כמה שאלות על לינוקס - טכנולוגיית מידע - IT - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

כמה שאלות על לינוקס

mozesman

Recommended Posts

שלום לכולם,

ידוע לי שבמיקרוסופט יש מספר תפקידים:

DC/TERMINAL/EXCHANGE/FS/SQL

אם אני רוצה לבנות סביבה לינוקסית שדומה בטופולוגיה לסביבה המיקרוסופטית

אני רוצה שרת מייל, שרת קבצים, שרת DC, שרת SQL ושרת טרמינל .

מישהו יכול להסביר לי מה השמות של כל שרת כזה בלינוקס ומה התפקוד ?

ובאתי אחרי חיפוש בגוגל לא הצלחתי למצוא משהו קונקרטי רק רכיבים בנפרד , כמו מה זה סמבה (שרת קבצים וDC?) שרת MYSQL .

הכל טוב ויפה – אבל אני רוצה לדעת איך אני שם הטופולוגיה בצורה הכי נכונה בלינוקס ובעקבות זה לנסות להרכיב לעצמי סביבה מלאה של בבית

נניח במיקרוסופט אתחיל בשרתDC אעשה דומיין לאחר מכן שרת EXCHANGE בתוך הדומיין לאחר מכן שרת טרמינל ושרת קבצים ואתחיל לבנות את הסביבת עבודה

אני רוצה לדעת את השמות של השרתים ותפקידם בסביבת העבודה של – לא צריך לדעת איך (עם זה אני כבר אסתדר לבד) רק לדעת מה המקביל בסביבה הלינוקסית שאתחיל לבנות את הסביבה בביתי .

תודה רבה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

זה לא בדיוק עובד ככה, אין לך DC בלינוקס... SAMBA פשוט מאפשר לעבוד עם נתיבי UNC בלינוקס ומול מערכת הרשאות NTFS, כך שתוכל לעבוד עם שיתופי ווינדוס.

בכל מקרה MYSQL זה שרת SQL לכל דבר ועניין.

MAIL SERVER יש מלא, תגגל MAIL SERVER...

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ב Server יש עוד כמה עשרות תפקידים, מעבר למה שציינת.

Samba יכול לספק גם NetBIOS domain, אבל מה בדיוק אתה רוצה להשיג בזה?

directory אתה יכול לנהל ב OpenLDAP.

שרת דוא"ל יכול להיות Sendmail/Postfix.

שרת VDI יכול להיות מבוסס על Xen.

MySQL זה מוצר DB (אחד מבין עשרות). הוא לא יותר מRDBMS ואתה פשוט צריך לדעת מה הצרכים שלך לפני שאתה בוחר אחד.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אני רוצה לקחת סביבת עבודה של ולהמיר אותה ללינוקס - זאת נקודת ההתחלה שלי (ככה אני רואה את זה) בלימוד לינוקס

וכדי לבנות סביבת עבודה קודם כל צריך להבין את הסביבת עבודה .

התפקידים והשמות יעזרו לי בלארגן את הסביבה ולכל תפקיד איזה מערכת הכי מתאימה - אני מאמין שמכל המחקר וההקמה של הנושא אלמד הכי טוב לנהל שרתי לינוקס

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ככה למדתי על מיקרוסופט :) ואני מאמין בלמידת דברים מניסיון , אם אני אקים סביבת עבודה מלאה שהכי דומה למיקרוסופט כי סה"כ זאת טופולוגיה נכונה אז אלמד הכי הרבה בניסיון , אין שום מקום שמלמד שעושה אנלוגיה דומה לטופולוגיה של

רוב הקורסים על מלמדים ידע שלא רלוונטי למקומות עבודה, לכן אם אגע כמה שיותר בתפקידים בסביבת עבודה שמתאימה למקומות עבודה אלמד דברים שיותר יקלו בכניסה לעולם הזה, להלן מספר דוגמאות :

OS - Environment - Mandatory at least 3 year of experience

ניסיון מוכח בעבודה מול שרתי REDHAT ,יתרון להכרות עם סביבות אחרות .

יתרון להכרות של סוגים שונים של CLUSTERS בלינוקס .

ניסיון בהעברת סביבות עבודה בין גרסאות של .

