קריירה בתחום הIT? - טכנולוגיית מידע - IT - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

קריירה בתחום הIT?

omerm80

Recommended Posts

שלום, קוראים לי עומר משה ואני משוחרר אחרי 4 שנים בחיל הקשר שבו הייתי טכנאי תקשורת.

התעסקתי בשירות שלי בעיקר עם סוויצים וראוטרים והוצאתי תעודת CCNA של CISCO.

כרגע יש לי הצעות עבודה בסביבות ה9 אלף והשאלה שלי אם בלי תואר אפשר להתקדם בתחום הIT או שלהתקדם כטכנאי הרבה פחות טוב מאדם עם תואר במדעי המחשב\הנדסת תוכנה.

שנת הלימודים מתחילה באוקטובר ואני צריך לעשות פסיכומטרי לפני מה שאומר לוותר על עבודה, נסיון וללכת לכיוון הלימודים.

אגב יש האומרים שנסיון של טכנאי שאני אצבור עכשיו לא יתן לי כלום אחרי שאני אהיה עם תואר בעתיד.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הקשר בין תואר במדמ"ח/הנדסת תוכנה לבין IT הוא מקרי ביותר. למעשה, אין היום עדיין שום מסגרת אקדמאית שנוגעת לתחום המקצועי הזה.

התחילו להתפתח סטדנרטים בתעשייה (ראה ערך ITIL) והדרך עוד ארוכה.

זה ממש לא נכון להגיד שהתחום לא מוערך בישראל וכדי לקבל תנאים נאותים צריך איגוד מקצועי. יש תמיד דרישה לאנשים מקצועיים וגם התגמול (האישי החומרי) הוא בהתאם.

תנסה לגבש דעה של מה באמת מספק אותך בעבודה ותזרום עם הגל למעלה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הקשר בין תואר במדמ"ח/הנדסת תוכנה לבין IT הוא מקרי ביותר. למעשה, אין היום עדיין שום מסגרת אקדמאית שנוגעת לתחום המקצועי הזה.

התחילו להתפתח סטדנרטים בתעשייה (ראה ערך ITIL) והדרך עוד ארוכה.

זה ממש לא נכון להגיד שהתחום לא מוערך בישראל וכדי לקבל תנאים נאותים צריך איגוד מקצועי. יש תמיד דרישה לאנשים מקצועיים וגם התגמול (האישי החומרי) הוא בהתאם.

תנסה לגבש דעה של מה באמת מספק אותך בעבודה ותזרום עם הגל למעלה.

לאחר שנים רבות בתחום, והכרה עם אנשים שנמצאים בו עוד מתקופת הזוהר של תחום ההיי-טק - אני לא לבד.

נכון, גם בארה"ב המשכורות בתחום ה-IT לא מעל הממוצע, אבל הם כמעט תמיד בתחום הממוצע.

רוצה לומר - אם בישראל היו משלמים 10,000 ש"ח בחודש, קובעים שעות עבודה סטנדרטיות ולא מבקשים מאותם עובדים לבצע דברים שהם לא חתומים עליהם - התחם הזה בהחלט היה מדהים.

אבל כאשר מרוויחים פרוטות ולפעמים עובדים מעל ל-12 שעות, עם תוספות מעליבות ודורשים ממך לבצע דברים שאתה לא אמור - אתה מבין שמשהו נפגם בתחום.

ולמה איגוד מקצועי? כי אני מסתכל על החשמלאים, המהנדסים, אלה שעובדים בעיקר במקומות כמו תעשייה אווירית, חח"י, הנמלים, מקורות ועוד - כל אלה שיש להם ועוד עובדים חזק אבל יותר חשוב - איגוד ארצי שיוכל להשבית מדינה שלמה בשביל שיבינו שאנשי IT הם לא זבל - שום דבר לא ישתנה.

לדוגמה - האם אתה רואה אנשים מהחברות הנ"ל עובדים שעות נוספות, מבלי שסוכם על כך מראש, אם בכלל? לא. ולמה? כי הם יכולים להתנגד, כי הם יכולים להגיד - אתה לא תדרוש ממני משהו שאני לא חתום עליו. ואם ינסה לפטר? כל הארגון ישבות.

