האסלה של המדינה - אקטואליה ותרבות - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

האסלה של המדינה

Merrymoon

Recommended Posts

וכי איך עוד אפשר לקרוא לים במדינה הזאת?

שנים שלא יצא לי לראות חוף נקי. וכי למה? לא מגיע לי? עזבו אותי, לא מגיע לו, לחוף, להיות נקי? לא מגיע לכם חוף נקי? לילדים שלכם בעתיד? למה בעצם?

מאז שאני זוכרת את עצמי כילדה קטנה שראתה ים רק בתמונות באינציקלופדיה, רציתי לגור ליד ים, עמוק, כחול ואמיתי. הייתי בים השחור בגיל 4. כשעליתי לארץ אבא שלי לקח אותי לים בשבוע ה-1. צהלתי משמחה, קפצתי, צרחתי מרוב אושר, בניתי ארמונות בחול, אספתי צדפים והשריתי את עצמי במים עד שעיניי נהיו אדומות כשל קרפיון. את רוב ילדותי אני זוכרת מבלה בחוף הדולפינריום ("תופים"), תופסת סרטנים, צוללת מתחת לגלים ומתפאלת מביצועים של גולשים, אך גם מחיי הבר על האבנים של השובר גלים.

רואים את החמוד הזה?

istockphoto_796583_cristate_nudibranch_sea_slug.jpg

פעם עוד היו כאלו על השובר גלים של הדולפינריום. פעם אחרונה שראיתי אותם היתה ב-1994 או 1995. אני גם כמעט כבר לא פוגשת בשושנות ים בקרבת החופים. על כונכיות חיות כבר אין בכלל מה לדבר. מה שלא נעלם מעיניי, ורק נדמה כי התרבה, היו שקיות הניילון. כבר נראה לי שצפות יותר כאלו מאשר מדוזות ביולי. גם הריח, ליד החוף, הפך ריח של ביוב. את שוברי הגלים, שהיו פעם שוקקי חיים, מכסה מעין אצה חלקלקה ונורא מסריחה שלא היתה שם קודם. וזה רק זיהום של ביוב, של בתי שימוש שזורמים לכם מחוף "מציצים" עד חוף "ירושליים". למה שארצה לשחות בתוך שפכים? אתם רוצים?

אבל לא מדובר רק בשפכים. ישנם מפעלים שמזרימים רעלים ושפכים תעשייתיים בדרך קבע היישר לתוך הים. הרי מה אכפת לו לבעל המפעל ולמנכ"ל? הילדים שלהם שוחים כנראה בבריכה הביתית (או של הקאנטרי קלאב) או באיי סיישל.

כפי שכבר אמרו בתוכנית "בולדוג" לפני כמה שנים, לאותם אנשים אשר מחזיקים מפעלים מזהמים בארץ, יש "סניפים" ומפעלים נוספים באירופה. בהולנד, אם לדייק. ומה קורה שם? שם יש להם פילטרים צרפתיים וטיפול בפסולת כנדרש בחוק. אז למה אצל הגויים אסור ובישראל, שכל כך יקרה לנו, הכל הפקר ומותר לחרבן לתוך הבאר ולשפוך אמוניה? אה, כן, כי המזהם לא ישתה ממנה. הוא ילגם יין בפרובאנס בזמן שבחיפה יקבלו דייגים, שחיינים ושייטים סרטן. אבל למה? מה? ההולנדים יותר טובים? כנראה, אם הם לא נותנים לו לזהם כמו שנותנים במדינת ...

זה פשוט מרגיז. במה אנחנו גרועים מן האירופאים שאצלינו כל כך מלוכלך? ושיקום הפאטריות שצועק כל הזמן "למה מתלוננים על ישראל?!" ויתן לי תשובות על זה. אני לא חושבת שיש תירוץ שיכסה את התחת של המדינה והראשויות בנושא הזיהום של הים והחופים (ולא רק). לא יעזור "אנחנו מדינה צעירה" ו"אנחנו לא עשירים כמו...". לא צרייך להיות אימפריה כדי לאסוף אחריך את הזבל ולא לשפוך נפט לים שבו מבני עמך שוחים ואוכלים דגה. אין תירוץ לזיהום.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

את צודקת בכל מילה.

הלוואי, הלוואי שהחופים היו נקיים, כמו שרואים אפילו באסקימו לימון.

יש עוד כמה חופיים יחסית נקיים, למשל כמו חוף דור, או חוף הבונים שרוצים לעשות ממנו חוף אקולוגי בכלל, אבל זה שעה נסיעה בערך.

הייתי פעם אחת בבונים, וזה הכי הזכיר לי את החופים הפסטורליים שרואים בגלויות.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ואי באמת גועל נפש מה שהולך גם בצפון חופים שבתור ילד הייתי כלכך אוהב ללכת עליהם נימצאים במצב מגעיל מזרקים בקבוקי שתייה חריפה זרוקים על החוף כזה חבל...

לפני חודש היינו שם אם חברים וראינו אנשים עוברים ומחלקים שקיות כדי לנקות את החוף :xyxthumbs: ממש כל הכבוד להם

ברור שהלכנו ועזרנו :yelclap::xyxthumbs:

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

זה הכל טוב ויפה, אבל מה עושים כדי להפסיק את ההפקרות הזאת? התארגנות המונית/עממית? eco-terror?

