שאלה לגבי החלפת קבלים ללוח אם - אלקטרוניקה ומודינג - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

שאלה לגבי החלפת קבלים ללוח אם

CyAn1de

Recommended Posts

שלום

יש לי עם תקלת קבלים נפוחים.

ממה שראיתי - הערך של כל הקבלים שנפחו את נשמתם(תרתי משמע) זה - 6.3V 1000uF.

זה בדיוק אחד הקבלים שהתקלקלו לי בלוח:

!B9Nws5!CWk~$(KGrHqQOKo4Ey+jC)80gBM5IC+HqQQ~~_35.JPG

השאלה היא האם זה אפשרי וכדאי להחליף את הקבלים הרגילים שהתקלקלו בקבלים איכותיים יותר שמורכבים בלוחות אם של ימינו?

לדוגמא:

42261018.jpg

המחיר לא כזה משמעותי שונה, השאלה האם זה יעבוד ויתן למחשב אורך חיים גבוהה יותר מאשר סתם החלפה לאותם קבלים שהתפגרו

תודה לעוזרים:xyxthumbs:

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לא כל הקבלים שמגיעים בלי מעטפת פלסטיק הם solid, וגם ההיפך נכון, יש קבלי solid שמגיעים אם מעטפת פלסטיק ונראים כמו קבלים אלקטרוליטים רגילים

ניסיתי לחפש את הדף ב farnell שיש בו תמונה של הקבל "המתכתי" שהבאת, אני חושב שמצאתי אותו אבל הוא מקשר ל datasheet שמצויירים בו קבלים רגילים אז אני לא בטוח אם הם שמו את התמונה הנכונה בכלל.... יכול להיות שהקבלים האמיתיים מגיעים אם מעטפת פלסטיק....

http://nl.farnell.com/nichicon/uhd0j102mpd/capacitor-1000uf-6-3v/dp/8822778

בדף הזה יש כמה נתונים מעניינים חוץ מ uF ו V

ESR - זה הנתון שהכי משפיע. יכול להיקרא גם Impedance, Equivalent Series Resistance וכו. הוא אומר מה ההתנגדות של החומרים שמהם הבל עשוי (עד כמה הקבל לא מושלם) ואמור להיות נמוך עד כמה שניתן. כשאתה בוחר איזה סדרה של קבלים (אצל אותה חברה או חברות שונות) טובה יותר תשווה את הנתון הזה בין קבלים שיש להם אותם uF ו v

טמפרטורה ואורך חיים - למה לצפות מהקבל. לרוב הקבלים יש טמפ' מקס' נתונה ואורך חיים בשעות (שנראה דיי קצר) בטמפ' הזאת. למשל 85c 2000h. הכלל הוא (בערך) שעל כל ירידה של 10c בטמפ' אורך החיים מוכפל - אותו קבל יחזיק 4000h ב 75c, או 8000h (שנה) ב 65c, או 64000h (שהם 8 שנים) ב 35c...... (מה שמראה דרך אגב כמה חשוב לשמור על טמפ' מארז נמוכות). יש הרבה קבלים שהם 105c, ולהם יש יתרון בדברים האלה

ונתונים אחרים של הקבלים

גודל חיצוני (גובה, רוחב) - ככל שהקבל גדול יותר הוא עשוי ממוליים עבים יותר, ובדרך כלל (כלומר אם אין בין הקבלים הבדל טכנולוגי כלשהוא) זה אומר שהקבל הגדול יותר הוא טוב יותר (ESR), עמיד יותר לטמפ' (105c) או לזרמים גבוהים יותר וכו

מתח ו uF - בתחומים האלה ה ESR של הקבל נמוך יותר בקבלים שיש להם uF או מתח גבוה יותר. כלומר, אם תשווה מאותו יצרן וסדרה את ה 6.3v 1000uF אם ה 6.3v 1800uF או אם 10v 1000uF, בדרך כלל אלה שיש להם uF/v גבוהים יותר יהיו טובים יותר גם בנתון של ה ESR

אז אם אתה מחפש לשפר, תחפש קבלים שהגודל החיצוני שלהם גדול יותר מהמקוריים (רק שייכנסו במקומות הצפופים...) ו/או uF או v גבוה יותר

