מה אני? מי אני? ימני? שמאלני? - עמוד 2 - אקטואליה ותרבות - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

מה אני? מי אני? ימני? שמאלני?

Milford Cubicle

Recommended Posts

לסווג פוליטית לפי ימין ושמאל זו שיטה פשטנית מדי. (חד-מימדי)

יש דרך קצת יותר טובה להגדיר שיוך פוליטית שנקראת The Political Compass (דו-מימדי), אבל גם היא לוקה בחסר.

ככל שתוסיף יותר מימדים להגדרה הפוליטית שלך כך תוכל לבטא את עצמך בצורה מדויקת יותר.

הבעיה היא שלא מצאו דרך נוחה להציג Grid רב-מימדי בתור שיוך פוליטי ולכן אנחנו נאלצים להשתמש בשיטה הפשטנית של ימין/שמאל.

אפשר להגדיר ששמאלני קיצוני הוא Religious, Authoritarian, Nationalistic, וששמאלני קיצוני הוא ההפך מכך. כמובן שיש המון שילובים שונים ומשונים של התכונות הללו.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

• תגובות 70
  • נוצר
  • תגובה אחרונה

הכי קל לפולטיקקים לקטלג אותך ימין או שמואל במקום לחפור ולהמציא כול מני קבוצות זה יותר מסובך לקטלוג והזברה דורש יותר משאבים כלכליים

וסתם יגרום יותר כאב ראש למדינה להתעסק עם יותר מדיי קבוצות ויותר מדיי שיוכים זה יגרום ליותר פילוג בעם וחוסר אחדות כמה שפחות יותר טוב

​תחשוב עם היה שיוך לא רק ימין שמואל מרכז גם אחורה קדימה למעלה למטה ולצדדים ועוד זה היה יוצר קבוצות יותר קטנות וחלשות במקום קבוצה חזקה ובלי הרבה חלוקי דעות ומלחמות מה שיותר טוב ליציבות המדינה

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

קצת אסטה מנושא הדיון - אני יליד רעננה. למי שלא מכיר - רעננה היא עיר מעורבת עם אחוז דתיים (לאומיים) גבוה באופן יחסי לשאר הערים בארץ, במיוחד כשמדובר על ערים "אמידות". מאז שאני זוכר את עצמי העיר התאפיינה ביחסי דתיים-חילוניים מצויינים. לא שמעולם לא היו "תאקלים" אבל בד"כ הם היו נקודתיים ולא השפיעו בטווח הארוך על המרקם הרב גוני של העיר.

בזמנו כשהייתה את ישיבת המועצה בקשר לתחבורה ציבורית בשבת נכחתי בה כי חשבתי שחשוב שבדיון כזה יהיו תושבים רגילים ולא רק מיעוט מתלהם מצד זה או אחר. גיליתי שם פוליטיקאי צעיר ממרץ העונה לשם "שי אבן" שבמסעו לקנות לעצמו שם במרץ המקומית ובארצית לא אכפת לו מיחסי דתיים-חילוניים או מהעיר עצמה. כל חברי הועדה (החילוניים יש לציין) התנגדו בתוקף להצעה הפופוליסטית שלו פשוט כי אין לה שום משמעות (זה מעוגן בחוקי מדינת ולרשות מוניציפלית אין שום אמירה בנושא). חברי הועדה הדגישו שחשוב להם לשמור על מרקם היחסים בעיר ולכן הם מוכנים להקריב מעט מהנוחיות שלהם ולשמור על הסטטטוס קוו. הבן אדם פשוט התנהג בצורה מבזה כלפי שאר החברים בועדה (שגיל רובם כפול משלו). כמובן שכל חברי מרץ בישיבה תמכו בו בהתלהבות (למרות שמעולם לא הזכירו את הנושא) כי לא יכלו לתת לו את כל הבמה. הרגע המכונן של הישיבה היה כשחברת המועצה שאלה את קבוצת התומכים שלו מי מהם גר ברעננה והתברר שכולם לא גרים בה! כאשר הוא ראה שהוא בדעת יחיד מול 7 הוא פשוט הפסיק את הדיון באמצע והלך כי הוא לא רצה להפסיד בהצבעה.

