רכישת לוח אם רזרבה להארכת חיי המחשב. - עמוד 2 - מעבדים, לוחות-אם וזכרונות - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

רכישת לוח אם רזרבה להארכת חיי המחשב.

Recommended Posts

1. אני חושב שעדיף להשקיע מלכתחילה יותר כסף בלוח אם איכותי מאשר לקנות 2 לוחות אם זולים, שכן לוח אם שעולה 200-300 ש"ח תוכנן מתוך שיקולים תקציביים ולא מתוך מחשבה על אריכות ימים. זו הסיבה שבגללה אני ממליץ על קניית לוחות אם יותר יקרים (ובפרט כאלו בעלי יותר מ-4 שלבי ייצוב מתח למעבד) למרות שגם לוחות אם פשוטים וזולים יותר יעשו את העבודה.

2. נסתכל על הרכיבים הבסיסיים במחשב והיעילות של קניית "רכיב גיבוי":

מעבד וזיכרון - רכיבים אלו כמעט ולא מתקלקלים, כך שאין ממש טעם להשקיע בגיבוי עבורם. מצד שני - במידה ואחד מהם אכן מתקלקל לאחר מספר שנים ייתכן שתהיה בעיה בקניית רכיב חלופי, ולמעשה סביר להניח שיהיה יעיל ומשתלם יותר להחליף את כל השילוש (לוח אם, מעבד וזיכרון) באחד חדש ומודרני מאשר להשקיע במערכת מיושנת.

קירור למעבד - כמעט ולא מתקלקל, אבל בכל מקרה סביר מאד להניח שהקירורים שיהיו בשוק שנים הקרובות יתאימו לתושבת הנוכחית (במקרה זה 1150), כך שאין טעם להשקיע בקניית גיבוי.

התקן איחסון (דיסק קשיח, כונן וכונן אופטי) וספק כח - הסיכוי של רכיבים אלו להתקלקל הוא גדול יותר, אבל לאור העובדה שרכיבים מודרניים כאלו יכולים לעבוד גם במחשבים שנקנו לפני כ-10 שנים, סביר להניח שלא תהיה בעיה לקנות בעתיד רכיב חדש ומודרני יותר שיעבוד עם המחשב הנוכחי ולמעשה זה יהיה הפתרון העדיף (באותו סכום כסף יהיה אפשר לקנות בעתיד התקן איחסון מהיר יותר או ספק כח יעיל יותר).

כרטיס מסך (במידה ולא נעשה שימוש בליבה הגרפית המובנית במעבד) - אין שום טעם לקנות כרטיס מסך לצורכי גיבוי, שכן בדומה להתקני האיחסון וספקי הכח סביר להניח שעבור כרטיסי מסך שישוחררו שבשנים הקרובות לא תהיה בעיית תאימות עם חומרה ישנה יותר, ובכל מקרה באותו סכום כסף יהיה אפשר לקנות בעתיד כרטיס מסך טוב יותר.

לום אם - זהו אכן הרכיב ה"בעייתי". ב-3-5 השנים שלאחר שיחרור התושבת איתה עובד לוח האם סביר להניח שלא תהיה בעייה למצוא בשוק לוחות אם חדשים מתאימים. השאלה היא מה יקרה לאחר תקופה זו - סביר להיח שיהיה קשה עד בלתי אפשרי או פשוט לא משתלם לקנות לוח אם חדש מתאים, והאפשרויות יהיו קניית לוח אם משומש, קניית לוח אם חדש במחיר לא משתלם (אם בכלל יהיה אפשר למצוא לוח כזה) או החלפת כל השילוש באחד מודרני (וכנראה חזק יותר). עבור רוב לוחות האם יש אחריות ב-3 השנים הראשונות, כך שגם אם יש בעיה בלוח האם החלפתו לא אמורה לעלות כסף. אולם, אם אכן מדובר במערכת מחשב קריטית שצריכה לעבוד כל הזמן ולא משתלם להמתין להחלפת לוח האם (ההפסד שייגרם כתוצאה מהשבתת המחשב לתקופה זו יהיה גדול יותר מאשר עלות לוח אם חדש), אז כנראה ישתלם להשקיע בלוח אם לצרכי גיבוי.

3. החסרונות בקניית לוח אם למטרת גיבוי הם:

א. איבוד תקופת האחריות על לוח הגיבוי - האחרית מתחילה מרגע רכישת לוח האם ולא מרגע התקנתו.

ב. לא מובטח ב-100 אחוז שלוח הגיבוי יהיה תקין - יכול להיות שהוא יגיע לא תקין מהמפעל או שהוא יאוחסן בתנאים לא מתאימים, דבר שעלול לגרום לו נזק.

ג. "פיגור טכנולוגי" - בעתיד הטכנולוגיה תתפתח ותשתפר, כך שיש סיכוי שלוח מתאים עתידי יכלול טכנולוגיה מתקדמת יותר (לדוגמא - בלוחות החדשים יותר לתושבת 1155 נוספו חיבורי 3.0 ו SATA3, שכמעט ולא היו קיימים בלוחות הראשוניים לתושבת זו). יש לציין שתושבת 1150 דיי הגיעה לסוף דרכה, כך שלא סביר להניח שישוחררו לוחות אם חדשים העושים שימוש בטכנולוגיה מתקדמת יותר מזו הקיימת בלוחות האם הנוכחיים.

