בחוד החנית: מארז מחשב Fractal Design Meshify 2 TG בביקורת

המתקדם החדש של Fractal

בביקורת זאת אנו בודקים את המארז Meshify 2 TG של היצרנית Fractal Design בשביל לדעת האם שווה להשקיע במארז פרימיום למחשב, גם בשנת 2021

השם Fractal Design קיבל בעשור האחרון בעיקר תגובות חיוביות הודות לשינוי משמעותי בגישה למארזי מחשב. כאשר בתחילת העשור הקודם התחילו להגיע מארזי Fractal Design לשוק הישראלי, נראה שהשוק קיבל אותם בשמחה שכן הגישה למארזים שקטים במיוחד בעיצוב סקנדינבי או משהו שהיה נדיר לראות.

בעוד שסדרת ה-Define התמקדה במשקל גבוה ובידוד לרעשים בתוך המארז, עם השנים ראינו סדרות נוספות אשר מיועדות בעיקר לגיימינג שמעט מתפשר בגזרת הרעש לטובת זרימת אוויר משופרת. סדרות כמו ARC ובהמשך Core ו-Focus למשל הן כאלה שמתמקדות בביצועי קירור אך גם שמירה יחסית על רמות רעש נמוכות.

סדרה נוספת של מארזים שהשיקה Fractal לאחרונה היא סדרת ה-Meshify. סדרה של מארזים ששמה דגש על יכולות איוורור קיימות וגם פוטנציאליות עם דגש על יכולות התקנת מאווררים ומערכות קירור מים. כעת נמצאת הסדרה ב-Meshify 2, לאחר לקיחת פידבק ושכלול הכלים.

ה-Meshify 2 TG הוא החדש ביותר בסדרה והושק בסוף השנה שעברה. מדובר במארז Mid Tower המתאים למערכות מחשב מבוססות לוחות אם ATX ו-EATX בגובה של עד שבעה ממשקי הרחבה. רוחב לוחות האם האפשרי גדול במיוחד במארז זה כפי שתראו. ה-Meshify 2 מגיע עם דלת צד רגילה או בעלת זכוכית מחוסמת. דגמי ה-TG (ר"ת Tempered Glass) הם אלו המגיעים עם זכוכית. ספציפית המארז שאנחנו קיבלנו הוא עם דלת צד מזכוכית ובצע שחור. המארז קיים גם בצבע לבן.

המארזים של Fractal ארוזים היטב למשלוח וה-Meshify 2 לא שונה בכך. קלקר עבה שומר על המארז משני צדדיו וכל פינותיו.

השם Meshify מגיע בעיקר ממה שאתם רואים בתמונה למעלה. מארז זה כולל חלק קדמי שהוא למעשה רשת כפולה. השכבה החיצונית כוללת צורות גיאומטריות מעניינות ומאחוריה ישנו מסנק אבק. גובה מארז זה הינו 47.5 סנטימטרים. רוחבו 24 סנטימטרים ועומקו 54.2 סנטימטרים. עצם העובדה שעומקו של המארז גדול מגובהו הינו רמז לסוג התכולה שלה הוא מתאים.

הפאנל הקדמי של מארז זה עושה שימוש בשתי יציאות USB 3.0 לצד כפתור אתחול, כפתור הדלקה, יציאת USB Type-C ויציאות למיקרופון ואוזניות. ממשק ה-Type-C תומך במהירות של 5Gbps.

תחתית המארז כוללת מסנן אחד גדול שנשלף מקדמת המארז לצורך ניקוי. אהבנו מאוד את סוג המסנן הזה בסדרת Define ואנחנו שמחים לראות אותו כאן. אין צורך לגשת לגב המארז בשביל לנקות את המסנן שמתחת לספק הכח. למארז זה גם ארבע רגליים גבוהות בעלות תחתית גומי למניעת רעשים ורעידות שעלולות לעבור ממנו אל השולחן או הרצפה.

