Cmoy - מגבר אוזניות למתחילים? - אודיו וקולנוע ביתי - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

Cmoy - מגבר אוזניות למתחילים?

anatoli

Recommended Posts

אהלן אנשים,

ראשית, הקדמה, cMoy למי שלא מכיר הוא מגבר בסיסי ביותר שעובד על ספק כח פשוט או 2 סוללות 9 וולט (אפשר גם אחת, אבל עזבו). המגבר מבוסס על מגבר שרת (הלכה למעשה, בודד אשר מכיל בתוכו 3 דרגות הגברה), בטופולגיה נפוצה להפליא של מגבר לא מהפך (עם משוב שלילי). למי שלא הבין כלום מהשורה האחרונה, אל דאגה, זה רק אומר שיש פחות חלקים לעבוד איתם והתוצאה תהייה יחסית טובה :)

http://tangentsoft.net/audio/cmoy-tutorial/

מי ששם לב בזמנו, לפני כמה שבועות ניסיתי לבנות cMoy מהחלקים שהיו זרוקים לי בארון. לצערי הייתה לי אז בעיה של זמזומים בסאונד אשר נבעו כנראה מהשילוב של מגבר שרת שלא ממש מיועד לעבוד במעגל בסיסי כל כך (אלא דורש סינון מוצלח יותר בכניסה), ושל חלקים לא מספיק מדויקים (5%).

לפני מספר ימים עם הביקור של הקרוב מחו"ל, עשיתי הזמנה קטנה של כמה רכיבים בשביל שני מגבר cMoy (שיישב בארון למקרה שיהיה משעמם או מישהו יבקש פתאום). עכשיו ישבתי בניתי אחד מהם, ואני רוצה לשתף קצת מהתהליך והתוצאה.

ראשית החלקים, חלק נרכב מהחלקים הזמנתי מ-hohodiy שכבר נסגרו ומכרו חלקים דיי מוצלחים במחירים טובים. אז יש חוגה של ALPS, יש קבלים של WIMA, ועוד כמה שטויות. את רכיב ה-OPAMP (מגבר שרת) והנגדים הזמנתי ממאוזר. הבנייה עצמה ערכה כשעה, לצערי המולטימטר שלי אצל חבר ולכן לא יכולתי למדוד הכל אלא רק להשתמש בשיטת האצבע :) לשמחתי לא עשיתי שום טעויות בבנייה והכל פעל מההדלקה הראשונה.

הבדיקה הראשונה התבצעה עם PX100 ומגבר שרת זול יחסית OPA2134 (שהוא דיי סטנדרטי למגבר הזה). ליתר ביטחון הזמנתי גם OPA2132 אחד שאמור להיות פחות מפונק בדרישות המתח שלו, אך לא נתקלתי בשום בעיות גם עם הפשוט יותר. את הבדיקה השנייה של הסאונד (אחרי שוידאתי שהכל תקין) אני עם מגבר LM4562 של נשיונל (מוצלח הרבה הרבה יותר), ואוזניות AD900 של אודיו טכניקה.

למרות העכבה הנמוכה, אשר אמורה להיות קלה יותר לדחיפה, דווקא עניין הזרם הוא הבעייתי יותר בדר"כ לכן העכבה הנמוכה בודקת את המגבר לא פחות טוב. אומנם ווליום לא חסר, יש headroom מספק לחלוטין גם עם הגבר של פי 5 בלבד (אין בעיה לעבוד גם עם הגבר של 11, אך זה יגביר את הרעשים).

הסאונד לדעתי בינוני. הבמה לא רעה בכלל, הפירוט דיי טוב, גם יכולות הבאס מספקות לחלוטין. עם זאת, בהקלטות מעט מלוכלכות שומעים את זה בבירור. בסך הכל ברור שבמחיר האפסי הזה אין שום תחרות כמעט, אך אני לא יכול להגיד שלא מעט התאכזבתי. למי שמחפש פרוייקט ראשון ומגבר בסיסי שלא יקרע את הכיס אבל יישמע טוב, אני יכול בקלות להמליץ, למעשה, במחיר המצחיק הזה אני יכול להמליץ לכולם ;) אצלי הוא ישמש כנראה כבאפר קטן בין הלפטופ לאוזניות ברגע שאחזור ללימודים, בינתיים שיישב בצד עד שאני אצלא לו קייס מתאים.

אני אנסה בעתיד לבנות את המגבר השני כנראה ללא ספק כח בכלל, ועל לוח נפרד לבנות כמה ספקים. יש תכנונים לא קשים שאפשר לבנות ב-50-100 שקל עם סינון מוצלח מאוד, עם מגבר שרת וזוג טרנזיזטורים קומפלמנטריים.

