שאלה בקשר למעבדי skylake החדשים וקריאת זכרון ddr4 שלהם - מעבדים, לוחות-אם וזכרונות - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

שאלה בקשר למעבדי skylake החדשים וקריאת זכרון ddr4 שלהם

ORLY9992

Recommended Posts

במעבדי skylake שכבר יצאו עם המכפלה k ,רשום במפרט הטכני שלהם 2133 ואני מניחה שגם הדגמים הבאים הפחות יקרים מסדרה זו שייצאו אוטוטו, יכללו זאת.מה זה אומר ? שאם נקנה בתדר של יותר מזה 2800 , 3000 או 3400 ולוח האם כן תומך בזה אך המעבד לא, אז המחשב לא ינצל את זה אלא רק את 2133 ?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

תדר הזיכרון המקסימלי שבו המעבד תומך באופן רישמי הוא התדר שמפורסם באתר של . הפעלת הזיכרון בתדר גבוה יותר נחשבת, לפי ההגדרה, כהמהרה של בקר הזיכרון עם כל היתרונות והחסרונות שבכך. מעשית אין עם זה בעיה וכל עוד לוח האם מאפשר לזיכרון לעבוד בתדר גבוה יותר, כמעט במוודאות מוחלטת לא תהיה כל בעיה ותהיה תוספת ביצועים.

יש לציין מספר דברים:

א. מודול הזיכרון עצמו צריך להיות מסוגל לעבוד בתדר שבו מעוניינים להפעיל את הזיכרון.

ב. לוח האם צריך לתמוך באפשרות של הפעלת הזיכרון בתדר כזה.

ג. מעשית, לפחות לפי הניסיון עם זיכרון ה אין ממש הבדל בין תדרי העבודה השונים, כך שלא בטוח שמשתלם להוסיף סכום כסף יחסית גדול בכדי לקנות שעובד בתדר יותר גבוה. סרטון שממחיש את העניין עם ה DDR3:

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

במידה ודגם לוח האם תומך בכל סוגי תדרי הזכרונות :

אם הזכרון הנקנה הוא 2400 או 3000 או יותר גבוה , ללא המחשב יקרא זכרון של 2133 בלבד?

אמרת שההבדלים בתדרים הם מינוריים ולא משמעותיים. בהבדל בין 2133 ל- 2400 או 2800 ניתן להבין איכשהו אבל מה לגבי 2133 לעומת 3000 או 3400 ?

המהרה של בקר הזכרון נעשית במחשב דרך המעבד או לוח האם ? או שניהם ? כמו כן יש צורך במעבד k עם יכולת או מעבד רגיל שלא מיועד להמהרה ?

ציינת שיש להמהרה זו יתרונות וחסרונות. אם ניתן בקשה לפרט לגבי זה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

1. שיהיה ברור - ה"המהרה" שהתכוונתי אליה היא בקביעה שהזיכרון יעבוד בתדר הגדול מ 2133MHz, דבר שנעשה אוטומטית כאשר המחשב מאותחל (נתוני ה SPD או ה XMP של הזיכרון נקראים ע"י הביוס והוא קובע באיזה תדר אפשר להפעיל את הזיכרון). זוהי לא ממש המהרה, פשוט כי המשתמש לא אמור לעשות דבר וגם כי ב 99.99% לא יהיו בעיות יציבות. במעבד הדור הרביעי, לדוגמא, בקר הזיכרון תומך באופן רישמי בזיכרון DDR3 בתדר מקסימלי של 1600MHz, אבל אין שום מניעה להתקין ולהשתמש בזיכרון זיכרונות העובדים בתדר גדול יותר.

2. מבחינת ההבדל בביצועים - אפשר לחפש באינטרנט מבחני ביצועים. לדוגמא:

http://www.bit-tech.net/hardware/2014/08/29/intel-core-i7-5960x-review/3

כאן אפשר לראות שיש הבדל בביצועים, אבל הוא דיי קטן.

http://www.anandtech.com/show/9483/intel-skylake-review-6700k-6600k-ddr4-ddr3-ipc-6th-generation/7

כאן אפשר לראות שההבדל בין זיכרון העובד בתדר של 1600MHz ו העובד בתדר של 2133MHz במעבדי ה הוא דיי קטן.

