נגד משתנה - אלקטרוניקה ומודינג - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

נגד משתנה

Moty_p

Recommended Posts

אני מחפש נגד משתנה של 100%

הכוונה היא לכזה שלא נותן התנגדות בכלל כאשר הוא מסובב עד הסוף (מעביר 100% חשמל)

וכאשר הוא מסובב לצד השני עד הסוף הוא לא מעביר בכלל חשמל (מתנגד 100%)

(כמו דימו) יש כזה? (לצורך מאוור 120MM 3000RPM)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לרוב הפוטים יש קצת התנגדות (של החומר שנותן התנגדות - יותר מהתנגדות של חוטים) כשהוא נמצא עד הסוף באיזה שהוא מצב. ב datasheet בדרך כלל לא כתוב כמה, אבל נראה לי לא אמור להיות יותר מ 0.05 מהמקסימום

כשהפוט נמצא עד הקצה השני ההתנגדות שלו היא המקסימום = מה שכתוב אליו. זה גם ההתנגדות הקבועה בין 2 הקצוות

משהוא נוסף שאתה אמור להביא בחשבון : לפוט יש הגבלה אל הספק מקסימלי. אם אתה תעבור את זה הפוט יתחמם ויישרף (יתחיל לאבד מגע או להתנתק באקראיות וכו' במקרים קיצוניים יכול להוציא עשן או אש) לכן אתה אמור לשים פוט מספיק חזק שיכול להחזיק את הזרם של המאוורר

כשהפוט נמצא במצב כלשהוא באמצע אז ההספק שלו מתחלק בהתאמה נניח שמת פוט של 2 W אל 1/4 סיבוב אז החלק הראשון הוא 0.5 W והחלק השני הוא 1.5 W

מאוורר של מחשב יכול להיות מחובר ישר לפוט (אתה תצתרך פוט להספק מתאים כדיי לא לשרוף אותו) או דרך טרזיסטור / מייצב מתח (אפשר לשים פוט בהספק קטן)

כשמאוורר מחובר ישר דרך פוט אתה תיקח פוט אם התנגדות של 1K מקס' (וכנראה הרבה פחות)

במצב מקס' מהירות ופוט אם התנגדות נמוכה (עד כמה מאות אום) תהיה קצת התנגדות מהפוט שתוריד קצת את ה RPM אבל לא יותר מדיי (אם זה מפריע לך תשים מפסק במקביל לפוט כדיי להעביר את המאוורר למצב מקס). אם פוט כזה אתה לא בטוח תוכל להגיע למהירויות נמוכות במאוורר

במצב מינ' מהירות ופוט אם התנגדות גבוהה (כמה מאות אום או 1K לדעתי) אתה תוכל להגיע למצב שהמאוורר לא יזוז (אבל המנוע של המאוורר והפוט עדיין יתחממו בזרם קטן). אתה יכול לחבר מפסק כדיי לכבות את המאוורר לגמרי. יש פוטים אם מפסק כזה מובנה. אם פוט כזה אתה לא תוכל לשלוט טוב במהירויות הגבוהות - הזה קטנה של הפוט תגרום להרבה שינוי במהירות של המאוורר

כשמאוורר מחובר דרך מייצב מתח כמו 317 ניתן לשים פוט הרבה יותר קטן ולשלוט בכל התחום של המאוורר בצורה טובה (ממהירות כמעט מלאה עד כיבוי מוחלט). פוט של כמה K או עשרות K אם הספק קטן בדרך כלל הכי מתאים לזה

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

קראתי את כל מה שכתבת הרגע, הבנתי רק חצי חח..

המאוור צורך 60 מיליאמפר ו 12V

אני לא כזה מבין אז אני לא יודע מה לעשות

במילים פשוטות אתה אומר שאם אני ישתמש ברכיב (פוט) במצב שהוא לא מעביר זרם בכלל הוא ו\או המאוור יכולים להתחמם ולהשרף?

אלה אם אני מחבר למעגל עוד רכיב שהוא גם יתן למאוור את ה 100% חשמל במצב שהפוט מסובב עד הסוף

זה יהיה הכי טוב בשבילי אם תוכל להכין לי סרטוט של מעגל ואני יזמין את הרכיבים ויכין את המעגל שלך

וכן אני רוצה שהמאוור יקבל 100% למוליך או למבודד ולא אני לא רוצה ששום דבר יתחמם או ישרף חלילה

אז כמו שאמרתי, אין לי מוסג מה לעשות

בכל אופן שיהיה חג פסח שמח וכשר

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

יש בעיה לחבר פוט ישירות למאוורר. אתה לא תקכבל שליטה טובה במיוחד ובחלק מהמצבים של הפוט אתה יכול לשרוף אותו

אם אתה מחבר מייצב מתח כמו 317 אתה יכול לשלוט במתח של המאוורר בצורה הרבה יותר מדוייקת ובלי שהפוט יתחמם. מדריך - http://hwzone.co.il/community/index.php?topic=80577.0

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אשכרה דילגתם על התגובה שלי כאילו כלום.

יפה.

כנראה בגלל שאתה דילגת על הקטע של ההתנגדות המשתנה בין שני המצבים הקיצוניים...

לפותח האשכול; פוטנציומטר לא נותן שליטה טובה, וגם תצטרך אחד בהספק גבוה. נסה להשתמש בLM317 שהוצא לך, או בPWM אם תרצה להשקיע.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...