מעבד שמיוצר ב-0.13M קטן יותר ממעבד שמיוצר ב-0.18M? - מעבדים, לוחות-אם וזכרונות - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

מעבד שמיוצר ב-0.13M קטן יותר ממעבד שמיוצר ב-0.18M?

dino

Recommended Posts

רציתי לשאול אם מעבד שמיוצר ב-0.13Micron קטן יותר ממעבד שמיוצר ב-0.18Micron?

אז מעבד AXP 1700 שמיוצר ב-0.13Micron (לא 2700, 1700), שווה בגודל למעבד 4 Northwood?

אז לדוגמא מעבד של פלאפון שאמור להיות קטן מאוד מאוד, מיוצר ב-0.03? (הערכה),

או שהוא מיוצר בשיטת ייצור שונה?

תודה מראש.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

יש גודל וגודל מעבד...

הליבה שזה בעצם המוח עצמו עם כל הטרנזיסטרוים מיוצרת בתהליך שבו הגודל של הטרנזיסטורים (המעברים למעשה) או 0.13 מיקרון, כלומר ממש מעט, כל מה שיש מסביב זה עטיפה של המעבד ואריזה שלו.

ככל שתהליך היצור משוכלל יותר תוכל ליצור ליבות שבהן הטרנזיסטורים קטנים יותר וכך בעלת גודל פיזי זהה תכלול יותר רכיבים ויותר טרניזסטורים.

בפלאפון הג'וק בנוי באופן שונה (אותו תהליך יצור שנקרה ליטוגראפיה) ובו כל הליבה שרויה במעיין עטיפה שמגנה עליה ומחוברת למעגל של הפלאפון. בדרך כלל המוח של הפלאפון מיוצר באותה רמת יצור או אחת אחורה כמו מעבדי מחשב וגם הוא כולל הרבה מאוד טרנזיסטורים ואלקטרוניקה אבל עם מטרות שונות (שימוש בחשמל, וחום אל חשבון ביצועים).

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אני עכשיו לא מדבר על הגודל של הליבה או של הכרטיס עצמו של המעבד.

אני מדבר על כל החלק שנקרא מעבד שנכנס לתושבת, הוא יותר קטן עם הוא מיוצר ב-0.13 או שזה אותו גודל כמו מעבדי 0.18 שמשתמשים

באותה התושבת.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אני מדבר על כל החלק שנקרא מעבד שנכנס לתושבת

לא הבנת נכון, הליבה+האריזה שלה=מעבד

וככול שתהליך היצור מתקדם יותר מבחינה טכנולוגית(ליטוגראפיה קטנה יותר) ניתן לשים יותר טרנזיסטורים על שטח נתון

לדוגמא:

מעבד שיוצר בליטוגרפיה של 0.19 מיקרון יכול להיות בעל גודל פיזי זהה למעבד שיוצר ב0.13 מיקרון (לשניהם נניח שיש גודל זהה)

אבל המעבד של ה0.13 מיקרון יכיל יותר טרנזיסטורים

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הגודל שאתה מדבר עליו במיקרונים הוא הרוחב המינימלי של מוליך בתוך המעבד.

הגודל של הליבה (עזוב את האריזה בינתיים) הוא פונקציה של תהליך הייצור (כמה מיקרון) ומספר הטרנזיסטורים.

מעבד פנטיום 4 עם נדמה לי 42 מיליון טרנזיסטורים (ויליאמט) שמיוצר ב 0.18 תופס משהו כמו 220 מ"מ מרובע כמעט משבצת של 1.5*1.5 ס"מ).

אותו מעבד שייוצר ב 0.13 יתפוס (0.13/0.18)2 מהשטח הזה שזה יוצא 114 מ"מ מרובע.

מעשית הוסיפו עוד 256K של L2 CACHE ולכן הפנטיום 4 ב 0.13 תופס קרוב ל 140 מ"מ מרובע ולא 114 - זאת בגלל שהוא מיוצר בתהליך קטן יותר אבל הקאש הנוסף מוסיף כמות גדולה של טרנזיסטורים (משהו בסביבות4 מיליון).

יש עוד שיקולים, לא כל שני מפעלים שמייצרים ב 0.13 לדוגמא אכן מוציאים את הטרנזיסטורים באותו גודל, יש דברים נוספים שמשפיעים על הגודל שלהם ומהירות העבודה שהם יכולים לעמוד בה.

ניקח את אותו 4 ויליאמט ונייצר אותו לדוגמא ב 0.5 (תהליך הייצור של 486).

במקום 220 מ"מ מרובע הוא יתפוס (0.5/0.13)2 * 220 שזה 3254 מ"מ מרובע או כמעט משבצת של 6*6 ס"מ.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...