מה הוא זמן? - עמוד 3 - מדע וטכנולוגיה - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

מה הוא זמן?

MasterDK

Recommended Posts

לפי דעתי זמן זה מין מסלול שבו נעים החיים שלו המסלול הוא קובע והוא לא משתנה לכל אדם בעולם יש את התפקיד שלו במשחק שבו אנו משחקים. אין כזה דבר צירוף מקרים הכל קורה כי זה אמור לקרות כי ככה כתוב בתסריט של אותו אדם. אם נשרף לך המחשב זה לא קרה סתם במקרה אלה זה קרה כי זה היה אמור לקרות. אפשר לומר שמרגע שנולד אדם חדש יש לו תפקיד במחיים עד שהוא מת.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

• תגובות 73
  • נוצר
  • תגובה אחרונה

אני דיברתי על העתיד הנורא קרוב קרוב שזה עוד שניה בערך. עכשיו, רק לחשוב על השניה זהו, והיא כבר עברה, והופ, הנה עברה עוד אחת.

היא כבר עברה, והעבר הוא רק , כלומר, גם העתיד הנורא קרוב שלך.

זה גם לא חייב להיות שניה, את יכול לקחת T שמסמן זמן, ולהשאיף אותו ל0 ולהגיד שלזמן הזה התכוונתי.

בקיצור אין כזה דבר מוחשי שקוראים לו זמן. המילה זמן נוצרה כדי לתאר תהליכים מסויימים. למשל, "היום בערב אני אלך להתאמן בשחיה" מציין תהליך כלשהו וכו.

האמת ששמעתי על התיאוריה הזאת כבר, תיאוריה טובה :xyxthumbs:.

לפי דעתי זמן זה מין מסלול שבו נעים החיים שלו המסלול הוא קובע והוא לא משתנה לכל אדם בעולם יש את התפקיד שלו במשחק שבו אנו משחקים. אין כזה דבר צירוף מקרים הכל קורה כי זה אמור לקרות כי ככה כתוב בתסריט של אותו אדם. אם נשרף לך המחשב זה לא קרה סתם במקרה אלה זה קרה כי זה היה אמור לקרות. אפשר לומר שמרגע שנולד אדם חדש יש לו תפקיד במחיים עד שהוא מת.

בקיצור, אתה מאמין לחלוטין בגורל, בדטרמניזם. :P אני לא, אבל יש לי שאלה אליך - למה? למה לכל אדם יש תסריט?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לא יודע

מה זה באמת צירוף מקרים? מקרה הכי פשוט זה ששתי אנשים שלא תיכננו להיפגש נפגשו סתם ככה

אבל הם לא הלכו לאותו מקום (שבו הם נפגשו) בשביל להיפגש אלה לכל אחד היית סיבה ללכת לשם וכנראה שעקב סיבה זו הם נפגשו

לא יודע יכול להיות שבאמת יש צירוף מקרים ואני טועה.

אבל דוגמא פשוטה נגיד יש לך מחשב אם ספק 250וואט וקינת צורב ואתה לא ידעת שאם תחבר את הצורב המחשב/ספק ישרף וחיברת וזה נשרף ואחרי זה אתה מתעלל בעצמך עם השאלה מה היה קורה אם לא הייתי מחבר אותו? המחשב היה פועל רגיל וכו' אבל זה לא זה היה אמור לקרות מסיבה כלשהיא שקשורה לעתיד שלך (אתה לא יודע אותה) נגיד לי קרה מקרה כזה ונשרף המחשב הייתי בדיכאון וזה מה אני יעשה בלי מחשב אבל עכשיו מחר אני אמור לקבל מחשב חדש וזה קרה עקב זה שנרף המחשב ולא במקרה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לא יודע

מה זה באמת צירוף מקרים? מקרה הכי פשוט זה ששתי אנשים שלא תיכננו להיפגש נפגשו סתם ככה

אבל הם לא הלכו לאותו מקום (שבו הם נפגשו) בשביל להיפגש אלה לכל אחד היית סיבה ללכת לשם וכנראה שעקב סיבה זו הם נפגשו

ובכן, זה הגיוני, אבל אם אתה מניח שיש מקומות שהרבה אנשים הולכים אליהם מאותה סיבה (דוגמאות מעטות - בית-ספר, בריכה, קניון..), הרי שיש סיכוי שהם יפגשו ואם שניהם יצורים חברתיים חביבים אולי הם אף ידברו בינהם וגם אם לא יש סיכוי שהם יפגשו.

