positioning the hard drive correctly - אמצעי אחסון - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

positioning the hard drive correctly

jj516

Recommended Posts

sorry for the english but my hebrew doesn't work right now,

any way,

i have a cage for 2 hard drives, but i already have 2 in in, now i have another one, a 3rd hard drive that i want to connect to my , now the thing is i can connect in to the hard disk cage down right below it, but i will have to put the hard drive upside down, will it hurt the hard disk in any way shape or form?

thanks allot!

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

I'm asking 'cos once someone told me that "its not the healthiest" for it to be like that

especially when there is heat from the other hard drive on top of it.

see,

imagine one hard disk, (in a normal position) then there is a metal plate or the flor of the HD cage.

now it gets heated, but not that bad, i can put my finger on it and just leave it for as much as I'd like so...

and i want to put my 2nd hard disk beneath the hard disk cage flor (yes i have a way god knows why but i do...) and i want to be sure that its fine and wont cause any damage or will hurt it during the long run.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לא יצא לי לקרוא את הדיוק הקודם בנושא, אבל לדעתי עדיף במצד הסטנדרטי, הכי בסך הכל, הראש יושב "מעל" הדיסק המסתובב, נשמע לי הגיוני יותר שהוא יבוא מלמעלה.

כמובן שהדיסק צריך להיות כמה שיותר יציב יקבל כמה שפחות זעזועים.

בקשר לחשיבות המיקום, אתה כן יכול לנסות לסדר שהדיסק יקבל איוורור, הרי הוא אחד הרכיבים המתחממים ביותר (אחרי המעבד והכ. גרפי)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לא יצא לי לקרוא את הדיוק הקודם בנושא, אבל לדעתי עדיף במצד הסטנדרטי, הכי בסך הכל, הראש יושב "מעל" הדיסק המסתובב, נשמע לי הגיוני יותר שהוא יבוא מלמעלה.

כמובן שהדיסק צריך להיות כמה שיותר יציב יקבל כמה שפחות זעזועים.

בקשר לחשיבות המיקום, אתה כן יכול לנסות לסדר שהדיסק יקבל איוורור, הרי הוא אחד הרכיבים המתחממים ביותר (אחרי המעבד והכ. גרפי)

יש ראשים משתי הצדדים ככה שאיך שלא תשים אותו תמיד יהיה ראש שיהיה "הפוך"

ככה שזה ממש לא משנה איך תשים אותו.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

כן, אפשר לחבר דיסק כשהוא הפוך (לדאוג לבעיות התחממות זה כבר משהו אחר), וכן, אפשר לחבר דיסק בצורה אנכית. יש אצלנו מאות מחשבים שהדיסקים שלהם מחוברים בכל אחת מהדרכים האלה, ואין שום בעיות איתם...

בלי קשר, אם זה דיסק של , כדי שהוא לא יינזק הייתי ממליץ להשתמש בו מקסימום כמשקולת ניירות. וגם זה לא היה הופך אותו ליותר אמין...

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

well thanks a lot to all of you, i will try it.

cooling solutions aren't that great with me, this will be the 3rd HD in my and i have no cooling for them at all, just once fan i put on top of the first HD, currently under pressure at the summer the temp is 55 between the 2 HD, which i don't think is that bad, hopefully it will be ok

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...