למה שינוי בביוס לAHCI פוגם קבצים? - עמוד 2 - תמיכה טכנית למחשבים - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

למה שינוי בביוס לAHCI פוגם קבצים?

Gizmo_Gizmo_New

Recommended Posts

אולי תזרוק לכל הרוחות את הסיטואציה הזאת, שנה לAHCI בביוס, תעלה מDVD של הונדוס, ותעשה התקנה חדשה כמו שצריך?

חשבתי על זה, אך יתכן כי הבעיה לא תיפתר.

אני לא בטוח שזה נתמך אצלך אבל תנסה עם הדרייבר של intel rapid storage

http://www.intel.com/p/en_US/support/highlights/sftwr-prod/imsm

כבר ניסיתי. התקנתי אותו לאחר ה- Enable Enable בBIOS, הבעיה נותרה.

זו אכן בעיה מוזרה, שלא נתקלתי בה קודם.

למיטב הבנתי - Native/Legacy וAHCI/IDE הם בלתי-תלויים. בחלק מהלוחות אף לא ניתנת אפשרות להגדיר ידנית Legacy/Native.

ההבדל ביניהם הוא שבLegacy לבקרי הSATA יש IRQ ייחודי רק להם, ואילו בNative הוא יכול להיות משותף. יכול להיות שאיזה באג הזוי, עם איזשהו שילוב של , מערכת הפעלה והתקנים אחרים גורם לנזק לקבצים.

עם זאת, במערכות Windows מודרניות (Vista ומעלה), בקר הSATA כשהוא במצב AHCI עם הדרייבר של אינטל, אמור להשתמש בMSI interrupt, כך שבכל מקרה לא יהיה משותף.

האם אתה בטוח שהתקנת כראוי את הדרייבר של אינטל? כאשר המערכת עולה (אפילו עם הקבצים הפגומים), תבדוק במנהל ההתקנים, כיצד מופיע הבקר:

* תחת IDE ATA/ATAPI Controllers - מה השם שמופיע לבקר הSATA?

* במאפייני הבקר - לשונית Driver, תלחץ Driver Details - לאיזה קובץ דרייבר הוא פונה ומה הגרסה שלו?

* באותו מקום בלשונית Resources - איזה IRQ מוקצה לו?

אבצע בהקדם, הבעיה שכל "משחק" כזה דורש ממני מעל יומיים של השוואת MD5 (לאחר החזרה לאחור) כדי לאתר את הקבצים הספציפיים שנפגמו (המון קבצים קטנים).

אוקי הנה תיאוריה נוספת.

בוא נניח שהיו כמה בעיות שונות במקביל.

שבילבלו את פותח הדיון להגיע למסקנות לא נכונות.

1) הBOOT נהרס בחיבור כונן נוסף עם מערכת הפעלה + BOOT, בגלל החיבור של הכונן הישן לPORT 0.

2) המעבר לדריוור AHCI שהביא לשגיאת דריוור בהעלאת הוינדוס.

3) משהו CORRUPTED בוינדוס עצמו.

4) יש באג בתוכנה ARCONIS.

אז איך פותרים אותם?

עושים הכל באופן מושלם כדי להימנע מכולם יחדיו.

מחברים את הSSD לPORT 0.

מנתקים את כל שאר הכוננים.

מעלים את הביוס ומשנים לAHCI.

מאתחלים מDVD של וינדוס, מוחקים את הPARTITION על הSSD ויוצרים חדש.

מתקינים וינדוס 7 ומעלה נקי.

ואז כל הבעיות שהיו קודם אמורות להיעלם לגמרי במצב הזה.

אולי הייתי מוסיף עדכון ביוס לפני כל התהליך למקרה שיש שם גם עניין רלוונטי.

יותר מזה אי אפשר לעשות.

פחות מזה יהיה טיפשי לבסס עליו יותר מדי מסקנות.

פלוס שאלה לפותח הדיון.

על איזה וינדוס אנחנו מדברים?

לא וינדוס XP אני מקווה.

1) ה- וגם הישן היו מחוברים לאותו PORT (לא PORT 0, בPORT 0 מחובר הDVD), הם מחוברים ל- PORT 3 אם אני זוכר נכון.

2) כמו שכתבתי בהתחלה, השגיאה הייתה כאשר "אינבלתי" רק את AHCI בביוס, כאשר "אינבלתי" גם את האופציה השניה, הוינדוס עלה תקין.