לצערי המצלמה כרגע בחו"ל, אז אני לא יכול לצלם, אך סך הכל מדובר על מגבר סטנדרטי לחלוטין, אם תרצו בכל זאת אני מצרף ממצלמת הרשת.

Anatoli.

[attachment deleted by admin]

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אני קניתי רכיבים בשביל לבנות את ה- CMOY (לפני יותר מחודש) אבל לא מצאתי פוטנציומטר בגודל ובמחיר נורמאלי.

ב- מצאתי פוטנציומטרים של 20K או של 100K (במחיר סביר) ולא הייתי בטוח מה עדיף כי ראיתי מעגלי אודיו שונים שהשתמשו בפוטנציומטר של 50K.

אם זה עובד לך טוב אז אני חושב שאני אלך על ה- 20K.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

בראבו אנטולי! :yelclap: אני אוהב את העבודה שלך! ;D

ההלחמות נראות נקיות וטובות, עבודה יפה וטובה!

ראיתי שאתה עובד על לוח נורא גדול ביחס לחלק בו אתה מלחים, למה אתה לא מוריד את החצי הריק? או שמא אתה מתכוון לבנות בחלקו הזה את המעגל הגברה החיצוני העתידי? (מתאר לעצמי שלא, בגלל התנגשויות מתח, מה שכנראה יגרום לרעשים סטטים קטנים)

עוד שאלונת היא, למה הרכבת את הפוציומטר, ואת כל הרכיבים "הפעילים" שיושבים מקדימה על הלוח, הרי בסוף אתה צריך לתקוע אותם בחורים בקופסה והרכיבים אצלך לא יושבים בשורה ישרה למראית עין.

בכל אופן, מרשים מאוד ואני מאמין ויודע שאין לי צורך להיתערב, אתה המומחה בעסק.. 8)

LaFleur: למה חסר לך הפוטציומר? אם הזמנת מ- יכולת לקנות קיט נחמד ב-20 דולר לכל היותר/ לקנות אחד מוכן ולחסוך את "הריצות המיותרות"..

נ.ב-

אני מבין שאין לך קופסה לפרויקט וקופסת ALTONIDS (אולי טעיתי באיות שם החברה) נדיר להשיג בארץ, אז אני מציע שאם אתה הולך ליישם את השכלול של הCMOY אתה יכול לדחוף את כל העסק לכונן אופטי/דיסקטים ישן של מחשב שפירקת והוצאת לו את כל הבפנוכו ולבנות פאנל קידמי מחומר שאתה אוהב (מציע עץ) ולחורר לכל הכניסות/ יציאות הרצויות ואם אתה רוצה לצאת קפדן כמו שאני מכיר אותך מפה, תשים את החלק של המעגל הגברה בקופסה אחת והשניה של הספק מתחת/ מעל. עם ידיים כמו שלך אתה תוכל להגיע לתוצאות יפות ומרשימות מאוד!

בהצלחה ויום טוב! :xyxthumbs:

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

LaFleur: למה חסר לך הפוטציומר? אם הזמנת מ- יכולת לקנות קיט נחמד ב-20 דולר לכל היותר/ לקנות אחד מוכן ולחסוך את "הריצות המיותרות"..

את הרכיבים קניתי בחנויות בארץ, לא מצאתי שם פוטנציומטר זהה.

ב מצאתי 9 פוטנציומטרים של 20K ב 5.78 לירות שטרלינג - כולל משלוח (36 ש"ח בערך).

בארץ על פוט' 1 רצו 40 ש"ח!

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ERL, ראשית תודה, גם אני אוהב את העבודה שלי :)

בנוגע לרכיבים שמקדימה, הם שם פשוט כי עד שיהיה לי מארז רציתי שהכל יהיה יציב. בנוגע לחלק הריק, לפני התמונות עוד לא הספקתי לחתוך אותו, אבל הוא לא משנה גם ככה.

מה שכן, כמה עדכונים. היום הייתי עם החברה בכמה חנויות בעיר, ועל הדרך ראיתי באחת החנויות קופסאות עץ נחמדות בגרושים, כל קופסא כמה שקלים. קניתי 3 כאלה, הגעתי הביתה והתחלתי בעבודה. קודם כל מה שעשיתי ללוח היום היה לחתוך את החלק המיותר (לא כולו, יש לי שימוש לאחורה בשביל לחבר הכל למארז), את הכניסה והיציאה החלפתי בחיבורים מעט טובים יותר (אלה שיש ב-mini^3 וב-y1 dac) והורדתי אותo מהלוח.

