ימין, שמאל, סמול ומה שבניהם.... - עמוד 3 - אקטואליה ותרבות - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

ימין, שמאל, סמול ומה שבניהם....

DXM

Recommended Posts

כשאמרתי דה-לגיטמיזציה, התכוונתי הוצאתם אל מחוץ לחוק. הצבעתי על הבעייה שהם כביכול פועלים כחוק.

ומה ארגונים אלו עשו שיזכה אותם בכבוד להיות מוצאים מחוץ לחוק? אדוני, זה שארגון מסוים לא מוצא חן בעיניך לא אומר שצריך להוציא אותו מחוץ לחוק. זה בדיוק היופי של דמוקרטיה, הפלורליזם - קבל את הדעה של השונה גם אם היא לא מוצאת חן בעיניך (וגם בעיני).

ממשלות ימין נבחרות ושורדות למרות התקשורת. למה? כי יש להם רוב בציבור הבוחרים.

נתת דוגמא למפלגה של ליברמן - אני מסכים כי ישנם אנשים שבחרו בהם ולא מכירים יותר משניים-שלושה חברי מפלגה. אבל, באותה מידה יכולת

לבחור כל מפלגה ולקבל את אותה בורות. כדוגמא אני יכול לתת את צומ"ת בראשות רפול - קיבלו 8 מנדטים בבחירות ומרוב אנונימיות הייתה בדיחה

שרפול מחפש חברי כנסת ברחוב.

ממשלות ימין נבחרות כי יש להן רוב בציבור, אך אם התקשורת הייתה רוצה היא בקלות הייתה מפילה את הממשלה. זה לא סוד שהתקשורת לא בדיוק אוהדת את נתניהו, אבל בוא לא נכחיש שהוא לא מראשי הממשלה הטובים שהיו לנו.

לגבי החלק השני של דבריך - אני אתן לך דוגמה. בשנות ה-50 וה-60 הגיעו לארץ עולים ממדינות צפון אפריקה ושאר מדינות ערב. עם הגיען לארץ אדון בגין "שטף" את מוחם של העולים שמפלגת מפא"י גזענית ורוצה רק ברווחת ה"אשכנזים" ופועלת לרעתם. לא משנה אם זה נכון או לא, העובדה היא שמאותו דור עולים קיימים אנשים שבוחרים רק ליכוד, כי מפא"י/המערך/עבודה גזענית שונאת מזרחים (ולא משנה שאדון עמיר פרץ עמד בראשה בעבר והיה מתמודד חזק גם הפעם. עדיין הועלו טענות מגוכחות שהוא לא נבחר כי הוא מזרחי). אותם אנשים יצביעו לליכוד "באש ובמים", למרות מדיניות שהם אולי מתנגדים לה (ולך תסביר לסבא שלך שבזכות ההסתדרות יש לו פנסיה נורמלית היום). אנשים מצביעים לאותה מפלגה כבר שנים כי ככה הם רגילים.

הבעיה היא שאנשים ממשיכים לעשות ככה גם בימינו. מצביעים לראש המפלגה, מצביעים כי זה הליכוד וכו', מבלי להסתכל על המדיניות, על ההיסטוריה של המפלגה בכנסת, על הרשימה שלה וכו'. אני מקווה שאנשים יתחילו להסתכל יותר למי הם מצביעים בבחירות הבאות ויבחרו קצת יותר בשכל (ולא, אני לא מנסה לרמוז שלבחור מפלגות ימין זה לא לעשות בשכל, אני מנסה לרמוז שאנשים ידעו למה ולמי הם מצביעים).

1. כשאמרתי ששמאל זה לא רע, התכוונתי לשמאל במובן הקלאסי - מצע חברתי סוציאליסטי, חילוניות והעדפת משא ומתן. הגם שאני לא מסכים

עם הגישה הזאת, הרי שהיא לגיטימית ומובנת.

2. מסכים איתך לגבי ההכללות. כל בן אדם \ גוף \ מפלגה שונה וצריך להתייחס אליהם באופן פרטי.

3. "פחות מ-20%", "כוח זניח לחלוטין", "בעבר השמאל החזיק יותר לכיוון ה-80%" - מגמת ההתחזקות הימנית נמשכת.

1. אם כך הבעיה שלך היא לא עם השמאל, הבעיה שלך היא עם השמאל הקיצוני עד אנרכיסטים הזויים. אגב, אתה מתנגד למשא ומתן? אז בעד מה אתה בדיוק, כוח ואלימות?

