מילים כדורבנות-פטישיזם ודת - עמוד 4 - אקטואליה ותרבות - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

מילים כדורבנות-פטישיזם ודת

Nahum2

Recommended Posts

SerpentMage

אפילו היהדות החרדית ביותר מתחלקת למספר פלגים כשכל אחד מקפיד על מצוות שונות כראות עיניו. אז למי להקשיב? על מי לסמוך? יהודי אולטימטיבי זאת הגדרה מאוד גמישה, ולכן הנחת תפילין יכולה להיראות כאקט סתמי למישהו אחד ודרך חיים למישהו אחר. הכל עניין של אמונה ואין טעם להכנס לזה.

מחקרים הראו שעד שנולדה הנצרות היה פלג ראשי של יהדות נורמטיבית "עיקרית", שאני מאמין שהוא היה ה"קובע", ומייצג את הזרם העיקרי ביהדות גם כיום. כלומר, מה שאתה אומר, שגם הפלגים החרדיים ביותר מחולקים לפלגים רבים שנבדלים באורח החיים, זה דבר שלא הכרתי. כאן חידשת לי.

ממה שאני מכיר, מלבד הזרם הרפורמי של היהדות, כל שאר הפלגים מקיימים את אותן המצוות באותו אופן. (אבל שונים בהשקפות אחרות כמו קיומה של מדינת ישראל)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

• תגובות 79
  • נוצר
  • תגובה אחרונה

משתתפים בולטים בדיון

ימים פופולריים

משתתפים בולטים בדיון

ימים פופולריים

אני אומר שהיום הוא לא רלוונטי. שים לב, אני לא אומר שהוא חוקק מתוך אי רלוונטיות או שהוא "סתם שם בשביל הכיף" או מסיבה תמוהה. למה זה שם- ידוע לי וברור לי. למה לא הורידו את זה- גם זה ידוע לי.

אי אפשר להתפתח בלי לבטל חוקים ישנים.

ככה פועלת ההלכה. LIKE IT OR LEAVE IT

העובדה שההלכה פועלת ככה לא מהווה הצדקה לרדת על דתיים או בסיס למאמרים מכפישים כאלה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אז אתה לא מכחיש שאיסור אכילת בשר וחלב הוא אידיוטי וחסר כל שחר שרק מפריע. לפחות על זה אנחנו מסכימים.

ועכשיו נשאלת השאלה שעלתה בתחילת הת'ראד - למה אנשים בכל זאת הולכים אחרי החוקים האלו?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ועכשיו נשאלת השאלה שעלתה בתחילת הת'ראד - למה אנשים בכל זאת הולכים אחרי החוקים האלו?

וכל זה עדיין לא רלוונטי לדיון על בשר וחלב :silly: זה כבר דיון אחר ליום אחר.

זה רק נותן הצדקה לומר שההלכה היא דבר מטומטם.

אתה יכול לומר. זה לא אומר שאתה צודק

רבותיי פרשתי להערב

תרגישו מוזמנים לשלוח לי ה"פ נאצה

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

העובדה שההלכה פועלת ככה לא מהווה הצדקה לרדת על דתיים או בסיס למאמרים מכפישים כאלה.

היא די כן.

ההלכה היא לא איזו ישות ערטילאית אומניפוטנטית שעושה מה שבא לא. אם "הדתיים" היו רוצים לשנות את ההלכה, הם היו משנים אותה. התירוץ של "אי אפשר לשנות את ההלכה כי זו ההלכה" הוא כל כך מגוחך שאפשר לחשוב שמדובר באיזה מערכון של מונטי פייטון. חובת ההפרדה בין בשר וחלב מפריעה לי ברמה האישית.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אם יש חוקים ש"פג תוקפם", אני יכול לתת רק הסבר אחד - מסורת. עכשיו, לפני שתאמרו עד כמה זה טיפשי, מנקודת מבטם של הדתיים (אני לא אומר שאני מסכים איתם, אבל אני יכול להבין אותם), העם היהודי של היום הוא לא יותר מצל, או קליפה, של מה שהיינו בתקופת המקרא. לכן חשוב להם לשמור על מנהגים ומצוות שיזכירו להם את אורח החיים של "the good ol' times", כך שאולי זה יהיה אחד מהדברים שאמורים לתת לעם היהודי את ה boost הרוחני שהוא כל כך צריך.

חוץ מזה, יש חוקים שגם משתנים עם הזמן - הם לא מתבטלים אלא "מתעדכנים" (כמו חוקים שאם אדם עשה ככה וככה לשכנו, אז השכן ישלם לו פיצויים בצאן ובקר). הראייה הדתית היאשחוקי ההלכה הם נטולי זמן ואמורים להיות נכונים לכל תקופת זמן, אבל אין שום צידוק עדכני לאיסור ערבוב בשר עם חלב שיהיה מוסכם על כולם.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

סבבה, אבל יש הרי המון זרמים ביהדות.

יש את הזרמים שמקללים את ממציאי האינטרנט ומעדיפים לחיות בגטו ימי הביניים שלהם ובצד השני ישנם הזרמים שאמנם לא עוקבים אחרי המסורות והמנהגים, אבל עדיין מרגישים את הזיקה ליהדות, ולא בקשר הרוחני אלא יותר בקשר הזהותי.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אבל למה לכפות את המסורת שלהם על כולם?

אני לא הרגשתי אף פעם שכופים את זה עלי..

סבבה, אבל יש הרי המון זרמים ביהדות.

יש את הזרמים שמקללים את ממציאי האינטרנט ומעדיפים לחיות בגטו ימי הביניים שלהם ובצד השני ישנם הזרמים שאמנם לא עוקבים אחרי המסורות והמנהגים, אבל עדיין מרגישים את הזיקה ליהדות, ולא בקשר הרוחני אלא יותר בקשר הזהותי.

זה לא מחזק את מה שאמרתי מבחינת המסורת?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הייתי בצבא, ועוד עם ביני"שים.. (כמעט חצי מהפלוגה שלנו היתה ביני"שים למשך כשנה)

אבל בצבא אתה גם ככה כולך "כפות", אז אני לא מחשיב את זה.. :)

טוב, אתה צודק, יש חתיכת כפייה דתית בצבא, בעיקר ביום כיפור ופסח. אבל לזכותם של הביני"שים יאמר שלא היה אכפת להם מה אנחנו עושים, הם לא באו למי שאוכל ביום כיפור בטענה שזה "פוגע" בהם למשל.

אבל אף אחד לא יבוא אליך בטענות אם תביא איזה צ'יזבורגר לבסיס ותאכל אותו..

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...