ביקורת - מאווררי 120mm - ביקורות ומדריכי גולשים - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

ביקורת - מאווררי 120mm

ksn1981

Recommended Posts

שלום לכולם,

בעקבות קניה של מספר מחשבים וחלקים, פתחתי לא מעט דיונים (לפני ואחרי הקניה). חלקם הקטן בילבל אותי, אך ברובם האנשים המקסימים כאן לא חסכו במאמצים לעזור, ותרמו רבות מההתנסויות והידע הנרחבים שלהם..

גיבשתי דיעה על חלק לא קטן מרכיבים אלה, ואשתדל באובייקטיביות (ושמחה רבה ;D ) להעביר לכם מספר ביקורות צנועות בתקווה שאתרום "קצת" בחזרה..

מאווררי 120mm

Antec TriCool @ LOW (1200RPM) - TC/L (שמגיע בין היתר עם המארזים P180MINI ו- P183 של אותה חברה)

Scythe SlipStream 1200RPM - SS/1200

Scythe SlipStream 1200RPM @ 5V (~800RPM) - SS/5V

Scythe GentleTyphoon 1150RPM - GT/1150

Scythe GentleTyphoon 1450RPM - GT/1450

נ.ב.

אין מדובר בקביעות חד משמעיות, ובטח שלא במגבלת ה-"כלים" שעומדים לרשותי. צריך גם לקחת בחשבון שישנם גורמים דינאמיים שיכולים להשפיע על התוצאות, כגון המארז עצמו, תכולתו ומיקומו, יכולות שמיעה והעדפות אישיות!

מראה ואיכות בניה

ה-TC וה-SS שחורים, באיכות בניה סבירה, וה-GT בעל מסגרת שחורה וסנפירים אפורים שדי עולה על שניהם באיכות הבניה. הוא שוקל יותר ופרטיו מושקעים יותר, משדר "יציבות" כשמסובבים אותו ידנית, ובכלל.. וקל מאוד לראות שהשקיעו בו יותר כשתכננו/בנו אותו..

חיבורים

ה-TC מגיע עם מחבר ישיר לספק (MOLEX) וכפתור קטן הבורר בין שלושה מצבים H/M/L.

ה-SS וה-GT מגיעים עם חיבור ללוח-אם (3PIN) אך מסופק יחד איתם מתאם* מיוחד ל-MOLEX שלא "מקריב" חיבור MOLEX (ז"א "מפצה" עליו בעוד אחד) ושבמקביל ניתן לחבר אותו ללוח לשם קריאת המהירות (ז"א מחבר 3PIN שמנוצל ממנו גיד אחד בלבד).

מהירויות

הכפתור שב-TC, בורר בין שלוש מהירויות L-1200/M-1600/H-2000 RPM. (אתייחס רק ל- L שכן השאר מרעישים ברמה שהופכת אותם ללא רלוונטיים עבורי).

ה-SS וה-GT מגיעים עם מהירות קבועה אך ניתן לקנות אותם במגוון של מהירויות מעבר למה שמדובר כאן.

וכמו שבעזרת בקר מאווררים ניתן לשנות מתח (וכתוצאה מהירות ואז גם דחיפת אוויר ורעש), זה המקום להזכיר שניתן לנצל את המתאם* (למעלה) או אחר לשם הנמכת המתח שהמאוורר יקבל (5V לעומת 12V) [אפרט יותר אם זה מעניין מישהו!].

אני ניסיתי את זה על ה-SS, שכן ב-TC וב-GT לא היה לי צורך בכך, ובכל אופן, הדבר אינו מומלץ למאווררי ה-GT שכן קראתי שהנמכת הסל"ד בו תוכנן המאוורר לעבוד, מעלה את הרעש!

יש לציין שהקריאות של לוח האם (מספר לוחות חדשים -לא זולים- אך כולם של ASUS) הראו סטיות קטנות עד כדי 10% כשהגדולות ביותר היו למאווררים המחוברים ל-ChassisFans משום מה!

רעש >> לפי האוזן (קרוב קרוב) - לפנות בוקר, כשרק המחשב עובד <<

תחילה, יש לציין שהרעש של ה-GT הוא בעל "גוון" שונה מהשאר.. איכשהו "נעים" יותר.. הוא שייך יותר לתדרים נמוכים (תחשבו hmmmm) כשהשאר שייכים יותר לתדרים גבוהים (תחשבו hssss)..

כשהמאווררים עובדים ללא התנגדות המארז (עומדים על שולחן או מוחזקים ביד) ה-SS/5V הוא השקט ביותר (פשוט אילם!), ה-GT/1150 וה-TC/L לא רחוקים ממנו בהרבה, ואחריהם יש את ה-SS/1200 וה-GT/1450 שאפילו עליהם לא הייתי אומר שהם מרעישים..

