הבדלים בין הנדסת חשמל/הנדסת מחשבים/ותוכנה בטכניון? - לימודים והצעות עבודה - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

הבדלים בין הנדסת חשמל/הנדסת מחשבים/ותוכנה בטכניון?

Ghtm

Recommended Posts

היי,

אני אחרי ולפני לימודים והתחלתי להתעניין באפשרויות שלי. הסתכלתי על מסלולים אפשריים בטכניון (קרוב והגיוני לי מכל מיני סיבות דווא שם אבל לא נעול) ומתוכם עדיפות ראשונה כנראה תהיה הנדסת חשמל. ראיתי שקיים גם תואר בהנדסת מחשבים שמשולב לפקולטות חשמל/מדעי המחשב. חוץ מזה ראיתי גם שקיים מסלול נוסף בשם "הנדסת מחשבים ותוכנה" בפקולטה לחשמל, בנוסף להנדסת מחשבים שציינתי כבר.

רציתי לשאול מה ההבדל בין השניים (הנדסת מחשבים / מחשבים ותוכנה), ובכללי בין שלושת התארים - יתרונות/חסרונות, תחומי עיסוק אפשריים. אני כן רואה את עצמי עוסק בתחום החומרה ולכן התחום של הנדסת מחשבים דווקא נראה לי מגניב, אבל מדאיגה אותי גם האפשרות שבתואר כזה שמשלב גם מדמח וגם חשמל לא לומדים מספיק משני הנושאים במקום להתמקד כמו שצריך בנושא אחד. קראתי איפושוהו המלצה להתמקד בחשמל ולהשלים את הצד של התוכנה עצמאית לפי הצורך. אשמח לשמוע דעות נוספות.

תודה,

גיא

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הנדסת מחשבים ותוכנה בפקולטה להנדסת חשמל בלבד.

הנדסת מחשבים הוא תואר משולב שכולל קורסים של 2 הפקולטות (מדעי המחשב וחשמל)

מבחינת קורסים יש ביניהם טיפה הבדל אבל כמו שמיני אמר הם מאוד דומים הן בתוכן הכללי של התואר והן באפשרויות התעסוקה אחריו.

התארים האלו מלמדים תוכן מעולם התוכנה ועולם החומרה (דברים של הנדסת חשמל) ולכן מכין את הסטודנטים גם לעבוד בתחום התוכנה וגם לעבוד בתחום החומרה - כמו תכנות מעגלים או כל רכיבים אלקטרוניים מתוכנתים אחרים.

הנדסת תוכנה בפקולטה למדעי המחשב הוא תואר בתוכנה עם התמקדות מלאה בתוכנה ולכן שונה מהתארים הקודמים.

הוא מכין את הסטודנט לעבוד בתחום התוכנה בלי לתת לו רקע תיאורתי כבד בהנדסת חשמל למעט 2 קורסים (מערכות ספרתיות ותכן לוגי)

הנדסת חשמל הוא תואר עם מספר מסלולים שרובם מתמקדים בתכנים שאינם תכנותיים באופי שלהם (כמו שהוזכר פה, מתח גבוה לדוגמה) לרוב מהנדסי חשמל לא לוקחים הרבה קורסים בתכנות (ואלו שאני מכיר מהטכניון, שונאים גם את המעט שהם חייבים) ולכן לא מקבלים מספיק כנראה לעבוד בתוכנה. אבל זה דבר שתמיד ניתן להשלים אותו תוך כדי הלימודים או בשלב מאוחר יותר.

הערות נוספות

1. הגבולות לא ברורים אולי כמו הצגתי אותם בהרבה מקרים מאחר ויש חופש רב בבחירת הקורסים בכל מסלול ולכן אפשר ללמוד תואר אחד ולהתמקד בהרבה דברים שאינם קשורים בהכרח לתואר הזה, ויכינו אותך לעבוד בתחום שונה.

