OC שהיה יציב בעבר ולא יציב יותר, הגיוני? - אוברקלוקינג וקירור - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

OC שהיה יציב בעבר ולא יציב יותר, הגיוני?

House M.D.

Recommended Posts

היי.

יש לי זוג כרטיסי GTX 560 ב SLI. יש לי אותם מאז סוף 2011, ובערך באותו זמן עשיתי להם OC והגעתי לתדרים מסוימים שהיו יציבים לגמרי (920mhz , 2150mhz mem, 1.05V). עם התדרים האלו נשארתי מאז, ושיחזקתי גם במשחקים כבדים יחסית על הכרטיסים כמו The witcher 2, BF3, Tomb raider' ועוד. אני אף פעם לא נתקלתי בבעיות וקריסות, גם כשהשימוש בליבות הגרפיות היה כמעט על 100%. (לא מגיע אף פעם ל 100% אלא ל 97% כנראה בגלל שאני משתמש ב pcie x8).

ולאחרונה, אין לי מושג מה קרה אבל התדרים האלו לא יציבים כלל. למשל אני משחק ב AC4 ולאחר 5 דקות משחק יש קריסה, לרוב בהתחלה יש ארטיפקטים על המסך ואז המשחק פשוט קורס. ניסיתי גם להוריד מאוד את התדרים וזה עדיין לא עזר. רק בתדרים שמאוד קרובים לתדר המקורי (860 ו- 2100) הכל יציב.

הכרטיסים לא מתחחמים מידי, טמפרטורה של 73 מעלות במאמץ בערך לכרטיס החם מביניהם.

מה יכולה להיות הסיבה לחוסר היציבות? האם זה יכול להיות תלוי במשחק עצמו (אין לי כרגע עוד משחקים כבדים על המחשב) או שיכול להיות שהיה נזק כלשהו לכרטיסים?..

הדרייבר מעודכן וגם הביוס של הכרטיסים מעודכן.

תודה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

משהוא בתוכנה שונה מקודם ? - המשחק, דרייברים וכו ?

יכול להיות נזק איטי לחומרה לאורך זמן, מ OC וגם משימוש רגיל ללא OC בכמה צורות אפשריות :

הרס של קבלים :

הקבלים בתוך הספק, על הלוח ועל הכ מסך אחראים על יציבות המתחים שמגיעים ל GPU, זיכרון וכו. קבלים נוטים להיהרס באיטיות פשוט מזה שהם עובדים. במצב תקין (קבלים איכותיים, טמפ' נמוכות, מקדמי ביטחון כמו שצריך) אורך החיים שלהם מגיע ל 10-20 שנים. כשהם עובדים בסביבה שיש בה טמפ' גבוהה, כשבמסילה שעליה הם עומדים עובר זרם גבוה מידי בשבילהם וכו' הוא יכול לרדת בדיוק לאזור של כמה חודשים או שנים

הרבה כרטיסים ולוחות מגיעים אם יכולות אוברקלוק, אבל איכות הקבלים שיש עליהם לא באמת מאפשרת להם להחזיק מעמד באוברקלוק (בכלל, או מעל רמה מסויימת) למשך תקופות ארוכות. מה מהירות ומתח הסטוק של הכרטיסים האלה ?

הרהב ספקי כוח של חברות "טובות" אבל שבמציאות הם לא איכותיים (למשל : סדרה vs) לא בנויים להספק שכתוב עליהם. הם מחזיקים אותו בביקורת באתר חומרה ומקבלים דירוג גבוה, אבל הקבלים שעומדים בהם לא מחזיקים מעמד לאורך זמן תחת מאמץ גבוה. איזה ספק יש לך, ובכמה הוא באמת יותר גבוה מצריכת החשמל של המחשב ?

