עזרה:שעון עד 23 - אלקטרוניקה ומודינג - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

עזרה:שעון עד 23

kosh3

Recommended Posts

אני חייב עזרה נאי כבר שבוע מנסה לנשות שעון ב EWB מ 0 עד 23 ולא מצליח!!

הצלחתי מ 0 עד 59 אבל את 0 עד 23 אני לא מצליח!!

מישהו יכול להסביר לי איך עושים את זה!?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אם נסמן את הדלגלגים במספרים כשהראשון הוא השמאלי העליון, אתה מחבר שער AND שלוש כניסות במוצא Q של 2,6,1, ואת המוצא שלו לכניסות CLR של כל הדלגלגים. דלגלגים 7,8 מיותרים לגמרי אגב. אבל הבעיה שלך מתחילה קצת לפני, מפני שאתה מניח שמה שחיברת יספור עד 23... זה נכון, אבל לא בספירה עשרונית. אחרי 9 בLSB תמשך ספירה הקסהדצימלית עד F, ורק אח"כ תקבל 10. 23 בספירה כזאת יהיה שווה ל35 במספרים המוכרים לנו.

לא עדיף לך להשתמש במונה BCD מוכן במקום אוסף הדלדלגים?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אם אתה חייב דלדלגים אז מילא אבל אם לא אז ZiggyMAn צודק.

יש רכיבים יעודיים שהם מונים לצורך זה. אני לא ממש מסוגל לעקוב אחרי המעגל המסובך עם המוליכים המרובים אבל בהנחה שזה מונים ושעון העניין ברור.

ולענין, שוב ZiggyMAn צודק ומונה בינארי שמקבל פולסים סופר 16 מצבים, 0 עד F (או 0 עד 15) . ולכן יהיו לך מצבים לא חוקיים לשעון (10-15).

אתה חייב שער AND שמזהה מצב 10 (כי עד 9 זה חוקי) בספרת האחדות (תחשוב לבד איזה פינים אלה במעגל 1001) ומאפס את ספרת העשרות. מוצא השער הזה גם מאפס את הספרה וגם מהווה פולס שעון לספרה השמאלית.

בנוסף לאחר שהשעון מגיע ל-23 השעה הבאה היא 00 ולכן איפוס כללי עם שער AND נוסף צריך להתרחש במצב 24.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

בנוסף לאחר שהשעון מגיע ל-23 השעה הבאה היא 00 ולכן איפוס כללי עם שער AND נוסף צריך להתרחש במצב 24.

נקודה חשובה שהשואל לא לקח בחשבון: המצב "23" אמור להמשך שעה שלמה - או בעצם, כל זמן הקלוק. בפועל זה לא יקרה, כי מבואות CLR בדלגלגים הם אנסינכרוניים, וברגע שיהיה המצב הרצוי במוצא הAND, נקבל איפוס מיידי, ונאבד שעה. הפתרון הוא לחבר את הAND שלנו בהתאמה למצב 24, וכך נקבל איפוס בדיוק בזמן. אמנם זה גם בעייתי, כי לרגע קצר נקבל בתצוגה 24, אבל בשביל המעגל בתוכנה... אפשר להחליק. בשביל המציאות יש פתרונות אחרים.

וידוי קטן, פעם פעם בניתי שעונים בתוכנה הזו, ולמדתי את כל הטריקים בדרך הקשה... אבל זו המטרה בעצם :)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...