האם צריך בימינו (שנת 2015) אל פסק\ups? - עמוד 2 - ספקים ומארזים - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

האם צריך בימינו (שנת 2015) אל פסק\ups?

bomsa400

Recommended Posts

האם מערכת אל פסק מונעת נזק למחשב או למרכיבים שלו ? אני מבין שעם השנים, במיוחד בכניסת הדיסקים של ה מחשבים הופכים ליותר עמידים לדברים כאלה.

בהנחה שהפסקת חשמל זה דבר נדיר, במיוחד בקיץ, אני מנסה להבין אם יש צורך באל פסק.

לא איכפת לי למשל שבהפסקת חשמל לא יישמר לי קובץ שלא עשיתי לו save... הדבר היחידי שמעניין אותי זה הבריאות של המחשב

חומרה במחשב אינה נהרסת מכיבוי פתאומי של החשמל - גם לא דיסק קשיח. הדיסקים הקשיחים מ 20 השנים האחרונות בנויים בצורה שאם הדיסק מפסיק לקבל מתח בצורה פתאומית, הראש חוזר למקום המיועד לנחיתה בטוחה בזמן שהפלאטות עדיין מסתובבות מהתנופה הקיימת

יכול לקרות נזק בצורות אחרות :

1

כיבוי פתאומי יביא לאיבוד מידע שהיה פתוח (ב RAM) ללא עותק על הדיסק או לקבצים שהיתה כתיבה אליהם באותו זמן. אם היתה כתיבה לקובץ קריטי של מערכת ההפעלה, יכול להיות נזק למערכת ההפעלה שיחייב פירמוט

2

כיבוי פתאומי בזמן כתיבה למחיצה יכול להביא להרס מערכת הקבצים של המחיצה - ובכך לאיבוד כל המידע שנמצא על המחיצה. בדרך כלל ניתן לשחזר אותו דיי בקלות (כי לא נעשתה כל כתיבה חדשה מעל המידע הקיים) אבל המטרה היא למנוע את זה

מערכות קבצים מתקדמות - NTFS (אבל לא מערכות מבוססות FAT) בוינדוס, ו ext3 ומעלה בלינוקס למשל, מגינות על המחיצה בצורה דיי יעילה (אם כי לא מוחלטת) מנזק כזה באמצעות "יומן כתיבות" - Journal. מערכת ההפעלה יכולה לעקוב דרכו אחרי המקום של הכתיבה האחרונה (שנכשלה) ולתקן אותה בהפעלה הבאה. לכן חשוב _לא_ לבטל את בדיקת המחיצות של מערכת ההפעלה כשהמחשב מופעל מחדש אחריי כיבוי פתאומי

3

כשהמתח נופל או חוזר, הוא לא תמיד עובר 240V - 0V בצורה חלקה. הוא יכול לקפוץ למתח שהוא גבוה בהרבה מ 240V לזמן קצר (מהיר מידי בשביל שתראה אותו בעצמך בעוצמה של התאורה וכדומה), או לקפוץ כמה פעמים בין 240V - 0V. גם לא תמיד תקלה בחשמל תביא להפסקת חשמל - קיימות תקלות שבהן פשוט מגיע מתח אחר במקום 240V וזה נמשך כמה שניות, דקות או יותר ולא רק בצורת מכה מהירה

אלה דברים שיכולים לשרוף את הספק, ואם הוא איכותי הם בדרך כלל יעצרו בספק. כל ספק כוח, אפילו גנרי, מסנן את המתח בצורה דיי מוחלטת בין כניסה ויציאה. בעיות יציבות המתחים של ספקים גנריים אינן קשורות לנושא כאן - הן לא קורות בגלל קפיצות שעוברות מצד ה 240V, אלא קפיצות שנוצרות על ידי הספק עצמו

הדרך שבה בעיות חשמל "עוברות את הספק" שונה :

ספק של מחשב אמור להיות בנוי להתמודד אם שינויים קיצוניים בהספק שמחובר אליו - מחשב שעמד ב idle ופתאום פותחים עליו מאמץ מעבד/כ מסך גבוה, או ההיפך. התכנון של ספק שיוכל לעמוד במשימה הוא שהוא מסוגל להוציא הספקים גבוהים מאוד (יותר מהמקס' שכתוב). מערכת בקרה מודדת את המתחים ביציאה ומייצבת אותו בזמן אמת להספק נמוך יותר מהמקס', בצורה שהוא יוציא מתחים מדוייקים של 3.3 / 5 / 12V. החיים של החומרה של המחשב תלויים ישירות במערכת הבקרה הזאת - טעות אחת רגעית או תגובה אחת לא מספיק מהירה, והספק יוציא מתחים גבוהים מידי וישרוף את כל החומרה