גב המארז מראה את איזור הממשקים ללוח האם, בתוספת שני חריצי הרחבה אנכיים במידה ומשתמש ירכוש ערכה שמאריכה את ממשק ה-PCI-Express ויתקין אותו אל מול חלון הזכוכית. באופן אישי, אנחנו חושבים שפונקציה ובריאות החומרה מגיעה לפני נראות ולכן אנחנו לא מעריצים של התקנת חומרה עם פליטת חום אדירה אל מול דלת זכוכית.

מאורר 140 מילימטרים מותקן בגב המארז להוצאה של אוויר חם.

הסרת הפאנל הקדמי חושפת שני מאוררים מדגם Dynamic X2 GP-14 של Fractal. אלו מאווררים שקטים בגודל 140 מילימטרים. ניתן פוטנציאלית להתקין מאוורר שלישי. ניתן גם להתקין ארבעה מאווררי 120 מילימטרים בקדמת המארז.

פתיחת גג המארז מגלה מסנן נשלף נוסף לאיזור העליון. אנחנו אוהבים מנגנוני שליפת מסננים, אך כאן אין אפשרות לשלוף את המסנן מבלי להרים את גג המארז (פעולה שדורשת מעט כח ועם חלקי פלסטיק).

גם גג המארז זוכה לגמישות מירבית בתצורות התקנת מאוררים ורדיאטורים לקירור מים. כמו בקדמת המארז, ארבעה מאווררי 120 מילימטרים או שלושה מאווררי 140 מילימטרים מתאימים לגג מארז ה-Meshify 2. אמנם, ממליצה Fractal להשתמש בשלושה מכל סוג לכל היותר בשביל להשאיר מקום לרכיבים נוספים. הכללה של חור עגול לצרכים כמו מילוי מערכת קירור מים וחוקים גדולים לכבילה מראים ש-Fractal מכירה את המשתמש המתקדם וצרכיו.

ל-Meshify 2 TG דלת זכוכית אחת אל מול החומרה ודלת ברזל בצד השני. פתיחת הדלתות נעשית באמצעות דחיפה של הכפתור הזה בתנועה מתמשכת כאשר לבסוף כל דלת המארז נפתחת באותו הכיוון. החלק התחתון של הדלת עומד על צירים ואינו ניתן לנעילה שם. אנחנו חושבים ש-Fractal יכלה לחשוב על מנגנון מעט יותר בטיחותי לפתיחה של דלת זכוכית, שכן כח מוגזם יביא לנפילת הדלת ושבירתה. לא קיים מנגנון שיעצור את הדלת מלהפתח עד נקודה מסויימת ולהמנע ניתוק מהמארז. לכן, יש עם יד אחת לדחוף את הדלת החוצה ועם היד השניה לוודא ש הדלת לא תעוף.

החלל הפנימי לעבודה ב-Meshify 2 הוא עצום, בעיקר עבור מערכות סטנדרטיות שתמשתמשות בקירור אוויר או ערכות קירור מים סטנדרטיות. מארז זה בבירור עוצב בשביל לחשוב על אלו שאוהבים להוסיף חומרה. גובה המארז הוא יחסית סטנדרטני והוא מחולק לאיזור של ספק כח ואחסון גדול למטה, ואיזור לוח האם למעלה באמצעות מחיצת מתכת.

רשמית, מארז זה תומך בתקני לוח האם ATX ו-E-ATX כאשר E-ATX מוגבל לגובה של שבעה ממשקי הרחבה בלבד. משמע, לוחות A-ETX בעלי 8 או 9 ממשקי הרחבה בגובה לא יתאימו. התקן של E-ATX הוא בעייתי ולא מתיחס לגובה, ולכן סימול בתמיכה בו מגיעה עם כוכביות. יש המון רוחב ללוחות אם במארז זה, ואין לוח אם סטנדרטי שלא יתאים במימד הזה.