אחרי זה עברתי למארז שלי. שמתי לב שהקבלים מפריעים לו להיסגר, אז קדחתי כמה חורים (לא עד הסוף, כדי שלא יראו אותם מבחוץ) ועכשיו הקבלים נכנסים בקופסא. לאחר מכן עברתי לפאנל הקידמי. אני לא יכול להדגיש עד כמה החיים היו קלים יותר בזכות זה שיש לי את כל הכלים הדרושים. מקדחה שולחנית, סט מקדחים מדויקים, דרמל עם מגוון ראשים, סט של מגוון כלים לשיוף, וכמובן איך לא, מקדח מדורג.

עשיתי 4 חורים. 2 מהם לכניסה וליציאה, מדורגים. 4 מ"מ ראשונים בקוטר 8מ"מ (בשביל החיבור על הכבל אוזניות), ואחרי זה 4 מ"מ בקוטר 6מ"מ - בדיוק מה שצריך לחיבור 3.5 שיש לי. מה שיפה זה שיצא לי כל כך מדויק שהם יושבים שם חזק מאוד גם בלי שום הדבקה.

חור נוסף עם 2 מ"מ ראשונים על 3 מ"מ ולאחר מכן על 6 מ"מ בשביל ה-LED.

וחור אחרון (גדול מכולם) מדורג גם כן שבו השתמשתי במקדח המדורג. הקדימה הוא 14מ"מ, בדיוק בגודל של החוגה שקניתי כדי לשים על ה-ALPS. שוב יצא כל כך מדויק שהחוגה מסתובבת חלק, אבל לא זזה לשום כיוון אפילו מילימטר. אני מאוד מרוצה מאיך שזה יצא.

כמו שאמרתי לפני כן, המצלמה לא אצלי לכן התמונות הן ממצלמת , בינתיים זה יצטרך להספיק. אני עוד לא מכניס את הכל לקופסא כי אני שוקל לעשות לה צביעה קלה (בלי שיופים בלי כלום, לא שווה) רק שכבה של גוון ושכבה של לכה (אפילו בלי יסוד), זה אומר שצריך לעשות קפיצה לנגריה שעבדתי בה ולבקש קצת גוון שיתאים לי.

אגב, הסימן בצד שמאל של הפאנל זה מסמר שהוא הציר של החלק שנפתח. אני חושב שאני אכניס אותו קצת פנימה עם פטיש ומסמר נוסף, ואז אכסה בשפכטל עץ, זה יהיה בלתי נראה לחלוטין.

עריכה:

אחרי שמיקמתי הכל בתוך הקופסא ראיתי שלמרות הקידוחים שעשיתי בפנים, עדיין חסר בערך חצי מ"מ כדי שזה ייסגר כראוי. אז פשוט פירקתי את הקבלים ושמתי אותו בשכיבה. כיוון שאני לא אוהב "תיקונים" אז פשוט זרקתי את הקבלים לפח ושמתי 2 חדשים. במחיר של בערך שקל לקבל, אני אשרוד את ההפסד הזה של שני שקלים (גם ככה הכל יצא פחות מ-100 שקלים במגבר הזה :)) עכשיו הכל נסגר בצורה מושלמת.

Anatoli.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

פשש... הקופסה יפה מאוד! מאיפה הבאת אותה? (שם החנות, מיקום בארץ, מקווה שזה מותר לכאן, אם לא לפרטי..)

מלבד זה הקידוחים יצאו מאוד מרשימים ומדויקים! :o

יאלה, לקה (למה אתה לא קונה פחית ב-20 שקל וצובע, זה יספיק לאיזה 5 CMOY) וסיים איתם וקדימה למכירה! (בהנחה ואתה אכן תמכור אותם כמו את המיני :P)

נ.ב-

הורג אותי שאתה בונה מגברים שכאלה תוך 2 שניות ואילו אני תקוע על המגבר שלי בחלקים (אולי אתה עוד זוכר את המוספט שלי, קלאס A) , הכל מוכן ומחכה לעזרה ממישהו שמבין דבר כי אני בוק בנושא האלקטרוני! :bash:

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

החנות נמצאת פה בחדרה, קוראים לה מקס-סטוק. זה מהחנויות הכל בדולר האלה, יש שם כלי מטבח, צעצועים, מחברות, וכו'. הקופסאות עלו 3 ב-10 :) ללא כל צל של ספק המארזים הכי זולים שנתקלתי בהם עד היום, והם מפתיעים באיכותם ביחס למחיר הפשוט מצחיק. אני קניתי אומנם 3, אבל אני שוקל לקפוץ שבוע הבא לקחת עוד איזה 3 או 6, שיהיו בבית, במחיר כזה עדיף שיהיה לי קצת ספייר למקרה הצורך.

