הילד ביצע פשע? אולי נעניש את ההורים - עמוד 2 - אקטואליה ותרבות - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

הילד ביצע פשע? אולי נעניש את ההורים

פילון153

Recommended Posts

כשאתה "מטיל אחריות על הוהרים" ומנסה לאמר שכך הבעיה נפתרת, בשביל למנוע מצב נוסף של ילד פסכופט שדקר מישהוא, אתה תפגע באלפיי ילדים אחרים כשההורים שלהם יתחילו לפחד ולא לסמוך על הילדים. אני חושב שהרבה יותר חשוב שאלפיי ילדים יתפתחו בצורה נורמלית בלי שההורים יחטטו בבעיות ההתבגרות שלהם מאשר להטיל אימה על ההורים כדיי לנסות למנוע מקרה נדיר של התפרצות, שגם אף אחד לא הבטיח שתצליח למנוע

כן יש לעודד הורים להיות הורים טובים

אבל לצאת מהנחה שההורים הם נושאי כל האחריות בשורה התחתונה זה רעיון רע. מאוד. הרבה הורים לא יודעים להיות הורים. הם יתקפלו תחת הלחץ החברתי/החוקי. הם לא ירצו לסמוך על הילדים או לתת להם אחריות כדיי למנוע מצב ש "הילד שלי .....". הם יעקבו אחריהם כדיי לוודא שהכול אצלהם טוב ויפה

בסוף, אלה יהיו אותם ילדים שפשוט לא יוכלו לעמוד על הרגליים ברגע שהם יצאו מהבית, ולך תדע איך ואיפה תקרה ההתפרצות ברגע שהלחץ של ההורים פתאום יורד : בטיול השנתי לאילת, בצבא, כשהילד עוזב את הבית וכן הלאה....

(ואני בכוונה לא נכנס לכל הקטע של "אלימות כלפיי ילדים" - אני גם כן בדעה שאין מקום לדברים כאלה, אבל אני רוצה להבהיר את הבעיה השניה שאוליי פחות בולטת והיא "התנהגות מתוך אימה" במקום "התנהגות מתוך שליטה עצמית")

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ושוב - בפעם העשירית - מישהו חייב לתת את הדין, או הילד או הוריו. כאשר מדובר במקרה בו הילד פסיכופט מוחלט כדבריך ולהוריו אין יכולת השפעה עליו, אני מסכים שאין טעם להטיל אחריות על ההורים, אבל זה אומר שיש לשפוט את אותו פסיכופט כבגיר ולהטיל עליו עונש בהתאם.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אתם חושבים שהמצב היום מאפשר לסמוך על הילדים?? ההורים סומכים על הילדים יותר מדי. ילד בן 13 יוצא לבלות ונמצא בחצות הליל ברחובות העיר? זה ייתכן? החבל בין ההורים לילדיהם אינו הדוק, הייתי אומר לעיתים אין חבל בכלל. להורים יש אחריות על ילדיהןם. ילד אנס בגיל 14 נחשב קטין ולא יקבל עונש למרות שהוא ידע היטב את השלכות הפשע שלו. הוא יודע שזה לא בסדר, ההורים יודעים אבל מעלימים עין. מישהו צריך לתת על כך את הדין. אם זה ייעשה מתוך פחד, שיהיה. העיקר שיהיה משהו. בינתיים אין כאן כלום...

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

יתרה מכך, ילדים מעל גיל 12 אולי ישאו באחריות פלילת, אך האחריות הזו עדיין תהיה מופחתת ביחס לבגירים (וזאת בניגוד גמור לטענתך בדבר אחריות "מלאה) - וזה מחזיר אותי לסעיף (1) שלי.

באשר לסעיף (3), טענתי לא תלויה במצב החוק, שכן שוב, טענתי טענה מתחום המוסר ולא מתחום המשפט. ציינתי עובדה פשוטה: זה אדיוטי לחלוטין לדרוש ממישהו אחריות על תופעות אלה או אחרות, ובו בזמן להגביל את סמכותו להשפיע על אותן התופעות* - וטענה זו לחלוטין אינה מוגבלת לחינוך ילדים. אם לדעתך יש להגביל את הסמכות הניתנת להורים כלפי ילדיהם (מטעמים "נכונים" ככל שיהיו), אזי לא ניתן לדרוש מהם להיות אחראים להתנהגותם של אותם ילדים. בשילוב עם טענה (2), שוב קיבלנו את (1).

ראשית, תיקון קטן: ילד מעל גיל 12 יישא באחריות פלילית מלאה לעבירה בה הוא יורשע, אם אכן יורשע. מה שיהיה מופחת זה העונש שהוא יקבל, שכן בגזר הדין מתחשבים תמיד בנסיבות אישיות, וגיל צעיר היא בהחלט נסיבה שהשופטים מקלים בגללה בעונש.

לגבי סמכות - סמכות הורית יכולה לבוא בלא מעט אופנים, כשאלימות היא רק אחד מהם. כלומר, אני טוען שלהורים יכולה להיות סמכות על ילדיהם, גם מבלי להיזקק לאלימות. יותר מזה, אני טוען ששימוש באלימות לצורך השגת סמכות הוא פסול מיסודו ואסור הן מבחינה מוסרית והן מבחינה חוקית. הורים שמשתמשים באלימות עושים זאת רק משום שהם חסרים את הידע והכלים כיצד לחנך וללמד את ילדיהם באמצעים שאינם אלימים.

אלימות כלפי הילד פותרת בעיות בטווח הקצר, אבל יוצרת בעיות הרבה יותר גדולות בטווח הארוך - הן לילד עצמו והן לחברה, ששניהם ייעשו אלימים יותר.

לגבי אחריות - למרות שאני חושב שלהורים יש אחריות על מעשי ילדיהם, אני גם חושב שאין זה מוצדק להטיל עליהם אחריות פלילית בגלל מעשי ילדיהם. מי שמכיר קצת דיני עונשין יודע שזה בניגוד לרציונלים של דיני העונשין ובהתאם לכך, גם לא מסתדר עם החוק עצמו. כלומר, אני מבחין כאן בין אחריות מוסרית וערכית של הורה על מעשי ילדו לבין אחריות פלילית.

יכול להיות שפיתרון לבעיית המוטיבציה של הורים לחנך את ילדיהם כהלכה הוא אחריות נזיקית של הורה על מעשי ילדו (בניגוד לאחריות פלילית). כלומר שההורה ישלם/יפצה על הנזקים שהילד גרם, אבל לא שההורה ישב בכלא בעצמו.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...