3) אם משהו היה Corrupted בוינדוס עצמו, קבצים היו נפגמים גם ביום יום, לא?

4) אין קשר לתוכנה ACRONIS או למעבר לSSD, ניסיתי גם עם הקשיח הישן, פשוט ע"י "אינבול" 2 האופציות והבעיה זהה.

הפתרון שהצעת נשמע טוב וחשבתי עליו, אך אני מאוד מאוד חושש שהבעיה קשורה לשאר הכוננים הקשיחים ולאו דווקא למערכת ההפעלה, התחושה היא שזה קשור למערכת הקבצים, למרות שבכולם NTFS.

עדכון לביוס אין צורך הביוס בגרסת F7 שהיא העדכנית ביותר עבורי (F8 מתקן resume הקשור ל- ו- F9e הוא Beta bios).

אנו מדברים על 7 x64.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

• תגובות 46
  • נוצר
  • תגובה אחרונה

הערה קטנה לגבי הBIOS - מן הסתם תיקון בלוח P43 שרלוונטי לויסטה, יהיה במרבית המקרים רלוונטי גם לWin7, אז לא הייתי פוסל את התיקון על הסף. עם זאת, הסבירות שהוא איכשהו קשור לבעיה המתוארת הוא אפסי, אז אני לא רואה סיבה לפעול דווקא בכיוון ההוא.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

1) ה- וגם הישן היו מחוברים לאותו PORT (לא PORT 0, בPORT 0 מחובר הDVD), הם מחוברים ל- PORT 3 אם אני זוכר נכון.

הנה כבר טעות ענקית!!

אתה לא עושה דברים כמו שצריך, ואז אתה נתקל בבעיות, וקושר את כולם ביחיד ומגיע למסקנות מוטעות.

2) כמו שכתבתי בהתחלה, השגיאה הייתה כאשר "אינבלתי" רק את AHCI בביוס, כאשר "אינבלתי" גם את האופציה השניה, הוינדוס עלה תקין.

לא מעניין אותי.

שניהם צריכים להיות מופעלים.

הם היו צריכים להיות מופעלים בכל השנים בהם עבדת, מהיום הראשון בו קנית את המחשב... לפני התקנת הוינדוס הראשונה...

אם היית עושה ככה מלכתחילה לא היינו פה מתעסקים עם כל מיני תופעות מוזרות.

ואתה משום מה הופך את כל הסיפור על פניו, ורואה בNATIVE SATA AHCI בעיה.

IDE-EMULATION זה גלגלי עזר לאופניים.

אתה נוסע עם גלגלי עזר שנים, ואז מתלונן שכשאתה מוריד אותם קשה לך להישאר מאוזן.

3) אם משהו היה Corrupted בוינדוס עצמו, קבצים היו נפגמים גם ביום יום, לא?

לא אם זה קשור לדרייור AHCI איכשהוא.

4) אין קשר לתוכנה ACRONIS או למעבר לSSD, ניסיתי גם עם הקשיח הישן, פשוט ע"י "אינבול" 2 האופציות והבעיה זהה.

כשיש לך כמה וכמה בעיות שונות במקביל, הדבר האחרון שאתה צריך זה עוד גורם בעיות.

זרוק את התוכנה הזאת לכל הרוחות ותתקין וינדוס חדש.

הפתרון שהצעת נשמע טוב וחשבתי עליו, אך אני מאוד מאוד חושש שהבעיה קשורה לשאר הכוננים הקשיחים ולאו דווקא למערכת ההפעלה, התחושה היא שזה קשור למערכת הקבצים, למרות שבכולם NTFS.

עדכון לביוס אין צורך הביוס בגרסת F7 שהיא העדכנית ביותר עבורי (F8 מתקן resume הקשור ל- ו- F9e הוא Beta bios).

אנו מדברים על 7 x64.

אתה רוצה לצאת מפקעת הבעיות בה הסתבכת? או להישאר תקוע?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

QttP

התיקון קשור ל- resume, כנראה כשחוזרים מHibernate וכד'... אין לי בעיה כזו ב- Windows 7.

זה התיקון כפי שמצויין באתר של הלוח: Fixed S3 resume sometimes failed

Art Tatum

1) מדוע החיבור לPORT הלא נכון מוגדר כטעות ענקית? מה הבעיה עם זה?