דוגמא פשוטה נגיד יש לך מחשב אם ספק 250וואט וקינת צורב ואתה לא ידעת שאם תחבר את הצורב המחשב/ספק ישרף וחיברת וזה נשרף ואחרי זה אתה מתעלל בעצמך עם השאלה מה היה קורה אם לא הייתי מחבר אותו? המחשב היה פועל רגיל וכו' אבל זה לא זה היה אמור לקרות מסיבה כלשהיא שקשורה לעתיד שלך (אתה לא יודע אותה) נגיד לי קרה מקרה כזה ונשרף המחשב הייתי בדיכאון וזה מה אני יעשה בלי מחשב אבל עכשיו מחר אני אמור לקבל מחשב חדש וזה קרה עקב זה שנרף המחשב ולא במקרה.

אתה מניח שלכל דבר יש סיבה קוסמית עתידית? סיבה האמורה לגרום לכל דבר להיות טוב יותר? ואם לא תקבל מחשב חדש? ואם זה באמת רע שנשרף לך המחשב ועכשיו תקנה מחשב חדש באותו מחיר וסתם תבזבז כסף? לא הכל לטובה, יש המון "פאשלות" כאלו, כמו הדוגמה שלך עם הספק, שמסתיימות ככה ואין להן סיבה טובה. אם לכל אירוע הייתה השלכה עתידית טובה, כולם היו מאושרים והעולם היה מושלם, לא? הגישה שלך לחיים כמו שאני רואה היא אופטימית, שזה מעולה, אבל אם לדוגמה נשרף לך המחשב זה לא בגלל שלמחרת תקבל חדש, זה לא קשור ואין סיבה שזה יהיה קשור (אם בכלל תקבל מחשב). ולמה שלא תהיה עם שני מחשבים למשל? :smile1:

לדעתי אתה צריך לדעת לענות על השאלה "למה?" אם אתה לא יודע למה הדבר הזה יקרה (ואפילו לא "איך?" הוא יקרה), לא כדאי שתאמין בו. אם אתה לא יודע להסביר לעצמך אפילו את אמונתך, למה שתאמין בה? אתה יודע -למה- אתה מאמין בזה? חשבת על זה?

לדעתי יש גם דטרמניזם בעולם, משום שתוכנות, יכולות ואופיים של אנשים יכולים להיקבע ע"י הגנים שלהם, ואם אדם נולד עם גנים מסויימים המכשירים אותו לעשות דבר אחד בצורה מאוד טובה או להתנהג בצורה מובהקת בדרך כלשהי יש סיכוי גדול שאכן יהיה כך וזה יהיה גורלו. למשל למייקל ג'ורדן מילדות היו יכולות שהיו טבועות בגנים שלו שאיפשרו לו לשחק כדורסל יותר טוב מכל אחד אחר, לכן רוב הסיכויים (וכמו שאכן קרה) היו שהוא ינסה את הכדורסל ויצליח בו מאוד. אבל יש גם את השפעת הסביבה - אם ג'ורדן היה ילד סודני עני סביר להניח שהוא לא היה משחק כדורסל מעולם, חרף כישוריו, משום שאלו לא היו באים לעולם לידי ביטוי. בקיצור, זה מסובך מאוד, ואני לא בטוח שגיבשתי לעצמי עדיין דעה מוצקה בעניין עקב מורכבות העניין, אולם אני מאמין שיש גורמים דטרמניסטים בחייו של כל אדם הנגזרים מהגנים שלו וגורמים שאינם דטרמיניסטים הנגזרים מהשפעת הסביבה גם באופן עקיף וגם באופן ישיר על כל אדם, ובנוסף - לכל אדם יש חופש בחירה מוחלט, לפיו הוא יכול להתנהג גם בניגוד להתנהגות הצפויה שבו שאותה הכתיבו הגניים שלו. בני-אדם אינם יצורים צפויים כידוע.

