מזה HyperCube? - מדע וטכנולוגיה - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

מזה HyperCube?

ClubCaliber

Recommended Posts

• תגובות 40
  • נוצר
  • תגובה אחרונה

HyperCube זה פשוט קוביה 4 מימדית

לא ניתן לדמיין אחת כזו כי היקום שלנו מכיל רק 3 מימדים מרחביים גלויים, אבל פיזיקאים ומתמטיקאים יכולים בלי קושי לבצע חישובים תיאורטיים בנושא.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

HyperCube או בשמו המדעי Tesseract היא קוביה בארבעה מימדים.

יותר נכון יהיה להגיד שזהו ההיטל, ה"צל" שמטילה קוביה ארבע מימדית (תאורטית כמובן) על עולמנו התלת מימדי.

איך זה עובד -

אנחנו חיים בעולם שיש בו שלושה מימדי מרחב - אורך, גובה, רוחב ומימד זמן אחד.

אם נתעלם ממימד הזמן, כל המימדים מאונכים (90 מעלות) זה לזה, כלומר אם תבנה מערכת צירים תלת מימדית קלאסית - X יהיה מאונך ל-Y ו-Z יהיה מאונך לשני האחרים.

מתמטית (לומדים את הבסיס של זה באוניברסיטה באלגברה לינארית 1 אם זה מעניין אותך) אתה יכול לתאר במשוואות מס' אין סופי של מימדים, הכל עניין של הוספת משתנים למשוואות.

כל מימד כזה הוא מאונך לכל שאר המימדים האחרים. אל תנסה לצייר או לדמיין את זה כי לא תצליח, הכל תיאורטי.

ונחזור לtesseract - זו בעצם קוביה שיש לה צלעות שוות על כל שלושת המימדים המוכרים ועל עוד מימד תיאורטי אחד.

כמו שאמרתי, אי אפשר לדמיין tesseract, רק את הצל שהוא מטיל על שלושת המימדים האחרים.

איך מציירים קוביה ארבע מימדית -

אם אתה לא יודע - במתמטיקה נקודה היא חסרת מימדים, קו הוא בעל מימד אחד - אורך, מישור הוא בעל שני מימדים - אורך ורוחב ומרחב הוא בן שלושה מימדים אורך גובה ורוחב.

המעבר בין המימדים הוא די פשוט -

מימד אפס - נקודה

.

מימד אחד - קו שמחבר את שתי הנקודות -

.------.

שני מימדים - ריבוע הבנוי משני קווים, שמחברים בהתאמה נקודות של שני קווים בעלי מימד אחד -

.------.

| |

| |

.------.

שלושה מימדים - קוביה הבנויה מארבעה קווים המחברים שני ריבועים בעלי שני מימדים -

.____.

| |/

| | |

.------. |

/____/|

ובאותה צורה עוברים למימד הרביעי (שאותו אני לא מסוגל לצייר בASCII) - ה tesseract בנוי משמונה קווים המחברים בהתאמה את שמונה הפינות של קוביות תלת מימדיות.

אם אתה רוצה להמשיך לעלות במימדים אתה יכול - קוביה בעלת 5 מימדים תהיה בנויה מ16 קווים המחברים את כל הפינות של שתי קוביות 4 מימדיות.

וכו'.

קבל לינק שמסביר את אותו הדבר רק יותר יפה (דרוש JAVA)

http://www.cut-the-knot.org/Curriculum/Geometry/Tesseract.shtml

מעבר לזה ישנו ספר בשם FlatLand (שטוחלנדיה או מישוריה בעברית, יש יותר מתרגום אחד לספר) של וויליאם אבוט שמתאר טיול של דמות תלת מימדית בעולם דו מימדי ומנסה להסביר ליצורים שחיים בעולם הזה מה זה "למעלה" - המימד השלישי (כמו מה שאני מנסה עכשיו, אבל יותר מובן), ספר נחמד קצר ופשוט שפותח את הראש לרעיונות של ריבוי מימדים.

מעבר לזה, תריץ חיפוש בגוגל על Tesseract ועל HyperCube ותמצא המון לנקים.

אם אתה רוצה להרחיב עוד יותר, נסה ללמוד אלגברה לינארית באוניברסיטה. מניסיון אישי - לא מומלץ ;)

אני מקווה שלא זי***תי את השכל יותר מידי - לסיום קבל גם תמונה נחמדה של Tesseract מסתובב, שים לב שהוא משתנה כל הזמן כי אתה רואה רק 3 מתוך 4 מימדים שלו...

ואם תשים לב לצל שלו - זה בדיוק הציור שאני דיברתי עליו, רק עם מעויינים במקום ריבועים.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ההסבר של tomB בהחלט מצויין ואין לי מה להוסיף, מלבד תוספת קטנה לגבי אחת ההערות האחרונות - אלגברה לינראית - מבחוץ נראה מקצוע מגניב לחלוטין - מימדים, מרחבים, מטריצות, וקטורים.. מה צריך עוד בחיים. מבפנים - הרים על גבי הרים של תיאוריה על חומר מאוד מופשט ברובו כשהכול מובא פורמאלית להחליא - בהחלט לא מומלץ

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לידיעתך גם קיוב 1 (שהיה אחלה סרט) מצולם כולו בחדר אחד (ואפילו בלי ה20 שניות בסוף של משהו אחר), ועוד הרבה מצויינים אחרים - אם ניקח לדוגמא את דוגוויל המדהים שרץ עכשיו. חבל שאתה פוסל משיקוליים שטחיים של תפאורה - סרט טוב לא זקוק לזה בשביל להיות טוב

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הרעיון מאחורי Cube 2 הוא באמת מעניין (אפילו מאוד!),

אך מה שעושה את הסרט לחלש (דעתי!) זה עצם היותו במקום אחד, בתוך קובייה שנראית כמו 10 מטר X על 10 מטר.

מתאים יותר לכתוב על זה ספר מאשר להוציא אותו לקולנוע.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...