בדיעבד אני מבין שמבחינה הגיונית עדיף שיהיה על PORT 0, אך לא ברמה של "טעות ענקית", אשמח מאוד לדעת מה ההשלכות.

2) אתה צודק, צודק ב- 100% ואני הבנתי זאת בדיעבד לצערי הרב. ואהבתי את הקבלה הכ"כ נכונה שלך לגלגלי עזר, ממש נכון וממש חבל לי שהבנתי את זה רק בדיעבד.

3) צודק.

4) אתקין וינדוס מחדש, השיקול המרכזי שלי הוא אם להשקיע את הזמן עכשיו או להמתין ל- 10 שאמור לצאת בעוד פחות מחודשיים... אעדכן בהקדם ואעדכן גם אם הבעיה נפתרה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

התיקון קשור ל- resume, כנראה כשחוזרים מHibernate וכד'... אין לי בעיה כזו ב- Windows 7.

זה התיקון כפי שמצויין באתר של הלוח: Fixed Vista S3 resume sometimes failed

S3 זה sleep. כמו שכתוב, מדובר בבעיה שמתרחשת לפעמים, כנראה כתלות בהרבה גורמים. כל עוד לא קורה אצלך, אין סיבה לעדכן .
קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

כי הביוס ניגש קודם כל לכונן שמחובר בPORT 0.

כשהכונן עליו אתה מתקין אינו נמצא בPORT 0, הביוס עלול לגשת לBOOT MANAGER על כונן אחר במערכת לו BOOT MANAGER, ולהשתמש בו כדי להעלות את הוינדוס שעל הSSD.

וזה במקרה הטוב, כי במקרה הרע הוא יעלה את המערכת הפעלה מהכונן הישן, וידפוק לך את הBOOT בכונן החדש.

לכן כונן מערכת ההפעלה תמיד צריך שיהיה PORT 0.

ואם אתה מחליף כונן מערכת לSSD, אז צריך לחבר אותו לPORT 0 לפני ההתקנה.

אתה בעצמך לא יודע מה קורה אצלך.

יש כמה דברים שקרו שבילבלו אותך ועליהם בנית לפחות 1-2 מסקנות מוטעות.

ואני לא חושב שאנחנו נצליח להבין ממך מה קורה שם ואיך לצאת מזה בלי להתחיל דף חדש ולעשות הכל על פי הספר.

כשיש כמה בעיות במקביל, זאת תמיד תסבוכת.

גם בתוכנה, גם בחומרה, וגם בנושאים שאינם מחשבים.

הדרך הכי טובה להתמודד עם תסבוכת היא לפשט דברים כמה שאפשר ולהפוך אותם מובנים וברורים.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

זה לא נכון. הBIOS ניגש קודם כל לכונן שמוגדר אצלו ראשון. זה יכול להיות לא כונן SATA בכלל.

זה מה שטבעי לחשוב.

בפועל המציאות לא תמיד מסכימה איתך.

מה עם ניתקת חיברת איפסת שינית, והביוס צריך להחליט לבד?

פתאום ההרדיסק שעליו מותקנת מערכת ההפעלה הישנה, או הBOOT MANAGER הישן, הופך להיות ראשון?

חיבור כונן מערכת ההפעלה לPORT 0 מונע בעיות.

מה גם שזו דרך לוודא שאתה מחובר לבקר/PORT המהיר בלוח שלך, דבר חיוני לכונן שאמור להיות הכונן הכי מהיר במחשב(ודאי כשמדובר בSSD).

PORT 0 זה מסוג הדברים שאני אפילו לא יודע ב100% את כל הסיבות למה עדיף לחבר אליו כונן .

אני פשוט יודע שככה צריך.

חכם לא נופל לצרות שפיקח יודע לצאת מהם.

אנשים חכמים מחברים כונן לPORT 0.

אני לא צריך לדעת יותר מזה.

אפילו אם אתה ב80% צודק, בשביל מה לקחת סיכון שאתה 20% טועה?

למה לא ללכת על בטוח?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

המחשבה כאילו חיבור לפורט 0 מונע בעיות היא גם מחשבה מוטעית באותה מידה. אתה עלול לסמוך על זה, ואז אחרי כמה ניתוקים וחיבורים כמו שאמרת תופתע שזה לא המצב.