הדרך של הטבע לגרום ששתי דברים או יותר לא יקרו בו זמנית-ככה אני רואה את זה

תקן אותי אם אני טועה, אבל תורת הקוואנטים לא מפריכה את מה שאמרת?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אני לא אמרתי שכל דבר שקורה הוא דבר טוב או שזה רע וצריך לראות בזה את הטוב ולכן העולם לא מאושר

נכון נשרף מחשב זה בכלל טוב ואפילו חבל אבל בצד שני אם הוא לא היה נשרף לא היית סיבה לקנות חדש כשזה עוד עובד.

אבל זה סתם היית דוגמא פשוט לא יכולתי למצוא משו אחר.

אבל אני מעוניין לשמוע את דעתך במה אתה מאמין? ומאיזה סיבה? האם לפי דעתך יש צירופי מקרים?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

כל דבר אחד גורם לדבר אחר. אין בזה שום דבר של גורל, אלא רק חוקיות מסויימת.

ואם נשרף לך המחשב עכשיו, זה יכול למנוע ממך מלהתחשמל בעתיד. נניח שהיית משחק בו, ופתאום מישהו היה שופך לך דלי מים על המחשב. ברור שזה הציל את החיים שלך(שהספק נשרף).

כל דבר רק גורר אחריו משהו יותר טוב.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

כל דבר רק גורר אחריו משהו יותר טוב.

הגישה הזאת נקראת "אופטימיות", זאת גישה מעולה לחיים, ואני גם בעדה, רק שהיא לא נכונה רציונלית ואוניברסלית. קח דוגמה אקטואלית מהארץ - בטח שמעת על התלמיד שהתאבד בקפיצה מהקומה השלישית בבית-הספר ההוא לאחר שחברתו שבה היה מאוהב נפרדה ממנו. קח את הרגע שבו היא נפרדה ממנו - איך זה גרר משהו יותר טוב? ייתכן למשל שהיא זרקה אותו קצת באכזריות, או שהוא בדיוק היה בדיכאון ואם היא הייתה זורקת אותו חודש לפני או אחרי הוא לא היה נכנס לכזה מצב רוח ולא היה מתאבד - איך זה טוב? אפילו היא נכנסה להלם והיא מלאה רגשות אשמה עכשיו בטח לכל החיים, הוא מת כאמור וכל משפחתו חוותה טראומה ניצחית. גם הילדים בבית-הספר וחבריו הטובים חוו טרואמה בעוצמה זו או אחרת. גם אם יש כאן איפשהו נקודה טובה, הרי שברור שהחיוב לא גובר על השלילה. או דוגמה מהעולם בהיקף גדול יותר - ההוריקן קטרינה בניו-אורלינס. גם אם להוריקן יש פה ושם השלכות חיוביות על אנשים בודדים (איכשהו..) הרי שגם כאן ברור שהחיוב לא גובר על השלילה. או הצונאמי באסיה וכו'...

אבל אני מעוניין לשמוע את דעתך במה אתה מאמין? ומאיזה סיבה? האם לפי דעתך יש צירופי מקרים?

בנוגע לדת, אני אגוניסט מתוך הכרה שלא משנה מה אני אחשוב, אני יכול לטעות וזהו הדין לגבי כל בן-אנוש, לכן הגישה האגוניסטית לדעתי כרגע היא הנכונה ביותר עבורי - אני מודה שאני לא יודע. באופן כללי, אני תומך מאוד בגישה של הספקנות, שכאמור מטילה ספק בכל דבר ונמנעת מלהכריז על משהו כנכון ב-100%. אני בכלל לא ממהר להכריז שאני מאמין לחלוטין במשהו, כי אני מודע לזה שייתכן שאני טועה. אני נוטה להאמין מעט בדטרמניזם הנובע מהגנים, כפי שכתבתי כבר, אך אני מאמין יותר באי-דטרמניזם ובכאוס על פני הדטרמניזם. אני מאמין ששניהם נכונים ומשתלבים ביחד רק שההשפעה של הדרמניזם פחותה יחסית. אני משנה את דעתי, לא משנה - מלטש אותה יותר נכון לומר, לעיתים די קרובות עקב כתבות ומאמרים רלוונטים שקראתי בנושא ומחשבות שלי על הנושא. אני מאמין בגישה הספקנית וגם הרציונלית, ככה שאני לא נוטה להאמין בדברים על-טבעיים ובגורל, למורות שאני לא יכול לומר שאני יודע ב-100% שהם לא קיימים.

