שבת "החילונית" והדת היהודית. - עמוד 3 - אקטואליה ותרבות - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

שבת "החילונית" והדת היהודית.

Ewingum

Recommended Posts

• 2 שבועות מאוחר יותר...
  • תגובות 46
  • נוצר
  • תגובה אחרונה

גם לפי דעתי דתות הם דבר שסיפק תשובות לפני 1000 שנה ועכשיו הם חסרי משמעות (אבל בכל זאת, איזה דמיון היה לאנשים כדי להמציא את כל המצוות סיפורי התנ"ך)

מצד שני אם לא יהיו חגים גם לא יהיו חופשים, ואת ערכי החיים כמו "לא תרצח" ו"לא תגנוב" הבינו כבר בתקופות עבר והכלילו בתורה.

אם לכל אחד יהיה אכפת מהסביבה שלו ולא מאחרים יהיה הכי טוב. שר העבודה שולח פקחים לתל אביב כדי שיבדקו שעסקים לא פועלים בשבת ובט' באב. זה מפריע לו אישית מה שאחרים עושים ? לא, אז שיעזוב אותם בשקט

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

גם לפי דעתי דתות הם דבר שסיפק תשובות לפני 1000 שנה ועכשיו הם חסרי משמעות (אבל בכל זאת, איזה דמיון היה לאנשים כדי להמציא את כל המצוות סיפורי התנ"ך)

מצד שני אם לא יהיו חגים גם לא יהיו חופשים, ואת ערכי החיים כמו "לא תרצח" ו"לא תגנוב" הבינו כבר בתקופות עבר והכלילו בתורה.

אם לכל אחד יהיה אכפת מהסביבה שלו ולא מאחרים יהיה הכי טוב. שר העבודה שולח פקחים לתל אביב כדי שיבדקו שעסקים לא פועלים בשבת ובט' באב. זה מפריע לו אישית מה שאחרים עושים ? לא, אז שיעזוב אותם בשקט

אכן, ניצול ציני של המערכת השלטונית לסיפוק צרכים אלקטוריאליים.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אז ככה דעה שלי למה בכלל קיימת היהדות ובכלל כל הדתות:

אז ככה כפי שידוע לכם הימי הביננים או לא משנה, כמעט בכל התקופות לאדם היה דיי חרא לחיות, לא היה לו מחשב (סתם פרט שולי, אבל דיי נכון), לא היה דמוקרטיה, היה לאדם חרא, לא היה לא מה לעשות בחיים, ולא הייתה לו תקווה בשום דבר כי המצב היה חרא.......

אז בכדי שתהיה לו תקווה ואולי גם קצת מה לעשות, האדם המציא לעצמו אל/אלים שבהם הוא מאמין והם כאילו נותנים לו את התקווה לחיות מן כזה hope.....

למשל: אדם שהיה לו שדה, והייתה שנת בצורת ולא ירדו גשמים והרי לא היה שום מכשור משוכלל כמו כיום, אז היה לו חרא, אז הוא האמין שהוא מן חטא באל או משהו כזה ובגלל זה הוא לא מוריד לו גשם, וכתקווה שירד גשם הוא היה מתפלל לאל שכאילו יסלח לו.....

האמתי חשבתם לא אנחנו בכלל קימים? איפה נמצא היקום? אולי אנחנו במטריקס? ועוד המון...

ו- God4U2 הייתי מעוניין לשמוע את דעתך

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

שחכתם דבר אחד מרכזי - דת זה גם חברה. מדוע אנו , למרות שאנו חילונים גמורים חוגגים את חג החנוכה? ומה בנוגע לפסח?

דת היא כמו תרבות (או ליתר דיוק חלק מתרבות) היא לא נועדה רק על מנת לחפש תשובות אלא גם על מנת לאחד חברה סביב תרבות, ערכים ואידיאלים מסויימים.

ולכן דת זו לא רק אמונה אלא גם תרבות וערכים. ותרבות וערכים לעולם לא יהיו חסרי משמעות.

אגב "חיפוש תשובות" - דווקא בתקופה המודרנית אנו מגלים שעולות יותר ויותר שאלות שאיננו יכולים לענות עליהן.

