מחפש סרטוטים לrelay שמופעל על ידי מד טמפרטורה - אלקטרוניקה ומודינג - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

מחפש סרטוטים לrelay שמופעל על ידי מד טמפרטורה

nas

Recommended Posts

שברגע שהטמפרטורה תגיע לגובהה מסויים , הריליי יפעייל את הזרימה (המחשב)

הטמפרטורה תימדד ע"י טרמוסטט אלקטרוני

מחפש מדריך לבניה , סרטוט או כל דבר שתמצאו ;)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לדעתי אין צורך בשרטוט אלא בחיישן שלא/מעביר זרם בטמפ' רצויה/קבועה.

(העדר) הזרם הזה כבר יפעיל/יכבה זרם גדול יותר ע"י הריליי.

כלומר ריליי משתמש בזרם קטן כדי להפעיל זרם גדול.

הבעייה לפי הבנתי היא איך להמיר זרם נתונים רציפים של החיישן לאון-אוף .

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

עד כמה שאני מבין תרמומטרים אלקטרוניים, העניין מורכב משני חלקים - החיישן והממיר. החיישן הוא בעצם רכיב שהתנגדותו משתנה בצורה משמעותית לפי השינויים בחום הרכיב. החיישן מחובר לממיר, שבעצם מעביר זרם בחיישן ומודד את התנגדותו. לפי נוסחה המייצגת את הטמפ' כפונקציה של ההתנגדות, מחשב הממיר את הטמפ' של החיישן.

בשביל לפתור את עניין הממסר, אפשר לתקוף משני כיוונים - אפשר לנסות להתלבש על הממיר באמצעות ממשק למחשב או ניצול של תכונות קיימות (למשל במדחום המצפצף אם הוא מגיע לטמפ' מסויימת), כדי שישלח אות לממסר רק מטמפ' מסויימת. אבל זו האופציה הפחות טובה (בשל מורכבותה).

האופציה הנוספת היא לגלות את ההתנגדות של החיישן בטמפ' שממנה אתה רוצה שהממסר יפעל. את זה ניתן לעשות ע"י מדידה עם מולטי-טסטר של ההתנגדות של החיישן כשהוא עצמו בטמפ' הרצויה, או ע"י ניתוח פונקציית ההתנגדות-חום של החיישן (אני לא אכנס לזה עכשיו, אבל אם מישהו רוצה הסברים אני יכול לכתוב). ברגע שאנחנו יודעים את התנגדות החיישן בטמפ' ה"טריגר" שלנו, אנחנו מנצלים נתון זה וקונים ממסר עם נתונים מתאימים (בשביל להבין איזה נתונים צריך קצת ידע באלקטרוניקה שכבר עברו עליו בפורומים האלה, לחשב לפי הקשר בין זרם מתח והתנגדות).

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

למעשה מדובר במעגל סף פשוט של מגבר שרת (op amp) - אשתדל להוסיף לתגובה זו סכמה מתאימה מחר - כרגע אין לי אפשרות (אני נמצא בחוות המחשבים ואין כאן תוכנה לעריכת מעגלים...)

כל מה שתזדקק לו אגב הוא נגד משתנה, נגד משתנה תלוי טמפ', מגבר שרת 741, ממסר. סה"כ מעגל די פשוט.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

תודה כל התגובות.. הבנתי איך זה פועל , אני יחכה לסכמות שלך אליאנין (לא כ"כ קשה לקרוא) ;D

אגב.. אני רוצה שהוא יפעיל ב-30 מעלות :P

***הערת המודר - אם כבר קראת לילד בשמו - לפחות שיהיה השם הנכון? ::)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

כמו שהבטחתי - אולי טיפ טיפה באיחור להלן המעגל

thermoactive2.jpg

כפי שניתן לראות, המעגל מורכב בתכל'ס ממגבר שרת 741 (זול ומצוי) שפועל במוד של active high, משמע :

r2 וr3 שניהם נגדים של 10K מה שגורם לחלוקת מתח שווה ביניהם - 6V כל אחד. הם מזינים את הבחון השלילי (ההופך) של המגבר.

r1 הוא הטרמיסטור (נגד משתנה בחום - ככל שהחום עולה ההתנגדות קטנה, ולהפך - ככל שהחום יורד ההתנגדות עולה) וr4 הוא נגד משתנה ע"מ לכוון את המערכת לטמפ' הרצויה. גם הם יוצרים חלוקת מתח ביניהם, ככל שהטמפ' נמוכה מתחת לסף ההתנגדות של r1 גדולה הרבה יותר ולכן על הבחון החיובי יפול מתח נמוך מעל הבחון השלילי (ההופך) ולכן ביציאת המגבר המתח הוא 0 והטרנסיסטור מופסק - משמע הממסר מנותק.

כאשר הטמפ' עולה, ההתנגדות של הטרמיסטור יורדת, היחס בינו לבין r4 משתנה כך שיותר מתח נופל על הבחון החיובי מהשלילי המגבר מופעל ומתח נופל על בסיס הטרנסיסטור (r5 בסה"כ מגביל את הזרם לבסיס - ניתן לשנות אותו איך שתרצה) כך שהוא מופעל, כעת נופל מתח על הממסר והוא יופעל.

