שאלה בקשר לזמן ומרחק... - מדע וטכנולוגיה - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

שאלה בקשר לזמן ומרחק...

musari

Recommended Posts

האור מהשמש שאנחנו רואים לוקח לו 8 דקות להגיע מהשמש לכדור הארץ השאלה שלי אם אני נימצא על השמש ומישהוא צופה בי מכדור הארץ בטלסקופ אם אני ינופף לו רק אחרי 8 דקות הוא יראה תניפוף או שבאותו רגע?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

זה שעל כדור הארץ יראה את הנפנוף אחרי 8 (וחצי) דקות.

בדומה לאפקט דופלר, פיצצו חומר נפץ על אי ועמדו במרחק של כמה ק"מ, קודם ראו את הפיצוץ

ולאחר כמה שניות הקול הגיע לאוזניים.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

והזמן אצל שנינו הוא אותו זמן או שאני מקדים אותו ב 8 דקות ?

יש בכלל מה להשוות את הזמן שלי על השמש ושהוא על כדור הארץ או שמדובר בתיזמונים שונים? אם אצלו עברו 24 שעות כמה אצלי יעברו 23:52?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הזמן הוא אותו זמן בדיוק. פה 24 ושם 24 זמן זה כולה דבר שאנחנו המצאנו שיהיה נוח.

אם אתה נימצא על השמש ואני כאן ולוקח 8 וחצי דקות לראות אותך זה לא בגלל שהזמן שונה אלא הראיה שלנו מתבססת על השתקפות של האור

ומהירות של האור זה 300 אלף קילמטר לשניה . אז בגלל שאתה כל כך רחוק עד שהאור יגיע לכאן אני יראה אותך יקח 8 וחצי דקות . יש מבין?

אם יעברו 8 דקות ותנופף אני עדיין יראה אותך רק עוד 8 דקות. וזה לא בגלל שהזמן שונה . מרחק ...

זה כמו להגיד שבסין השמש זורחת לפנינו אז הם נימצאים בעתיד .

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

זמן זה מושג קבוע וגם יחסי.

אם אתה נוסע במהירות האור לשמש אתה תהיה מבוגר ב-8 דקות כשתגיע לשם.

מבוגר ? למה? מבחינה ביולוגית ? מהירות האור מאיצה היזדקנות?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

u s a r

מסבירים לך שהזמן שיקח לך להגיע מכאן ל שמש זה 8 וחצי דקות (במהירות של האור)

זה כאילו שתזדקן ב 8 וחצי דקות

אתה נוסע מי מקום א למקום ב 60 דקות ... בכמה זמן תזדקן עד שתגיע למקום ב?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

גם שאני יושב פה על הכיסה בלי לזוז 8 דקות אני גם יזדקן בשמונה דקות היתכוונתי אם אני יזדקן יותר או שזה לא משנה הזמן רץ קדימה אנחנו מיזדקנים לא יותר ולא פחות מהר?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

Internal - עשית סלט אחד גדול. דווקא כשנעים במהירות האור הזמן עבורך עומד מלכת. אם תטוס 8 וחצי דקות במהירות האור, אתה לא תזדקן ברגע, ואילו היקום סביבך יזדקן לעומתך באותן 8 וחצי דקות.

תפתחו ויקי בערך "תורת היחסות", הבסיס לא כזה מסובך כמו שזה נשמע...

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

זה לא כ"כ נכון,

אם אתה טס במהירות האור (אגב בלתי אפשרי לטוס במהירות האור) לשמש, הזמן שיעבור לאור להגיע הוא 8 דקות לערך אבל עבורך הטיסה תהיה מידית.

ככול שמתקרבים למהירות האור הזמן מאט, אם תטוס במהירות האור עבורך הזמן יעצור מלכת.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

מה?? ניראה לי אתה קצת מבולבל ...

דמיין חללית אתה יושב בפנים אתה טס 8 וחצי דקות בפנים . הזמן הזה ירד בחייך כי חייתה 8 דקות ועזוב מה שהולך מסביבך . זה מרחק מטורף איך בדיוק תרגיש את זה מיידית?

מה הולך מבחוץ לחללית ... לעולם האמיתי יקח הרבה יותר זמן להגיע למה שעשיתה 8 הדקות האלו . אבל אתה אישית הזדקת...

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אני לא יודע עד כמה למדת פיזיקה בבית הספר, INTERNAL, אבל אני במקרה למדתי, ומן הסתם גם נבחנתי על זה. ואז הלכתי לאוניברסיטה, ושם למדתי פיזיקה שוב, ונבחתי עליה שוב. גם הוצאתי ציונים לא רעים... :P נדמה לי שאני דווקא יודע על מה אני מדבר.

אם תטוס במהירות האור, מה שאכן כמו שאמרו מעלי אינו אפשרי במסגרת הפיזיקה הידועה עבור שום גוף בעל מסה (אבל אפשר תאורתית להתקרב ל99.99999...% ממנה) הזמן עבורך יעמוד מלכת. הזמן של מה שמסביב ימשיך להתקדם, אז אם יקח לך 8 וחצי דקות לטוס לשמש (אתה טס במהירות האור, לא?) זה בדיוק הזמן ש"תחסוך" יחסית לשאר העולם. אם תטוס מרחק גדול יותר, נניח לאלפא סנטאורי, ותחזור - טיול של 8.6 שנים במהירות האור - תגלה שהספיקו להתחלף שתי ממשלות (לפחות) אפילו שבשבילך אלה היו רגעים בודדים.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

כן שמונה וחצי דקות טיסה בחללית רגילה תגרום לך להזדקן בשמונה וחצי דקות. :)

אבל 8 וחצי דקות של טיסה במהירות האור אפילו 1000000 שנים של טיסה במהירות האור עבורך הזמן יעצור, ומבחינתך עברה רק חלקיקית השניה.

ככול שמתקרבים למהירות האור הזמן מאט (נוסחה מדעית).

אגב זה בלתי אפשרי לגוף בעל מסה נייחת (כמונו) לנוע במהירות האור כי המסה שלנו תגדל לאין שעור (בודאי נמות הרבה לפני) ובכול מקרה בשביל לשמור על תאוצה כזאת (מהירות האור) ככול שהמסה גדלה תצטרך יותר ויותר אנרגיה יותר ממה שאנו מסוגלים לדמיין.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...