גאות ושפל. איך זה בדיוק קורה? - מדע וטכנולוגיה - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

גאות ושפל. איך זה בדיוק קורה?

hck

Recommended Posts

היי!

בתור התחלה אני רוצה לציין שלא ידעתי באיזה פורום לשאול את השאלה אז פשוט שאלתי אותה כאן.

היה לי וויכוח עים חבר שלי איך תופעה זו של גאות ושפל מתקיימת.

איכשהו הגענו להבנה שזה קשור בכוח המשיכה של השמש שהוא יותר חזק מכוח המשיכה של הירח ולכן בלילה המים באוקינוסים "נמשכים" לחצי הכדור "המואר". מה שלא ברור לנו, זה שהסבר זה מובן לגבי אוקינוסים שמתרעים על פני כל כדור הארץ ויש למים לאן ללכת, אבל מה קורה עים ימות סגורות? האים גם שם יש תופעה של גאות ושפל? ואים כן, לאן המים הולכים בלילה ??

חשבנו בתור דוגמא על הכנרת...

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אהממ..  השפל הוא בלילה, לא?

בכל אופן, השאלה הגדולה היא האים יש גאות גם בימות סגורות, ואים כן לאן המים הולכים!!

כן יש גיאות ושפל גם בימים ואגמים. לאן המים הולכים? מן הסתם לצד השני של הים. כשבמקום אחד יש גיאות בשני יש שפל.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

כן יש גיאות ושפל גם בימים ואגמים. לאן המים הולכים? מן הסתם לצד השני של הים. כשבמקום אחד יש גיאות בשני יש שפל.

אכן, את זה הבנתי: באוקינוס המים עוברים לצד השני.

מה קורה בכנרת למשל?

לאן המים נעלמים ????

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הגאות נוצרת גם מהירח וגם מהשמש, הגאות של הירח חזקה יותר (תיקון, חלשה יותר)

אבל זמן המחזור של הירח והשמש לא תואמים (ההפרש הוא כ 50 דקות ליום) ככה שאין תיאום בין השניים.

כאשר הם שניהם נמצאים באותו צד של השמים יש גאות חזקה במיוחד וכאשר הם בצדדים מנוגדים יש גיאות חלשה במיוחד.

הנה הנתונים המדוייקים:

Mass of the Sun : 1.99x1030Kg

Mass of the Moon : 7.36x1022Kg

Distance to the Sun : 1.496x1011m

Distance to the moon : 3.84x108m

כח המשיכה של גוף פרופורציונלי למסה שלו ופרופורציונלי ביחס הפוך לריבוע המרחק שלו.

{1.99x1030/(1.496x1011)2}/{7.36x1022/(3.84x108)2}=178

שזה היחס בין המשיכה של הירח למשיכה של השמש (1:178) "לטובת" השמש

/עריכה/

לא ממש מצאתי לזה הסבר, אבל בכל מקום מסבירים שהשפעת הגאות היא פונקציה של הרדיוס בשלישית ולא בריבוע (ז"א שזה לא פונקציה של תאוצת הכובד בלבד).

לא הבנתי למה, אבל לפי החישוב הזה ההשפעה של הירח על הגיאות היא פי 2.2 מאשר של השמש למרות שהכח עצמו שהשמש מפעילה גדול כאמור פי 178.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...