2. יש מספר קורסים לא קטן בעלי שם ותוכן דומה מאוד שנלמדים עם התמקדות שונה מכל פקולטה. לדוגמה - קורס ברשתות מחשבים נלמד מהצד של חשמל עם התמקדות באופי החשמלי של (קידוד, שכבה פיסית, CRC וכו) ומהצד של מדעי המחשב עם התמקדות באופי האלגוריתמי (אלוהה, פרוטוקולי קו נוספים, וכו')

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לא התכוונתי להנדסת תוכנה. גם בתוך הפקולטה לחשמל, יש שני תארים, הנדסת מחשבים והנדסת מחשבים ותוכנה. אני מתבסס על הסילבוס הזה: http://webee.technion.ac.il/uploads/file/0910/catalog0910_ver2.pdf. סוף העמוד הראשון ותחילת השני.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

טוב אני אתקן קצת את הדברים שהצגתי. המסלולים מאוד דומים כמו שאמרתי עם הבדלים במספר קורסים בעלי חומר דומה עם התמקדות קצת שונה.

אחד מהם הוא ממש של חשמל והשני מסלול משולב.

הנדסת מחשבים ותוכנה - תואר של הפקולטה להנדת חשמל בלבד. הבסיס שלומדים הוא של תואר בהנדסת חשמל, אבל בנוסף יש לך מספר שרשראות לקורסי בחירה עם חומר דומה למדעי המחשב (אבל לא ברמה של הפקולטה למדעי המחשב כנראה).

הנדסת מחשבים - תואר משולב של חשמל ומדעי המחשב (2 הפקולטות חתומות על תעודת הדיפלומה של הסטודנט) שכולל קורסים מ-2 הפקולטות ונותן לך אפשרות להתמקד ברמה יותר כבדה בתכנות או תיאוריה של מדעי המחשב.

בגדול אתה לומד בו גם חומר תאורתי מחשמל וגם ממדעי המחשב אבל ברמה הכי גבוה מ-2 הפקולטות.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

רק כדי לוודא שאני מבין אצל, הכי גבוהה משתי הפקולטות כלומר בתואר הנדסת חשמל נטו/מדעי המחשב נטו לא לומדים חומר נוסף? ואפשרויות העיסוק הן זהות?

תודה

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לא הבנתי את השאלה שלך

בהנדסת חשמל לומדים הנדסת חשמל (תסתכל על הסילבוס) ואפשר כחלק מזה ללימוד לא מעט קורסים תכנותיים שניתנים על ידי הפקולטה להנדסת חשמל.

אם יהיה לך רקע מספיק טוב בנושא הזה, כנראה שתוכל לעבוד בתכנות

בדיוק כמו שכל ילד עם ניסיון של כמה שנים טובות יכול להגיש קורות חיים ולעבוד בהייטק, רק שתואר בחשמל נראה טוב יותר על הנייר.

בתואר במדעי המחשב לומדים מחשבים (קצת מעשי ובעיקר תיאוריה) ויש מספר קורסים בודדים בנושאים שקשורים לחשמל.

קשה לי לראות מישהו יכול לעבוד בתור מהנדס חשמל רק על בסיס הידע התאורתי המועט הזה.

לפני שאתה קופץ לבחור את מסלול הלימודים שלך, תנסה להחליט מה מעניין אותך לעשות בשנים הקרובות.

קח בחשבון שהסמסטר הראשון זהה כמעט לגמרי, ככה שתוכל לעשות אותו ולאחר מכן להחליף פקולטה אם תחליט לשנות דעה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לא בדיוק. הוא מאפשר ללמוד את רוב הבסיס והקורסים החשובים של שני התארים אבל אתה תדרש לבחור התמחויות.

קח בחשבון שכדי להכיל בסיס מלא משתי הפקולטות תדרש לבחור לפעמים קורסים שאינם ניתנים כחובה במסלול

לדוגמה הקורס בשדות מהנדסת חשמל לא חובה בהנדסת מחשבים, אבל כן בכל תואר בחשמל.

החסרון הוא שהוא נחשב אחד הקורסים הקשים ביותר שיש בתואר בחשמל אז לא בטוח שתרצה לעשות זאת לעצמך.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

תתחיל ללמוד הנדסת מחשבים. אחרי השנה הראשונה אתה כבר תגבש לעצמך דעה למה אתה מתחבר יותר.

אני התחלתי ככה ודי מהר גיליתי שחשמל ופיזיקה לא מעניינים אותי בשיט (מעבר לדברים מעניינים שאני קורא באינטרנט) ואילו

תכנות ופיתוח מעניינים אותי מאוד. בסוף השנה עברתי למסלול במדעי המחשב.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...