עכשיו תאר לך מצב בו חברה נכנסת למצב כלכלי לא טוב ומפטרים קודם כל את הש"ג, לא בעלי המשכורות הגבוהות שהם הבעייתים - עכשיו תאר לך שיש ארגון שמאגד את אנשי ה-IT, והוא אומר לאותה חברה שכל האנשים בארגון שלו ישבתו, כולל טכנאים שלא יתנו שירות, גם אם שרתים יפלו או המחשב של המנכ"ל יפול, גם מנהל הרשת, גם אנשי התקשורת - החברה תקרוס בימים ספורים ואותה הנהלה תחשוב פעמיים לפני שתבחר בפיתרון הקל של פיטורי הש"ג.

ושוב - זאת דעתי בלבד.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

חיב"ס... מה הקשר בין ארגון מקצועי חזק של עובדי IT לבין קידום כלכלי של העובד? שום דבר בפיתה.

איגודים כמו שהזכרת מסתמכים על העובדה שהם מונפולים מגובים בידי חוק ואף אחד לא יכול לעשות את העבודה שלהם. אין אנשים שיכולים להחליף את עובדי חברת חשמל או את עובדי הנמלים. הבעיה של אנשי IT שהם מפוצלים בין חברות. בשונה מאנשי הנמלים או חברת חשמל הם לא עובדים בחברה אחת הספציפית, אין בכוחם להשבית ארגון מעבר למעשה פגיעה מתוך כוונה תחילה. שביתה של ארגונים כמו שהזכרת תפגע כלכלית בארגון, בצורה כזו שעדיף לא לבדוק אותה. שביתה של עובדי IT פשוט תקשה על המשך הפעילות בצורה יעילה אבל לא תעצור ולא תשפיע מהותית על ארגון. בטח לא כשיש ביכלתו לספק גישה לתוך הארגון על ידי מיקור חוץ בשניות. עובדי IT צריכים להיות חלק מארגון העובדים הכללי של אותו ארגון, הם לא יכולים להיות ארגון בעצמם כי כוחם חלש מדי.

בנוןשא הדיון:

אני הייתי איש SYSTEM בצבא (הייתי חתום קבע, ברחתי כמו מאש...), גם בחיל הקשר ועבדתי יד ביד עם טמ"מניקים. היתרון שלי היה כלפי טממניקים, שמהם היו מאות כל שנה ואילו אצלי עשרות בודדות. הרבה דברים תלויים במה עשית בצבא. למשל טמ"מניק שהגיע ליחידות המתקדמות של ממר"ם, הוא בעל ידע רב הרבה יותר מאלו שבאוגדות או בחטיבות. מאידך הוא חסר ניסיון בהקמת תקשורת בצורה רחבה, למשל חברות רדיו וסלולר או חברות הקמת תשתיות כמו בזק והוט. אני התחרתי על הצעות עבודה שהגיעו גם ל15 אלף שקל, באחד מהם חבר טוב שלי מהצבא קיבל (שעשה אותו דבר כמוני). 9000 זה בהחלט מה שרוב הצעות העבודה שרציתי הסכימו לתת וזה בהחלט טוב משמעותית מהמצב הקיים בעבודות קקי. מה שחשוב זה שתחזק את נקודות היתרון שלך, עבודה בחברה גדולה בצוות טכני מתקדם, יכולה לתץ לך בוסט אדיר לקורות חיים שלך גם אחרי התואר, זה בטוח עדיף גם מלכתוב הייתי מלצר...

יש כמה דברים עיקריים שאתה צריך לתת תשובה עליהם לעצמך ורק אחר-כך להחליט:

1. אני רוצה להשתקע בתחום? אם כן, אז תלך על זה, תצבור נסיון תשלב קצת סיסטם, אחר כך גם ERP או , ובאמת שאדם כזה יכול לעשות משכורות יפות גם בלי תואר. כמובן שבאזרחות זה לא צה"ל ואף אחד לא נותן לך דברים לפי פז"ם. צריך לעבוד רציני, ולאהוב את זה. אחרת אין לך טיפת סיכוי...

