האם ג'נטלמניות נוגדת את ערכי הפמיניזם? - אקטואליה ותרבות - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

האם ג'נטלמניות נוגדת את ערכי הפמיניזם?

SLI/CFX

Recommended Posts

תמיד ראיתי בג'נטלמניות משהו סקסיסטי מצד אחד שעדיין מורגש כחובה בדייטים מצד שני.

נניח למשל פתיחה של הדלת של הרכב, למה אני עושה את זה בשבילה? כי אני רוצה להיות ג'נטלמן. אבל מה הסיבה שנעוצה בכך שאני פותח לה את הדלת? בגלל שהיא אישה? נו ו...? אני גבר. הבעיה היא שכאשר אינני זאת אני מקבל פרצופים עקומים ואמירות מידידות על כך שאינני יודע איך להתייחס לנשים.

האם ג'נטלמניות סותרת את ערכי השוויון? האם זה באמת יכול להסתדר אחד מהשני? האם לאישה באמת מגיע "כבוד מיוחד" בכך שהיא אישה?

אשמח לשמוע דעות רנדומליות :)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

דבר ראשון, בקשר לפמיניזם עצמו, ברור שהוא חד כיווני. הפמיניזם בהגדרתו הוא לחימה לטובת "זכויות האישה", אין בו שום דבר שנוגע בחובות האישה, או בזכויות הגבר. לא שהפמיניזם מתנגד לנושאים האלה, הוא פשוט לא נוגע בהם. לכן יכול בהחלט להיווצר מצב שאדם שמגדיר עצמו כפמיניסט(ית) יתמוך במתן זכויות יתר לנשים, ולא דווקא לשוויון.

דבר שני, מי אמר לך שנשים הן אוטומטית פמיניסטיות או דוגלות בשוייון? להיפך, הייתי אומר שרוב הנשים אינן פמיניסטיות בכלל (גם אם חלקן בוחרות להסכים עם חלק מסויים מהרעיונות הפמיניסטיים כשזה נוח להן). אז כן, הגיוני בהחלט שאישה תצפה ממך להתנהג אליה כאל אישה, עם כל מה שזה אומר.

ודבר שלישי, זה שאתה עושה זאת זה לא "כי היא אישה", אלא כי היא האישה שאיתך (גם אם זה רק לדייט הנוכחי, אבל ודאי אם מדובר בקשר רציני יותר), וככזו היא צריכה לקבל ממך יחס מסויים שהיא אולי מצפה לו, כפי שאתה מצפה (אמנם לא לאותם דברים אבל) ליחס מסויים בתחומים אחרים. אני בטח לא חושב שאתה צריך להתנהג באופן דומה עבור כל אישה שפגשת במקרה איפשהו.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אני לא מסכים עם yonizaf לפחות לא בפסקה האחרונה.

ג'נטלמניות היא איננה תכונה שאתה מבטא רק עבור האישה שנמצאת איתך. ג'נטלמאן הוא אדם בעל חינוך ותרבות שמתייחס בכבוד לכולם (ובמיוחד לנשים). אדם שפותח דלת לאישה שאיתה הוא בדייט אבל מצד שני מתייחס חרא למלצרית שנותנת לו שירות בזמן שהוא בדייט - הוא איננו ג'נלטמן, אלה צבוע שמנסה לעשות רושם על הבחורה שכרגע נמצאת איתו בדייט.

חינוך ותרבות זה משהוא שאו שיש לך או שאין לך. אתה לא יכול להיות מחונך ומתורבת במקרה א' ולהתנהג כבהמה בשאר המקרים.

דבר שני. או שאתה יוצא עם נשים ממעמד ממש טוב ובעלות חינוך טוב (אם כך אשמח אם תכיר לי כמה), או שאתה לא גר בארץ. רוב הנשים שיצאתי איתן, היו מופתעות כאשר פתחתי להן את הדלת של הרכב לדוגמא.

ודבר שלישי. כבר שמעתי מקרים על דייט בו הבחורה חפרה לגבר שעה על כמה חשוב לה להיות עצמאית בכל התחומים בחיים ולקבל את אותן ההזדמנויות והזכויות כמו הגבר, אבל ברגע שהגבר הציע לחלק את החשבון חצי חצי (כי היא הרי עצמאית לא?) הוא חטף צעקות על כך שלא יודע להתייחס לנשים.

מצד שני, אני יצאתי פעם עם בחורה שהייתי מגדיר כפמניסטית ועצמאית, שפשוט התעקשה שנחלק את החשבון חצי חצי, בעוד שאני התעקשתי לשלם הכל. אז לך תבין...

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אני לא מסכים עם yonizaf לפחות לא בפסקה האחרונה.

ג'נטלמניות היא איננה תכונה שאתה מבטא רק עבור האישה שנמצאת איתך. ג'נטלמאן הוא אדם בעל חינוך ותרבות שמתייחס בכבוד לכולם (ובמיוחד לנשים). אדם שפותח דלת לאישה שאיתה הוא בדייט אבל מצד שני מתייחס חרא למלצרית שנותנת לו שירות בזמן שהוא בדייט - הוא איננו ג'נלטמן, אלה צבוע שמנסה לעשות רושם על הבחורה שכרגע נמצאת איתו בדייט.

