אסטרונאוטים בקבלנות: ציון דרך עצום חדש לאילון מאסק ו-SpaceX • HWzone
טכנולוגיה

אסטרונאוטים בקבלנות: ציון דרך עצום חדש לאילון מאסק ו-SpaceX

בפעם הראשונה מאז שנת 2011 המריאו בני אנוש אל החלל משטחה של ארצות הברית – וזה קרה לראשונה בהיסטוריה באמצעות חברה פרטית שאינה סוכנות החלל הממשלתית

שנים של ניסויים וטיסות מטען בלתי מאויישות הביאו אותנו אל הרגע הגדול הזה – משימת Crew Dragon Demo-2 עלתה לאוויר בהצלחה, ומסמלת את התחלתו הצפויה של עידן חדש ותחרותי יותר בחקר החלל החיצון.

ביום שבת ה-30 במאי, בשעה 22:22 לפי שעון , שוגרה בהצלחה ממרכז החלל קנדי משימה מאויישת עם צמד אסטרונאוטים של נאס"א, בדרכה לעגינה בתחנת החלל הבינלאומית – בתוך העונה לשם Crew Dragon ובעזרתו של טיל Falcon 9, ששניהם פותחו ומופעלים בידי חברת .

רגע היסטורי משמח עבור ועבור תעשיית החלל האמריקאית כולה

זו הפעם הראשונה בהיסטוריה שבה חברה פרטית (חברה שאפילו אינה נסחרת בבורסה, במקרה הזה) משגרת בני אנוש אל מחוץ לאטמוספירה של כדור הארץ, ובכך אנחנו חוזים למעשה בטעימה ראשונה מסופו של עידן בו סוכנויות ממשלתיות של מדינות גדולות היו האחראיות הבלעדיות למשימה המאתגרת הזו – בדרך לעידן של יוזמות שיוכלו להוביל לזינוק משמעותי בהיקף ובמהירות בה המין האנושי חוקר את החלל.

מאסק ואנשיו לא פספסו הזדמנות לחזק את המותגים המפורסמים שקשורים זה בזה בעקיפין – צמד האסטרונאוטים הגיעו אל כן השיגור ברכב Model X

מאיצי השלב הראשון של טיל ה-Falcon 9 נחתו בהצלחה על דוברה בלב ים בדרך לשימוש חוזר עתידי, כאשר באופן דומה גם קפסולת ה-Crew Dragon מיועדת לנחות בבטחה חזרה בכדור הארץ בתוך 30 עד 120 יום, עם צמד האסטרונאוטים – בדרך לאיסוף ושימוש חוזר עתידי.

המאיץ הראשי ביצע נחיתה אנכית בהצלחה, בדומה למה שראינו במשימות קודמות – וכעת נותר להמתין בסבלנות לחזרה המיוחלת של קפסולת ה-Crew Dragon עצמה – באמצעות נחיתה מוצנחת באוקיינוס בעוד חודש אחד עד ארבעה חודשים מהיום, בתלות בהתפתחויות

ההצלחה ההתחלתית של המשימה הנוכחית (נשתדל שלא להקדים את המאוחר – בקרוב מאוד יגיע שלב ההתחברות אל ה-ISS) מהווה את השיגור המאוייש הראשון שמבוצע מאדמת אמריקה מאז שנת 2011, בה הופסקה תוכנית המעבורות השאפתנית של ארה"ב והחלה תקופת ביניים מעניינת בה השיגורים המערביים התבצעו מאתר שיגור בקזחסטן בהתבסס על טילים ורכבי רוסים – משהו שהיווה עסק יקר עבור האמריקאים וככל הנראה גם פגיעה משמעותית בכבודם הטכנולוגי.

עם השלמת משימת ה-Crew Dragon Demo-2, חברת צפויה לקבל אישור רשמי מנאס"א לשיגור קבלני של אסטרונאוטים אל החלל – כך שנוכל לראות עוד ועוד משימות מחקר דומות, עם עלויות שעתידות להיות זולות משמעותית בזכות האלמנטים הניתנים לשימוש חוזר אותם פיתחה החברה של אילון מאסק. האם החזון לחקר אנושי של כוכב מאדים מתחיל סוף כל סוף להרגיש כמו אפשרות אמיתית ומעשית ולא רק חלום עתידני רחוק? אנחנו מחזיקים אצבעות.

גם חברת בואינג משתפת פעולה עם נאס"א לפיתוח רכבי מאויישים בעידן הפרטי – ולא נופתע אם בעקבות ההצלחה של מספר המתחרים בקטגוריה יצמח בזריזות

רוצים לדעת עוד ובזמן אמת? ב- מציעים שידור ישיר מתמשך של המשימה ממרכז הבקרה ומתוך הכלי שבחלל לטובת כל הסקרנים באשר הם.

עדכון: עכשיו אפשר להתחיל בחגיגות בבטחון מוגדל – קפסולת ה-Crew Dragon התחברה בהצלחה אל תחנת החלל הבינלאומית – והשלב הבא יהיה רק בעת תהליך החזרה שלה ושל צוותה אל כדור הארץ בעוד חודש אחד או יותר. עד אז נוכל להתחיל ולפנטז על עידן שבו כמעט כל אחד יוכל להגיע אל החלל אם יחפוץ בכך (וישלם למי שצריך על כך).

תגיות

כתיבת תגובה

Back to top button
Close
Close