חוזרים בשאלה - וYNET קופצים על המציאה - אקטואליה ותרבות - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

חוזרים בשאלה - וYNET קופצים על המציאה

Rule The Pc

Recommended Posts

אהלן.......

בקשר לכותרת לאדעתי כל כך מה לכתוב פשוט :P

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-2968589,00.html

כתבה בYNET על בני עשרה שחוזרים בתשובה ומגלים את הפער העצום בלימודים........

אני לא אבוא עכשיו ואגיד ששטויות כי הם לומדים אלגברה וכל זה כי הם באמת לא.......

אבל YNET עשו כתבה די טיפשית, לא אובייקטיבית ומגעילה

הנערים שלמדו לפני בואם למסגרת החילונית בחדר ("חיידר") ובישיבה

חח הם צוחקים על המלה חיידר..... מה זה כתבה של ילדים בכתה ו'? לא הבנתי למה היו חייבים להכניס את "חיידר"..... אולי זה הצחיק אותם.......

מוטי (השם האמיתי שמור במערכת) בן ה-17 חזר בשאלה בינואר השנה. הוא התקבל ללימודים בתיכון במרכז הארץ, אך לא הצליח להתמיד. כיום הוא מתגורר בסוכת מציל בחוף הים ומדי פעם חוזר ללון בבית הוריו. "נולדתי למשפחה חוזרת בתשובה", הוא מספר ל-ynet. "בגיל 7 נשלחתי ל'חיידר' של ליטאים, ומשם לישיבה חסידית. בשום מקום לא נקלטתי והמשכתי לעבור מישיבה לישיבה מסגנון אחד לסגנון אחר. לא יכולתי לסבול את הצביעות של העולם החרדי".

עכשיו הם מביאים לנו ציטוט מילד בן 17 שדי כועס על החברה החרדית ממנה הוא יצאה והוא קורא לא צביעת... למה? מה? מי? איזה מקורות שופעים..... ממש קשה למצוא הרבה ילדים חוזרים בתשובה שיגידו ההפך.........

מוטי טוען כי השינוי הגדול התחולל אצלו בעקבות טראומה קשה שעבר. "בגיל 15 נכנסתי לישיבה פנימיתית ועברתי תקיפה מינית מכמה בחורים, שהותירה בי צלקות עד היום. בגיל 16 החלטתי לעזוב סופית את הדת, אחרי שגיליתי שכל הנושא מפוקפק. התחלתי לישון אצל משפחות חילוניות. במקביל, מלצרתי והשלמתי איכשהו 10 שנות לימוד. היו לי הרבה חברים חילוניים, אז התחלתי ללמוד בתיכון חילוני, אבל לא נקלטתי בבית הספר. זה קשה לבוא מהעולם החרדי לעולם החילוני וזה היה בזבוז זמן, לא הבנתי שום דבר".

עכשיו הם הגיעו מזה שהמערכת החינוכית של החרדים דפוקה..... לכך שהוא עבר תקיפה מינית...... זה הגיע לבית משפט? מה הולך כאן מה זה קשור? אם הם אומרים שהמערכת החינוכית של החרדים דפוקה בגלל זה אז אני לאדע מה להגיד על המערכת החינוכית החילונים שכמעט כל בית צפר יש לפחות 10 מקרי אלימות אם זה מילולית אם זה פיזית..... ושלא נדבר שרוב האנשים היו חילונים..... עכשיו תגידו לי "זה בגלל שזה לא יוצא מהקהילה שלהם"..... אולי ואולי לא.... מה שבטוח הרוב המכריע של האנסים היו חילונים. אני מציע שמעכשיו כמו שהם כותבים אדם חרדי מואשם בתקיפה מינית..... שיכתבו אדם חילוני מואשם בתקיפה מינית..... כל העיתון יהיה מלא במלה חילוני.......