כשהם מחוברים למארז, ה-SS/5V וה-GT/1150 וה-TC/L הם השקטים ביותר, ה- GT/1450 לא רחוק מהם בהרבה, ואחריו יש את ה-SS/1200. התוצאה היתה דומה גם כשדלת המארז הקדמית או הצדדית היתה פתוחה.

אם להסיק מכל זה מסקנות כלליות, אז הייתי אומר שה-ה-SS התבלט בכך שהגיב (רע) לאילוצי המארז.. וה-GT לאורך כל הדרך, הפיק גוון רעש נעים יותר מזה של אחרים שקיטלגתי אותם באותה רמת רעש.

אוויר >> לפי הרגשה וגם בעזרת חתיכה של נייר דק וקל <<

למרות שמדובר בבדיקה הכי לא מקצועית (בלשון המעטה), אני יותר בטוח בקביעות כאן, שכן הדירוג היה זהה בין אם המאווררים הורכבו במארז (פתוח/סגור) ובין אם לא, וכשדירגתי מאוורר אחד אחרי אחר עשיתי זאת כשההבדל היה ניכר וקל ביותר להבחנה.

הכי פחות נתנו ה-SS/5V וה-TC/L (אם להיתפס בקטנות ואולי פסיכולוגית אז ה-SS/5V טיפה פחות), אחריהם ה-GT/1150 ואחריו ה-SS/1200 וה-GT/1450 (אם להיתפס בקטנות ואולי פסיכולוגית אז ה-GT/1450 טיפה יותר).

לשיקולכם

בנוסף לנקודות שציינתי ב-"נ.ב." בהתחלה, עושה הרושם (עלי לפחות) שמבין כל הסקירות והבדיקות (אפילו המקצועיות) של רכיבי מחשב ברשת, אלה של המאווררים הן הכי פחות יעילות.. השוואתם בדיקה אחת מול השניה אל מול נתוני היצרן ואפילו אל מול הבדיקה הצנועה שלי, יכולה להניב תוצאות שונות לחלוטין.. יותר מזה.. האתרים עצמם מחליפים את ציוד הבדיקה שלהם ולפעמים גם מתקנים תוצאות קודמות שלהם.. יותר מזה.. כל עוד מדובר במאווררים "איכותיים" מחברות "איכותיות", הקשר בין דחיפת אוויר לביצועי אינו ברור כמו שזה נראה.. וגם ואם כן אז לא בצורה בוטה ומשמעותית.. לפעמים התוצאה אפילו הפוכה.. כמובן שאני לא מדבר על מאווררים שיושבים על קצה ההגדרה של מאוורר דוגמת מאווררים ב-RPM ו-dBA נמוכים במיוחד!!

מה שאני מנסה להגיד, שאם אתם קונים מאוורר יחיד, יותר בטוח ללכת על המאפיין שהכי חשוב לכם, ולא יזיק לבדוק שביקורות והמלצות בפורומים כאן וברשת "מסכימות" לגבי אותו נתון (שחשוב לכם).. ואם אתם מנסים לקנות מספר מאווררים, אז הכי בטוח יהיה לקנות אחד, לנסותו ולהחליט לגבי השאר.. אומנם לא תקנו ותתקינו אותם בבת אחת, אבל תוכלו לחסוך לכם הרבה במידה והמאוורר יצא "לא בדיוק מה שחשבתם.." !

מקווה שעזרתי ולו בקצת..

תודה שקראתם ובהצלחה :xyxthumbs:

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

:xyxthumbs:

תודה.

אני נוטה להסכים עם מרבית מה שכתוב פה:

* ה-TC שקט מאוד רק על LOW ואז הוא בקושי דוחף אוויר. מניסיון עם עשרות כאלה, הם לא ממש נשארים שקטים לאורך זמן (אולי 1 מתוך 3 מחזיק מעמד יותר מחצי שנה עד שנה בשקט).

* ה-SS על 5V גם לא דוחף הרבה אויר אבל יותר טוב מה-TC, דומם וגם נשאר כזה לאורך זמן.

* ה-SS ב-1200RPM דוחף אויר מצויין אבל לא שקט דיו. מומלץ רק למי שלא רגיש מאוד לנושא.

* את ה-GT אני לא מכיר אישית.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

תודה על החיזוקים.. ובקשר ל-TC, קראתי דברים דומים למה שכתבת אבל ניסיתי להתייחס רק להתנסות האישית שלי.. מה שכן, במחשבים מסוימים השארתי את ה-TC כך שכנראה אמצא שימוש לשני ה-SS שנותרו ללא שימוש (בינתיים ;) ). תודה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...