האם הלוח ASUS P5E64 WS Evolution תומך SAS HD's? - מעבדים, לוחות-אם וזכרונות - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

האם הלוח ASUS P5E64 WS Evolution תומך SAS HD's?

israelm

Recommended Posts

האם הלוח P5E64 WS Evolution תומך בדיסקים קשיחים בממשק SAS? ואם כן, ישנה תמיכה ישירות על הלוח או שצריך בקר חיצוני שישב על אחד מה-PCIe?

ואם זה בקר חיצוני, איזה בקר צריך שם?

קישור לאתר היצרן:

http://www.asus.com/products.aspx?l1=3&l2=11&l3=640&l4=0&model=2131&modelmenu=1

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

צריך בקר חיצוני.

יש לאסוס כזה:

Provide SAS RAID Solution with ASUS Proprietary SAS HBA

ASUS SASsaby 1064E (PCI-E 4-port SAS add-on card) is able to support RAID 0, 1, 1E without sacrifice of expansion slots

אבל אני לא מצאתי אותו אלה כחלק ממערכת.

http://www.asus.com/products.aspx?l1=9&l2=40&l3=119&l4=0&model=2118&modelmenu=1

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפי מה שאני מבין ממך, הלוח רק "תומך" בבקר הנ"ל, אך אין שום דרך להשיג אותו כי הוא לא נמכר בנפרד?

אז מה הקטע שלהם לציין בכלל שהוא "תומך"...?! מוזאאאר.. :s05:

השאלה שלי מתחילה מכך שאני מעוניין בלוח שיתן לי אפשרות לקרוס-פייר, ומצד שני יכלול תמיכה בSAS בטווח מחיר של 1800 ש"ח ללוח. למישהו יש רעיון לקומבינציה אחרת?

ישנו את ה-ASUS P5N64 WS PRO שכולל שני חיבורי SAS על הלוח עצמו, אך זה לא נותן לי פיתרון לקרוספייר אלא רק ל-SLI שלא בא בחשבון כרגע בגלל העלות/תועלת של מערך SLI.

ישנה אופציה נוספת והיא הוספת בקר SAS כזה למשל על ה-P5E64 WS

http://www.plonter.com/detailz.tmpl?sku=FasTrak-TX4650-OEM

למישהו הפיתרונים?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

כן, הלוח רק תומך בכרטיס שהוא אופציונלי. אולי שווה לך לשאול את אסוס איך ניתן להשיג את הכרטיס והאם הוא צריך X4 או X8 כי במקרה של X8 הוא מבטל את היכולת ל-CrossFire.

אני חושב שאתה רוצה לשלב כאן שני עולמות, עולם ה-CrossFire שהוא ביתי מיסודו (משחקים) ועולם ה-SAS המיועד לשרתים, ולכן קשה למצוא לוח שישלב את שניהם.

למה כל כך חשוב לך SAS? האם יש לך דרישות מסויימות?

מצד שני למה חשוב CrossFore כי למיטב הבנתי לישומים מקצועיים עדיף כרטיב גראפי מקצועי.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אז ככה:

1.‏ ‏אני רוצה מערכת שתשלב שני עולמות, גם גיימינג וגם תריץ אפליקציות בדו מימד (כגון פוטושופ וכדו'). ולכן חשוב לי שביצועי הדיסק קשיח מצד אחד יהיו כמה שיותר גבוהים ע"י זוג דיסקים בממשק SAS On Raid0 ומצד שני עבור הגיימינג לשלב מערך קרוס פייר של זוג 4870.

2.‏ ‏מהתמונה של המערכת המורכבת בה יש את הכרטיס היעודי של (בלינק למעלה) נראה שהבקר "יושב" על הPCI-e ‎x1 כך שלא תהיה בעיה עם קרוס פייר, למרות שגם אם הוא על x8 עדיין אין בעיה כי בלוח הנ"ל (P5E64 WS ‎Evo‎( ‎ישנם ארבעה חריצי PCI-e ‎‏ ‏כששניים מתפקדים כx16 לכל אחד ולשניים הנוספים יש 8 ערוצים המתחלקים בניהם, כאשר אחד מהם יכול לנצל את כל ה8 במידה והשני נשאר ריק.