ד. ייתכן שהרווח שיתקבל כתוצאה מהחלפת כל השילוש באחד חדש, מודרני ומהיר יותר במידה ולוח האם יתקלקל יהיה גדול יותר מאשר החיסכון שיתקבל אם יעשה שימוש בלוח גיבוי (שימוש במחשב "מהיר" יותר ייתן יותר רווח בטווח הארוך מאשר החיסכון שיתקבל כתוצאה מזמן השבתה קצר יותר של המחשב הנוכחי).

יש לשקול את כל הנ"ל ואז להחליט האם באמת משתלם לקנות למטרות גיבוי או לא.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

• תגובות 38
  • נוצר
  • תגובה אחרונה

3. ה. התיישנות. רכיבים אלקטרוניים מתיישנים גם כשלא משתמשים בהם. גם אם קונים לוח "לגיבוי" כדאי לקנות אותו רק כשמפסיקים לייצר את הלוחות הרלוונטיים.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

תודה על התגובות! ובכן אני יסביר לכם בדיוק למה משמש המחשב.

המחשב משמש ל"הטענת" שיעורי תורה בנגני וכמעט כל סוג התקן אחסון מבוסס במיקום ציבורי בעזרת תוכנה ייעודית של ארגון "קול הלשון". זה אומר שרוב השימוש בו הוא בדיסק קשיח שמעתיק מתוכנו כל הזמן אל התקנים החיצוניים. לכן לא נראה לי שאצטרך אי פעם מחשב חזק יותר כי לצרכים האלו מספיק גם מעבד i3 (ואפילו יותר חלש) ו2 גיגה (מניסיון בעמדות אחרות שמפעילות את מערכת "קול הלשון" ) ולא רואים שום הבדל במהירות המערכת.

לכן לא נראה לי שאצטרך מחשב חזק יותר, כי כמה שתוכנת "קול הלשון" תשתכלל היא לא תצרוך עיבוד חזק יותר ממעבד i5 (וזיכרון אפשר להוסיף).

חשוב לציין שהמחשב משמש הרבה מאוד אנשים וחשוב לי שהוא יפעל רצוף וגם כשרכיב יתקלקל אני צריך להחליף כמה שיותר מהר כדי שהפעילות שלו לא תושבת, חוץ מזה שאני רוצה למצות את כל החלקים עד תומם.

אז לפי ההמלצות אני מבין שכדאי לי בעוד שנתיים שלוש לנקות לוח יקר יותר שיתן לי אורך חיים יותר טוב (נגיד h97 z97)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

"התיישנות רכיבים אלקטרוניים" - לא בעיה שהולכת לקרות לך כמשתמש קצה. זאת בעיה שמפריעה יותר ליצרני החומרה

היום כשכל הקבלים בלוחות הם solid, אין ממש מה שייהרס - וגם לא צריך לעשות להם forming או דברים אחרים (שבעלי השריטות מתחום ה audio עושים למערכות שלהם)

בעיה מצד היצרנים היא, שאם הזמן המוליכים של רכיבים וכו' מקבלים שכבה של קורוזיה, ואז אי אפשר להלחים אותם. אבל זה לא משפיע כשהם כבל מולחמים על הלוח. במקרים יותר קיצוניים, קורה שלחות התחילה לחדור לתוך רכיב, ואז כשמנסים להלחים אותו המים שחדרו פנימה רותחים והרכיב מתפוצץ. גם כאן, הלחות אוליי רק חודרת לעומק קטן תוך כמה שנים, יקח לה עשרות שנים להגיע כל הדרך לסיליקון שנמצא עמוק בתוך הרכיב - זה פשוט לא הולך במשך כל הזמן שמערכת המחשב רלוונטית

בשימוש כמו כאן, חשוב לשהקיע בחומרה איכותית, ואם מתחזקים כמות גדולה של עמדות כאלה אז יש טעם להחזיק חומרה רזרבית שתהיה אחידה בכל העמדות. אבל בצורה מוגבלת - אני לא רואה איז בעיה יכולה להיות פשוט להתקין את הכ מחדש על חומרה חדשה יותר ביום שבו יהיה צורך

לא ממש מובן לי למה צריך אנטיוירוס :

מבטלים autoplay/autorun, ומבטלים את ההרשאה של המשתמש (תחתיו המערכת עובדת) לגשת לתוכן כונן ה . את התוכנה עצמה שמוגבלת להעתקת קבצים פנימה (ואין בה אפשרויות כמו "פתח מנהל קבצים") להריץ תחת משתמש אחר שרק לו תהיה גישה לכונן. בוחרים דיסק קשיח במקום ה 1 ב boot order ושמים סיסמה על ה BIOS

איך וירוס שנמצא על כונן ה יוכל לרוץ במצב כזה ?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

היום להרבה יצרנים יש קבלים מוצקים, לא רק גיגבייט. אם זאת, לוחות של גיגבייט הם מבין האיכותיים אז ניתן בהחלט לקחת אותם

אנטיוירוס אינו כלי לניהול הרשאות - ולכן הוא לא יכול למנוע פעולות בצורה שיטתית (שמוגדרת על פי סוג הפעולה והמשתמש שמבצע אותה). כל מה שאנטיוירוס עושה הוא מרדף חתול/עכבר אחריי איומים שהוא מכיר, ומספיקה פעם אחת שהוא יפספס בשביל שהמחשב יהפוך לעמדת הדבקה....

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...