החלק מימין ליד המאווררים הקדמיים משרת כמה וכמה מטרות. מצד אחד, איזור זה מתאים להתקנה של מערכות קירור מים מתקדמות. ניתן ליישם בו רדיאטורים עבים במיוחד למאווררים הקדמיים, משאבות ומיכלי מים בגדלים מאוד מכובדים.

מצד שני, אפשר להסיג את החלק השטוח כדי לחסוף איזור אליו ניתן לעגון מגשים מתכתיים להתקנת אמצעי אחסון נוספים.

על אף שישנה מחיצה בין האיזורים השונים, איזור ספק הכח מאוורר עם רשת מסוגננת. ישנם גם חורים להעברת חלק מהכבלים לאיזור התחתון של לוח האם.

גב המארז מלא בכל טוב, כאשר כאן נמצאים כל הכלים שצריך בשביל סידור כבלים, התקנת אמצעי אחסון וחיבור מאווררים. החלק הימני שמתחת לחור הגישה של גב לוח האם כולל שני התקנים לכונני 2.5 אינצ'. החלק האמצעי כולל עזרים לכבילה כאשר ישנם שלושה התקני תפיסה לכבלים ושני חורים גדולים למעבר של כבלים. החלק השמאלי כולל את השורה אליה ניתן לעגון מגשים לכוננים קשיחים מהחלק השני של המארז, יחד עם מגש אנכי אחד אליו ניתן לעגון כונן 2.5 או 3.5 אינצ' מהצד הזה.

פאנל נשלף מפלסטיק בא בעיקר להסתיר את איזור ספק הכח. יש לשלוף אותו לפני התקנת ספק הכח ורכיבים נוספים במחיצה התחתונה, וניתן להחזיר אותו ביום. כל המנגנון הזה עשוי מפלסטיק וכל שיש לעשות הוא למשוך אותו.

באופן יחסית מוסתר, החלק העליון של צד זה של המארז כולל יחידת ריכוז מאווררים. יחידה זאת מקבלת חשמל באמצעות כבל SATA כח. לצד השמאלי ניתן לחבר עד שישה מאווררים (אנחנו נחבר את שני הקדמיים של המארז לשם), ולחלק השמאלי ניתן לחבר שלושה נוספים עם מחבר 4 פינים (אפשר טכנית לחבר מחברים נוספים של שלושה פינים בלבד לשם).

כל היחידה הזאת מקבלת מחבר 4 פינים בודד שמתחבר ללוח האם. כתוצאה מכך, ניתן לשלוט על כל מאווררי המארז בצורה אחידה עם מחבר אחד בלבד שהולך ללוח האם, ושעליו ניתן לשלוט תוכנתית דרך תוכניות יעודיות או בביוס.

יחד עם ה-Meshify 2 TG קיבלנו ארבעה מגשים להתקנה של כוננים קשיחים, ובחלק התחתון מגיעים מותקנים שלושה כאלשר נשלפים. מלבד המסילה למגשים למעלה, גם החלק התחתון של המארז יכול לשמש להתקנה שלהם. כתוצאה מכך, ה-Meshify 2 תומך בכמות פוטנציאלית אדירה של אמצעי אחסון, בין הגבוהים ביותר שתמצאו במארז Mid Tower עם היכולת התיאורתית המירבית ל-15 כוננים קשיחים של 3.5 אינצ' או 17 כונני SSD של 2.5 אינצ'.

ה-Meshify 2 של Fractal הוא מארז מאוד גמיש ומודולארי, כאשר שום דבר לא מרגיש חורק או זול במיוחד. אם אנחנו צריכים להוריד נקודות על איכות הבניה והעיצוב, זה בעיקר לדלת שאנחנו חושבים שצריכה לכלול מנגנון בטיחות לפתיחה.

הרכבה ובדיקות בעמוד הבא