2. אני צריך כסף ועכשיו? אם אתה מסוג אנשים שלא צריכים "כסף" ועכשיו. אתה יכול לממן לך תואר גם עבודה במשרה חלקית (או אפילו בלי) כבר במצב הנוכחי, ואתה רוצה לשנות כיוון, אז אין צורך להמשיך. תחתוך לאוניברסיטה, תעשה תואר שאתה רוצה (תכנות אולי עוכרדין) ועזוב שטויות.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הידעת שברוב החברות, מלבד אנשי ה-IT, אף אחד לא יודע את הסיסמאות למשתמשי מנהל?

קרי - אם הם ישבתו, אף אחד, לא יוכל להחליף אותם.

יתרה מזאת - הם יכולים להשבית את הדומיין איתם (מישהו אמר פשוט לבטל שרת DNS?) או לבטל את החייגן בנתב ואז לגרום למנהלים לחפש אותם כי בלי סיסמאות - אך הם יחזירו את המצב?

במצבים כאלה - הם יוכלו לחזק את המעמד שלהם, את התנאים, והשלב הבא הוא השכר.

לדעתי - גם ארגון ארצי יכול להועיל, כי תאר לך שבחברה ספציפית רוצים לפטר X עובדים ממחלקת IT, אותו ארגון צריך לגרום למדינה להתערב כדי למנוע את הפיטורים, בדיוק כמו בכל מפעל אחר - על ידי כך שהוא משבית את הטכנאים בכל המדינה וגורם לכך שאף ארגון לא יקבל שירותים, ואולי בשלב הבא גם יחבר להסתדרות - כדי ששאר המשק יהיה מושבת כדי להגן על הזכויות של אותם עובדים.

שוב, זאת דעתי בלבד, וזה על סמך המצב שאני רואה בארץ לעומת המצב בחו"ל

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

פחח, עוד לא ניתקלתי במערכת שלא מאפשרת איפוס ססמאות כשיש גישה מקומית... CISCO, NETAPP, MICROSFT, JUNIPER, REDHAT, CENTOS, להמשיך? חוץ מזה שהשבתת מערכת היא אסורה על פי חוק, יש הבדל מאוד מהותי בין פגיעה מכוונת במקום העבודה לבין שביתה. מה שאתה מציע פה לא שונה מהותית מפועל שישרוף את המפעל, הוא (אש IT)עושה קצת פחות נזק אבל עדיין יש פה כוונה תחילה.

מה שאני ממליץ לך זה שתשאר בעסקי הIT, את ענייני האיגודים תשאיר לעסקנים, מה אומר החוק ושאר דברים שאתה לא מבין בהם תשאיר לעו"ד...

נ.ב

אין שום ארגון ארצי לשום מקצוע במדינת המסוגל לבצע את מה שאמרת, הדבר הדומה ביותר למה שהזכרת זו ההסתדרות וגם היא בעלת כוח מוגבל בתוך חברות אזרחיות. לצערי אתה חי בסרט, והעולם לא כזה אוטופי לפועל במקרה הזה. אגב אם תיהיה מוכן לשבת בכלא בתגובה לפיטורין והעיקר שהמעסיק יחשוש לפטרך בגלל היכולות הלא פרופציונליות שאתה מייחס לעצמך אז בפועל אתה צודק. לא ברור לי מי ישכור אותך ומי ייתן לך את הססמאות מלכתחילה בארגון, כמו גם מה ההבדל בינך לבין כל עבריין מהשכונה...

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אני לא מבין איך "Microsoft certified IT professional" (איפה אלכס טורובסקי? :)) כותב כזאת ערמה של שטויות.

ממתי שיטות של סחיטה ואיומים זאת דרך לגיטימית לשמור על הזכויות שלך? אתה מצפה שמעסיק יכבד אותך אם אתה "מחזיק אותו בביצים"? :facepalm:

התנאים (מבחינת משכורת, זכויות סוציאליות ויכולת התפתחות מקצועית) ממש לא רעים לאנשי הIT. בכל פעם שהתקדמתי בעבודה, הצלחתי להכפיל פי 2 את השכר והתנאים שלי וזה רק בזכות הידע והנסיון שגררתי איתי.