3.‏מכיוון שזה נראה לי קצת מסובך להשיג את הבקר של , במיוחד בארצנו הקטנטונת, נראה לי שהשילוב של ה-P5E64 יחד עם הבקר SAS‏ ‏שנמצא בלינק שנתתי למעלה יתן לי את התוצאה הרצויה מבחינתי..

מה דעתכם?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

למה אתה חושב דוקא על SAS? האם יש לך כבר דיסקים כאלה או שאתה מתכוון לקנות אותם.

זה ברור שיש ל-SAS מספר יתרונות על SATA ובעיקר לדיסקים הפועלים ב-10K או 15K סל"ד וגם בתחום הממשק אבל המחיר שלהם עצום. באופן כללי בערך עד פי 10 מדיסק SATA בנפח מקביל.

אני חושב שמערך חזק של דיסקים SATA המותאמים ל-RAID לדוגמא WD3202ABYS ובקר חיצוני יעלו פחות ויתנו כנראה יותר ביצועים ממערך מקביל של SAS.

ראה לדוגמה את החישוב הזה - כמובן שניתן למצוא במחירים קצת שונים אבל זה לא ישנה את התמונה הכללית.

דוגמא א - מערך SAS

שני דיסקים 300GB מדגם Fujitsu - MBA3300RC - בערך 6K ש"ח + בקר (שאתה מצאת) 700 ש"ח, נפח 600GB ב-RAID0 אין יתירות למקרה נפילה.

עלות כוללת 6500 ש"ח.

דוגמא ב - מערך SATA

ששה דיסקים WD3202ABYS סה"כ כ-2500 ש"ח + בקר Adaptec RAID 3805 כ-2000 ש"ח (מתאים גם ל-SAS), נפח כולל מעל 1TB ב-RAID6 ליתירות אפילו לנפילה של שני דיסקים - מה שיכול בהחלט לקרות לפי הנסיון של google או RAID5 למקסימום ביצועים עם יתירות.

עלות כוללת 4500 ש"ח יתרון בביצועים וביתירות. ל-SAS יש יתרון אבל רק במערך מרובה דיסקים שהוא מאוד יקר וקטן יחסית בנפח.

אני מניח שבשלב זה הדיון יותר מתאים לאמצעי אחסון כי הבחירה בלוח משנית.

וקח גם את זה למחשבה:

Adaptec RAID 3805 8-port SATA and SAS Controller Review

Adaptec's Series 5 Unified Serial Controllers : Adaptec Turns Up The Heat On Unified Serial Storage

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

קודם כל תודה רבה על התשובה המפורטת והמושקעת!!! :xyxthumbs:

ולענייננו..

א. נכון שהדיון קצת גלש למחוזות ה"איחסון" אך מכיוון שאנחנו כבר פה אני לא חושב שיש טעם לפצל את הדיון לפורום . מה גם שעדיין ישנם כמה היבטים להלן הנוגעים לפורום זה.

ב. מכיוון שהביצועים הרבה יותר חשובים לי מנפח האיחסון עדיין הייתי מתעקש קצת ללכת על מערך SAS..

לשם דוגמא, אם אני אקח 4 דיסקים כאלה - Seagate Cheetah® 15K.5 SAS 73GB ואשים אותם בRAID5 עם בקר כזה - Promise FasTrak-TX4650 מבחינת נפח אני אכן מאבד הרבה נפח, אך עדיין יש לי מקסימום ביצועים עם יתירות וכל זה יעלה "רק" 4250 עלות כוללת! מה אתה אומר?

ג. אני רוצה להרחיב את הדיון לעניין הזכרונות המתאימים למערכת זו. מכיוון שהלוח P5E64 WS Evo תומך תאורטית בזכרונות במהירות של עד 1.8Ghzבאמצעות OC קל לגשר הצפוני המאופשר ע"י הביוס בצורה מובנית, הייתי רוצה המלצה בעניין זה ואם אכן שווה להשקיע בזכרונות במהירות זו?

ואם כן אז איזה דגם מאחת החברות המובילות הוא המומלץ ביותר מבחינת ביצועים/מחיר? פרט קטן אך חשוב, לא מתוכנן OC לזכרונות.

ד. האם המעבד C2Q Q9450 2.66GHz יהווה פתרון מספק למערכת כזו או שיהווה צוואר בקבוק במקרה זה?

תודה מראש! :)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

יש לך שאלות קשות ואני לא בטוח שאני יודע לענות על כולן אבל אנסה.