כתבתי את כל הסיפור הזה כתושב רעננה שנמאס לו שפוליטקאים מנסים לעשות רווח על גבו. דיונים כאלו מקומם בכנסת ולא ברשות המקומית. לצערי הרב מרץ רעננה הפכה למפלגה חסרת רלוונטיות ותועלת שכל פעילותה מסתכמת בלפרסם פעם בחצי שנה מודעת "אנחנו מצילים אתכם מהדתיים".

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הבעיה הבסיסית שלך (ושל 99% אחוז מעם בכללם אני) היא חוסר היכולת להבחין בין סוגי ההשקפות השונים.

אני אישית מבחין בארבעה סוגים עיקריים (לכולם יש ימין ושמאל ואני מניח שלא תתקשו לזהות באיזה צד של הסקלה אתם נמצאים בכל אחד מהתחומים):

כלכלי, חברתי, מדיני, וביטחוני.

למשל במקרה שלי אני משתייך לזרם השמאלי של המפה הכלכלית להלן קיבוצניק - סוציאליות מלאה.

כך גם בזרם המדיני, בעד ויתרוי שטחים, פחות מאמין ב"ארץ השלמה" "מהנהר ועד לים" וכו'. מאידך אם יחשבו לגעת בעיר העתיקה של ירושליים (איזשהו ויתור על ריבונות ישראלית בה) אני מיד ייתנגד עקרונית לכל תוכנית גם אם היא כוללת בתוכה סעיף של לעשות אותי מילארדר.

מאידך בזרם החברתי אני נחשב ליחסית ימני, אני מכבד כל אדם באשר הוא אדם, אבל באופן כללי אני מוכן לירות בכל מי שטיפה מגזים, למשל חרדים שמנסים לכפות את דעתם (ע"ע הדרת נשים וכו') או לחלופין בדואים המשתלטים על שטחים לא להם, או הומאים, קוסינלים ושאר מפורעיםש שחושבים שלרקוד ערומים ב"מצעד גאווה" זה לגטימי. אני חושב שמצב הסטטוס -קוו החברתי בישראל נמצא בנקודה הנכונה וכל שינוי בו הוא מיותר ויש לנסות לשמר את המצב הקיים, למשל תח"צ לא בשבת וכו'.

באופן דומה לכך, בזרם הביטוחני אופן יחסי אני מאמין שגם נטישת שטחים צריכה לעשות באחריות ולשמור על קווים ברי הגנה, למשל את רמת הגולן לא ננטוש שכן אני לא מוכן שטנק שתופס שיפוע 70% יפגע בבית בעין גב או תותח בכינון ישיר יוריד לי מלון בטבריה. מצד שני אם יורים עליי צינור ביוב מעופף זה לא כזה נורא (אם זה מדי פעם) אבל אם כבר מחליטים במבצע אז לעשות מעזה ניון חדש שיפתור את מצוקת החנייה בתל-אביב זה לגיטימי.

באופן כללי, עד (נגדיש עד) לבחירות האחרונות המפלגה בעלת הדעה הקרובה ביותר לשלי הייתה העבודה, שכן הייתה לה אג'נדה ביטחונית ימנית, במדינית היא הייתה יחסית באמצע, ובחברתי ובכלכלי היא הייתה בעלת אג'נדה שמאלית (בסיכום הכולל הפרש 1 לטובת השמאל ולכן היא נחשבת מפלגת שמאל). אם כי ברוח הבחירות האחרונות היא נטשה חלק מעקורנות הללו, ולכן התקשתי בלב שלם להצביע להם והצבעתי או להם או ללפיד(עשיתי בחירה רנדמולית בין שני פתקים לא התסכלתי ושמתי אחד מהם).

