תיקון ספק כוח - בעיות בצד של מתח גבוה - אלקטרוניקה ומודינג - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

תיקון ספק כוח - בעיות בצד של מתח גבוה

Ash Binary

Recommended Posts

קיבלתי ממעבדת מחשבים ספק של delta electronics. זה חברה איכותית ואמינה. משתמשים בספקים האלה בשרתים ובמחשבי חברה. הספק שקיבלתי הוא ספק ATX 310 W רגיל ממחשב דסקטופ של lenovo

בדיקה ויזואלית של הספק מבפנים - הכול נראה שלם חוץ מהפיוז F 8A (מחשבה - כבר החלפתי פיוזים בכמה ספקים איכותיים והם עבדו בכיף ולא נשרף שוב תוך שניה)

החלפתי את הפיוז ל F 5A חדש וחיברתי לחשמל בטור אם מנורת ליבון 40 W 240 V

הקטע ל המנורת ליבון - להגביל את הזרם במקרה שיש קצר במעגל של הספק (בבדיקה הראשונה). כך אני אצתרך להחליף כמה חלקים בודדים ולא יישרף לי חצי מעגל. בזרם שלוקח ספק מכובה או ללא עומס המנורה עובדת חלש ומקבלת משהוא כמו 20 - 30 V rms גג (לפי הבהירות שלה) והספק מקבל את היתר

אני בודק שהמפסק של ה 110 - 220 במצב של 220 ומחבר לחשמל בטור אם המנורה

המנורה נדלקת לשניה באור מלא ויורדת לאור חלש מאוד (נורמלי לספק תקין - טעינת קבלים גדולים בכניסה ואז זרם קטן)

אני מנסה גם להפעיל את הספק - מחבר ירוק אם שחור - מאוורר עובד ומנורה נדלקת קצת יותר חזק

השארתי את הספק מחובר לחשמל משהוא כמו 20 שניות. בום !!!! ריח של שרוף !! מנורה נדלקת באור מלא (הספק מקצר לגמרי)

deltapowersupply.png

הציור הוא המעגל בחלק הראשון של הספק. החלק של ה AC טריויאלי לגמרי. החוט ה 3 מהשנאי של ה PFC מנותק על ידיי המפסק של ה 110 220 וניתן לאמר שהשנאי הוא סתם סליל בטור לכל המערכת בצד של ה AC

אחריי הדיודות יש 2 קבלים גדולים בטור - כל אחד 820 uF 200 V

במקביל לכל קבל כזה יש נגד פריקה (2 נגדי SMT קטנים ממש בטור) שנותנים ביחד משהוא כמו 500 K

וכן varistor למתח פריצה של 200 V. ה varistor הוא מסוג TVR10241 נתונים

שתי ה varistor ים שרופים ומפוצצים לחתיכות

אם כך המתח 320 V DC (בטח קצת פחות בגלל המנורה בטור) אמור להתחלק ל 160 + 160 אל 2 הקבלים. ה varistor לא אמור להגיב במצב הזה

למה ה varistor ים התפוצצו ? איך קרה שאחד מהם קיבל 200 V (הרבה יותר מחצי מהמתח) ?

ניחושים אפשריים

מפסק 110 220 מקצר - בדקתי אם מולטימטר הוא לא. המגעים בפנים נקיים ללא סימן של פריקת חשמל

קבל אחד מה 820 uF מקצר וכך כל המתח הגיע לקבל השני ול varistor שלו - לא נראה לי כי בדקתי את הקבלים (במתח נמוך) והם שלמים ומחזיקים מטען לאורך זמן בלי שהמתח יירד בעצמו

אחד מה varistors קיצר - הדבר היחיד שנראה לי סביר אבל אין דרך לבדוק את זה עכשו

בגלל שחיברתי את המנורה בטור - אין מצב. היא לא יכולה לעשות שיהיה יותר מתח בכניסה של הספק רק פחות מתח ולא יכולה להשפיע אל האיזון בין הקבלים

משהוא בהמשך המעגל של הספק קיצר את אחד מהקבלים - אין מצב. כל יתר המעגל בספק עובד מ 320 V DC של 2 הקבלים בטור. אין משהוא שמתחבר לנקודה A (ויכול לשנות את האיזון במתח בין 2 הקבלים) חוץ ממה שכבר מצוייר

מה היה יכול לדפוק אותם ?

למה זה כן עבד איזה 20 שניות בלי לקצר ?

למה לשים לב כשאני בוחר varistors חדשים ? (איזה נתונים חשובים ואיזה לא) ?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

קודם כל, שיטת הבדיקה עם מנורה בטור לא יעילה. ברגעי ההפעלה וברגעים של צריכת מתח מהספק, הוא לא יקבל את ה220V הנדרשים לו.

