מגן מפני נחשולי מתח למקרר חדש - אלקטרוניקה ומודינג - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

מגן מפני נחשולי מתח למקרר חדש

coben

Recommended Posts

איזה מגן מומלץ למקרר חדש ?

מצורפת תמונה של מה שהחברה ממליצה ב 250 ש"ח.

אני מניח שהזולים של 3 במאה לא שווים הרבה.

השאלה אם יש משהו כמו הנ"ל בזול יותר, או משהו מומלץ אחר. אולי זה: http://supco.co.il/pl_product~PIP~2~4.htm ?

תודה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

מגן שבתמונה הוא המגן שאני ממליץ עליו בדרך כלל. הוא אמור למנוע נזק למקרר ממקרים כמו מתח נמוך או נפילת מתח מהירה

אבל יש מה שיכול להפריע : כשהמגן מנתק את המקרר בזמן שהמדחס עובד, המדחס עצמו יכול לייצר מכת מתח שאוליי תפגע במעגל האלקטרוני של המקרר. אם כי נראה לי שהסיכון לנזק בדרך כזאת דיי נמוך, לפחות אם המגן לא "קופץ" לעיתים קרובות

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

תחשוב על ירידה של המתח ל 180V לשניה. זה יכול לקרות בגלל הפעלה של מכשיר חשמלי שיש לו זרם התנעה גבוה, קצר במקום מרוחק ברשת (נניח בבית אחר שנמצא על אותו שנאי של חברת חשמל) וכו

זה לא מתח כזה נמוך, בלי מגן רוב הסיכויים שהוא לא יביא לעצירה של המדחס. אם המגן יחליט לנתק אותו (ניתוק על ידיי ממסר כשהמתח יורד מתחת ל 200-180V) המדחס (רכיב השראותי ....) יתן מכת מתח שתגיע לכל מה שמחובר לקווי 240V הראשיים בתוך המקרר. אם זה מקרר חדש שכנראה יש לו פיקוד אלקטרוני, הספק של הפיקוד גם כן מחובר ל 240V. תלוי איזה ספק יש שם (מחלק מתח על קבל+זנר, SMPS, או שנאי 50Hz) וכמה טוב הוא בנוי, יכול אוליי להיות נזק

אם זאת הייתי מצפה שמכשירי חשמל יהיו מתוכננים לזה שניתן להוציא אותם מהשקע בלי שהם ייהרסו מזה (מקרר שבנוי טוב לא אמור להיהרס מזה שהוציאו את התקע שלו מהחשמל כשהוא עבד - לפחות אם מחכים כמה דקות לפניי שמחברים מחדש). הפעלה של המקרר במתח נמוך מידי או עצירה והפעלה מחדש אחריי כמה שניות יכולה לפגוע הרבה יותר כך שנראה לי שעדיף שתהיה ההגנה מהמגן

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אוקיי.

מה שמזכיר לי, שבחורף האחרון, מגן GPT עם השהייה שהיה מחובר למקרר התחיל להשמיע רעש מוזר. מיד הוצאתי אותו מהחשמל כמובן. אחרי כמה דקות הייתה הפסקת חשמל.

לקחתי את המגן ובדקתי אותו לעומק; מסתבר שאם יש ירידת מתח בין 170 ל180V, המגן הזה גורם לממסר לרטוט. מה שהרבה יותר גרוע מניתוק או אי ניתוק. באותו זמן הייתה ירידת מתח למתח כזה, והרעש שהוא השמיע היה הרעש של הממסר. כמובן שמאז לא חיברתי אותו יותר.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אני מכיר את הבעיה הזאת, אני מציין את זה בכל דיון שבו מדברים על המגינים של GPT SC9ELEC / COOL. אכן, זה הרבה יותר חמור מכל מה שיכול לקרות על קו החשמל עצמו.....

ל GPT הזה וכנל לכמה מגינים אחרים יש בעיה נוספת

המגינים האלה כידוע משתמשים ב MOVים כדיי לקצר נחשולי מתח, בדרך כלל הם עומדים של במשולש בין פאזה, ניוטראל ואדמה. MOVים מתחממים כשהם נפרצים ומעבירים זרם. במקרה של קצר מוחלט, המאמת בלוח קופץ מיידית. אבל מה קורה אם ה MOV לא פרוץ לגמרי, ומעביר פחות מ 16A ?