מה זה בעצם סביבת עבודה של אם לא מה שדיברנו עליו ?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לחקות סביבות של זאת לא דרך הכי טובה ללמוד . שם עושים דברים אחרת (למשל אין מושג כזה דומיין קונטרולר, ושרת אימייל או קבצים או DB הוא לא מחשב ייעודי אלא תוכנה על הדסקטופ שלך שאתה יכול להתקין)

למד קודם לבצע פעולות פשוטות על הדסקטופ שלך או על המחשב הבודד. זה קודם כל.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

תודה אבל ברמת העקרון - אני יודע מה הלמידה הכי טובה לי ואיזה הבנה אני צריך כדי ללמוד

אני יודע פעולות פשוטות על כי אני מנהל שרת זביקס שיושב על שהקמתי מאפס

צריך להקים מטרה - הטופולוגיה של מיקרוסופט היא מוכרת ברורה ונכונה

אותו דבר אני רוצה להדמות בלינוקס - ברור שאין כזה דבר דומיין קונטרולר אבל כן יש קווי דימיון

קראתי שסמבה הוא שרת קבצים ומשמש כדומיין קונטרולר

אני יודע שיש שרת מיילים

שרת פרוקסי

שרתי ווב

כל מה שרציתי זה לדעת את המקביל של הסביבה בלינוקס

אתה מגיע לחברה שיש שם , מה אתה מחפש בסביבת עבודה של - איך אתה מגיע לשרתים

אם אני מגיע לסביבת עבודה של , אז זה ברור לי :

אני מחפש את הדומיין קונטרולר וממנו מגיע לשרתים בעלי תפקידים אחרים הקיימים בסביבת עבודה

ברגע שתאמרו לי את התפקידים של סביבת העבודה - אני אקים את הסביבת עבודה הזאת , ומה שנקרא יקיז דם כדי לראות מה אפשר לעשות איתה

המטרה שמובילה אותי זה סביבת עבודה מיקרוסופטית שברורה לוגית - אם אצליח ליצור היגיון בסביבת עבודה לינוקסית

אז מפה והלאה כל מקום שאגיע אחרי שאקים אדע להסתדר איתו

כמו שציינתי רוב הקורסים על לינוקס אלה דברים שלא מסייעים לי בכלום בהקשר של מקומות עבודה - ואין ספק שהחומר הנלמד שם הוא אדיר

אבל שורה תחתונה כדי להכנס לעולם , אני צריך משרת אחד לדעת את התפקידים של שרתים אחרים ולדעת להגיע להכל

אתם רוצים לאמר לי שאין סדר בלינוקס ?

פשוט אתה מעלה לעצמך איזה שרת שבא לך ועושה איתו מה שבא לך ?

אז זה לא סביבת עבודה של לינוקס , זה פשוט ידע בלינוקס וזה לא מה שמחפשים במקומות עבודה

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לא. אם אתה רוצה ללמוד דרך חיקוי טופולוגיה חלונאית אז אתה לא יודע מה הלמידה הכי טובה לך. חד וחלק.

מה זה "הטופולוגיה של מוכרת ברורה ונכונה"? איך אתה קובע שהיא נכונה?

היא נכונה לרשת כי ככה התרגלו אבל היא לא ברורה ולא נכונה עבור רשתות אחרות.

סמבה משמש כ-DC כדי להחליף מחשב בסביבה של קליינטים שהם . ברשת שהיא כולה , לא צריך סמבה ולא DC.

שרת מייל הוא תוכנה שאתה יכול להתקין במחשב שלך ולהפוך את המחשב שלך לשרת מייל. לא צריך מכונה ייעודית בשביל זה. קרא על מגוון תוכנות sendmail postfix qmail ועוד אחרות, שרת ווב זה אפאץ' בד"כ - זאת תוכנה, לא צריך מחשב ייעודי בשביל זה.

סביבת עבודה ברשת לינוקס/יוניקס היא כולה על טהרת ip. השמות והשירותים הם כולם מבוססים IP.

אתה כובל את עצמך לעולם החלונות בלבד, קובע שהרשת בסביבות עבודה של MS "ברורה לוגית" או "נכונה" ומזה מנסה ללמוד על סביבות עבודה אחרות. זה חד משמעית לא נכון כי מספר מושגים שאתה ציינת לא קיימים בכלל ברשת שהיא כולה .

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

בור ועם הספר אתה צודק

אבל שכחת משהו אחד - אני לוקח סביבה שאני מכיר ויודע לעבוד איתה

שים אותי בסביבה של מיקרוסופט עם משתמש ללא הרשאות מיוחדות אדע להוציא לך את כל הטופולוגיה של אותה רשת בגלל ההבנה שלי

איך אני יוכל ללמוד את הטופולוגיה של לינוקס , אם אני לא מכיר מה למה ומי למי ?

הטופולוגיה של מיקרוסופט היא נכונה כי אפשר לשייך את האובייקטים של השרתים לאיך שמדינה מתנהלת

דומיין קונטרולר נותן לך את המדינה השלטון והחוקים

אקסצ'יינג' נותן לך התכתבות עם משתמשים ברשת על בסיס החוקים הקיימים

טרמינל זה בנייני קומות שהרבה דיירים מתגוררים שם והצנרת והחוקים בהתאם

שים לב איך הטופלוגיה המיקרוסופטית הגיונית למה שקיים כבר ביום יום ועוד אוכל להביא הרבה דוגמאות אחרות

כדי להכיר סביבת עבודה אני צריך להכיר את תפקידי השרתים .

