יש למישהו מושג בעינייני חוקי בלעדיות על עיצובים גראפיים?(מצורפת עבודה שעשיתי) - תוכנה - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

יש למישהו מושג בעינייני חוקי בלעדיות על עיצובים גראפיים?(מצורפת עבודה שעשיתי)

Titan777

Recommended Posts

אהלן,

אני מעצב גלשנים וציודי גלישה למיניהם לחברות שונות בעולם.

עיצבתי את הגלשן הזה

Blade Scalper 132x41

blade20scalper202008aj5.jpg

dsc0025resizedqe7.jpg

dsc0026resizedpa5.jpg

dsc0028resizedua0.jpg

dsc0029resizedil8.jpg

dsc0032resizedbf9.jpg

dsc0033resizedys7.jpg

לחברה בשם Blade Kiteboarding

לשנת 2008 וקיבלתי בתמורה גלשן שמכרתי ב2400 ש"ח

נודע לי שבגלל שהגלשן יצא די מאוחר בשנת 2008 ובגלל שאהבו את העיצוב, הרגישו שלא מיצו אותו ועל כן הוא יהיו מיוצר עם אותו העיצוב גם בשנת 2009.

רציתי לדעת אם מגיעה לי תמורה על זה. האם יש לי הזכות לתבוע אותם? אין לי שום חוזה חתום עם הסכם לשנת 2008 בלבד אבל לדעתי זה היה די הגיוני שזה לשנה הזו בלבד.

יש לי בכלל זכות על העיצוב כרגע? הבעלים אמר לי שמכרתי לו את העיצוב ואני טענתי שמכרתי לאותו שנתון ושהזכויות עליו הם שלי כי אני הוא זה שצייר אותם ולא הוא. אגב, כשביקשתי מהבעלים לשים קרדיט על הגלשן הוא אמר לי שהוא מוכן לעשות זאת במקום לשלם לי.

בכל מקרה, רציתי גם לדעת כמה אמורים לשלם על עיצוב גלשן? אני עד היום לא כל כך יודע כמה באמת אמורים לשלם על זה. אני מרגיש שעובדים עליי כי אני עוד צעיר וחסר ניסיון ומנסים לסובב אותי לפי האינטרסים שלהם.

תודה ושבת שלום לכולם.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

• תגובות 30
  • נוצר
  • תגובה אחרונה

לגבי ענייני הזכויות אתה בפורום הלא נכון.

אתה צריך עורך דין שמומחה בזכויות יוצרים ולא מעצב גרפי.

אם לא חתמת על חוזה זה בעייתי כי זה אומר שאף אחד לא חייב לך כלום.

מצד שני, זה יכול גם להיות לטובתך עם עזרה משפטית טובה כי אם לא חתמת על כלום זה אומר שהעיצוב הוא עדיין שלך.

ממליץ לך לפנות מהר לייעוץ משפטי.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הבעלים אמר לי שמכרתי לו את העיצוב ואני טענתי שמכרתי לאותו שנתון

ואיפה זה כתוב? האם יש לאחד מהטיעונים הללו אסמכתה כלשהי?

שהזכויות עליו הם שלי כי אני הוא זה שצייר אותם ולא הוא

בגדול עד כמה שזכור לי, כשמדובר ביצירה אומנותית שנמסרת למטרות מסחריות לשימושו של גורם חיצוני (כלומר שלא מעסיק אותך כעובד תחתיו), ברירת המחדל היא שהזכויות עוברות לאותו הגורם שהשכיר את שירותיך.

אם אין חוזה כתוב שמבהיר שאתה שומר את זכויות היוצרים, אני מאמין שלא תוכל לקבל יותר מפרסום קרדיט על גבי הגלשנים, אבל אולי יש דרך להטות את הכף לטובתך בכל זאת.

ולהבא, כדאי שקו המחשבה הבא ינחה אותך - אם למזמין העבודה יש דרך לנצל לרעה את זכויות היוצרים שלך, הוא יעשה זאת תמיד.

אני חייב להודות שאני לא אופטימי וכנראה שכל מה שתוכל לחלץ מהמקרה הזה הוא לקח לפעמים הבאות. אתה צריך לדעת שאתה חייב תמיד לבסס כל עסקה שכזאת על חוזה כתוב שמפרט את כל התנאים לגבי זכויות היוצרים.

