איזה מבין השניים עדיף כשקבצים שנמחקו ואני רוצה לשחזר SSD או Hard drive רגיל? - אמצעי אחסון - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

איזה מבין השניים עדיף כשקבצים שנמחקו ואני רוצה לשחזר SSD או Hard drive רגיל?

roybar

Recommended Posts

תמיד יש לי גיבוי, אני שואל מבחינת תוכנה, שאני מריץ תוכנה לשחזור DATA. באיזה HARD DRIVE יהיה יותר קל לשחזר?

אני יודע שאחד מהם יש בו חלקים נעים ו ב אין.

אל תסתבך עם עצמך שאלתי שאלה פשוטה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

מחד קקדו צודק (לא בסגנון אלא בתוכן) מי שדואג לגיבוי פשוט מתוזמן ואמין לא צריך להיות מודאג בכלל לגבי אופק הצלת הנתונים ממצע האחסון

מאידך - אתה שאלת שאלה פשוטה והתשובה היתה צריכה להיות בהתאם

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

מי בכלל אמר שנמחקו לי קבצים או שאני בכלל שואל על גיבוי??!?!?!

למה הוא בכלל התייחס לזה ולא לשאלה שלי?!.שאלתי נטו על הבדל חומרה בין שניהם.

הוא צריך לשאול את עצמו, זה יחסוך לו כאב ראש לעתיד.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אם תרשו לי לקטוע לכם את ההידרדרות לפסים האישיים ולחזור לנושא הדיון...

התשובה הפשוטה: תוכנה לשחזור מידע פועלת ברמה הלוגית בלבד ולכן אין הבדל.

זה לא נכון.

דווקא בגלל שתוכנות לשחזור מידע פועלות ברמה הלוגית, יש הבדל משמעותי בין HDD ל-SSD.

ב-HDD אין בעיה לכתוב מידע חדש על תאי זכרון שכבר כתוב עליהם מידע ישן. העקרון הזה הוא הסיבה לכך שמחיקת קבצים מסתכמת במחיקת הרשומה של הקובץ מה-file system בלבד, ואין צורך לעבור על כל תאי הזכרון שמכילים את הקובץ.

לכן, אם קובץ נמחק או אפילו אם בוצע פירמוט (לא מלא), תוכנות לשחזור מידע יכולות עדיין לקרוא את תאי הזכרון של ה-HDD, לנחש לפי המידע שנקרא איפה ישבו קבצים ולשחזר אותם. לפעמים אפשר באותו אופן לשחזר גם את הרשומות המחוקות מה-file system ולשחזר גם את ה-metadata של הקבצים במדויק.

לעומת זאת, ב-SSD (ובכל זכרון מבוסס Flash) ניתן לכתוב על תא זכרון רק כאשר הוא ריק. כלומר, אם רוצים להשתמש בתאי זכרון של קבצים שנמחקו, צריך לרוקן אותם קודם. בשביל זה המציאו את פקודת ה-trim שבעזרתה מערכת ההפעלה מיידעת את הבקר של ה- על כך שתאי זכרון של קובץ שנמחק כבר לא בשימוש וניתן לרוקן אותם (מה שלא נעשה על HDD-ים).

הפקודה לא תמיד נשלחת מיידית עם מחיקת הקובץ, אבל ברגע שהיא כן נשלחת, שום תוכנת שחזור לא תוכל יותר לקרוא מהתאים האלה את המידע הישן של הקובץ המחוק שהיה שם.

השורה התחתונה: לשאלה האם עדיף או HDD לשחזור קבצים, התשובה היא חד-משמעית ש-HDD עדיף.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אם תרשו לי לקטוע לכם את ההידרדרות לפסים האישיים ולחזור לנושא הדיון...

זה לא נכון.

דווקא בגלל שתוכנות לשחזור מידע פועלות ברמה הלוגית, יש הבדל משמעותי בין HDD ל-SSD.

ב-HDD אין בעיה לכתוב מידע חדש על תאי זכרון שכבר כתוב עליהם מידע ישן. העקרון הזה הוא הסיבה לכך שמחיקת קבצים מסתכמת במחיקת הרשומה של הקובץ מה-file system בלבד, ואין צורך לעבור על כל תאי הזכרון שמכילים את הקובץ.