אני אתמול כבר דפקתי את המסמר של הציר פנימה, אז אני חייב לקפוץ לעבודה לקחת קצת שפכטל עץ, אחרי זה אני אוריד את השאריות שלו עם נייר שיוף, ואעשה גוון. אני מניח שאתה השכבה של הלכה אני באמת לא אעשה בעבודה, כי מה שיש לנו בעבוד זה דברים מקצועיים (נגריה) ולכן צריך לערבב את הלכה עם מקשה ועוד כמה שטויות שממש לא מתחשק לי להתעסק בשביל חתיכת עץ כזו קטנה.

שבוע הבא אני אנסה להתפנות לזה בראשון או שני, בתקווה שאני אסיים בהקדם ואוכל לחבר הכל במארז (אני מניח שאני אשתמש בכמה טיפות סיליקון בקצוות של הלוח, כי אני מעדיף שלא לשים ברגים בכדי שייראה נקי יותר.

אגב, אני כרגע לא חושב שאני אמכור אותו, יש פה כמה שעות טובות של עבודה (איזה 5 שעות בגלל שניסיתי לדייק כמה שיותר במארז, וגם הייתי צריך להחליף את הקונקטורים והקבלים מה שלקח עוד טיפה זמן כיוון שגם החלפתי על הדרך את כל החיווט לאורך הנדרש), ה"רווח" האפסי שאני אעשה על מגבר כזה לא שווה את הזמן. אני מעדיף שהוא יישב בצד (גם ביחד עם הסוללות זה לא יותר מאיזה 150 שקלים - אני אשרוד את זה, מקסימום אני תמיד אוכל למכור בעתיד גם ככה יש לי חלקים לעוד אחד :)).

בנוגע למגבר שלך, אני לא ממש זוכר במה נתקעת שם, אני לא אציע לך לבנות אותו בשבילך, כי אז אין פה שום DIY, אני כן אשמח לעזור לך במידה ויש לך שאלות מסוימות/מחסור בכלים.

Anatoli.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

המצלמה חזרה אז אני מצרף שתי של המארז, בהחלט מארזה טוב לפרויקטים קטנים שלא צריך בהם מארז יפה במיוחד.

כאמור נשאר רק להחליט האם אני צובע את הקופסא או לא :)

Anatoli.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

השקע הזה לא ניתן לעשייה עם מקדח מדורג מסיבה פשוטה. במקדח מדורג יש קפיצות קבועות של 2 מ"מ, במקרה הזה הייתי צריך למעשה 2.5-3 מ"מ הבדל, לכן עשיתי עם 2 מקדחים נפרדים. צבע ולכה עוד לא עשיתי.

בנוגע למימדים הם בערך 16ס"מ עומק, 9.5ס"מ רוחב, 2.5 ס"מ גובה (חיצוני).

עריכה:

חשבתי לקפוץ לעבודה לשייף את זה עם הכלים הפנאומטיים, בסוף הוצאתי נייר זכוכית מהארון ושייפתי קצת בבית. כרגע זה מתייבש (שטפתי עם מעט מים כדי שעל הסיבים הבולטים והאבק יצאו). אני כנראה אצטרך בכל זאת לקפוץ לעבודה לקחת קצת חומר מילוי (לא ממש בא לי לקנות אריזה בשביל דבר כזה קטן). אחרי זה נותר לי לבחור רק גוון לצבוע את המארז. חשבתי או על חום מעט כהה יותר, או על חום כהה מאוד (וונגה בערך), או על אדמדם מעט, מתלבט כרגע מה עדיף (אדמדם יש לי קצת בבית לדעתי).

Anatoli.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

למקרה שזה עוד במעקב אצל מישהו. ניסיתי אתמול לשים גוון על העץ, לצערי הוא לא עץ שמתאים טוב לגוונים כהים, אז החלטתי ללכת על ללא גוון, רק ציפוי שקוף (שלא יתלכלך מנגיעות). הבאתי מהמחסן את הלכה ואחרי שצבעתי איתה את הלמטה גיליתי שהיא כבר חרא מכל השנים שהיא עמדה במחסן, גם אחרי 12 שעות ייבוש הכל נשאר דביק. אז זרקתי לפח, ועברתי לקופסא חדשה. הקידוחים לקחו 15 דקות הפעם (כי כבר עשיתי את כל המדידות פעם שעברה). שיוף עם נייר 00 בערך 15 דקות, קניתי ספריי שקוף (בכוונה ספריי, הוא דליל יותר), ועכשיו זה מתייבש אחרי שכבה ראשונה. אני כנראה אעשה שכבה נוספת כדי שיהיה מעט עמיד יותר, אך אני לא מתכוון לשייף בין השכבות, לא מתחשק לי בכלל :)

גם ככה יש עוד 2 פרויקטים לפחות שמחכים לתורם.

Anatoli.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...