*** הערות :

1. הדיודה במקביל לממסר הכרחית ומונעת קצרים וזרמים גבוהים - אם המערכת יקרה לך השתמש בדיודה!

2. ניתן במקביל לממסר לחבר לד עם נגד ע"מ לקבל אינדיקציה על פעולה...

3. ניתן להחליף את r2 או r3 בנגד משתנה ע"מ להפוך את המערכת לעוד יותר נשלטת מבחינת הסף והמתח המועבר.

4. מתנצל מראש על שגיאות בהסבר - הוא נכתב יחסית בחופזה ולאחר 3 ימים ללא שינה (בקרוב... בקרוב....)

בהצלחה...

ואם אתה זקוק להבהרות/הסברים/בעיות אשמח לענות ;)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

קודם כל תודה על ההשקעה :)

דבר שני..

ה RLY1 זה המקום בו אחבר את ה RLY כן ?

והדיודה שדיברת עליה היא Q1 ? , המספרים האלו שמתחתה הם מס הדגם ?

ואין לי ממש ידע באלקטרוניקה חוץ משיעורי חשמל בפיזיקה .. אז מה זה מגבר שרת ? :P

שוב תודה רבה.. :)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הביצוע לא יהיה בעיה..

אני רק רוצה קצת יותר מידע על הרכיבים כאחד שאין לו מושג מה זה כל אחד (לא מדבר על הנגדים והדברים הפשוטים) :)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

מצטער על חופזת ההודעה הקודמת, RLY1 הוא הממסר (המלבן השחור ליד RLY1) הדיודה היא הרכיב שמחובר לו במקביל (משולש שנפגש עם קו).

המספרים ליד הרכיבים הם הדגם, כן.

הטרנסיסטור הוא טרנסיסטור NPN מסוג 2N2222A מגבר השרת הוא המגבר הפשוט והנפוץ ביותר 741.

מגבר שרת הוא רכיב פשוט המשווה את מתחי המבוא לבחון החיובי ולבחון השלילי (המהפך) ועפ"י ההפרש ביניהם פולט מתח מוצא - עפ"י מקדם הגברה מסוים, ניקח לדוגמא רכיב היפוטתי בעל מקדם הגברה של 4, מתח מבוא חיובי של 5V ומתח מבוא שלילי (מהפך) של 3V ההפרש ביניהם הוא +2V שיוגברו (עפ"י המקדם) פי 4 ומתח המוצא יהיה +8V לעומת זאת, במצב בו מתח המבוא החיובי הוא של 3V ומתח המבוא השלילי הוא של 5V נקבל הפרש של -2V שיוגברו ל8V-. בשלב זה אם יוכל או לא יוכל המגבר לפלוט 8V- תלוי במתח שנספק להדקי המתח (לא מבוא אלא אספקה - 2 זוגות הדקים שונים). אם סיפקנו להדקי אספקת המתח +12V ואדמה (0V), הרי שהמתח הנמוך ביותר אותו יהיה מסוגל המגבר לפלוט הוא 0V ועל כן במקום 8V- נקבל 0V (כמו במעגל שצירפתי), לעומת זאת אם להדקי אספקת המתח סיפקנו 12V+ ו 12V- המגבר בהחלט יהיה מסוגל לפלוט 8V-... לא כמו המעגל שצירפתי...

כמובן שלמגברי שרת שימושים רבים וענפים יותר אותם לא אפרט אך יכנסו למדריך בזמן המתאים.

מקווה שהעניין קצת יותר ברור - אם לא, תיאלץ לחכות או לסוף השבוע אז אוכל לכתוב יותר בפירוט או לחלק המתאים במדריך... ;)

בכל מקרה אשמח אם תשאל שוב (ותהיה יותר ספציפי) ע"מ שאוכל להתמקד יותר.

שוב, בהצלחה...

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

mmmmmmmm :)

אוקי..

תקן אותי אם אני טועה :)

לפי מה שהבנתי הדיודה בשביל למנוע קפיצות זרם ..

המגבר מעלה את המתח(הסבר מעולה ד"א) ,

מה בידיוק התפקיד של הממסר RLY1 והטרנסיסטור Q1 ?

עכשיו , איפה החיבורים , אני יודע שאחד זה למקור מתח של 12 וולט , אבל אנחנו רוצים מערך שברגע שתרים תמתג , הוא יסגור מעגל למערכת , ולאחר שהמערכת קיבלה את הזרם שלה וממשיכה לקבל , הוא יחכה לקריאה מסויימת מהמד טמפרטורה שאותו אין לי מושג ממש איפה ואיך אני מחבר ..

אני מדבר על מד טמפ בסגנון הזה: http://www.xtremesystems.org/forums/avatar.php?userid=4997&dateline=1074666199

לא בהכרח אותו דגם.. הוא עולה משהוא כמו 200 דולר :P

אז אני אצתרך מקור כוח נוסף של 12 ולט או שאפשר לחבר לחשמל עם נגד עצבני ? :)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...