אני חושבת שאנחנו יכולים לעשות יותר מאשר טוקבקים. התארגנות לפעמים מביאה לשינוי. הסטודנטים אשר הפגינו לתמיכת ניצולי השואה למשל, ייתכן ובלי ההתארגנות שלהם והצעדה הממשלה בכלל לא היתה מסתכלת לכיוון של הניצולים. נכון שהשינוי לא גדול והפיצוי שהניצולים קיבלו זעום ומפדח, אבל זאת התחלה. למה לעצור שם? בואו נתארגן ונתמוך עוד נושאים.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ASD, איזה חוף?

מה את מציעה לעשות?

ואיך בכלל מפיצים שמועה שרוצים לעשות הפגנה ביום זה וזה בנושא הזה והזה...

שמועות רעות רצות הכי מהר, אבל הקטע שאם זה רע לים לאף אחד לא אכפת. מישהו צריך למות מזיהום בים כדי שלמישהו יהיה אכפת, הכל פה נכתב בדם.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אפשר לשלוח מכתבים לכנסת בנוגע לחקיקת חוקים מחמירים יותר כנגד המפעלים המזהמים- אין סיכוי שזה יעבוד

יש את כל הארגונים הירוקים האלה, שביכולתם לעשות שינוי ואין לי מושג למה הם מחכים. צריך לשלוח להם מכתבים.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

יש את חוף בצת[צפון הארץ] ויש שם עוד שורה של חופים נטושים זה לא חוף אבל יש שם חול וים אנחנו נוסעים לשם הרבה כי אפשר שם לעשות על האש והוא דיי נקי ביזכות זה שבאמת משקיעים ומנקים את האזור אזרחים! ללא שום תשלום מקום ממש טוב דיי סלעי אבל יש את הנקודות שאין סלעים[כל פעם אנחנו חוזרים אם חורים ברגליים חחח] כי נסחפים כל פעם ואז מישהו צועק איי שיט אבנים וחוזרים אחורה חח

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

שששש! אל תפרסם! כי למה כל חוף נטוש/נקי שהיה פעם, הופצה השמועה שהוא כזה, באו מלאן אנשים וזיבלו. תראה את אפולוניה. הוא מאד נקי בהשוואה למרכז אבל עדיין, מלא ג'ורה. באשדוד הבנתי בכלל זוועה. אמא שלי נסעה לשם עם חברים של המשפחה לעשות על הראש, נכנסה למים, יצאה עם דלקת באוזן כתוצאה מאיזו פטריה - מסתבר שהיו שם שפכים.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

למרות שאת צודקת, בארץ אין חוק שאוסר על הזרמת שפכים לים, זו הנקודה.

אני זוכר את חוף דור לפני 7 שנים, שהייתי בן 10. זה באמת נראה כמו איזה חוף בטורקיה.

היום, למרות שזה אחד מהחופים הנקיים ביותר בארץ, זה כבר ממש לא מה שהיה פעם.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

למרות שאת צודקת, בארץ אין חוק שאוסר על הזרמת שפכים לים, זו הנקודה.

אני זוכר את חוף דור לפני 7 שנים, שהייתי בן 10. זה באמת נראה כמו איזה חוף בטורקיה.

היום, למרות שזה אחד מהחופים הנקיים ביותר בארץ, זה כבר ממש לא מה שהיה פעם.

אין? אתה בטוח? חשבתי שמותר להזרים עד כמות מסויימת.

אני יודעת שאנחנו מקום שני בעולם בזיהום מים מתוקים דווקא. למה אנחנו, מדינה יבשה כל כך, מתנהגים כאילו למים אין סוף?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אתם מתלוננים על חופים במרכז? מישהו פעם היה באיזור מפרץ חיפה (מתחיל מקרית ים וצפונה עד המפעלים, לא יודע איך זה בעכו)? כשהייתי קטן הייתי שוחה כל סוף שבוע, מה גם, חשבתי שהמים אמורים להיות עם גוון שחור כזה... כבר קרוב ל-10 שנים לא נכנסתי לשם אחרי שקיבלתי קצת שכל. לא מזמן יצאתי להליכה על החוף ושום דבר לא השתנה: עדיין אפשר להתבלבל בין שקית לבין מדוזה, עדיין נדבק לך מזוט\נפט לרגליים למרות שמברשות הקרוסין לנקוי הרגליים הוסרו, החופים מלאים בזבל, אוניות עדיין מרוקנות את הזבל שלהן מול החופים שלנו כי כולים יודעים שכאן אין פיקוח, אז למה לפרוק את הזבל בנמל ולשלם על זה? צינור הביוב שזורם לים כ-15 מטר מהמתרחצים וכו וכו וכל זאת לא להזכיר את החומרים שזורמים לים ולא רואים אותם.

הכי מפתיע זה לראות אנשים מתרחצים שם...

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

האמת בחוף דור (טנטורה) הייתי פעם אחרונה לפני 6 שנים. נראה חבל"ז, אז אתה אומר שהוא נהרס עכשיו? :'(

בבונים הייתי לפני איזה שנתיים, עדיין מדהים.

לא בדיוק נהרס, אבל תסכים איתי שבאותה תקופה הוא נראה כמו אחד החופים בטורקיה

היום הוא נראה בערך כמו שדדו דרום נראה לפני שזיהמו לו את הצורה.

עדכון בקרוב, אני אהיה שם ליומיים בראש השנה.

אין? אתה בטוח? חשבתי שמותר להזרים עד כמות מסויימת.

אני יודעת שאנחנו מקום שני בעולם בזיהום מים מתוקים דווקא. למה אנחנו, מדינה יבשה כל כך, מתנהגים כאילו למים אין סוף?

הנקודה היא שבמדינה שלנו, גם אם יש חוק- אין חוק.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...