צריך לזכור כי מלבד הפער בין רמות הלימוד, נאלצים החוזרים בשאלה להתמודד עם לחצים פסיכולוגים קשים לאחר המעבר. רבים מהם מתנתקים מבני משפחותיהם, שמסרבים להכיר במעבר שעשו לחייהם החדשים. אחרים מספרים כי הוריהם ישבו עליהם שבעה. יופטרו אומר כי בין הבעיות הקשות ניתן למנות גם את כללי ההתנהגות החדשים.

רגע זאת כתבה על המערכת החינוכית החרדית או על כמה קשה לחזור בשאלה? או שאין להם מה לכתוב.... אני מבטיח לכם מניסיון אישי שזה פי 100 יותר קשה לחזור בתשובה... שיעשו כתבה על כמה קשה לחזור בתשובה....

את ההתמודדות הנפשית והחינוכית נאלצים הנערים לעשות בעצמם - ובעזרתן של עמותות כמו "עמותת דרור" ו"עמותת הלל", המנסות לסייע במגורים ובטיפול נפשי לאותם נערים. תמר דרור מעמותת דרור, נלחמת כבר מספר שנים על מנת להקנות לאותם נערים זכויות שיעזרו להם להסתגל בחברה החילונית. את האפשרות להתגורר בבית של העמותה היא מתנה בקליטה מלאה של הנערים במסגרת לימודית מוכרת על ידי משרד החינוך. לאחרונה גם פנתה דרור לשר החינוך לשעבר, ח"כ יוסי שריד, בבקשה להקנות לנערים מעמד של עולים חדשים ולהעלות את הנושא לדיון בפני ועדת החינוך של הכנסת.

למה לא להפך? למה לא להכיר בחוזרים בתשובה כ"עולים חדשים" לקהילה החרדית?

עולים חדשים? דרור מסבירה. "הקרויים 'חוזרים בשאלה' הם מי שהיגרו מהחברה החרדית אל החברה החילונית.

כמהגרים בתוך ארצם יש להם סוג של דיסלקציה. במכוון ובניגוד לחוק, החברה החרדית לא הנחילה להם מושגי יסוד שיאפשרו להם לשרוד בחברה מערבית מתקדמת, שלא לדבר על אפשרות לרכוש מקצוע ולימודים אקדמאיים. אמנם אחדים מהם מקבלים שיעורי עזר, אבל רק ההכרה בהם כאוכלוסייה ייחודית, יאפשרו להם לממש את רוב הפוטנציאל הגלום בהם. אנחנו מציעים חקיקה לפיה יינתן ליוצאים בשאלה מעמד כשל עולה חדש בעיקר בבחינות הבגרות וגם בשיעור העזר".

אני רוצה להגיד שאני מכיר הרבה מאוד חרדים קיצוניים שיש להם עבודה......

איציק יופטרו אומר כי חוסר פעולתה של המדינה זועק לשמיים. "מהמדינה לא קיבלתי אף פעם עזרה. לולא העמותות הייתי נופל מזמן. הרבה בני נוער חרדים שחזרו בשאלה נופלים לסמים ולזנות כי אין להם כסף והם פוחדים להתקשר לעמותה - וגם כי המדינה לא מטפלת בהם".

ומוטי בן ה-17 אומר כי אחרי כל מה שעבר במערכת החינוך החילונית, "אני מעדיף להיות ברחוב מאשר לחזור לבית הספר".

טוב אז מוטי מודה שהמערכת החינוכית החילונית גם דפוקה......

תגובה

ממשרד החינוך נמסרה התגובה הבאה לכתבה: "לכל תלמיד חוזר בשאלה בונים תכנית אישית במסגרת בית הספר בו לומד. על פי תכנית זו משלים התלמיד את השכלתו ונבחן בבחינות הבגרות, כאשר במקרה הצורך נעשות התאמות בדרכי ההיבחנות".

במשרד החינוך מדגישים, כי אין כל התניה לקליטת תלמיד חוזר בשאלה לבית ספר רגיל.

כשאני ראיתי את המלה תגובה בהדגשה בכתבה חשבתי שיגיבו מן מהגזר החרדי... אבל לא... הגיבו ממשרד החינוך.....

