להלן הטמפרטורות המדוברות: בכל המצבים, הן בסטוק והן במצבי האוברקלוק, טמפרטורת הכרטיס במנוחה הינה באזור ה-28-30 מעלות, זאת תודות למנגנון של סדרת HD7000 שמוריד את תדרי הכרטיס למינימום כאשר הוא במנוחה.

במשחקים כבדים הכרטיס סובב סביב ה-50 מעלות במנוחה, 60 מעלות במצב האוברקלוק הבריא ו-70-75 במצב האוברקלוק המקסימלי. ב-OCCT הכרטיס מגיע במנוחה ל-70 מעלות, באוברקלוק בריא ל-74 מעלות ובאוברקלוק המקסימלי ל-86 מעלות (חם בפנים...).

איך כל זה נשמע? במצב מנוחה לא ניתן להאזין לכרטיס בכלל. גם במשחקים, ב-2 המצבים הראשונים (סטוק ואוברקלוק בריא) לא לגמרי שומעים אותו, אך במאמץ מלא, כמו ב-OCCT ובמצבי האוברקלוק המקסימלי ניתן לשמוע את הכרטיס, אבל עדיין בצורה שפויה לחלוטין. למעשה, זהו הכרטיס הכי שקט שנתקלתי בו עד כה.

באנצ'ים

עכשיו הגיע הזמן לקרוע את הכרטיס ולהראות מה הוא מסוגל לעשות, במיוחד עם הדרייבר החדש של שמספק שיפור משמעותי מאוד בביצועים. כמו שאמרתי, התוצאות יסוננו לפי סטוק, בריא ואוברקלוק מקסימלי.

*לא סופי, יצטרפו מבחנים נוספים בהמשך.

3DMark 11

ציון - Performance

סטוק: P8964

אוברקלוק (בריא): P10303

אוברקלוק (מקסימום): P11021

Heaven Benchmark 3.0

ממוצע פריימים לשניה - 1920*1080, DX11, High, Tesselation, 8x AA, 16x AF

סטוק: 43.1 FPS

אוברקלוק (בריא): 52.3 FPS

אוברקלוק (מקסימום): 56.5 FPS

Crysis Benchmark Tool

ממוצע פריימים לשניה - Very High, 1920*1080, No AA, DX10, 64 Bit

סטוק: 67.42 FPS

אוברקלוק (בריא): 67.57 FPS

אוברקלוק (מקסימום): 67.89 FPS

(כן, באופן הזוי השיפור הינוי כמעט אפסי - השיפור התבטא בעיקר במקסימום FPS בקטעים מאוד מסויימים וקצרים שלא לגמרי השפיעו על הציון הסופי)

סיכום הביקורת

לסיכום, גם בנעלי המבקר וגם כבעל הכרטיס אני לגמרי מרוצה ממנו. אהיה כנה - ההעדפה שלי היא דווקא כרטיס ממחנה הירוקים, בעיקר בגלל הדרייברים הלא יציבים כל כך של ומעט חוסר השקעה בהם מצד החברה, אבל חוץ מזה, אני ממליץ בלב שלם על הכרטיס, ובמיוחד על הגרסה הזו של ספיר שפשוט מצויינת (יצא לי לנסות בעבר גם את גרסת ה-DD של , שסיפקה נתונים פחות טובים מבחינת רעש וטמפרטורה).

בנוסף, כמו שאתם רואים, בשלב זה ישנם רק 3 מבחנים - בשל כמה קשיים טכניים לא יכולתי לספק מבחנים ממדידה בזמן אמת במשחקים, אך המבחנים האלו יגיעו ויתווספו בקרוב. על הכוונת - המשחקים הכבדים ביותר כיום, כמובן. כרגע אני מאמין שזה מספיק, כי תוכלו להשוות עם המבחנים בביקורות הקיימות פה באתר או באתרים בחו"ל ולראות את ההבדלים בין הכרטיס בלידתו לבין עכשיו.

הביקורת פתוחה לחלוטין ומתעדכנת, ואם יש משחק מסויים שהייתם רוצים לראות מבחן בו, אתם מוזמנים לבקש.

ואגב, תגובות, שאלות והערות יתקבלו בברכה. :xyxthumbs:

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

• 4 שבועות מאוחר יותר...

רכשתי שבוע שעבר מחשב חדש (מפרט בצד) עם DUAL X רק 7950...

הוא עומד אצלי על 950 במקום 800... הטמפרטורה במנוחה בערך 28-30 מעלות.. ואני לא שומע אותו עובד בכלל גם בFAR CRY 3 על הגדרות גבוהות ביותר..

לאיזה שעונים כדי להביא אותו ? לפי מה שאני יודע השעונים של הזיכרון לא כל כך חשובים.. את הליבה אני יודע שאני יכול להביא בקלות ל 1150...

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

• 2 שבועות מאוחר יותר...

sween נראה לי שאתה מתבלבל, רשמת שבקלות תביא את הליבה ל1150.

אני עם msi hd7970 גרסת ה-OC עם תדר ליבה בסטוק 1010 וקצת קשה לי להגיע 1150 לליבה.

אני יציב כרגע על:

ליבה 1125

זכרונות 1575

מתח 1175

אצלי הוא יותר חמים הכרטיס כיוון שהוא עם קירור סטוק וגם מרעיש המון.

עדכון: הוחלף קירור לאקסלרו ולמרות שזה היה כבר מזמן, הגעתי ל1260/1700 יציב עם הכרטיס, תוצאה של 10690 ב3DMARK11:

http://www.3dmark.com/3dm11/5961597

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...