הדרך הנכונה היחידה היא לבדוק כל פעם מה מוגדר בBIOS אחרי כל ניתוק / חיבור כונן. זה לא כזה קשה לעשות, הרי בין כה וכה זה דורש כיבוי של המחשב.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

צריך גם וגם.

אתה מכיר את זה שאנשים מתקינים וינדוס, עושים הכל בסדר(לפחות חושבים שהם עושים הכל בסדר כמו שאתה חושב), ואז מגלים שהכונן החדש משתמש בBOOT MANAGER של הכונן הישן?

קורה הרבה!

למה?

כי הם לא הקפידו לעשות דברים על פי הפרוטוקול.

הפרוטוקול קובע שמחברים כונן לPORT 0, ומתנקים את כל שאר הכוננים בזמן התקנה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ניתקתי את כל הקשיחים למעט ה- SSD וה- DVD והעליתי את המחשב עם Enable Enable.

על הדרך גם הבנתי למה מלכתחילה חיברתי את ה- DVD לפורט 0, זה כי הוא הימני העליון ומבחינת סידור כבילה במארז אופטימלי ולא מתנגש/עוקף כבלים אחרים.

ביצועי ה- SSD השתפרו קמעה:

Sequential 50% 223MB/s , Random 83% 31.2 MB/s, Deep queue 58% 106 MB/s

לפני כן:

Sequential 42% 189 MB/s , Random 66% 25.2 MB/s, Deep queue 19% 38.7 MB/s

במחשב הנייד (חדיש יותר במקצת), אותו מציג ביצועים שונים:

Sequential 80% 359 MB/s , Random 4k 57% 21.7 MB/s, Deep queue 4k 88% 176 MB/s

האם אתה בטוח שהתקנת כראוי את הדרייבר של אינטל? כאשר המערכת עולה (אפילו עם הקבצים הפגומים), תבדוק במנהל ההתקנים, כיצד מופיע הבקר:

* תחת IDE ATA/ATAPI Controllers - מה השם שמופיע לבקר הSATA?

* במאפייני הבקר - לשונית Driver, תלחץ Driver Details - לאיזה קובץ דרייבר הוא פונה ומה הגרסה שלו?

* באותו מקום בלשונית Resources - איזה IRQ מוקצה לו?

השם שמופיע: Inter® ICH10R SATA AHCI Controller

ה- IRQ המוקצה לו 0x00000013 (19).

אנסה עכשיו לחבר את שאר הקשיחים לאחר ריסטרט (למרות שהבנתי שAHCI מאפשר Hot Plug... אבל בזה לא אקח סיכון). ואעדכן.

Art Tatum

אני באמת מתקשה להבין מדוע כ"כ חשוב לחבר לפורט 0.

ברור לי שמבחינת ההיגיון הבריא, הגיוני לחבר לפורט 0, אך מבחינת כבילה ואיוורור הכי מסודר זה שפורט 0 עולה למעלה לכיוון הDVD והתחתונים (1,2,4,5) מתחברים מלמטה אל הכוננים קשיחים.

עריכה:

לא, אותו סיפור, קבצים נפגמים.

שמתי לב שמלבד לקבצים שנפגמים ולאחר החזרה לאחור נשארים פגומים עד לשחזור מגיבוי, ישנם קבצים ש"כאילו נפגמים", כלומר לא נפתחים במצב Enabled Enabled אך כאשר אני חוזר ל- Disabled Disabled הם נפתחים כאילו כלום לא קרה.

הצעד הבא הוא לפרמט, מקווה שעד אז אשיג בנפח מתאים כדי לגבות ממש את כל החומר, לעבור ל- AHCI ולחזיר את כל החומר מגיבוי. כי כרגע רק חלק מהחומר שלי מגובה.

זה גם סוג של פתרון...

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

השם שמופיע: Inter® ICH10R SATA AHCI Controller

ה- IRQ המוקצה לו 0x00000013 (19).

עד כאן זה נראה תקין. בדקתי שוב ונראה שהבקר הזה עדיין עושה שימוש בLegacy Interrupts, וגם אצלי זה בIRQ 19 (יחד עם עוד כמה דברים, כלומר זה Native IDE).

ליתר בטחון, תבדוק איזה דרייבר בדיוק מותקן ובאיזו גרסה, ואת אותן הבדיקות (דרייבר וIRQ) תבצע גם במצב Disabled/Disabled. למרות זאת, בשלב זה איני חושב שזה הגורם לתקלה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...