הרס של ליבה גראפית :

הזרם שעובר בליבה בכל פולס גורם להעפה של חלקיקים שמהם הליבה בנויה מהמקום שלהם, ולמעשה ל "מחיקת" הציור שנעשה על הסיליקון על ידיי חומרים שונים כדיי לבנות את הליבה. התהליך קיים בכל מעבד, אבל בדרך כלל תהליך ההרס כל כך איטי שהוא לא מורגש (יקח כמה שנים להרוס מעבד מודרני בצורה כזאת, או כמה עשרות שנים להרוס מעבד ישן יותר שגודל רכיבי הליבה שלו ב nm גדול יותר). ליבות מסוימות מכילות "מקומות חלשים" (למשל בגלל תכנון בעייתי) שפגיעים במיוחד לתופעה הזאת, למשל מעבדי 4 northwood היו ידועים בכך שיש להם את הבעיה הזאת

כשאתה מעלה את הקלוק בלבד, אתה מעלה את כמות הפולסים בשניה. אם העלית את הקלוק x1.5, כמות הפולסים בשניה עולה x1.5, והנזק מהסוג הזה מתרחש במהירות x1.5. ועדיין, גם אם קיצרת את אורך החיים של הליבה מ 5 שנים ל 3.33 שנים, זה יותר ממה שהכרטיסים החזיקו אצלך. לא רק הקלוק מאיץ את התהליך

כשאתה מעלה את המתח, אתה מעלה את הזרם שעובר בליבה בכל פולס. זרם גבוה יותר מעיף מהמקום חלקיקים בכוח גדול יותר, ובין היתר יצליח להעיף חלקיקים שלא היו זזים מהמקום בזרם הנמוך יותר של מתח סטוק. כלומר, העלאת מתח משפיעה על התהליך הזה בצורה הרבה יותר משמעותית מהעלאת הקלוק

כמו כן, ככל שהטמפ' גבוהה יותר חלקיקים עפים מהמקום יותר בקלות - זה גם הסיבה למה באוברקלוק חשוב לא רק לקרר את הליבה לטמפ' שנורמלית בשבילה במהירות סטוק, אלא לטמפ' נמוכה יותר במידה מסויימת אם רוצים לשמור על אורך חיים

האם משתמשים אחרים באינטרנט שיש להם כ מסך אם אותה ליבה כמו שלך והפעילו אותו במהירויות ומתחים כמו שלך, גם כן מדווחים על קריסות אחריי שנה-2-3 ?

הרס של הלחמות BGA :

ה GPU מולחם לכ מסך על רשת של נקודות הלחמה. כשהוא מתחמם הוא מתפשט, והוא מתפשט יותר ממה שהמעגל מתחתיו מתפשט. נוצרים כוחות מתיחה על נקודות ההלחמה. ככל שהמעבד מתחמם ומתקרר שוב ושוב, הוא שובר את ההלחמות, כמו שחוט ברזל שמקפלים קדימה ואחורה הרבה פעמים נשבר

בהרבה מקרים כשה GPU מתקרר 2 הצדדים של הלחמה שבורה מתקרבים ונוגעים אחד בשני, מה שאומר שהוא יעבוד "תקין" בפעם הבאה עד שהוא יתפשט לנקודה שבה ההלחמות מתנתקות אחת מהשניה, ואז - תלוי מה התפקיד של אותה נקודת הלחמה שנשברה - תקבל ארטיפקטים, קריסה מוחלטת, red ring of death ב , וכדומה

האם הכ מסך התחממו לטמפ' של 80C ויותר או שהיו להם תקופות של התחממות-התקררות לעיתים קרובות ?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

תודה רבה לך על התשובה המפורטת :)

לגבי תוכנה : אכן עדכנתי אבל ניסיתי גם גירסאות יותר ישנות עם אותה בעיה. כעת אני עם הדרייבר הכי חדש.

הספק שלי הוא FSP Everest 700W. הספק הזה לא נחשב מי יודע מה איכותי, ולדעתי עשיתי טעות שבחרתי דווקא אותו. מכיוון שבפורום אמרו לי שגם ספק של 620W יספיק לי, כנראה שהספק הזה הוא קצת יותר גבוה מהצריכה של המערכת, אבל אני יודע שהקבלים מתיישנים מה שגורם לירידה בביצועי הספק.

מהי הדרך הכי טובה לבדוק אותו? אני חושב על פשוט להריץ בדיקת מאמץ לכרטיסים ולמעבד בו זמנית, האם יש דרך יותר חכמה לעשות את זה?

לגבי שאר הדברים שציינת שיכולים לקרות לכרטיס בתוצאה מ OC והתחממות:

בחיפוש באינטרנט כן נתקלתי באנשים שהכרטיסים האלו קורסים להם אבל אני לא מצאתי בעיה ספיציפית כמו ירידה ביכולות ה OC לאורך זמן.

