UEFI VS BIOS - טכנולוגיית מידע - IT - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

UEFI VS BIOS

dani_1

Recommended Posts

הבנתי שזה UEFI זה בעצם הרחבה של EFI. ו EFI זה בעצם כמו V2

מישהו יכול להסביר לי מה ההבדל בינהם, ומה היה ב ש EFI שינה ?

תודה לעונים

אני מקווה שזה הפורום הנכון במידה ולא אשמח אם תעבירו לפורום הנכון

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

בשביל להבין את ההבדל תצטרך להכיר קצת מה קורה שהמחשב נדלק

במילים פשוטות UEFI נועד להקל על מתכנתי מערכות הפעלה וכמו"כ לזרז את תהליך האיתחול של המחשב

אני אסביר קצת לעומק את הנושא. אני אנסה להישאר במונחים פשוטים עד כמה. מה שלא ברור תשאל :-)

כשאתה לוחץ על כפתור ההפעלה של המחשב ישנו חוט (WIRE) שמחובר לכפתור ושולח אות אלקטרוני ללוח אם.

הלוח אם מעביר את האות האלקטרוני ל Power supply unit או בקצרה ל PSU

ה PSU בהתאם שולח POWER לכל ההתקנים המחוברים ולאחר מכן שולח אות אלקטרוני שנקרא POWER_GOOD ל שבלוח אם 

שה מקבל את האות הזה הוא מתחיל תהליך הנקרא POST שתפקיד ה POST לוודאות שכל ההתקנים המחוברים תקינים ועובדים כמו שצריך עד כאן התהליך שפחות קיטי להבין אותו אבל נחמד לדעת אותו :-)

מפה והלאה ה מבצע עוד כמה פעולות כמו בנית ה IVT ועוד כמה דברים שפחות חשובים להבנת הנושא לאחר מכן ה מחפש את ה OS שמותקן במערכת וטוען אותו לזיכרון 

ופה אני רוצה טיפה להיכנס ולהסביר איך בדיוק ה BIOS טוען את המערכת הפעלה כי זה חשוב להבנה של הנושא

ה BIOS מחפש את מה שנקרא BOOTLOADER ה BOOTLOADER זה בעצם תוכנה שכתובים אותה מתכנתי מערכות הפעלה ותפקידה הוא לטעון את ה KERNEL של ה OS

עד פה נשמע נחמד אבל פה יש בעיה והיא שה BIOS מחפש BOOTLOADER בצורה הבאה למשל יש לנו ב BOOT ORDER את הסדר הבא

CD

HD

USB

ואז ה BIOS בודק ב SECTOR הראשון של ה CD אם יש BOOTLOADER (במידה והבתים 511 ו 512 כוללים את הערכים הבאים 0xAA55 אז ה 512 בתים האלו הם BOOTLOADER ו BIOS טוען אותם לזיכרון ומריץ את הקוד ששם) במידה ואין הוא את אותה בדיקה על ה HD וכן הלאה

ומפה והלאה ה BOOTLOADER טוען את ה KERNEL וכו'

חשוב לציין שה BIOS עובד עם הזיכרון ב REAL MODE ובהתאם לכך ה BOOTLOADER צריך להיות 16BIT PROGRAM

אגב אני קצת מפשט את הדברים ומקצר למרות שבמציאות זה קצת יותר מורכב אבל אני לא ממש רוצה להכינס לכל פרט ופרט כי זה לא כ"כ חשוב לשאלה

למשל ב יש את NTFSBOOT שזה ה BOOTLOADER שטוען את BOOTMGR שטוען את WINLOAD וכן הלאה

עד כאן הכל טוב אבל יש פה כמה חסרונות 

1. ה BOOTLOADER צריך להיות 16BIT prog

2. ה BOOTLOADER צריך להיות 512BYTES (מה שגורם ל boot stage 1 & boot stage 2)

3. ה bios צריך לבצע DEVICE ENUM כדי לדעת מי מההתקנים מחובר כדי לאפשר F2 וכדו'

4. אתה ב REAL MODE

יש עוד כמה בעיקר בעיית ניהול שגורם לסירבול העניין (להסביר את זה לעומק ידרוש שתבין קצת איך עובד המחשב לעומק)

בשביל זה הומצא ה EFI או UEFI שבעצם מה שקורה זה שיש לך את ה UEFI BOOT MANAGER שמסתכל ב BOOTNEXT שלו איזה מערכת לטעון את הערך הזה קובעת המ"ה שתתקין בשעת ההתקנה וכמו"כ אין צורך ל DEVICE ENUM ובמקרה הצורך יש לך אופציה במ"ה שתאפשר להגיע לזה וכמובן ה UEFI הוא 32BIT או 64 תלוי בסוג מה שחוסך את ה 16BIT BOOTLOADER והמגבלה של 512B וכמו"כ ישנם גם שירותים נוספים שקיימים ל UEFI SERVICES כמו הקצאת וכדו' וכמובן הוא ב PROTECTED MODE בקיצור מקל על הכל וחוסך את זמן טעינת מערכת ההפעלה אגב בסוף כמובן ה WIN קורה ל EXITBOOTSERVICE שסוגר את ה UEFI ואז ה WIN לוקח את כל הניהול

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

למרות שאנשים חושבים של יש השפעה על ה WINDOWS. למעשה כיום עיקר תפקיד ה הוא מה שתואר למעלה וזהו. יש לו עוד כמה תפקידים קטנים כמו הגדרת המאורר וכדו' אבל כל השאר נתון לדריברים. פעם במערכות כמו UNIX או MSDOS עיקר הפעילות עבדה דרך SERVICES כיום ברגע שמערכת ההפעלה עולה היא מנקה את ה IVT ומקנה את הזיכרון שה תופס וכמובן מחליפה ל PROTECTED MODE מה שהופך את כל שירותי ה BIOS ללא זמינים (וכמו"כ ב UEFI קריאה ל ExitBootServices מפנה את הזיכרון לטובת ה OS).

אני יודע שהרבה אנשים חושבים של BIOS יש תפקיד חשוב אבל באמת אחרי שמערכת ההפעלה עולה ה BIOS עשה את שלו וזהו.

למרות שהרבה פעמים מציעים עדכון ל BIOS כדי לפתור בעיות ונשמע שזה הפיתרון אבל זה מאד תלוי בסוג הבעיה ורק בעיות מסוג מאד מסוים יוכלות להיות מושפעות מה BIOS

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...