דוגמה במדע הפיזיקה - תמיד ניתן לשאול מדוע משהו קורה, תמיד תהיה סיבה, ותמיד יהיה אפשר לשאול מדוע אותה סיבה דווקא.

בכל מצב תמיד יהיה עוד "למה?".

אז אל תעשו מהאנושות מה שהיא לא, בסופו של דבר אנחנו לא כל כך חכמים ויש עוד הרבה שאלות שלא ענינו עליהן.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

שחכתם דבר אחד מרכזי - דת זה גם חברה. מדוע אנו , למרות שאנו חילונים גמורים חוגגים את חג החנוכה? ומה בנוגע לפסח?

דת היא כמו תרבות (או ליתר דיוק חלק מתרבות) היא לא נועדה רק על מנת לחפש תשובות אלא גם על מנת לאחד חברה סביב תרבות, ערכים ואידיאלים מסויימים.

ולכן דת זו לא רק אמונה אלא גם תרבות וערכים. ותרבות וערכים לעולם לא יהיו חסרי משמעות.

לפי דעתי הדת הפכה להיות התרבות רק בעולם המודרני.... תחבר עם זה את מה שכתבתי מקודם ותבין

עריכה: ולמה רק בעולם המודרני? כי יש לנו כבר מספיק אמצעים ואנחנו לא צריכים את הדת אבל בכל"ז זה משאיר משהוא צלנו וזה הופך לתרבות.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אכן, גם כיום ישנן הרבה מאוד שאלות שאנו לא יכולים לענות עליהן, אבל ישנן גם הרבה מאוד שאלות שאנחנו כן יכולים לענות עליהן בזכות המדע.

גשם למשל, כיום אנחנו יודעים בבירור כיצד הוא נוצר ויש אפילו טכנולוגיות שונות שמאפשרות ליצור גשם מלאכותי.

לפני 2000 שנה, כולם חשבו שגשם זו מתנה מהאל; אז היו הרבה יותר שאלות ללא מענה מאשר היום.

בנוגע לתרבות, אני מסכים כאן עם izikd - בעבר החגים היהודיים היו חגים דתיים לכל דבר (בעבר גם יהודים היו ברובם המוחץ של המקרים אנשים דתיים, ולא חילוניים כמו היום) ואילו רק במאה האחרונה הם הפכו למשהו חברתי-תרבותי יותר והאופי הדתי שלהם פחת.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

(בעבר גם יהודים היו ברובם המוחץ של המקרים אנשים דתיים, ולא חילוניים כמו היום)

לא נראה לי שבעבר היה כזה מושג בכלל חילוני....אני חושב שלכל אחד ואחד הייתה דת

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אולי לא היה מושג "חילוני" אבל אפילו בתנ"ך מצוין בהבלטה לשם הפרדה מישהו כשהוא מקיים מצוות, מה שאומר לנו בדרך השלילה שגם לפני 2500 שנה לא כולם היו חרדים. תזכרו שבמקרה היהודי יהודים היו צריכים לשמור על זהות דתית חריפה בשביל לשמור על עצמם מפני התבוללות ב2000 שנות גלות (אם זה נכון או לא נכון לעשות זהו כבר דיון אחר).

מה שמעניין זה אם הם הקפידו על ברית מילה לפני 2500 כשלא היו כלים חדים כמו היום וגם כלי החיתוך ה"חד" ביותר היה קהה מאוד יחסית להיום. (אאוץ')

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפי מה ששמעתי הם עשו את הברית מילה איך שהו עם אבנים...צלק צלק צלק.....אוץ' :lol:

זהו זה גם מה שנראה לי הגיוני, אבן מושחזת, אבל זה בעל כוח ריסוק, פשוט מחריד :errr:

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אולי לא היה מושג "חילוני" אבל אפילו בתנ"ך מצוין בהבלטה לשם הפרדה מישהו כשהוא מקיים מצוות, מה שאומר לנו בדרך השלילה שגם לפני 2500 שנה לא כולם היו חרדים. תזכרו שבמקרה היהודי יהודים היו צריכים לשמור על זהות דתית חריפה בשביל לשמור על עצמם מפני התבוללות ב2000 שנות גלות (אם זה נכון או לא נכון לעשות זהו כבר דיון אחר).