לגבי הוריסטורים, לדעתי זה קצר בהמשך המעגל, ברכיב הממתג או בשנאי. מספק שאחד הקבלים יקוצר כתוצאה ממשהו, כדי שעל הקבל השני יפלו 320V, הוריסטור שלו ישרף, ומיד גם השני.

לגבי קנייה של חדשים, אין הרבה נתונים מעבר למתח פריצה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

המעגל שלך לא מובן כי לא ציירת חיבורים בצמתים .

במצב שהמתג הוא על 220V , נוצר מחלק מתח ביציאה , כך שהמתח על הקבלים הוא זהה גם במצב של 110V גם ב 220 .

כנראה המתג היה ב 110 והספק חובר ל220 , זה מה שגרם לשריפת הרכיבים .

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הבעיה היא - אין חיבור מהנקודה A למשהוא בהמשך המעגל שהיה יכול לקצר את אחד מהקבלים

המשך הספק מקבל את ה 320 V של 2 הקבלים ביחד ללא נקודת האמצע. כלומר מה שהיה יכול לקצר זה רק אחד מהקבלים / נגדי פריקה SMT (לא נראה לי כי אז הייתי רואה בהם נזק ויזואלי) / הואריסטורים עצמם (לא ניתן לבדוק) / מפסק 110 220 (היה במצב 220 כלומר מנותק)

הקבלים - טענתי אותם ב 12 V ומדדתי אם המתח יורד אחריי זמן ארוך. הוא לא - הם שומרים אל מטען בצורה טובה (במתח 12V). אני מניח שהם תקינים (או שייתכן שהפריצה מתגלה רק החל ממתח גבוה יותר ?)

המפסק של ה 110 220 היה ב 220. בדקתי את זה לפניי החיבור לחשמל ואחריי הפיצוץ

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אז יתכן מאוד שספייקים מהסליל הראשוני של השנאי גרמו לנזק. ספייקים במעגלי PWM יכולים גם להגיע לכמה קילווולט.

ספייקים יכולים להווצר מהרבה סיבות - תדר עבודה לא תקין (של הPW , לא של הרשת), פילטר (סנאבר) לא מחובר , סליל משני פתוח , duty cycle לא תקין וכו ...

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

כל varistor כזה יושב מחובר במקביל (ובצמוד מבחינת אורך המוליכים) לקבל של 820 uF

לא נראה לי שהקבל יתן לו 'להרגיש' ספייקים

חוצמזה לדעתי ספייקים לא אמורים לדפוק varistor. ספייק באורך זמן אפסי לא אמור לחמם אותו לרמה שהוא יתפוצץ לחתיכות - צריך זמן בשביל חימום כזה

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הקבלים מחוברים למתח הרשת (דרך מיישר) , כאשר הספק שלך לא צורך יותר מ 2A, כמה מתח כבר ירד ?

הוואריסטור נמצא שם לצורך הגנה .

נתק את הסליל המשני של השנאי מהלוח (כדי לא להרוס עוד חלקים) ותמדוד מתח על אחד הקבלים , אם הוא עובר את ה160V בערך , כנראה יש ספייקים רציניים במעגל .

אם אין לך סקופ למדוד בדיוק מה קורה שם , הייתי מוותר , במיוחד כשספק עולה היום בסביבות ה 100 שח .

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אני יכול לנתק את כל ההמשך של המעגל אבל אז יש פחות סיכוי לספייקים (למה שיהיו אם הקבלים סתם יושבים טעונים ולא מושכים זרם מהרשת)

הספק הזה הוא לא של 100 שקל. הוא הרבה יותר איכותי (רואים מהחלקים ומהמבנה שלו). אחריי שאני מתקן אותו אני סומך אליו יותר מספק חדש של 100 שקל

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

• 1 שנה מאוחר יותר...

תוכל לתקן את הספק אצל אם.קיי.סי מעבדות

יש להם מעבדה מקצועית לתיקון ברמת רכיב

תיקון ספק כח

תיקון LCD

תיקון טלוויזיות

תיקון מחשבים

אני אומר לכם אחלה מעבדה אני מתקן אצלם

כבר היו לי 3 תקלות במכשירים שונים והם פשוט הצילו אותי

טוב, הם נקראים אם.קיי.סי מעבדות

הטל: 050-6561312

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

למה לפתוח נושא מ2009??

הבנתי....כנראה כי "קוברה" זה לא ממש משתמש אלא פרסומת לחנות

עם שלוש מתוך שלוש הודעות על אותה חנות

זה חוקי בכלל?

[attachment deleted by admin]

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...