למה לא שומעים את הצד של החרדים? טוב שהם אובייקטיבים ונותנים לכל אחד להגיד משהו.....

כתבה ראשונה בסדרה

הם מתכוונים כנראה לעשות סדרה כלשהי על הבעיה..................... אני מחכה לכתבה הבאה....

עכשיו אני רוצה לשאול כמה שאלות......

איפה הצד של החרדים בכתבה? אין.

איפה הם אומרים שלחלק די גדול מבחורי הישיבה יש בגרות? לא אומרים.

למה הם לא עושים כתבה על כמה קשה לחזור בתשובה? כי זה לא כל כך מעניין אותם והם רוצים לתת לקוראים שלהם מה שהם רוצים לקרוא, הקוראים = חילונים.

למה הם לא מציעים לעזור לחוזרים בתשובה? אני חושב שצריך לעזור לאלה שיצאו מהעולם של החילונים ובאו לעולם של החרדים בדיוק כמו שהם רוצים לעזור לחוזרים בשאלה. רגע למה לא? החוזרים בשאלה יותר טובים מה החוזרים בתשובה?

סיימתי.......

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

• תגובות 105
  • נוצר
  • תגובה אחרונה

קראתי איזה חצי מהכתבה ומה שכתבת אבל זה קצת מתיש, אולי חשבת לתת לינק ופשוט מה שאתה חושב על *כל* הכתבה ולא כל פסקה בנפרד, כי זה עושה את זה בלתי אפשרי להגיב

תודה

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הכתבה די ארוכה

שיקראו את הכתבה ואז שיקראו את שלי זה יהיה די מהיר...............

עשיתי ככה כדי שידעו בדיוק על מה אני מדבר וגם מתי שאני אגיב להם על הכתבה אני אוכל להיות מדויק ולא להגיד מהראש מה שאני זוכר......

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

מהיכרות קצרה עם הזרם הליטאי, מדובר בזרם אשכנזי, מאד מאאאאאד קיצוני, אנטי ציוני, שמאמין שאסור לעלות לארץ עד ביאת המשיח (ובעצמם באים לפה ומטיפים השד יודע למה בעוד שהקיום שלהם תלוי בחילונים).

הציבור החילוני הוא פתוח, יודעים הכל כולם על כולם, לעומת החרדי שהוא סגור נורא. חייתי בבני-ברק כמה שנים והייתי צופה בזה כמו חוקרת נשיונל ג'אוגרפיק. שם מטטאים הכל מתחת לשטיח ולא רצים לעיתונות כמו אצל החילונים, שם אף אחד לא מנסה למגר תופעות כמו אונס או אלימות. יש אחווה מסויימת ושמעתי על זה מחוזרים בשאלה אבל יש גם צדדים מאד מכוערים. היו לי 2 חברות בבני-ברק שהלכו לבי"ס חרדי, אחת חוזרת בתשובה ואחת חילונית שנשלחה לשם כי סתם היה קרוב. הם סיפרו שהיכו אותן על בסיס קבוע וסיפרו סיפורים על איך שבנים גוררים בן אחר לשירותי הבנים והוא יוצא משם לבן כמו סיד ולא צרייך הרבה דמיון מפותח כדי לחשוב מה עשו לו. לאחת החברות, באותו בניין, גרו 2 משפחות חרדיות שהאבות שם אנסו את הבנות שלהם "כדי שידעו מה עושים עם גבר". זה דיי דומה לגילוי הזה של הכמרים הקטוליים שתקפו מינית ילדים. הם נחשבו קדושים וקרובים לאל אז אף אחד לא חשד בהם. היתה להם גישה והיה להם כוח. הציבור החרדי מנסה להצתייר כצדיק, כקדוש, כ-יהודים סוג א', אז הם לא יודו אפילו בתופעות כאלו ויגידו שזה סתם הכפשות של החילונים שמחפשים אותם.