בקשר לצירופי מקרים - תלוי איך אתה מגדיר אותם. לדעתי בגדול יש צירופי מקרים, אני נוטה שלא להאמין בגורל מוחלט. אבל אני חושב שאני מאמין בגורל כללי (שהכיוון שחייו של אדם יתפתחו בהם ניתן לצפייה לרוב לפי הגנים שלו ולפי הסביבה בה הוא חי).

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הגישה הזאת נקראת "אופטימיות", זאת גישה מעולה לחיים, ואני גם בעדה, רק שהיא לא נכונה רציונלית ואוניברסלית. קח דוגמה אקטואלית מהארץ - בטח שמעת על התלמיד שהתאבד בקפיצה מהקומה השלישית בבית-הספר ההוא לאחר שחברתו שבה היה מאוהב נפרדה ממנו. קח את הרגע שבו היא נפרדה ממנו - איך זה גרר משהו יותר טוב? ייתכן למשל שהיא זרקה אותו קצת באכזריות, או שהוא בדיוק היה בדיכאון ואם היא הייתה זורקת אותו חודש לפני או אחרי הוא לא היה נכנס לכזה מצב רוח ולא היה מתאבד - איך זה טוב? אפילו היא נכנסה להלם והיא מלאה רגשות אשמה עכשיו בטח לכל החיים, הוא מת כאמור וכל משפחתו חוותה טראומה ניצחית. גם הילדים בבית-הספר וחבריו הטובים חוו טרואמה בעוצמה זו או אחרת. גם אם יש כאן איפשהו נקודה טובה, הרי שברור שהחיוב לא גובר על השלילה. או דוגמה מהעולם בהיקף גדול יותר - ההוריקן קטרינה בניו-אורלינס. גם אם להוריקן יש פה ושם השלכות חיוביות על אנשים בודדים (איכשהו..) הרי שגם כאן ברור שהחיוב לא גובר על השלילה. או הצונאמי באסיה וכו'...

יכול להיות שהילד הזה היה גדל להיות נהג אוטובוס, ובעתיד הוא היה יכול לעשות תאונה. עכשיו השאלה היא האם אתה מוכן שימות מישהו אחד או 50 איש.

דברים לא נגמרים עכשיו, הם רק יוצרים במה לשאר הדברים.

זוהי רק דוגמא. וזהו אפקט הפרפר.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

מהי ההגדרה המדוייקת של זמן?

הבעיה היא שאנו מנסים להבין את היקום באמצעות שימוש בשפה "פשוטה", לצערנו היא לא מספיקה לכך ולשם כך צריך להשתמש בשפה אחרת - במקרה הזה השפה המתימטית ושם זמן הוא פשוט חלק מהמשוואה

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

יכול להיות שהילד הזה היה גדל להיות נהג אוטובוס, ובעתיד הוא היה יכול לעשות תאונה. עכשיו השאלה היא האם אתה מוכן שימות מישהו אחד או 50 איש.

דברים לא נגמרים עכשיו, הם רק יוצרים במה לשאר הדברים.

זוהי רק דוגמא. וזהו אפקט הפרפר.

אז אמרתי, זאת גישה אופטימית. יכול להיות גם שהוא היה מוצא תרופה לסרטן וכך היה מציל את חייהם של מיליוני אנשים. או דוגמה יותר ריאלית - יכול להיות שהוא היה מקים ארגון המחלק אוכל ובגדים לנזקקים. אני מסכים לגמרי עם אפקט הפרפר, רק שכידוע לך אפקט הפרפר יכול להוביל לתסריט אופטימי כמו גם פסימי. קח למשל את היטלר - מה אם הוא היה נהרג במלחמת העולם הראשונה? זה לא היה יותר טוב? בוודאי שתוכל למצוא נקודה אופטימית בזה שהוא חי (נגיד - מדינת אולי לא הייתה מוקמת), אבל זה ישמע קצת מלאכותי. לא כל דבר מוביל למצב יותר טוב לפי אפקט הפרפר, אלא אם אתה מאמין באלוהים ושהוא מכוון הכל, ואני לא מאמין באלוהים, אז אין לי על מה לדון איתך בנושא כי תפיסתך את העולם שונה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...