ידוע שלצורך מערכי דיסקים מורכבים - ו-RAID5 הוא מורכב לצורך העניין - יש צורך בבקר חזק בעל כח עיבוד וזיכרון וזאת בכדי לא לעכב את הכתיבה והקריאה ממספר דיסקים תוך חישוב זוגיות ולפעמים זוגיות כפולב ב-RAID6. לכן בקרים מובנים בצ'יפסט לא מסוגלים להגיע לביצועים טובים ולכן אתה צריך להשקיע בבקר לא פחות מהדיסקים עצמם.

לגבי הבקר שבחרת TX4650 ניתן לראות כי הכרטיס פשוט ואינו מכיל מעבד וזיכרון בכמות מספקת. ובנוסף לכך הוא כולל ממשק של PCI Express X1 בלבד, מה שמגביל אותו לקצב העברה מקסמילי של 250MB/s שזה לא מספיק למערך של 4 דיסקים.

לכן כדי לקבל מערך יעיל צריך להשקיע גם בבקר וזה שהצעתי לך על פי שתי הסקירות שמצאתי הוא בקר שנותן יחס ביצועים למחיר טוב. בקרים טובים ממנו (Adaptec SAS-3085) כבר מגיעים ל-3000 ש"ח וזה מתחיל להיות כבד.

כפי שניתן לראות הבקר Adaptec RAID 3805 כולל מעבד יותר רציני וגם בנפח של 128MB (או אופציה ל-256MB) וכדי לתמוך ביכולות האלה הוא משתמש בממשק של PCI Express X4 שכבר יכול להעביר 1000MB/s, קצב שלא אמור להגביל אותך בשום מצב עם המערך שתבנה. בשביל ביצועים צריך לשלם.

לגבי הזיכרון, ניתן לומר באופן ודאי שהגדלת תדר הזכרונות מגדילה את רוחב הפס לזיכרון באותו יחס כמעט. הבעיה היא שלא כל ישום הוא משתמש כבד. אם אתה יודע בודאות שאתה משתמש בתוכנה שיכולה להרוויח ביצועים עם הגדלת רוחב הפס בהחלט כדאי ללכת על זיכרונות מהירים יותר.

בהחלט יתכן שזכרונות 1600MHz טובים או 1800MHz אם לא עולים יותר מדי במחיר יעזרו בהנחה שאתה מעלה את הבאס מ-333MHz ל-400MHz וכך OC (סביר בהחלט) ל-FSB וגם למעבד לתדר של 3.2MHz. קיבלת למעשה מעבד QX9770 בסטוק. היות ואין מעבד יותר חזק (מ-QX9770) קשה לדבר כאן על המעבד כרכיב המגביל בפלטפורמה של מעבד יחיד.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

שוב תודה!!

ברשותך מספר שאלות נוספות בתקווה שאינני מכביד מידי!

לגבי בקר SAS קיבלתי את המלצתך וכנראה שאלך על הבקר הזה: Adaptec - SAS-3405 אותו בקר שאתה המלצת עליו רק שהוא בעל 4Port (אני לא זקוק ליותר) וזול יותר בכ-600 ש"ח.

לגבי המעבד, הQ9450 יכול לעשות באס 400? מכמה ת'רדים שקראתי כאן הבנתי שישנה איזושהי בעיה. (אך לא הבנתי מהי..) אם תוכל להרחיב לי אופקים קצת בעניין זה אני אשמח!

בעניין הזכרונות נראה לי שאלך על אלה: OCZ DDR3 Platinum (2GBx2) DUAL CHANNEL 1800MHZ CL8

אפשר חוות דעת?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

כנראה שה-SAS-3405 אכן הבחירה הנכונה אם אתה לא מתכוון לעלות מעבר ל-4 דיסקים. הוא מכיל אותו מעבד אותה כמות ואותו ממשק PCI-E כמו ה-3805.

לגבי Q9450 אני לא מכיר ולכן אשאיר למומחים לחוות את דעתם בנושא.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אוקיי, תודה רבה על כל העזרה!!! :yelclap:

לגבי הזכרונות קראתי עליהם דברים טובים בנתיים ולכן כנראה אקח אותם...

מה שנשאר זה רק המעבד...

מי מרים את הכפפה ועונה על שאלתי?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...