אני בטוח שאפשר למצוא עוד מבחני השוואה באינטרנט.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

נקודה שחשוב לי לציין על הפלטפורמה הזו מנסיון מורט עצבים בן שבועיים, בו התקשתי לגרום למערכת להיות יציבה ברמת הביוס/startup בסטוק.

עושה רושם שחלק מהלוחות (שלי הוא ה Z170 Pr0 Gaming) מתקשים להגדיר מתח מתאים באופן אוטומאטי לבקר הזכרון של המעבד (VCCIO ו VCCSA) ואם לא מבטלים את המצב האוטומאטי ונותנים להם בוסט קטן של מיץ (לא יותר מ 1.25 וולט, תלוי במעבד), בחלק מהמקרים ייתכנו בעיות כשמנסים להגדיר פרופיל XMP לזכרונות או אפילו להגדיר אותם ידנית בהתאם לתזמונים המוצהרים שלהם.

הבעיות באות לידי ביטוי מקפיאות בתוך הביוס, קושי בזיהוי הכוננים, עד למסכים כחולים עם העליה של , לרוב עם הודעות שגיאה של "Memory_Management" וה "IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL" המוכר לשמצה.

רוב הקשיים מתרחשים בשלב הפוסט/עליה ראשונית. היו מס' מקרים שבהם הייתי משוכנע שהמערכת יציבה לחלוטין, עד לריסטרט הבא.

יתכן שהבעיה תפתר באמצעות revisionים חומרתיים עתידיים של הלוחות, של המעבדים, או אפילו באמצעות סתם עדכון ביוס.

ללוח שלי שוחררו שישה ביוסים בתקופה בת החודש וקצת שהוא נמצא בחנויות. לא עושה רושם כמוצר אפוי במיוחד, אבל כעת נראה שהמצב השתפר לאחר אותה תוספת מתח ידנית ל VCCIO וה VCCSA.

אז אם אתם מתכוונים להרים מפרט סקאילייק עם הלוח הנ"ל או כל setup אחר ונתקלים בקשיים לקבל מערכת יציבה בסטוק, בדקו את העניין הזה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

מוזר, קניתי לאחי בדיוק את הלוח הזה 6600K וזכרונות 2400, לא התלונן על חוסר יציבות.

מעניין.. ניסיתי שני לוחות זהים (רוויז'ן חומרתי 1.04), נוסה קיט זכרון שונה (זהה, יתכן שעם קיט 2400 או מהיר יותר שהוא לא מתוצרת קינגסטון הכל היה בסדר), בוצע ריסיט למעבד, נוסה ספק כח שונה - כל אלו לא הועילו עד שנתקלתי בתגובה אחת ב Newegg ובת'ראד הזה על העניין והחלטתי לנסות את הרעיון על המערכת שלי.

So far - Sehr gut.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אז זה קשור גם לסוג הלוח וגם לסוג הזכרון ולא לתדר הזיכרון תמיכתו במעבד, או שאין לדעת בוודאות ?

ALPHA ציין שיתכן שעם זכרון שהוא 2400 ומעלה אבל לא של Kingston זה לא היה קורה

בשילוב של לוח וזכרון לא אמורה להיות בעיה ? או שאם לוקחים שהוא יותר מ 2133 עדיף את של חברה אחרת ?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

1. לפני שאת קונה לוח אם, פשוט תוודאי שהוא תומך בתדר זיכרון שבו את מעוניינת (זה רשום בעמוד הלוח באתר היצרן).

2. אין שום קשר בכלל ליצרן הזיכרון - זיכרון שתוכנן לעבוד בתדר X יעבוד בתדר X כל עוד לוח האם מאפשר זאת. יכול להיות של ALÞHA יש בעיה ספציפית עם לוח האם שלו (אולי במקרה שלו יש בעיה עם הביוס).

3. היא חברה ותיקה ומוכרת המייצרת זיכרונות דיי טובים, ואין שום סיבה להימנע מהזיכרונות שלהם.

4. שוב - טכנית המעבד אמור לעבוד עם תדר מקסימלי של 2133MHz (כאשר מדובר על DDR4), אבל מעשית הוא יכול לעבוד עם העובד בתדר גבוה יותר.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...