גילי, הציבור החילוני לא מחפש את החרדים, זה שפשוט לא הגיוני שיהיה פה ציבור שלם שיחליט שכל עיסוקו על האדמה הזאת היא תפילה ושינון פסוקים ועל זה הם יקבלו כסף מקופת המדינה שהם לא תורמים אליה שקל אחד ואח"כ יגדלו 8-12 ילדים שיהיו השתקפות הראי האטומה שלהם. ש-8 הילדים שלהם ישבו ב"חיידר" או ישיבה ובזמן שאמהות עבריות (או לא) אחרות שלהן ילד אחד, גם אותו יתנו לקרבי והוא ישחה בים של בוץ וחרא, ישתתף במרדפים, אולי גם יפצע או חלילה יהרג בעוד שאלו ישבו על אחוריהם ועוד יגידו "חיילים זה הפראיירים שאלוהים שולח כדי שיהרגו בשביל שאנחנו נוכל לשבת בשקט וללמוד תורה".

לא אנחנו החילונים עושים פה מלחמת אחים. אנחנו נלחמים פה על הקיום שלנו בזמן שהציבור החרדי רק נלחם איך לקבל יותר כסף לישיבות או לכיס האישי שלו. לא ייתכן שאנשים שלא תורמים ולא נוקפים אצבע בשביל המדינה הזאת גם יחיו על חשבונה וגם יכתיבו למדינה שלמה כיצד לחיות.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

זה בדיוק מה YENT עשו הם חיפשו אותם!

לכתבה אין כמעט שום בסיס חוץ משני מקורות של ילדים בני עשרה...............

וגם מה נתקעת בליטאים..... זה שאחד אמר שהוא בא מהליטאים לא עשה את כל הכתבה על זה

ה"כתבה" אם אפשר לכנות אותה ככה..... דיברה על הקושי לילדים לחזור בשאלה כי יש פער..... לא על הקושי של אנשים מהזרם הליטאי.......

וגם זה לא נכון שהם לא יודעים מתמט

זה שהם לא יודעים את שם המקצוע לא אומר כלום.......

הידעתם שהגאון מולינא שחי לפני 200 שנה בערך סיים את כל התורה,גמרא והקבלה בגיל 12 וכתב בחיים שלו ספר על טריגונומטריה שלוקח את כל הספרים שאי פעם נכתבו והוא פי כמה וכמה יותר מרמה של פרופסורה? והוא כתב זה בזמן שהוא היה בשירותים כי אסור להרהר על תורה בשירותים.......

אז הנה עובדה..... הם כן יודעים מתמט....... וגם אני מכיר המון אבל המון אנשים חרדים שיודעים מתמטיקה.......... זה שכמה ילדי בני עשרה לא ידעו את שם המקצוע לא אומר כלום......

והקושי אולי לחזור בשאלה זה לא הפער של ההשכלה אלא שינוי צורת החיים............................

אבל שוב אני שואל...... למה לא עשו כתבה על הקושי לחזור בשאלה? שהוא הרבה אבל הרבה מאוווווווווווווד יותר קשה? כי זה לא מעניין לא את העורכים ולא את הקוראים......... בקיצור YNET כותבים מה שנמכר או ליתר הדיוק נקרא....

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

i am litai kipa zuruga and belive my i know alot about math computer and physics and if it not enogh for you(merry moon) i jumped 2 grades in school and i did 5 points in computers and physics

ייבוש רציני.................... אני לא חושב שאפשר לעשות הכללה שליטאים הם קיצוניים

זה כמו שאני אגיד

אתם יודעים מי אלו חלוניים? אנשים שמלכלכים על דוסים

או משהו בסגנון............

i am litai kipa zuruga and belive mE
קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אני דיברתי על הליטאים החרדים וגם אני קפצתי 2 כיתות אז בואו לא נעשה תחרות ונחזור לנושא המקורי של השיחה. אוקיי?

mi oze tacharut ani rak amrti sheze shani mitpalel lo ose oti tembel ve gam ani garu be col noze shel iadut

but there a point that i accept that merrymoon said they are Zboim(haharidim)

and Rule the i have alot of Hilonim friends so what they don`t say a shit on haridim there bad ppl every where(the most knowlege stance that i learned)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...