הכרטיסים אף פעם לא הגיעו למעל 80 מעלות במאמץ רגיל, קרו מקרים כשהרצתי בדיקת מאמץ אבל זה היה דיי נדיר ככה שקשה לי להאמין שזה כל כך השפיע.

גם לגבי ה OC עצמו, אכן עשיתי וגם העלתי קצת את המתח.

תדרי מקור של הליבה הם : 810MHz, Mem 2004MHz ו 1.037V. תדרי המפעל יותר גבוהים כי זו גירסת OC, אבל העלתי עוד קצת והגעתי ל : 920 MHz Mem : 2150MHz 1.05V.

העניין הוא שאני משחק במחשב לעיתים דיי רחוקות ואחרי משחק אני תמיד מחזיר את התדרים למקור. ככה שאני מקווה שלא גרמתי לנזק יותר מידי גבוה, מה גם שהקירור של הכרטיסים הוא דיי טוב.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

תדרי המפעל הם בדיוק ה spec של עצמם, חוץ מהזיכרון שהוא ב 2004MHz במקום 2002MHz - זה לא הבדל שנחשב בכלל

האוברקלוק שעשית דיי מתון. העלית את המהירויות :

920/810 = 1.14x

2150/2004 = 1.07x

עליית ההספק בגלל השינוי במתח היא אפסית :

(1.05/1.037)^2 = 1.03x

התופעות שעליהן כתבתי קורות בעיקר בהעלאת מתחים משמעותית יותר, לא של 0.013V..... לכן ניתן לשלול דברים כמו "מחיקה" של הציפ או העמסת יתר חשמלית על קבלים. הייתי מחפש נזקים שקשורים להתחממות, או נזקים כלליים שהיו קורים גם במהירות סטוק

התחממות - 73C זה טמפ' בינונית. לא אמור לקרות בה משהוא, אלא אם 1 מהכרטיסים כבר היה אם קבל או הלחמת BGA בעייתיים כשהוא יצא מהמפעל וההתחממות ל 73C כמה פעמים הספיקה כדיי לדחוף אותו הלאה

קבלים בספק - המחשב שלך (כולל 2 הכרטיסים ומעבד high end כלשהוא) לוקח כ 500W בלי OC למעבד, 550W אם OC בינוני

במקרה של 500W, הספק המינימלי שמתאים 620W, והייתי שם 700W

במקרה של 550W, הספק המינילמי שמתאים 700W, והייתי שם 750W+

הספק של FSP הוא בסדר, במידה והאוורור של המארז לא גרם לו להתחמם יותר מידי

בגלל שהאוברקלוק על הכ מסך קטן והשינוי בצריכת חשמל שלהם אם אוברקלוק כזה הוא קטן (כ 340W במקום 300W למערך כולו) נראה שהספק לא קשור. אם היתה בעיה בספק, אני חושב שהוא היה קורס מידי פעם גם כשמוציאים ממנו 40W פחות. נראה שהקריסות קורות בגלל 1 מהכרטיסים, או משהוא בלוח

תפרק את ה ותבדוק לכמה OC מקס' יציב מגיע כל כרטיס בנפרד, על מתח של לא יותר מה 1.05V שהיה לך. תנסה את שתיהם באותו סלוט של הלוח. אוליי נעלה על משהוא

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

• 1 חודש מאוחר יותר...

קרה לי בדיוק מה שקורה לך עכשיו.

בעבר OC יציב לGTX 460 שלי ועכשיו הוא בקושי עומד על התדרים מהמפעל,

למרות שבלאי בקבלים נשמע יותר הגיוני אצלך.

אצלי נראה שיש בעיה בכרטיס מסך בPCB\ חיבורים.

הוא יציב רק כאשר המחשב שוכב על הצד. החלפתי לוח אם ועדיין אותה בעיה. תנסה להשכיב את המחשב ולהריץ תוכנת מאמץ.

ולחבר מחדש את הכרטיס.

אצלי זה ככה כבר שנה וחצי בערך ולמרות שבהתחלה הכרטיס עמד על 850 לליבה . עכשיו אני חייב להריץ על 675 בשביל למנוע קריסות וכו.

עוד דבר יכול להיות שזה בעיה בדרייברים או בAFTERBURNER .

תנסה להתקין מבערך אמצע 2012 . כשמדובר בחומרה ישנה יחסית , לרוב הדרייברים הכי חדשים לא נותנים את הביצועים הכי טובים.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...