אם יש לך skill set מתאים ויכולת להוכיח את עצמך, אתה נמצא במצב מאוד לא רע עד גיל מסויים. אחרי זה תהיה יועץ/ר"צ/מנהל פרוייקטים או מה שבא לך.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

האם שכחתם כולכם איך עמיר פרץ, שהיה יו"ר ההסתדרות, השיג באמצעות סחיטה באיומים ביטול מכתבי פיטורים? למרות בתי המשפט שלא עזרו הרבה, הוא הצליח.

דרך אגב, זה לא כמו שריפת מפעל - אתה פשוט משאיר מפעל ללא איש שיתפעל אותו, ומנכל שכל עיסוקו זה לראות כמה מזומנים נכנסים לו יבהל פתאום כשהוא לא יוכל לגשת לאותם מזומנים או כל פעולה אחרת שהיא קריטית.

דרך אגב - בעולם מקובל מאוד שעובד ששובת משאיר אחריו המון עבודה ואפילו משאיר את העבודה שלו במצב כזה שיגרום נזק למעסיק, ככה המעסיק חושש מאוד משביתה - כי עובד אחד זה לא הרבה אבל אלף עובדים שמשאירים את העבודה ללא סדר, ללא ארגון, ללא נתונים כלשהם - גורם לקריסה טוטאלית.

שוב, לא חייבים להסכים, אפשר לצחוק, אפשר להגיב בצורה חסרת אחריות כמו שלכם - אבל אם תיכנסו לאתר משכורות תראו שאותה התנהגות כמו שלכם היא הסיבה לכך שהשכר הממוצע במשק בתחום הזה הוא חצי מהממוצע.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

קצת טפשי, עובד IT שיגרום נזק למעביד שלו ימצא את עצמו בלי עבודה, והמידע הזה עובר בשוק מפה לאוזן.

אם אתה טוב - ולא מקבל תנאים טובים - תמצא עבודה חדשה.

זה החוק היחידי שעובד.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

האם שכחתם כולכם איך עמיר פרץ, שהיה יו"ר ההסתדרות, השיג באמצעות סחיטה באיומים ביטול מכתבי פיטורים? למרות בתי המשפט שלא עזרו הרבה, הוא הצליח.

דרך אגב, זה לא כמו שריפת מפעל - אתה פשוט משאיר מפעל ללא איש שיתפעל אותו, ומנכל שכל עיסוקו זה לראות כמה מזומנים נכנסים לו יבהל פתאום כשהוא לא יוכל לגשת לאותם מזומנים או כל פעולה אחרת שהיא קריטית.

דרך אגב - בעולם מקובל מאוד שעובד ששובת משאיר אחריו המון עבודה ואפילו משאיר את העבודה שלו במצב כזה שיגרום נזק למעסיק, ככה המעסיק חושש מאוד משביתה - כי עובד אחד זה לא הרבה אבל אלף עובדים שמשאירים את העבודה ללא סדר, ללא ארגון, ללא נתונים כלשהם - גורם לקריסה טוטאלית.

שוב, לא חייבים להסכים, אפשר לצחוק, אפשר להגיב בצורה חסרת אחריות כמו שלכם - אבל אם תיכנסו לאתר משכורות תראו שאותה התנהגות כמו שלכם היא הסיבה לכך שהשכר הממוצע במשק בתחום הזה הוא חצי מהממוצע.

זה כמו שכל המזכירות בארץ ישבתו. כל אחת עובדת תחת מעסיק אחר ותחת תנאים אחרים. אי אפשר ליישם כזה דבר.

מורות עובדות תחת משרד החינוך תחת אותם תנאים ולכן יכולות להתאגד. עובדי נמל תחת ארגון הנמלים אם אני לא טועה. אבל כל איגודי העובדים האלה עובדים תחת ישות אחת ולא מאות ויותר.

באיזה עולם זה מקובל להשאיר עבודה בצורה שתגרום נזק? שמעתי על כאלה שבונים את הרשת בצורה שרק הם יבינו מתוך אינטרס לשמור על העבודה.

אבל אם אתה גורם נזק בכוונה וחושב שזה תקין ומקובל רמת האתיקה שלך ברצפה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...