מה שמעניין זה אם הם הקפידו על ברית מילה לפני 2500 כשלא היו כלים חדים כמו היום וגם כלי החיתוך ה"חד" ביותר היה קהה מאוד יחסית להיום. (אאוץ')

לאבן צור חדה אין שום בעיה לחתוך בשר רך חי וטעים :) , אז מה זה ברית מילה? זה לא שלקחו אבן ונתנו לו בראש ויצא לו מברג שטוח :AR15:

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לאבן צור חדה אין שום בעיה לחתוך בשר רך חי וטעים :) , אז מה זה ברית מילה? זה לא שלקחו אבן ונתנו לו בראש ויצא לו מברג שטוח :AR15:

אבן צור גם כשהיא חותכת, בקנה מידה קטן זה מועך לחלוטין את האזור של החיתוך.

תבינו לבד למה אני חותר ;) :faga4: :puke:

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אני מסכים עם Grey Matter.

הדת היא גם התרבות שלנו ואסור לנו לשכוח את זה.

היהדות היא לא רק דת אלא גם עם, בדיוק כמו שהאנגלים הם עם ובאותו הזמן הם נוצרים.

אני חילוני אתאיסט, אבל אני גם יהודי, ומדינת היא מדינה יהודית, נקודה. אם תבטלו את זה, מה אנחנו עושים פה?

אתם רוצים חופש? סעו לניו-זילנד. רוצים שיוויון? סעו לארה"ב.

כל עוד מדינת היא מדינה יהודית, צריך לשמור על המינימום של המסורת. בשר חזיר? אתם יכולים לקנות, אבל לא חייבים לעשות את זה עניין ציבורי. וכן, זה פוגע ברגשות של הדתיים בדיוק כמו מישהו ששומע ברעש ברחוב.

הסכם הסטטוס קוו, שנחתם לפני כמעט 55 שנה הוא הסכם מחייב (לא משפטית אלא מוסרית), ומטרתו לשמור על האיזון בין מדינה יהודית למדינה דמוקרטית.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

כשהתחילו את ברית המילה (זה התחיל אם אברהם) כבר היה מתכות וחרבות ושאר דברים חדים כך שלא עשו בית מילה אם אבנים :lol:

העניין שמרגיז אותי במסורתיות היא מי קובע מה מעליב ובגדר הסטטוס קוו ,אחד יגיד לך שחזיר זה מוגזם והתנהגות לא יהודית אחר יגיד לך שאי שמירת שבת זה בגדר טאבו ואחרים יגידו שלבוש לא צנוע הוא מעליב מדי.

בדרך כלל בני אדם חושבים שהדרך ההגיונית לשמור על הדת זה בצורה שהיה מקובל בביתו, ולפעמים זה גובל בחוסר הגיון מוחלט ???,

לדוגמא :אסור להדליק אש בשבת אבל מותר לראות טלויזה ולנסוע,או אלה שבכלל מגזימים שעושים מה בראש שלהם וכשמגיע יום כיפור פתאום הם צמים (הם בוודאי חושבים שאלוהים הוא טמבל).

דרך אגב הענין של של איסור עבודה בשבת לא קשור בכלל למאמץ אלה להגדרה של מלאכה ,כלומר מותר לאדם להרים משקולות לרוץ ולעשות

שאר דברים מאמצים אבל אסור לפתוח פחית שימורים כי זה נחשב מלאכה.

אני חושב שזה לא דמוקרתי לאסור מכירה וגידול חזיר ,אבל צריך להתחשב ברגשות הציבור למכור בחנויות מתמחות כדי שמי שלא רוצה להגיע לזה לא יגיע לזה .

ודרך אגב לפי היהדות אדם הוא יהודי אם הוא נולד לאמא יהודיה ולא משנה מה הוא יעשה יאכל חזיר ,ישכב עם פרות או יתנצר הוא עדיין יהיה יהודי.

דעתי לגבי דתות היא שבאופן תאורטי לכאורה דת היא דבר נאצל עם מוסר וערכיות חיוביים מאוד ,אבל לצערי הרב הביצוע של הדת בידי בני האדם תמיד מתחרבן ונהיה מגעיל ,להוכחה: כל כך הרבה שנאה ומוות ומלחמות היו ויש בעולם בזכות הדת שזה ממש לא שווה את זה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...