יכול לקרות שקפיצת מתח בכניסה "תשתק" את הבקרה הזאת, ובמקרים מסוימים (נדירים אבל זה קורה) הספק פשוט ממשיך לעבוד ללא בקרה "על מקס'" (לזמן מה עד שהוא נשרף). באותו זמן המתחים שיוצאים למחשב יעלו ואז תישרף חומרה אחרת

בספקים איכותיים יש הגנות שמורידות את הסיכוי שמשהוא כזה יקרה, על ידי כך שהן מכבות את הספק אם המתחים שהוא מוציא לא נכונים

4

בבית אם מערכת חשמל לא תקינה בעיות חשמל מסוימות יכולות לערב את מערכת האדמה. למשל, בית שבו היתה אדמה לא תקינה בעבר, ואיזה שהוא חשמלאי "בהיר" החליט לחבר את חוטי האדמה לניוטראל בשביל שיפסיקו לחשמל - במקום להעביר חיבור אדמה חדש לצינור המים הראשי בחוץ כמו שאמור להיות

המערכת יכולה לעמוד כך שנים ורק לחכות לתקלה נוספת, או צירוף מקרים נוסף, בשביל שמשהוא יתרחש. אבל כשהוא יתרחש, יכול לקרות נזק לחומרה וגם התחשמלויות ושריפות (ולפעמים כאלה שלא מפסיקות גם לאחר כיבוי המפסק הראשי בלוח החשמל)

במקרה שלנו, נניח שהמחשב מחובר למודם/ראוטר של , והמודם/ראוטר מחובר לאדמה תקינה מהתשתית של . הזרם ממערכת החשמל של הבית ייפרק לתוך הכבל של דרךהמארז של המחשב, קווי האדמה בלוח, כבל ה Ethernet, הראוטר והכבל של . הזרם יכול לשרוף וגם להעלות באש כמה מהרכיבים בדרך, וזאת מבלי שהוא בכלל עבר דרך הספק (מעבר לחיבור הפשוט בין חוט האדמה בכבל ומארז המחשב)

מהמקרה הזה אף UPS לא יצליח להגן, גם לא online

יש מתחים גבוהים ונמוכים, ups מיצב מתח חשמלי, כך שכל רכיבי החומרה שלך מקבלים מתח קבוע ובטוח. פגיעה ברכיב חומרה זה לא רק עובד או לא.. יש נזק מצטבר. אני אישית בגלל בעיות חשמל בסביבה שלי קניתי, ומאוד מרוצה. אין כמו הרגשה, כשיש הפסקת חשמל בבית, במקום לרוץ בספרינט למחשב לבדוק שהכל תקין, ללכת בראש שקט ולכבות אותו עד חלוף זעם

UPS (מסוג offline) אינו מייצב מתח. הוא פשוט מעלה/מוריד מתח ב 3 מדרגות מאוד לא מדוייקות אם הוא קרוב לנומינלי, או עובר לסוללה אם הוא רחוק. בכך הוא מונע כיבוי פתאומי, ומונע מחלק מתופעות החשמל להגיע לספק, אבל לא מונע את האפשרות לגמרי

יציבות המתחים לחומרה תלויה רק בספק עצמו ולא במתח הכניסה

שלום נראה לי שבספקים הטובים עם הגנה קפיצות מתח פתאומיות זה דבר שנמנע ץ בירושלים יש לפעמים הפסקות חשמל בחורף ולא קרה לי נזק למחשב ללא UPS אבל בסביבות עבודה עם מערכות קריטיות כמו שידורי או מערכות של בנקים בדרך כלל משתמשים גם ב UPS.

- - - תגובה אוחדה: - - -

Active PFC

The preferable type of PFC is Active Power Factor Correction (Active PFC) since it provides more efficient power frequency. Because Active PFC uses a circuit to correct power factor, Active PFC is able to generate a theoretical power factor of over 95%. Active Power Factor Correction also markedly diminishes total harmonics, automatically corrects for AC input voltage, and is capable of a full range of input voltage. Since Active PFC is the more complex method of Power Factor Correction, it is more expensive to produce an Active PFC power supply.

