מדריך - פתרון בעיית תקתוקים בסדרה הירוקה של western digital וניידים - ביקורות ומדריכי גולשים - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

מדריך - פתרון בעיית תקתוקים בסדרה הירוקה של western digital וניידים

House M.D.

Recommended Posts

אם יש לכם כונן מהסדרה הירוקה, או כונן של לפטופ 2.5" של western digital, ובמיוחד אם אתם משתמשים בכונן בתור כונן משני (מערכת ההפעלה נמצאת על כונן אחר), ייתכן ושמתם לב לבעיה הבאה : תקתוקים בעת פתיחת קובץ, וdelay בעת פתיחת קבצים מסוימים.

בכוננים האלו, כדי להוריד את צריכת החשמל של הכונן, WD שילבו "טיימר" שבעצם גורם לדיסק לעבור למצב חסכוני בחשמל כאשר הוא לא בשימוש : ראש הקריאה כתיבה יוצא מאזור הפלטות ונוחת באזור המיועד לו מחוץ להן. שם הוא יישאר עד שתתבצע גישה לכונן, אז הוא יזוז בחזרה לפלטות.

לתהליך קוראים Load/Unload cycle, והוא זה שמשמיע את צליל התקתוק.

וכאן בדיוק הבעיה : בכוננים האלו, WD קבעה שהטיימר מכוון ל8 שניות. זאת אומרת, אחרי 8 שניות של אי שימוש בכונן, התהליך הזה קורה.

לדבר הזה יש חסרונות:

1.ירידה בביצועים : כאשר אתם ניגשים לקובץ בשזמן שהראש קריאה נמצא מחוץ לפלטות, הוא יצתרך לחזור לפלטות ולחפש את המקום שבו נמצא הקובץ. זה מתבטא ב delay בעת פתיחת קבצים.

2. ירידה באורך חיי הכונן : כל Load/Unload מקצר את חיי הכונן. אם אתם משתמשים בתוכנת טורנט שמעלה או מורידה במהירות נמוכה, התהליך הזה יקרה כל 10 שניות בערך, ויקצר מאוד את חיי הכונן.

3.כמובן הרעש הזה שאותי הוא דיי מעצבן, במיוחד בעת שימוש בתוכנת טורנט שמעלה או מורידה קבצים במהירות נמוכה לכונן.

למזלנו WD מודעת לבעיה, והם שיחררו כלי שמאפשר לכל אחד לכוון את הטיימר הזה.

*אני לא לוקח שום אחריות במקרה של תקלה בעקבות השימוש במדריך. למרות שמדובר בכלי שWD עצמם שחררו, והוא לא אמור לשנות את הקבצים בכונן, דאגו לגיבוי לפני תחילת התהליך.

מדוב בכלי שפועל דרך DOS. אבל קיים boot cd של הכלי שמפשט את התהליך:

1. הורידו את הקובץ ISO מכאן: http://www.jzab.de/content/wdidle-bootcd

2. צרבו על דיסק באמצעות תוכנה שיכולה לצרוב iso, אני למשל השתמשתי ב imgburn.

3. כבו את המחשב. אם יש לכם דיסקים קשיחים אחרים של WD מסדרות אחרות \ שאין להם את הבעיה, נתקו אותם עכשיו.

4. כנסו לביוס, וודאו ש SATA mode מוגדר למצב IDE ולא AHCI. אם אתם משתמשים ב AHCI, שנו ל IDE זמנית.

5. עשו boot מהדיסק. בתפריט נווטו ל:

[HDD]->[Hard Disk Information & Management]->[WDIDLE3]

ואז חכו כחצי דקה עד שתופיע שורת הפקודה.

6. כתבו את הפקודה הבאה, שתראה לכם על כמה מוגדר הטיימר :

WDIDLE3 /R

אם הוא אכן מוגדר על 8 שניות או זמן קצר אחר, כדאי לשנות אותו:

WDIDLE3 /S300

כאשר 300 הוא מספר השניות של הטיימר. 300 הוא המספר המקסימלי, וזה מה שאני ממליץ.

שימו לב לא לבטל את הטיימר לגמרי באמצעות פקודת /D, הדבר גורם לקליקים בלתי פוסקים ברוב הדיסקים.

7. וודאו כי ההגדרה אכן נכנסה לתוקף על ידי הרצה של הפקודה

WDIDLE3 /R

8. כבו את המחשב, חברו דיסקים קשיחים מנותקים אם ניתקתם. אם שיניתם מצב SATA mode בביוס, כנסו והחזירו למצב הקודם.

9. תעשו boot כרגיל, ואחרי שמערכת ההפעלה עולה, תרגישו בהבדל.

בהצלחה!

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

• 1 חודש מאוחר יותר...

העניין פה הוא לא במהירות הסיבוב, אלא בכך שראש הקריאה של הדיסק זז הצידה מחוץ לפלטות.

זה אכן אמור להקטין את צריכת החשמל של הדיסק, אבל מצד שני זה מקטין גם את אורך חייו של הדיסק וביצועים, כפי שהסברתי בתחילת הנושא.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

• 2 שבועות מאוחר יותר...

כלומר אם הוא הדיסק הראשי של מערכת ההפעלה בזמן שהמחשב לא בשימוש הראש קריאה זז הצידה,

כי אם הוא לא דיסק ראשי ואתה משתמש בו לעיתים רחוקות זאת לא ממש בעיה אני צודק?

ואם אני צודק אתה בעצם גורם לו לחכות 300 שניות עד שהראש הקריאה "יכבה את עצמו".

אם הוא לא בשימוש מעל 300 שניות למשל דיסק גיבוי לא עדיף להשאיר אותו כמו שהוא :nixweiss:

עריכה:

אני לא חולק עלייך אני רק רוצה להבין את הפואנטה שבדבר.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

• 3 שבועות מאוחר יותר...

דווקא הבעיה קרתה לי אחרי שהפכתי אותו לדיסק משני, כאשר הוא היה דיסק ראשי לא נתקלתי בבעיה.

אם מדובר בדיסק גיבוי זו לא בעיה. אבל אני משתמש בדיסק להורדות טורנטים, וזה פשוט גורם לו להזיז את הראש קריאה כל 10 שניות בערך. הדבר לא רק שמעצבן מבחינת הצלילים שזה עושה, גם מוריד מחיי הכונן.

לעומת זאת בשביל כונן שאתה ניגש אליו לעיתים רחוקות אולי זה לא כזה משנה, אבל גם לא יזיק. זה בעיקר מועיל לצריכת החשמל, מה שפחות רלוונטי אם הכונן נמצא במחשב נייח.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...