התשובה שמולטיקור נתן נותן לי איכשהו נקודת התחלה

אני ניגש למערכת נקייה בלי כלום ורוצה להקים סביבת רשת לינוקסית

יש לי ידע בלינוקס ואני יודע להתמודד עם הרבה כלים בלינוקס גם בגלל הזביקס וגם בגלל מערכת הבקטראק

סביר להניח שזה לא דומה לסביבת עבודה מיקרוסופטית אבל אני רוצה להבין מה היא סביבת עבודה לינוקסית

ובכל סביבת עבודה יש סדר מסויים שיוצר סביבת עבודה - אל תתפסו על זה שאמרתי שאני רוצה לחתור לרשת של מיקרוסופט

כי זאת הסביבה שאני מכיר והכי הגיונית לי ולשם אני שואף

רק תתנו לי את השמות תפקידים של שרתים הלינוקס בתוך סביבת העבודה הלינוקסית ואני כבר ארכיב את הפאזל הזה בהתאם

הנה מה שהבנתי עד כה מהתגובות פה שיש ברשת לינוקסית :

סמבה - שזה שרת קבצים בעיקר ויכול להיות גם שרת דומיין

מייל(וכלל התוכנות שאמרתם הסנדמייל,פוסטפיקס,קיומייל וכדומה)

שרת ווב - אפאצ'י וכדומה

שרת סיקוול - מייסיקוול

שרת לוגים

שרת ניהול ויסנטר עובד גם תחת לינוקס ?

שרת עדכונים יש כזה דבר ?

האם יש שרת שיכול להכיל חוקים על שאר שרתים הלינוקס ?

שרת אפטיפי

מה לגבי אנטיוירוסים האם יש שרתי אנטיוירוס בלינוקס - וכן יש בלינוקס לאחרונה הייתי צריך להתמודד עם כמה שתקפו שרתי ווב

שרת טרמינל האם קיים משהו כזה בלינוקס ?

מה שכתבתי עד כה מרכיב לי סביבת עבודה בלינוקס - מפה אני יכול להתקין את הדברים ולהתחיל לשחק שמה ששאלתי אלה דברים שלא נתקלתי בלינוקס ורוצה לדעת

אם קיימים

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

בלינוקס אין דרך אחת מסודרת ומובנית, יש הרבה יותר אפשרויות ומגוון של דרכים להשיג את המטרות.

אין בכלל משמעות למה שאתה קורא "טופולוגיה", אפילו ה"אובייקטים" שאתה מחפש לא קיימים.

יש כמה מבנים מקובלים כמו שרת LAMP, אבל גם בהם הארכיטקטורה אינה קשיחה וכל רכיב ניתן להחלפה.

לדוגמה סמבה הוא שרת (או לקוח) קבצים לסביבה מעורבת עם , אבל אפשר להשתמש גם בNFS.

MySql הוא שרת SQL נפוץ אבל בסביבות מסויימות SQLite יהיה יותר הגיוני, ובסביבות אחרות Postgres.

בקיצור אין את מה שאתה רוצה או מחפש.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אני אתן לך דוגמא ואולי ממנה תבין -

ברשת Windows, הרבה אנשים חושבים שהדרך היחידה להפעיל DHCP היא באמצעות נתב ו/או באמצעות DHCP Role בWindows Server. יש אפשרות גם להתקין תוכנה שכל תפקידה הוא לעבוד כDHCP Server. אין לך בעיה גם להרים DNS על windows 7 ולהתקין maraDNS. גם Active Directory הוא לא יחיד במינו - AD, בהגדרה, הוא פשוט שירות הDirectory Services שMS מספקים. אין שום בעיה לעבוד עם eDirectory של נובל, Tivoli Directory Services של , או כל שירות Directory Services אחר. רובם המוחלט הוא אימפלמנטציה של פרוטוקל LDAP בדרך זו או אחרת.

המשותף לכל הRoles בסביבת שרתי חלונות, זה שכולם (כל מה שעולה לי לראש כרגע) הם למעשה שירותי רשת.

את כל שירותי הרשת האלו אפשר להתקין באופן נפרד. RRAS הוא לא השירות היחיד שמאפשר חיבורי VPN, יש המון Vendors שנותנים לך מענה על זה. אותו דבר לגבי DHCP, Terminal,DNS, Directory Services או כל שירות רשת אחר.

ממה שאתה מספר ניתן להבין, שברגע שאתה יודע Terminal Services לדוגמא, אתה בטוח יודע איך לעבוד עם Citrix Xenapp, כי כולם רצים על חלונות.

