שאלה: בחירת הספק הכי הכי נכון - ספקים ומארזים - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

שאלה: בחירת הספק הכי הכי נכון

ברוס לי

Recommended Posts

לאחרונה נתבקשתי לבנות מחשב ע"י בחור שהיה מאוד מאוד אובססיבי לגבי צריכת חשמל_(אובססיבי ברמות הוואט)

וזה העלה בי שאלות לגבי איך אנחנו בוחרים את הספק הכי נכון. כמה וואטים אנחנו מבזבזים בבחירת ספק חזק מכפי הצורך.

נקח דוגמה עם מספרים גדולים:

מערכת מחשב פשוטה שצורכת 100 וואט בניוטרל ובמאמץ 200 וואט

נבחר 2 ספקים גדולים האחד 500 וואט והשני 1000 וואט עם נצילות 80% בדיוק

והשאלה היא כמה וואט הייתי מבזבז בערך במצב שהמערכת בניוטרל או במאמץ אם הייתי בוחר ספק של 1000 וואט

מי מכם יחשב זאת במספרים הגדולים ואז יראה הבדלים אם נבחר ספק למשל יותר ריאלי של 300 וואט למול ספק 350 וואט ?

תודה

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

זה תלוי בעוד פרמטרים כמו אופי השימוש (למשל גרף שמציג את צריכת המערכת לאורך יום טיפוסי).

יש ספקים למשל שיהיו פסיביים עד הספק מסויים ואז פחות מאוורר = פחות צריכה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

בכללי מאוד, ככל שהספק איכותי יותר הוא יעיל יותר (מכיל מעגל שבנוי לאיכות ולא למחיר, אז היעילות בהתאמה)

לספקים יש דירוג של יעילות שנקרא 80+. ספק שיש לו דירוג כזה אומר שהוא יעיל יותר מ 80% כשהעומס אליו מעל 20% (למשל, מעל 60W בספק של 300W)

מעל זה יש 80+ silver, gold וכו שהם רמות גבוהות יותר אאלט 82% ו 87% בהתאמה. אבל ההבדלים האלה כבר לא באמת משמעותיים - בחלק מהמקרים (עומסים נמוכים וכו) ספק 80+ רגיל יקח בדיוק אותו הספק כמו 80+ gold רק בגלל הבדלים בתכנון ובייצור בין ספקים

ספק עובד ביעילות מקס' כשהומס אליו הוא 1/2 מההספק שלו. כלומר ספק 300W (אמיתי, לא גנרי) יעבוד ביעילות מקס' באיזור ה 150W. וגם זה הרבה יותר ממה שמחשב ב IDLE לוקח - אם זה מחשב "ירוק" (אם חומרה פשוטה, כרטיס מסך פשוט וכו) הוא יקח לא יותר מ 30-50W ב IDLE, כך שפשוט תשים 300W מאיכות גבוהה (או פחות מזה אם תמצא - הכי נמוך שאני ראיתי בספק ATX איכותי הוא Liteon של 280W ואני רוצה לאמר שהוא ספק מעולה, יעיל וממש שקט)

חוצמזה תשים את המחשב ל sleep אחריי זמן לא ארוך וכו. אבל _אל_ תשים את הדיסק הקשיח לכיבוי מהיר מידי (יותר משעה בערך). נכון שאתה תחסוך חשמל, אבל אתה תקצר את אורך החיים של הדיסק והייצור + הובלה + .... של דיסק קשיח חדש הם גם כן ניצול משאבים וזיהום וכו

(וזה גם הבעיה אם הרבה מוצרים "ירוקים" אחרים כמו מנורות CFL ואפילו מכוניות היברידיות - הם חוסכים חשמל/דלק, אבל הייצור שלהם הוא סיפור שונה לגמרי)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

כמובן שאם זה ספק "מיוחד" כלשהוא, הוא יהיה הזמנה מיוחדת כלומר הרבה (מאוד) דלק של הובלה.... (גם אם יש מוצרים אחרים בהובלה ביחד איתו, זה עדיין משלוחים דיי קטנים יחסית לכמות הדלק שהם צריכים.....)

אז בקיצור שייקח ספק 80+ איכותי נורמלי ולא יתחיל לשרוף 500W "אי שם" כדיי לחסוך 1W ב HTPC

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...