בספק כוח יש קבלים שבגדול מיועדים לייצב את המתח ונבחרים בגודל כזה שיאפשר להם לעמוד במשימה עד למאמץ מקס' של הספק. כשהספק במאמץ נמוך, הפריקה מהקבלים נמוכה יותר מהמקס', וקורה שהם יכולים "לגשר" מעל נפילת מתח קצרה מאוד (של חלקיק שניה). זאת יותר תופעת לוואי ולא משהוא מתוכנן מראש, אבל שמביאה לתוצאה רצויה. בגדול, זה לא משהוא אמין שניתן לסמוך עליו

Active PFC אינו קשור ישירות להגנה מקפיצות מתח. במידה מסויימת אפילו ההיפך - מכיוון שמעגל ה PFC הוא מעגל אלקטרוני מורכב שנמצא (בתוך הספק) צמוד ממש לכניסת המתח, ספקי Active PFC יכולים להיות פגיעים יותר מספקים אחרים לקפיצות מתח

היתרון של Active PFC בתנאי מתח לא תקין הוא כשהמתח נמוך : מכיוון שספקי Active PFC יכולים לעבוד החל מ 90V..100V, אם המתח לא נופל לגמרי אלא יורד לתחום הזה, הספק יכול להתמודד איתו. אלא שתקלה מהסוג הזה נדירה יותר מהתקלות מהסוגים שנוטים לשרוף ספקי PFC.....

אני גר ברמת גן.

שם יש בעיות של מתח גבוה-נמוך ? איך בכלל אפשר לבדוק דבר כזה ?

דרך אגב מה שאני חושב לעשות זה לחבר אותו רק בחורף כשיש סיכוי להפסקות חשמל, לא בקיץ כי יש לזה טונות של קרינה

בכל מערכת חשמל יכול להיקרע פתאום חוט ניוטראל ראשי ויהיה לך מתח "אקראי" (לא באמת, הוא פשוט תלוי בעומסים על המערכת) בין 0V ו 415V. במצב תקין יש משהוא כמו 240V. אם המתח גבוה או נמוך מידי מהמתח התקין (מעבר לגבול מסויים), הוא יכול להביא לנזק

אם עכשו תחבר מולטימטר ותמדוד מה יש לך בשקע אתה תקבל 240V (בערך). אתה תוכל למדוד מתח גבוה או נמוך רק כשבאמת תתרחש תקלה שתביא למתחים כאלה

קרינה??
כל הסביבה שלך מלאה בקרינה, אתה לא באמת יכול לברוח מזה, אבל איך הגעת למסקנה שהוא מייצר פולט הרבה קרינה? האנטנה הסולרית ליד הבית שלך פולטת יותר ולא נראה לי שזה מעניין אותך.
אל פסק, בדקתי כמה אני לא אומר שכולם , פולטים קרינה אלקטרומגנטית חזקה מאוד במרחק קרוב מאוד פחות מ10 ס"מ, הקרינה הזאת פרבולית לכן מתרסנת מהר מומלץ להיות כ1מ' מישיבה ממושכת ליד אל-פסק. הערך שמדדתי שזה המקסימום שהמכשיר שלי בודק היה 100 מיליגאוס, שהערך המומלץ לחשיפה ממושכת הוא 2, נכון שזאת קרינה בלתי מייננת ונכון שהקרינה של השמש מייננת לכן מסרטנת, נכון שיש זיהום אוויר, לא רואה סיבה לקבל 50-100 מיליגאוס באופן קבוע בגלל ups דפוק.

לגבי השאלה המקורית יש אלפסק שמגינים ויש כאלה שלא הבנארי הסביר כמה פעמים מי כן ומי לא, יש מגנים שיש מתח גבוהה או נמוך מנתקים עם השהייה.

בכל הפשוטים שראיתי זה כך. הם מחזיקים את השנאי מחובר למתח כל הזמן אז הוא פולט את השדות האלה. העוצמה שלהם גדולה בהרבה ממה שנפלט מדברים אחרים (סתם חוטי חשמל וכבלים, תאורה וכו')

גודל ההשקעה כגודל הסיכון.אתה אומר שאין סיכון בשכונה שלך אז אל תקנה אל פסק . תגבה מסמכים שבועית/ חודשית או שנתית לענן או לדיסק חיצוני אחר ושלום על .

בהחלט

תשקול UPS כשמחיר ה UPS (והתחזוקה הנדרשת) נמוכים יותר מעלות הנזק אותה ה UPS יכול למנוע * הסיכוי שהוא אכן ימנע את הנזק. במחיר הנזק נכללים מחיר חומרה של המחשב, זמן עבודה אבוד אם זה מחשב שמשמש לעבודה, וזמן מבוזבז על תיקון המחשב (בעצמך או זמן שלוקח להביא אותו למעבדה וכדומה)

סורי שלא הגבתי מוקדם יותר, כתבתי את התגובה בהמשכים כמה ימים כולל הירדמות על לוח המקשים....

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...