3. ומה הפואנטה שלך? זה ידוע מזמן, אנשים הולכים אחרי מי שמבטיח להם כוח בלי לחשוב. אני לא רוצה לספר לך כמה חברים שלי הצביעו ליברמן כי הוא מגניב ומדבר יפה, אבל אם אני אשאל אותם מה המצע שלו, מי הם חברי הכנסת, מה הוא כבר הצליח לעשות בתור שר או חבר כנסת, מה מפלגתו הצליחה לעשות וכו' - התשובה שאניא קבל תהיה שתיקה של חוסר מושג. לעומת זאת, אם אני אשאל צעיר ממוצע מהרחוב מה זה שמאל, האסוסיאציה הראשונה שלו תהיה שלום עכשיו ונשות מחסום WATCH. אין לזה שום אחיזה במציאות, אבל זה בדיוק מה שהתקשורת השמאלנית שלך הצליחה לעשות :)

הקטע המצחיק הוא שאם אני אגיד שאני שמאלני אני במקרה הטוב אספוג מבטי שנאה ובמקרה הרע מטח קללות, אבל ברגע שאני אתחיל להסביר לאותו אדם/קבוצה מה זה שמאל - הם יסכימו עם רוב הדעות שלי (כי הרי אנשים רבים, בטח מהשכבות הנמוכות שמצביעות לימין הקפיטלסטי דווקא בעד מדיניות רווחה, לרוב העם נשבר מסיפור הפלסטינים וכבר רוצה הסכם כלשהו שישכחו מזה וכו' וכו' וכו'). כל זה, אגב, בזכות התקשורת שכותבת על ארגון השמאל XYZ ולא על ארגון השמאל הקיצוני XYZ. אכן, תקשורת שמאלנית.

ובנימת סיום - מתי יהפכו הצבעות בכנסת ובממשלה לחשאיות, לצמצם למינימום את השיקולים הפוליטיים. שכל אחד יצביע מה שהוא באמת חושב

ובעבור המנדט שהוא קיבל מהעם.

אתה מצביע למפלגה ולכן המנדט שהתקבל הוא למפלגה. אין בחירות של נציג, יש בחירות של רשימה להזכירך. אפשר לא להסכים לשיטה אך גם לשיטה של בחירה אזורית של נציג יש חסרונות רבים (ורק לידיעתך, יעלה בצורה משמעותית את חברי הכנסת הערבים בכנסת, אני מניח שאתה לא בדיוק תומך נלהב של זה. להזכירך הייצוג שלהם נכון לעכשיו הוא לא פרופורציונלי לכמותם באוכלוסיה, שכן היום יש 11 חכי"ם ממפלגות ערביות, פחות מ-10 אחוז, בעוד שבאוכלוסייה הם מהווים 15-20% ובבחירו אזוריות הייצוג יהיה הרבה יותר פרופורציונלי).

בנוסף, קיימים שיקולים פוליטיים רבים ומה שנקרא משמעת קואליציונית ומפלגתית.

ולגבי קדימה - קרא את המצע שלה. בנושא הבטחוני הם בדיוק כמו העבודה והליכוד (עד כדי ניואנסים קטנים), גם אם כל אחת משלושת המפלגות האלה כותבות את זה בצורה שונה. בנושא הכלכלי הם הרבה יותר ימינה מאשר העבודה, יותר לכיוון הליכוד ואפילו מעבר. אז מה אם ציפי אמרה כמה דברים, בתור יו"ר קואליציה מוצלחת במיוחד היא פשוט לוקחת את מה שביבי אומר ואומרת בדיוק ההפך.

העבודה כבר מזמן מפלגת מרכז עם נטייה שמאלה (ע"ע מה שכתבתי על קדימה), אני מאוד מקווה שהיא תחזור להיות מפלגת שמאל.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

• תגובות 31
  • נוצר
  • תגובה אחרונה

אני לא אענה על הכל מכיוון שדי מיצינו את הויכוח הזה.

אני לא הצעתי בחירה איזורית או בחירה של נציג. אני התכוונתי שחברי כנסת \ חברי ממשליה מצביעים משיקולים פוליטיים ולפעמים בניגוד למה שהם

חושבים או כנגד המצע של המפלגה. לפעמים שר מקריב את הדעה שלו בהצבעה לטובת הכיסא וזה מה שמפריע לי.

זכרו לי למשל שבהצבעה על תוכנית ההתנתקות, אריאל שרון פיטר את ליברמן ואת בני אלון מכיוון שהתכוונו להצביע נגד ההחלטה. דמוקרטי? כנראה

שכן. מכיוון שהוא ראש הממשלה וכל עוד הוא מחזיק קואליציה יש לו זכות קיום. מוסרי? לא כל כך ואפילו מסריח. לעומת השניים, היו כמה שהתנגדו

להחלטה והצביעו בעד. האם בקרב מצביעי הליכוד ההחלטה הייתה עוברת? סביר מאוד שלא.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...