חברות איכותיות של קבלים שאני ממליץ הן Elna, Sanyo, Suncon, Nippon Chemi Con, Rubycon, Nichicon. בכללי כל קבל שהוא Low ESR של אחת מהחברות האלה הוא תחליף ראוי לקבלים בלוחות (חוץ מאיזור המעבד ששם בחלק מהמקרים לא סתם כל Low ESR מספיק אלא צריך שיהיה Low במיוחד)

אם זה יותר מ 3-5 שהתנפחו ממליץ להחליף את כל הקבלים בלוח מהסוג הזה כי יש מצב שהם כולם דפוקים. ותבדוק מה קורה אם הקירור של המארז (חם מידי ?) והספק (אוליי גם בתוכו יש קבל מנופח שממנו הכול התחיל ?) במחשב הזה

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

תודה על התגובה המפורטת

לגבי המארז וספק -הם לא רלוונטיים כיוון שרק הלוח נשאר אצלי, והחלטתי לתקן ולאמץ אותו אם אצלי לתקן אותו

הרכבתי בהתחלה את הלוח עם מעבד, זיכרון וספק, המחשב נדלק ולאחר כחצי דקה התצוגה נעלמת. אין שום ציפצופים ורק איפוס חשמלי ואיפוס ביוס מצליח להחזיר אותו לעבוד לחצי דקה נוספת. בחצי דקה ראיתי בביוס טמפ' באיזור ה30 מעלות.

מצאתי אצלי כמה קבלים חדשים כאלה.

http://www.ebay.co.uk/itm/Cap-1000uf-6-3v-105c-LOW-ESR-Panasonic-FC-series-x20pcs-/300794571905

עכשיו בגלל שלא הייתי בטוח אם שווה להחליף את כל 15 קבלים מאותה הסידרה בלוח,(שנראים עם בליטה קלה) החלפתי רק את הקבלים שליד המעבד והזיכרונות. המחשב לא יותר לא נכבה, עובר MEMTEST, ועבר התקנה של WIN 7 ללא כל בעיה.

על פניו נראה שגם קבלים אלה יהיו בסדר, ויעשו את העבודה. בכל מקרה לא רוצה להתעסק עם הלוח עד שימצאו מספיק קבלים

בשביל לסיים את העבודה.

נ.ב.

מדובר על לוח GA-G41MT-S2 REV1.3

http://www.gigabyte.com/products/product-page.aspx?pid=3610#sp

שבאתר של GB ניתן לראות בתמונה את הקבלים הירוקים שאצלי הם היו לא תקינים.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הקבל בתמונה בלינק שהבאת עכשו הוא של Panasonic

אני מקווה שהקבלים החדשים ששמת עמידים מספיק (אם הם באותו גובה/רוחב כמו המקוריים או יותר אז זה סימן טוב) וזהו, תיהנה

עד כמה שידוע לי ה o שיש עליהם בתור סמל של החברה זה סמל של Nichicon, אם כן אז הם אמורים להיות של הסדרה שכתובה עליהם HD r2...... יכול להיות שהם אופציית ייצור של אותם קבלים בדיוק (שיכולים לייצר אותם אם או בלי השרינק לפי הזמנה)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

סיימתי להלחים את הלוח ואחד הכבלים התפוצץ. לא הלחמתי אותו הפוך(בדקתי לפני) וגם שאר הכבלים נראים על פניו בסדר והמחשב מסוגל לעבוד תקין ללא כרטיסי הרחבה.

אפילו עובד ללא קריסות תחת מאמץ בOCCT.

ניסיתי להחליף שוב קבל והוא התפוצץ שוב - אני חושד שיכול להיות משהו שמקצר אותו, או שאולי עדף לשים קבל עם ערכים גבוההים יותר?

*עריכה*

שמתי קבל מחדש, ומבדיקה ראשונית הכל עובד תקין. נקווה לטוב

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אתה בטוח לגמרי שהקבל הזה היה אותו סוג כמו אחרים ? אוליי זה היה קבל של 16v ? תמדוד מה המתח בין הרגליים שלו מאחורי הלוח, או אם אין לך כוח להגיע לשם אז בין המשטח שהקבל עומד עליו (נניח שהוא ה + של הקבל) והמארז....

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...