חינוך ותרבות זה משהוא שאו שיש לך או שאין לך. אתה לא יכול להיות מחונך ומתורבת במקרה א' ולהתנהג כבהמה בשאר המקרים.

אני לא רואה איך אתה לא מסכים איתי. איפה כתבתי שזה בסדר להתנהג כבהמה לנשים זרות? ברור שצריך להתנהג באופן מתורבת לכולם, אבל זה לא נוגע רק לנשים, גם לגברים צריך להתנהג כבן אדם. בתגובה שלי התייחסתי רק למה שפותח הדיון הגדיר כ"כבוד מיוחד" שכביכול מגיע לנשים, כמו פתיחת דלת המכונית וכיוצא בזה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ודבר שלישי, זה שאתה עושה זאת זה לא "כי היא אישה", אלא כי היא האישה שאיתך (גם אם זה רק לדייט הנוכחי, אבל ודאי אם מדובר בקשר רציני יותר), וככזו היא צריכה לקבל ממך יחס מסויים שהיא אולי מצפה לו, כפי שאתה מצפה (אמנם לא לאותם דברים אבל) ליחס מסויים בתחומים אחרים. אני בטח לא חושב שאתה צריך להתנהג באופן דומה עבור כל אישה שפגשת במקרה איפשהו.

ראה את המסומן בציטוט שלך, לזה התכוונתי. או שפשוט לא הבנתי אותך נכון.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ואני בבירור התייחסתי למה שכתב פותח הדיון, שדיבר על סוג כבוד מיוחד שמגיע כביכול רק לנשים, ואפילו נתן דוגמה. לזה התייחסתי כשכתבתי "להתנהג באופן דומה", אני לא רואה מה יש לא להבין פה. אלא אם כן אתה חושב שכלפי גברים כן מותר להתנהג כמו בהמה, ויחס של כבוד אנושי זה משהו שמגיע לנשים בלבד?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

yonizaf

לא, אני לא חושב שמותר להתנהג כמו בהמה כלפי גברים. יחס של כבוד אנושי מגיע לכל אדם, פרט לכמובן אנשים שלא מוכנים להפגין יחס כזה חזרה (ומכאן: יחס גורר יחס).

בוא נסכים על כך שלא הבנתי אותך נכון בהתחלה ושאני ואתה חולקים את אותה הדעה, לפחות בנושא של כבוד אנושי כלפי נשים וגברים כאחד.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הג'נטלמן המקורי זו הגדרה המכילה בתוכה גישות ותפישות פטריארכליות מיושנות, ונימוסים מעושים שהמעמד העליון אימץ לעצמו כהוכחה להיותו מתורבת מחונך ומשכיל.

מבחינת הנקבה הממוצעת בימינו, ג'נטלמן הוא אחד שקונה שעושה וקונה בשבילה דברים שגורמים לה להרגיש מחוזרת בסגנון ויקטוריאני.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

וזה העניין חברים - שגישת השוויון רוחשת באופן חלקי או אפילו צבועי לעתים. אני לכשעצמי הפסקתי לפתוח את הדלת של הרכב ביציאה לדייטים, הרי אינני פותח את הדלת לחברים או הידידות הקרובים, מרגיש לי כוחני ולאו דווקא נימוסי לפתוח את הדלת לבחורה שאיתה אני יוצא לדייט. אני רוחש נימוס לכלל האנשים שאיתם אני בא במגע וכבוד (ולא רק אלמנטרי) לקרובים לי. אבל מבחינתי כבוד מיוחד שעלול להיכלל בהגדרה 'ג'נטלמניות' כבר די יצא מהאופנה...

לא מזמן ראיתי פוסט על מישהי שאמרה למשל שאמנם היא פמיניסטית, אבל היא מרגישה מחוזרת כאשר הגבר משלם עליה בדייט ראשון, מאידך גיסא ראיתי פוסט אחר בקבוצה אחרת של מישהי שאמרה שממש מוריד לה כאשר הגבר פותח בשבילה את הדלת של הרכב וכי "היא לא צריכה עזרה להיכנס לרכב וזה מעצים את כוחו של הגבר". לכאן או לכאן, בסופו של יום, אני בטוח שאף-אחד מכם לא היה רוצה שלבחורה בדייט ירד ממנו, אבל עליו לנקוט בגישה כזו או אחרת, מה שמסבך את העניינים בימינו אנו כאשר הגישות לא רווחו לחלוטין ויש מן השמרנות ומן הליברליות.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

תלוי בבחורה, זה נחמד להיות גנטלמן לפעמים אבל יש הרבה בחורות שזה לא מה שישנה להם סידרי עולם.

בחורה שעושה לך פרצופים שאתה לא פותח לה את הדלת זה בחורה שכדאי לך לברוח ממנה ומהר. בעצם כל הידידות שלך הן כאלה אז אוליי כדאי שתחליף ידידות או שתחליף את האישיות שלך. חחח.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...