דוגמאות למצבים כאלה :

1. MOVים במגן של GPT הם TVR14431, מה שאומר מתח תגובה של 430V DC = כ 300V AC. במערכת תלת פאזית אם ניוטראל מנותק, המגן יכול לקבל בין פאזה וניוטראל כל מתח בין 0-415V. אם המתח שם הוא קצת יות מ 300V, ה MOV יכול להתחמם בזרם קטן בלי פריצה מלאה. חוצמזה, תחשוב מה קורה בלילה כשהעומסים על הפאזות קטנים. ה MOV על פאזה 1, וכמה ספקי כוח ב stand by על פאזה 2, מחוברים (אם הניוטראל ביניהם, שלא מחובר יותר לכלום) בטור ל 415V שבין 2 הפאזות. ה MOV ייפרץ, יכול להיות שהמעגל יתייצב כשעל ה MOV נופל 300V ועל הספקים כל היתר, ועוברים שם הכמה עשרות או מאות mA שהספקים לוקחים, יכול להיות שה MOV ייפרץ לקצר מוחלט וישתחזר וכו' אבל בכל מקרה הוא הולך להתחמם והזרם עדיין יהיה מוגבל על ידיי העומסים על הפאזה השניה, מה שאומר שלא יקפוץ כלום בלוח

2. MOV שכבר חטף כמה פריצות, אבל בעלות אנרגיה נמוכה שלא הספיקה להרוס אותו. נוצרים "bad sectors" שמעכשו ייפרצו במתח נמוך יותר ויותר אם כל פריצה הבאה, ויכול להיות שהם יתחילו להעביר גם זרם זליגה משמעותי של כמה mA או יותר במתח תקין של 240V

3. MOV בין פאזה ואדמה שנפרץ ונשאר פרוץ, בבית שאין בו אדמה תקינה. יעבור דרכו זרם כלשהוא למוליכי האדמה ומשם יתפשט אם הוא יכול, אוליי במסלולים שיש בהם התנגדות כמו מים בצינורות, ויגבילו את הזרם

זרם של כמה עשרות mA לא יחמם את ה MOV מספיק כדיי לפוצץ אותו מיידית ולנתק אותו, זרם של פחות מ 30mA לא יורגש גם על ידיי פחת (ב MOV שבין םאזה ואדמה). ה MOV פשוט ימשיך לעמוד ולהתחמם, בהספק של כמה W או עשרות W

בכמה עשרות W ה MOV יעלה באש

בכמה W הוא לא, אבל הוא יתחמם לאורך זמן - מה שיכול לקרות במצבים 2 ו 3, שבהם הכול עובד כרגיל והמשתמש לא מודע לבעיה, ה MOV החם יפרק את ה PCB שהוא מולחם עליו למרכיבים הכימיים שלו. אחד מהם הוא פחמן, ונוצר "נגד" בתוך העובי של ה PCB בין פאזה וניוטראל, שיכול להתחמם הלאה ולעלות באש. "נגד" כזה מתפתח תוך ימים או חודשים (תלוי בטמפרטורה), ומאז יכול להמשיך ולגדול בעצמו (כשהזרם שעובר בפחמן גורם לפירוק של חומר PCB נוסף שנמצא באיזור וכך הגדלת הזרם וההתחממות). כשהנגד הזה יגיע להספק של כמה עשרות W, הוא יעלה באש

מגינים מסוימים מכילים מנתק תרמי שמחובר בטור ל MOV ומנתק אותו כשהוא מתחיל להגיע לטמפ' מסוכנת. המגן היחיד שאני מכיר שמכיל גם את המודול אם הממסר וגם את ההגנה מהתחממות יתר של ה MOVים הוא ה Q protector

(חלק מהמגינים הפשוטים שאין בהם מודול ממסר גם מכילים מנתקים תרמיים, אבל הם דיי עלובים בתור מגינים. ה MOVים לא באמת מגינים מפניי משהוא. הם לא יתמודדו אם יותר מקפיצה קטנה, כל קפיצה בינונית ומעלה תעבור את המגן בקלות. ההגנה היחידה שבאמת נותנת משהוא במגינים האלה היא הממסר)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...