לכן, אם קובץ נמחק או אפילו אם בוצע פירמוט (לא מלא), תוכנות לשחזור מידע יכולות עדיין לקרוא את תאי הזכרון של ה-HDD, לנחש לפי המידע שנקרא איפה ישבו קבצים ולשחזר אותם. לפעמים אפשר באותו אופן לשחזר גם את הרשומות המחוקות מה-file system ולשחזר גם את ה-metadata של הקבצים במדויק.

לעומת זאת, ב-SSD (ובכל זכרון מבוסס Flash) ניתן לכתוב על תא זכרון רק כאשר הוא ריק. כלומר, אם רוצים להשתמש בתאי זכרון של קבצים שנמחקו, צריך לרוקן אותם קודם. בשביל זה המציאו את פקודת ה-trim שבעזרתה מערכת ההפעלה מיידעת את הבקר של ה- על כך שתאי זכרון של קובץ שנמחק כבר לא בשימוש וניתן לרוקן אותם (מה שלא נעשה על HDD-ים).

הפקודה לא תמיד נשלחת מיידית עם מחיקת הקובץ, אבל ברגע שהיא כן נשלחת, שום תוכנת שחזור לא תוכל יותר לקרוא מהתאים האלה את המידע הישן של הקובץ המחוק שהיה שם.

השורה התחתונה: לשאלה האם עדיף או HDD לשחזור קבצים, התשובה היא חד-משמעית ש-HDD עדיף.

זה נשמע יותר מפורט והגיוני, תודה!!

- - - תגובה אוחדה: - - -

אז זהו, שאפילו לשאול צריך לדעת. רמז - אתה לא !

ואל תדאג לראש שלי, מצב ראשך חמור בהרבה, ואתה אפילו לא מודע לזה.

מה גם שהבנת הנקרא שלך לא משהו בכלל.

כיף לחיות בהכחשה אה?!

הבנת הנקרא שלי, מתבססת על הסגנון שאני קורא, ורק מלהתחיל לקרוא את שלך, הבנתי את הרמה.

וההוכחה לזה שפשוט טעית!!! אדיוט.

תנסה לא לענות על דברים שאתה לא מתמצא בהם, אתה רק מזיק.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

כן ולא.לעומת הטרים ב - , כאמור, ישנה אפשרות של כתיבה על גבי

המידה בקשיח הרגיל.

זה נכון. ב-HDD, ברגע שתא זכרון נדרס, תוכנות שחזור לוגיות כבר לא יצליחו לשחזר ממנו שום דבר.

אבל בדיוק מהסיבה הזו (וגם עוד כמה סיבות נוספות), כתבו את האלגוריתם שמחליט איפה לכתוב קובץ חדש כך שהוא מנסה בכוונה להימנע מכתיבה על שטח שזה עתה נמחק. אז הסיכויים לאבד קובץ מחוק בגלל דריסה של קובץ חדש אכן קיימים, אבל הם קטנים.

אז זה לא כזה חד משמעי.

בשחזור של דדג ישנן סוגיות אחרות שלעיתים מחייבות שיתוף פעולה של יצרנית

הכונן / בקר בכדי שאפשר יהיה להציל מידע ( בייחוד כאשר נדפק הבקר ולא התאים עצמם ).

שיתוף פעולה כזה או שימוש בכלים רציניים יותר מתוכנות שחזור לוגיות נחוץ רק במקרים של תקלות חומרה פיסיות (בבקר, בתאי הזכרון וכו').

לא דיברתי כלל על מקרים כאלה, אלא רק על קבצים מחוקים או על פרמוט (לא מלא).

כלים רציניים יותר ושחזור פיסי שעושים במעבדות יכולים לשחזר מידע במצבים הרבה יותר קיצוניים, כולל קבצים שנדרסו, כולל חומרה תקולה ואפילו שרופה, בין אם זה HDD ובין אם זה (גם אחרי trim).

לכן המקרים האלה לא מטים את הכף לשום כיוון ולדעתי פחות רלוונטיים לדיון.

אני עדיין עומד מאחורי החד-משמעותיות של הקביעה שלי מההודעה הקודמת.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...