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הבעיה הבסיסית שלך (ושל 99% אחוז מעם בכללם אני) היא חוסר היכולת להבחין בין סוגי ההשקפות השונים.

אני אישית מבחין בארבעה סוגים עיקריים (לכולם יש ימין ושמאל ואני מניח שלא תתקשו לזהות באיזה צד של הסקלה אתם נמצאים בכל אחד מהתחומים):

כלכלי, חברתי, מדיני, וביטחוני.

אם תקרא שוב לעומק את ההודעה המקורית שלי אתה תראה שאני לא משתייך לשום צד לפי החלוקה שלך, ולכן היא לא הגיונית:

כך גם בזרם המדיני, בעד ויתרוי שטחים, פחות מאמין ב"ארץ השלמה" "מהנהר ועד לים" וכו'.

אין לי שום עניין ב"ארץ השלמה", ויחד עם זאת אני בכל זאת מתנגד נחרצות לויתור שטחים - מסיבות אחרות לגמרי - חוסר רצון להיכנע לטרור.

אז למה זה הופך אותי לפי ההגדרה שלך? ימני?

אם כך מה ההגדרה של "שמאלני"? מישהו שכן מעוניין להיכנע לטרור?

באופן דומה לכך, בזרם הביטוחני אופן יחסי אני מאמין שגם נטישת שטחים צריכה לעשות באחריות ולשמור על קווים ברי הגנה, למשל את רמת הגולן לא ננטוש שכן אני לא מוכן שטנק שתופס שיפוע 70% יפגע בבית בעין גב או תותח בכינון ישיר יוריד לי מלון בטבריה. מצד שני אם יורים עליי צינור ביוב מעופף זה לא כזה נורא (אם זה מדי פעם) אבל אם כבר מחליטים במבצע אז לעשות מעזה ניון חדש שיפתור את מצוקת החנייה בתל-אביב זה לגיטימי.

אני מזועזע מהתגובה הזאת ("אם יורים עליי צינור ביוב מעופף זה לא כזה נורא") ולכן מעדיף לא להגיב על זה אפילו. לא ידעתי שתושבי עין גב חשובים יותר מתושבי שדרות ואשקלון. מזעזע.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אנשי מרצ תמיד חושבים משום מה שהם מייצגים את דעת הרוב בכ"כ הרבה נושאים כשלמעשה הם מיעוט קטן.

אני דווקא חושב שיש הרבה אנשים שכן חושבים כך אבל מתביישים להגיד את זה. להיות "סמולני" זה לא באופנה היום. שמאלנים הם בוגדים. רק אם אתה רוצה להרוג את כל הערבים אתה ציוני אמיתי.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

והנה בדיוק ההוכחה למה שאני אומר. הטענה המתנשאת והמגוחכת כאילו כל אדם שחושב שצריך לסיים את השליטה בשטחים (הכבושים) לוקה ב"תסמונת" כלשהי.

הבעיה היא שאתה מסתכל על זה במבט מאוד מאוד צר.

אין לנו צורך לשלוט בשטחים "הכבושים" בפני עצמם.

אבל זה שאין לנו צורך להשתמש בהם, לא אומר שלתת אותם לטרוריסטים זו הפעולה הנכונה.

זה שווה ערך למצב שבו יש לך מכונית, שאתה לא צריך אותה. אין לך שום מטרה רצון או צורך לנהוג לאנשהו, ובכלל אין לך אפילו רישיון נהיגה - אתה לא יודע לנהוג. אתה לא צריך את המכונית בשום צורה.

האם עצם העובדה שאתה לא צריך את המכונית, נותן לגיטימציה לתת אותה לשודד בנק, כדי שישתמש בה כמכונית מילוט?

אין לנו מה לעשות בשטחים האלה.

אבל טרוריסטים רוצים להשמיד אותנו.

לפי איזה היגיון מעוות אתה רוצה להיכנע לטרוריסטים שמנסים להרוג אותך, רק בגלל שאתה "לא צריך את השטחים" האלה??

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...