אתה בהחלט צריך להתייעץ עם עורך דין לגבי הנושא, לא רק למקרה הספציפי הנוכחי, אלא גם שיעזור לך לנסח אחת ולתמיד את כל התנאים מבחינתך, לגבי זכויות יוצרים של יצירות אומנותיות ושל קניין רוחני על כל פלטפורמה רלוונטית - בין אם מדובר בפרסום תיקי עבודות באינטרנט, ביצוע עבודות כפרילנסר לגורמים בארץ או בחו"ל (זה משנה מאוד), עבודה תחת מעסיק, פרסום עבודות שלא למטרות רווח וכד'.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

עורך דין לא יעזור בעניין שלו, הסיבה שהוא עוסק בתחום כתחביב! לא כשכיר של אף חברה מסודרת, לא כעוסק מורשה, לא כפרילנס עם קבלות.

הוא אפילו עוד יכול להסתבך סתם עם מע"מ, אלה מכן מישהו ינפיק חשבונית/קבלה עבורו כקבלן משנה.

עוד אפשרות להצהיר במס-הכנסה כעסקה חד- פעמית.

צריך גם לשים לב לעניין התוכנות החוקיות, באיזה תוכנות נעשתה העבודה? האם הוא רשום בנציגת אדובי בישראל, במקרה כזה אם אין לא תוכנה חוקית רצוי שיעשה את העבודה דרך אדם או סטודיו שהתוכנות חוקיות אצלו.

הדבר היחידי ששווה לו כרגע, זה מתן זכות קרדיט על העבודה לפעמים זה שווה יותר מהכסף על העבודה, אבל... בגלל הסיבות הנ"ל גם קרדיט יכול להפליל אותו.

אם בעתיד תקבל עוד עבודה מהחברה הזאת, תחתום מולם חוזה עם מעצב גרפי מקצועי שמייצג אותך או סטודיו מורשה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אתה צודק, משום מה לקחתי את האפשרות הזו כמובנת מאליה. זאת האפשרות הכי רלוונטית במקרה כמו המקרה הנידון כאן לדעתי.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

עורך דין לא יעזור בעניין שלו, הסיבה שהוא עוסק בתחום כתחביב! לא כשכיר של אף חברה מסודרת, לא כעוסק מורשה, לא כפרילנס עם קבלות.

הוא אפילו עוד יכול להסתבך סתם עם מע"מ, אלה מכן מישהו ינפיק חשבונית/קבלה עבורו כקבלן משנה.

צריך גם לשים לב לעניין התוכנות החוקיות, באיזה תוכנות נעשתה העבודה? האם הוא רשום בנציגת אדובי בישראל, במקרה כזה אם אין לא תוכנה חוקית רצוי שיעשה את העבודה דרך אדם או סטודיו שהתוכנות חוקיות אצלו.

הדבר היחידי ששווה לו כרגע, זה מתן זכות קרדיט על העבודה לפעמים זה שווה יותר מהכסף על העבודה, אבל... בגלל הסיבות הנ"ל גם קרדיט יכול להפליל אותו.

אם בעתיד תקבל עוד עבודה מהחברה הזאת, תחתום מולם חוזה עם מעצב גרפי מקצועי שמייצג אותך או סטודיו מורשה.

שומדבר ממה שכתבת לא רלוונטי לדיני זכויות יוצרים אלא למס הכנסה וכל מיני שטויות אחרות. זכות היוצר קיימת מרגע שיש יצירה בלי קשר לזהות היוצר. במקרה הזה מדובר בזכות יוצרים מסוג copyright או מדגם לא רשום. יש פה גם אפשרות לתביעה בדיני עשיית עושר.

עצתי היא שתלך לעו"ד שמתעסק בקניין רוחני. הדבר היחיד הרלוונטי שעוד הולך לפי לוגיקה משפטית ממה שאני רואה פה, זה הפוסטים של serpentmage. כל שאר ההודעות אולי מעניינות ויפות אבל הן לא רלוונטיות לזכויות שלך מול מי שהשתמש ביצירה שלך. למיטב ידיעתי, גם הפוסט של serpentmage לא מדוייק, כי לא היית עובד של החברה כשעשית את הציור. זה שהוא הסכים לתת לך קרדיט על הציור יכול לשמש אותך בהליך כהודאה בכך שנשמרו לך זכויות ביצירה (זכות מוסרית לקרדיט על היצירה).

הנושא מורכב, ואני לא חושב שכדאי לך לכלכל את צעדיך על בסיס הודעות בפורום, בטח שלא בפורום מחשבים שהאינטיליגנציה של מרבית המגיבים בו מוטלת בספק (ואני מפנה אותך לפורום כללי). תאסוף את כל החומר שיש לך בנושא, ותפנה לעו"ד.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...