שבת "החילונית" והדת היהודית. - עמוד 4 - אקטואליה ותרבות - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

שבת "החילונית" והדת היהודית.

Ewingum

Recommended Posts

אני מסכים עם Grey Matter.

הדת היא גם התרבות שלנו ואסור לנו לשכוח את זה.

היהדות היא לא רק דת אלא גם עם, בדיוק כמו שהאנגלים הם עם ובאותו הזמן הם נוצרים.

אני חילוני אתאיסט, אבל אני גם יהודי, ומדינת היא מדינה יהודית, נקודה. אם תבטלו את זה, מה אנחנו עושים פה?

אתם רוצים חופש? סעו לניו-זילנד. רוצים שיוויון? סעו לארה"ב.

כל עוד מדינת היא מדינה יהודית, צריך לשמור על המינימום של המסורת. בשר חזיר? אתם יכולים לקנות, אבל לא חייבים לעשות את זה עניין ציבורי. וכן, זה פוגע ברגשות של הדתיים בדיוק כמו מישהו ששומע ברעש ברחוב.

הסכם הסטטוס קוו, שנחתם לפני כמעט 55 שנה הוא הסכם מחייב (לא משפטית אלא מוסרית), ומטרתו לשמור על האיזון בין מדינה יהודית למדינה דמוקרטית.

ההסכם נחתם בימיה הראשונים של המדינה, כשהכל היה שומם והחרדים היוו מיעוט קטן מאוד בקרב האוכלוסיה.

ההסכם לא מתאים לימינו בשום צורה, היות והוא כופה עלינו (מי שחי כיום) החלטות שנתקבלו ללא שום שיקול דעת לפני למעלה מיובל, החלטות שהיו נכונות לתקופה ההיא בלבד אך למרות זאת נשתמרו במלואן.

יש שתי דוגמאות קלסיות לעניין:

פטור משירות צבאי לתלמידי ישיבות לדוגמא, הרי זה התחיל בהסכם הסטטוס קוו - כמה תלמידי ישיבות היו אז? 500? 600? לא יותר מזה. היום יש עשרות אלפים (מאות?) תלמידי ישיבות בכל הארץ שמקבלים פטור מלא משירות צבאי, ללא כל הצדקה!

אותו דבר יש גם בצד השני - נסיעה בשבת בכלי פרטי היא מותרת, אבל כמה מכוניות היו פה ב 48'? וודאי שלא מאות אלפים או מיליונים כמו שיש היום.

ההסכם הזה הוא פשוט מטומטם ותודה לאל שאין לו שום תוקף משפטי.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

• תגובות 46
  • נוצר
  • תגובה אחרונה

כשהתחילו את ברית המילה (זה התחיל אם אברהם) כבר היה מתכות וחרבות ושאר דברים חדים כך שלא עשו בית מילה אם אבנים :lol:

לא... עשו ברית מילה עם אבנים....

(הם בוודאי חושבים שאלוהים הוא טמבל).

אם הוא בעלל קיים

דרך אגב הענין של של איסור עבודה בשבת לא קשור בכלל למאמץ אלה להגדרה של מלאכה ,כלומר מותר לאדם להרים משקולות לרוץ ולעשות

שאר דברים מאמצים אבל אסור לפתוח פחית שימורים כי זה נחשב מלאכה.

:nono:....בשבת אסור ליצור דברים בו נגיד אתה מפעיל מנוע של מכונית אז אתה גורם לתגובת שרשרת של הזרקת דלק...ואש הוא נשרף ונוצר CO2....זה יותר הכוונה..

ההסכם נחתם בימיה הראשונים של המדינה, כשהכל היה שומם והחרדים היוו מיעוט קטן מאוד בקרב האוכלוסיה.

ההסכם לא מתאים לימינו בשום צורה, היות והוא כופה עלינו (מי שחי כיום) החלטות שנתקבלו ללא שום שיקול דעת לפני למעלה מיובל, החלטות שהיו נכונות לתקופה ההיא בלבד אך למרות זאת נשתמרו במלואן.

יש שתי דוגמאות קלסיות לעניין:

פטור משירות צבאי לתלמידי ישיבות לדוגמא, הרי זה התחיל בהסכם הסטטוס קוו - כמה תלמידי ישיבות היו אז? 500? 600? לא יותר מזה. היום יש עשרות אלפים (מאות?) תלמידי ישיבות בכל הארץ שמקבלים פטור מלא משירות צבאי, ללא כל הצדקה!

אותו דבר יש גם בצד השני - נסיעה בשבת בכלי פרטי היא מותרת, אבל כמה מכוניות היו פה ב 48'? וודאי שלא מאות אלפים או מיליונים כמו שיש היום.

ההסכם הזה הוא פשוט מטומטם ותודה לאל שאין לו שום תוקף משפטי.

אני מסכים איתך כמעט ב100%...

רק אני רוצה לציין עוד משהו בקשר לדוסים ותלמידי הישיבה: באותה תקופה כל התלמידים והדוסים היו אך ורק אשכנזים והיה ממש מעט....

ומה כיום יש דוסים ספרדים שצמעים לכסף ולא הולכים לעבוד....

אפילו אריה דרעי אמר באיזה תוכנית לא זוכר שהיו לו שתי ברירות בחיים:

1. ללכת לחיי הרחוב, סמים, להיות עני, וכל זה בשכונת התקווה נראה לי....

2. ללכת לישיבה, לא ללכת לצבא, ועוד לקבל על זה כסף.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...