תתחיל להבין איך עובד ללא קשר לכל השירותים האלו, כי אם מישהו יודע איך עובד DNS בWindows, אותו מישהו יבין איך DNS עובד בLinux. כל מה ששונה כאן זה האופן שבו אתה מתפעל את השירות ומערכת ההפעלה שעליה רץ השירות.

השאלה שלך היתה צריכה להיות שונה -

אנא המליצו לי על שירות Terminal או DB או directory services שיכול לרוץ גם על ויכול להיות נגיש יותר למתחילים.

שלא תבין אני לא מומחה גדול ללינוקס, אבל ההמלצה לאו דווקא לנסות את שירותי הרשת האלו על , אלא תנסה לתת מענה לאיזשהו צורך קיים באמצעות , ולא למטרות נסיון.

כמה רעיונות פרועים - תרים שירות DHCP בבית על מכונת , תירשם לאיזשהו RSS FEED של האתרים האהובים עליך ותסדר ותארכב את המידע או לא יודע מה, אני בטוח שתעלה על משהו. בהתחלה תתעסק עם הפצות קלילות יותר ואז תתחיל "להתלכלך" עם ההפצות הפחות מובנות

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

תודה על ההסברים

אני שמכיר בתצורה בסיסית אך מספיקה להתמודדות במערכת רוצה לדעת מה הכוונה של סביבה לינוקסית

אז לקחתי את הדוגמא הידועה לי ובניתי על מיקרוסופט ולעשות משהו דומה

הבנתי מהדיון שאין משהו שדומה - אבל איך אני יכול לדמות בבית סביבת עבודה לינוקסית שהיא טיפה מורכבת ?

להרים שרת DHCP זה לא משהו קשה

גבי האר אס אס פיד פחות מוכר לי וזה נשמע נחמד

ואלה גם הדוגמאות שאני צריך

מה מרכיב סביבת עבודה לינוקסית שאוכל לדמות במחשב האישי

אני עכשיו מגיע למקום עבודה חדש מושיבים אותי במקום אומרים תכיר זה המערכת

אני צריך לדעת מה אני מחפש כדי להתחבר לסביבה

אז הבנתי יש הרבה סוגים בגלל שזאת מערכת פתוחה - האם יכולים לתת לי כמה מהנפוצים שאוכל להרכיב סביבת עבודה לינוקסית ?

אגב עוד שאלה קטנה האם מערכת סאפ לדוגמא יכולה לעבוד על שרת ?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אתה לא צריך להבין מה עובד או לא עובד על (כמו שאלות על vCenter/SAP ERP למשל), אלא מה השימושים והיישומים של סביבת בארגון/חברה.

אני עובד כיום בחברה שבה 98% מהמערכות הן מבוססות Linux/Open BSD/Solaris ולא רואה שום דמיון ל"דוקטורינה" של מייקרוסופט או הדרך בה היא מכתיבה לנהל את התשתיות שלה.

בעברי עבדתי בחברת פרוייקטים שהיה בה שימוש במוצרי open source לפרוייקטים בטחוניים ולפני זה כמנהל תשתית טלפונייה (IP וגם TDM) מבוזרת שמבוססת על Asterisk וLAMP.

בכל אחד מהמקרים הייתי צריך להתמודד עם סוג שונה של משימות ובעיות.

ניהול של קונפיגורציות בצורה חכמה ומרכזית עושים היום בשילו של git עם Puppet/Chef. ככה אתה יכול לנהל סביבה של מאות ואלפי שרתים ולהכין לדעת בכל שלב מי שינה מה ואיך (משחק ההאשמות :)).

לנהל עדכונים פאשר בקלות ע"י יצירת שרת לניהול חבילות שימש כ repository מותאם אישית ושגם ישרת כ cache כדי לא להעמיס על הפס שלך החוצה.

הדוגמא של roles ב Server היא לא בדיוק נכונה גם בחברות שמתבססות על MS. אתה אומנם יכול לגשלות לא מעט ע"י הצצה לתוך הDC, אך זה רחוק מלהבין את התשתית של הארגון.

כמו שציינו פה - אתה לא חייב מוצר של מייקרוסופט כדי לספק שרות (ולא משנה איזה סוג).

כאשר תבוא לראיון עבודה של משרת system , ישאלו אותך שאלות על תחזוקה של מערכת כבסיס ואז על מוצרים בפרט. לכל מוצר כזה יש כמה אופציות ויכולות שהן גמישות לגמרי והיתרון שלך כמשתמש זה השקיפות והמודולריות בשימוש.

ישאלו אותך על איך היית ממש אוטומציה מסויימת ובאיזה שפה היית כותב את הסקריפט.

יתנו לך להתמודד על בעיה שדורשת ידע רחב שחוצה גבולות בכל מיני מקומות.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...